امروز: دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 266128
۱۹۳۳
۱
۰
نسخه چاپی

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

هاستل (Hostel)، از ترکیب دو واژه انگلیسی Host (مهمان کردن) و Hotel (هتل) ساخته شده است، از این رو هاستل در لغت به معنی اقامتگاهی اجاره ای با فضایی گرم و صمیمی است که در آن تختهای یک اتاق به مسافرین اجاره داده میشود بدین ترتیب که یک اتاق بین چند مسافر مشترک است.

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

خوابگاه مسافری یا هاستل (به انگلیسی: Hostel) که می‌توان آن را مهمانپذیر نیز نامید نوعی مکان اقامتی اجاره‌ای است. معمولاً هر مهمان دارای یک تخت است که در یک اتاق مشترک با تعداد دیگری از میهمانان قرار گرفته‌است. معمولاً امکانات بهداشتی (حمام و توالت) و نیز آشپزخانه در بیرون از اتاقها قرار دارند و بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هاستل (یا: هوستل - هوستال - بک پکرز - پانسیون - یوث هاستل) محل خواب ارزان قیمتی است که تخت‌های یک اتاق را به شما اجاره می‌دهد و در واقع یک اتاق بین چند نفر مشترکا بهره برداری می‌شود. تعداد تخت‌ها در هر اتاق از ۲ الی 30! تخت متغیر است. زمانی که قصد رزرو کردن یک تخت در هاستل رو دارید معمولا به شما گفته میشود اتاقی که دارید یک تختش رو رزرو میکنید در کل چند تخت دارد.
هاستل‌ها هیچ چیزی از امکانات هتل‌ها کم ندارند و تنها چیزی که قیمت آنها را پایین می‌آورد استفاده کردن همزمان چند نفر از یک اتاق می‌باشد. البته تا آنجایی که تجربه نشان داده‌است خیلی به ندرت پیش می‌آید که تمام اتاق‌های یک هاستل پر از مسافر باشند، در ۸۰ درصد اوقات شما تنها یا با یک یا دو نفر دیگر در آن اتاق اسکان خواهید داشت.
بعضی از اقامتگاه ها هم ترکیبی از هتل و هاستل هستند. یعنی هتل هستند که تعدادی از اتاق هاشون رو بصورتی تختی اجاره می دهند.
هاستل‌های معتبر دارای اتحادیه بین المللی به آدرس اینترنتی hihostels.com هستند و به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامت ارزان قیمت هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان سرویس می دهند.

هاستل ها، بسته به شرایط میتوانند جنسیت بندی شده یا مختلط باشند، اما به طور خاص، گروههای دوستی میتوانند اتاقی به تعداد خودشان کرایه کنند. با این حال، جنسیت بندی اتاقهای هاستل، به قوانین هر هاستل مربوط است.

جالب است بدانید در برخی کشورها نظیر هند، هاستل به خوابگاههای دانشآموزی و دانشجویی اطلاق میشود. در استرالیا، ایرلند و انگلیس نیز از این واژه برای اقامتگاههای اقشار طبقات پایین جامعه، نظیر معتادان و فقرا استفاده میشود اما به طور کلی هاستل به معنای خوابگاه مسافری برای گردشگران به کار میرود.

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

برخلاف هتلها، شما در هاستل قادر خواهید بود وعده غذاییتان را شخصاً تهیه کنید. اغلب هاستلها مجهز به امکانات پخت و پز در آشپزخانه هستند و همه نوع وسیله طبخ از اجاق گاز و مایکروویو گرفته تا بشقاب و قاشق و چنگال در آنها پیدا میشود.
بیشتر هاستلها وسایل خواب نظیر ملافه و پتو را نیز در اختیارتان قرار میدهند اما ممکن است در ازای حوله تمیز، هزینه مضاعفی را درخواست نمایند، از این رو بهتر است حوله و دمپایی شخصی به همراه داشته باشید.

مزایای اقامت در هاستل چیست؟

۱. قیمت ارزان
۲. هاستل ها سفرهای گروهی را لذت‌بخش می‌کنند
۳. هاستل ها در اکثر کشورهای جهان وجود دارند
۴. آشپزخانه‌ی اکثر هاستل ها مجهز است
۵. اکثر هاستل ها صبحانه می‌دهند
۶. در هاستل ها می‌توان سرگرم شد و خوش گذراند
۷. با مردمان کشورهای دیگر آشنا می‌شوید
۸. هاستل ها امنیت دارند
۹. با هر بار اقامت در هر هاستل، تجربه‌ی منحصربه‌فردی نصیب‌تان خواهد شد

معایب اقامت در هاستل چیست؟

۱. نداشتن حریم شخصی
۲. هر طبقه یک حمام دارد
۳. محدودیت کارکنان
۴. برخی از هاستل ها زمان خاموشی دارند
۵. احتمال خطر سرقت
۶. ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان را نشناسید
۷. محله‌های نگران‌کننده
۸. ساختمان‌ هاستل ها قدیمی هستند
۹. هاستل ها اثاثیه‌ی ساده دارند

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

چطور هاستل رو انتخاب و رزرو کنیم؟

یکی از منابع و شاید بتوان گفت بهترین منبع، برای انتخاب هاستل وبسایت هاستل ورلد hostelworld.com هست.

حدود ۳۳ هزار هاستل از ۱۷۰ کشور دنیا در این وبسایت ثبت شده و ۹ میلیون کامنت توسط مسافرها در این وبسایت داده شده! هاستل ورلد آپ خیلی خوبی هم برای موبایل دارد.

این وبسایت تمام امکاناتی که یک هاستل دارد: موقعیتش روی نقشه، کامنت و ریویو مسافرهای قبلی و همینطور چند جمله ای که صاحب هاستل در توصیف آنجا گفته است را به علاوه ی تعدادی عکس از همه فضاهای هاستل رو دارا می باشد.

برای رزرو هاستل از طریق هاستل ورلد حتما باید ویزا کارت یا مستر کارت داشته باشید. ۱۵ درصد مبلغ کل از کارت شما کم میشه و ۸۵ درصد بقیه رو موقع چک این به هاستل پرداخت می کنید.

اگر به هاستل مورد نظر نروید و در زمان مقرر هم کنسل نکنید، جریمه هم که معمولا هزینه یک شب میشود از کارت شما کسر خواهد شد. ۱۵ درصد اولی سهم هاستل ورلد هست.

چه نمره و امتیازی برای هاستل مناسب است؟

این امتیاز که میانگین نظرات سایر مسافرهاست از ۲ تا ۱۰ هست. هاستلی که نمره ی زیر 8 دارد با سلیقه ی ما ایرانی ها زیاد همخوانی ندارد.

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

منبع دوم برای انتخاب و البته رزرو هاستل وبسایت بوکینگ booking.com هست.

بوکینگ برای انتخاب هتل عالیست ولی هاستل نیز دارد. بیشتر هاستل های ورلد با هاستل های بوکینگ یکسانند ولی کامنت ها و نظرات مسافرها در هاستل ورلد دقیق تر هست.

تعدادی از هاستل ها در بوکینگ نیازی به ویزا و مستر کارت ندارند، آن هایی هم که نیاز به کارت بانکی دارند از کارتتان معمولا پول کم نمیکنند و همه ی پول را موقع چک این در هاستل پرداخت می کنید.

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

منابع دیگری مثل تریپ ادوایزر و هاستل بوکرز و یا گوگل کردن هم هست.

اگر فصل پرمسافر یا های سیزن سفر می کنید بهتره هاستل رو از قبل رزرو کنید، احتمال اینکه موقع رسیدن به شهر اکثر هاستل هاش پر شده باشد زیاد است.

Hostel چیست؟ (اطلاعات کامل در مورد هاستل و شرایط اقامت در آن)

نحوه انتخاب هاستل مناسب

- بهترین هاستل، هاستلی است که هزینه رفت و آمد شما از آن به مرکز شهر کم باشد.

- بهترین هاستل، هاستلی است که خلوت و تعداد مسافران آن زیاد نباشد.

- بهترین هاستل، هاستلی است که شمار نظرات مثبت مسافران قبلی درباره آن زیاد باشد.

- بهترین هاستل، هاستلی است که آشپزخانه بزرگ و خدمات خوب ارائه کند.

- بهترین هاستل، هاستلی است که امکانات رفاهی آن مثل ارائه بشقاب و صندلی و میز و خدمات آشپزخانه مناسب باشد.

- هاستل خوب، اینترنت رایگان پر سرعت در اختیار مسافران قرار می دهد.

- اگر hostel در مناطق سردسیر انتخاب میکنید، حتما درباره سرویس بهداشتی و آبگرم سوال کنید.

- اگر hostel در مناطق گرم سیر مثل دوبی و مسقط و کوالالامپور انتخاب میکنید، درباره کولر گازی و تهویه مطبوع آن سوال کنید.

- در انتخاب، اگر گروهی سفر میکنید، اتاق ۴ تا ۸ تخته بگیرید تا هزینه تمام شده شما کاهش یابد و حریم خصوصی گروه نیز حفظ شود.

- هر چقدر به مقصدهای گردشگری اصلی شهر مثل موزه ها، بناهای تاریخی،‌ گالری ها، مراکز خرید و هم چنین مراکز تفریحی و سینماها نزدیک تر باشد، گران تر خواهد بود.

- اگر قصد اروپا گردی داشتید، سعی کنید مکانی انتخاب کنید که نزدیک ایستگاه مترو باشد تا با خرید کارت اعتباری مترو، به راحتی از هاستل در هر زمان شبانه روز به مرکز شهر بروید.

- به امکاناتی که هاستل میدهد توجه کنید و همه رو بخونید.

- حتما عکس های هاستل رو ببینید و در مورد نو بودن یا کهنه بودن و تمیزی هاستل تصمیم بگیرید.

گرد آورنده: شیوا ترابی

پایگاه خبری حقوق نیوز

  • منبع
  • سفر نوشت
  • بیتوته
  • دالاهو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید