امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267433
۴۷۱
۱
۰
نسخه چاپی

نگذاشتند علیرضا بهشتی در همایشی با موضوع پدرش سخنرانی کند

نگذاشتند علیرضا بهشتی در همایشی با موضوع پدرش سخنرانی کند. درست در زمانی که ایران بیش از هر زمان دیگری به انسجام نیاز دارد، چهارشنبه گذشته سخنرانی این استاد دانشگاه در دانشگاه اصفهان لغو شد. علت لغو، فشار و هجوم یک جریان دانشجویی منتسب به یک طیف سیاسی به سالن محل سخنرانی بود، آن هم درحالی که همه مجوزهای امنیتی و فرهنگی برای این مراسم و سخنرانی اخذ شده بود. آن هم در نودمین سالروز تولد بهشتی پدر

حقوق نیوز - روزنامه ایران نوشت: نگذاشتند علیرضا بهشتی در همایشی با موضوع پدرش سخنرانی کند. درست در زمانی که ایران بیش از هر زمان دیگری به انسجام نیاز دارد، چهارشنبه گذشته سخنرانی این استاد دانشگاه در دانشگاه اصفهان لغو شد. علت لغو، فشار و هجوم یک جریان دانشجویی منتسب به یک طیف سیاسی به سالن محل سخنرانی بود، آن هم درحالی که همه مجوزهای امنیتی و فرهنگی برای این مراسم و سخنرانی اخذ شده بود. آن هم در نودمین سالروز تولد بهشتی پدر.
جزئیات ماجرا
«من بهشتی هستم» عنوان برنامه و نشستی سه روزه بود که به همت معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان و شهرداری اصفهان برگزار شده بود. این برنامه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه مطابق برنامه برگزار شد و هیچ مشکلی ایجاد نشد. اما همه اتفاق، روز سوم افتاد، زمانی که علیرضا بهشتی، فرزند کسی که موضوع همایش بود، قرار بود درباره پدر سخنرانی کند. هنگامی که سخنرانی این استاد دانشگاه آغاز شد، عده‌ای از دانشجویان با تجمع بیرون از سالن، علاوه بر شعار دادن به در سالن کوبیدند. آنان سپس توانستند وارد سالن شده و جو را متشنج کنند که این امر به درگیری لفظی با دانشجویان میزبان منتهی شد و درنهایت به صلاحدید حراست دانشگاه، تصمیم گرفته شد که سخنرانی علیرضا بهشتی لغو و او سالن را ترک کند. این درحالی است که به گفته ابراهیم رضایی، معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، برنامه «من بهشتی هستم» از دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه اصفهان دارای مجوز بوده است، از سوی دیگر حضور آقای علیرضا بهشتی نیز از هر دو دانشگاه مجوز داشته است.»
وی افزود: «آنانی که این برنامه را به هم زدند باید پاسخگوی این اتفاق باشند، عده‌ای معتقد بودند ایشان اهل بصیرت نیست و به این بهانه جلسه را به هم زدند و نظم و انضباط دانشگاه را به هم ریختند.» اما اینکه معترضان و مدعیان اهل بصیرت چه کسانی بودند، نکته‌ای است که در گزارش «فارس» نهفته است. این خبرگزاری در این باره نوشت که «تشکل‌های دانشجویی دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی (انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اصفهان، جامعه اسلامی دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی، بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان و بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) در اعتراض به حضور سید علیرضا بهشتی یکی از محکومان فتنه 88 در دانشگاه بیانیه‌ای صادر کردند.» شعارها و نوشته‌های دانشجویان معترض هم عمدتاً درباره وقایع 88 بود.
بهشتی: قانون و رهبری را قبول ندارند
فرزند شهید بهشتی با انتقاد از کسانی که مانع سخنرانی او در بزرگداشت شهید بهشتی شده اند، گفت: «متوجه شدم ما با جماعتی روبه‌رو هستیم که قانون، گفت‌وگو و حتی ولایت و رهبری را قبول ندارند.» علیرضا بهشتی در ارزیابی خود از آنچه در دانشگاه اصفهان روی داد، به «جماران» گفت: «سه روز برنامه با عنوان «من بهشتی هستم» کار مشترک معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان و شهرداری اصفهان برنامه‌ریزی شده بود که در روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار شد و علی رغم داشتن مجوزهای لازم برگزاری روز سوم آن از سوی برخی افراد با مشکل مواجه شد.»
وی با اشاره به اینکه برخی تشکل‌ها تهدید کرده بودند که اجازه نمی‌دهند این مراسم برگزار شود، افزود: «سخنرانی‌ها شروع شده بود و حجت الاسلام سید جواد ورعی در حال سخنرانی بود که این افراد پشت درهای سالن شروع به شعار دادن و کوبیدن به در کردند و بعد هم وارد سالن شدند.»
استاد دانشگاه تربیت مدرس، ادامه داد: «اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان سعی داشتند مانع اقدامات این افراد شوند و با آنها درگیر شدند. بعد از درگیری آنها با اعضای انجمن اسلامی طبیعتاً دیگر ادامه جلسه امکانپذیر نبود. حراست از من و دیگر سخنرانان خواست که محل سالن را ترک کنیم و به همین دلیل سخنرانی‌ها ادامه پیدا نکرد. کسانی که دعوت کرده بودند هم به علت ورود این افراد و بر هم خوردن جلسه عذرخواهی کردند. اما به نظر من توضیح لازم نبود و همه چیز روشن بود.»
بهشتی با بیان اینکه «دیروز متوجه شدم ما با جماعتی رو به رو هستیم که قانون، گفت و گو و حتی ولایت و رهبری را قبول ندارند»، تصریح کرد: «جالب این است که همان موقع کلیپی از مقام معظم رهبری پخش می‌شد که ایشان تأکید داشتند که من مخالف هستم به نام حزب اللهی مجالس را بر هم بزنید؛ اجازه دهید بقیه حرفشان را بزنند. ظاهراً این حرف‌ها هم برای آنان خیلی مهم نیست و می‌خواهند کار خودشان را انجام دهند. البته من صحبت‌هایم را در دیگر اماکن اصفهان انجام دادم؛ یکی میزگردی در کتابخانه شهرداری بود که بعد از ظهر انجام شد و دیگری هم در خانه فرهنگ شهید بهشتی بود که شب انجام شد.»
منصوری: نگرانی برای نقص قانون
بهشتی، اما تنها چهره ای نیست که تندروها مانع سخنرانی او شدند. این قصه ای است که سر دراز دارد. آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم از جمله این چهره‌هاست که سخنرانی او در دفعات متعدد، از جمله در دانشگاه یاسوج لغو شده است. وی درباره علت‌ها و پیامدهای چنین رویدادی، به «ایران» گفت: «در چنین مواردی، بیشتر از آنکه نگران نگاه حذفی نسبت به افراد باشیم، باید نگران نقض قانون باشیم، زیرا قانون معیار است و باید مبنای عمل برنامه ریزان و نهادهای اجرایی و امنیتی باشد.»منصوری، این اقدامات را نماد آشکار دولت پنهان در برابر دولت منتخب مردم دانست و افزود: «اما دولت پنهان باید بداند که این رفتارها نتیجه ای جز دامن زدن به شکاف‌ها بی اعتمادی در جامعه نخواهد داشت.»
یک بار هم سخنرانی صادق زیباکلام، استاد بازنشسته دانشگاه تهران در اصفهان لغو شد، البته در دانشگاه صنعتی اصفهان. وی نیز درباره رویداد اخیر به «ایران» گفت: «چهارشنبه گذشته برای یک مناظره در دانشگاه یزد دعوت شده بودم، اما دقیقه 90 روحانی طرف مناظره که قرار بود از قم بیاید، اعلام کرد در نشست حاضر نمی شود.
از طرفی انجمن اسلامی دانشجویان به دانشگاه اصرارکرد که به دلیل تبلیغات و گرفتن بلیت برای زیباکلام، اجازه بدهید برنامه تنها با حضور او برگزار شود و به جای مناظره، در پایان پرسش و پاسخ برگزار شود، اما مسئولان دانشگاه و نهادهای داخل آن مخالفت کردند و گفتند حتماً باید یک اصولگرا نیز در نشست باشد.»
وی با بیان اینکه «این مثال نشان می‌دهد که برخی چه اعتقادی به قدرت فکر و تصمیم گیری دانشجویان و مردم دارند و اساساً به قدرت تصمیم‌گیری آنان اعتمادی ندارند»، اضافه کرد: «چه مسئولان دانشگاه یزد یا دانشجویان معترض دانشگاه اصفهان، فکر می‌کنند اگر صادق زیباکلام یا علیرضا بهشتی یا هر منتقد دیگری، یک ساعت در دانشگاه سخنرانی کنند، دانشجویان جادو می‌شوند و یک دفعه فکرشان عوض می‌شود، درحالی که اگر قرار بود این طور باشد، باید تلویزیون که همه ساعات شبانه روز فعال است یا کسانی که به تریبون‌های رسمی مانند نمازجمعه دسترسی دارند و در آنها دولت را تخریب می‌کنند، می‌توانستند معجزه کنند؟! » وی با طرح این سؤال که مگر دانشجویان یا مردم مانند گلوله موم هستند که به راحتی بتوان به آنان شکل داد، ادامه داد: «باید به آنان گفت این طور نیست هرچه زیباکلام یا بهشتی بگوید، دانشجو و مردم باور می‌کنند، مردم و دانشجویان قدرت فکر و تخیل دارند و اتفاقاً این آنان هستند که قدرت فکر و تحلیل دانشجویان را دست‌کم می‌گیرند و فکر می‌کنند می‌توانند به آنان چیزی را بباورانند و با یک سخنرانی آنان را کن فیکون کنند.»
زیباکلام در پایان نتیجه گرفت که «مسأله این طیف‌ها نه سخن و فکر، بلکه قدرت و اعمال قدرت است تا کسی غیر از آنان فکر نکند حقی دارد، زیرا آنان کشور، جنگ و شهدای قبل و بعد از انقلاب را از آن خود می‌دانند برای جریان و تفکر دیگری اساساً حق حیات سیاسی قائل نیستند.»

انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید