امروز: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264773
۱۲۷۲
۱
۰
نسخه چاپی
واریکوسل

واریکوسل چیست و چه تأثیری بر ناباروری مردان دارد؟+ فیلم

واریکوسل می‌تواند باعث کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در بعضی موارد حتی منجر به ناباروری خواهد شد

 واریکوسل چیست و چه تأثیری بر ناباروری مردان دارد؟+ فیلم

واریکوسل varicocele

بیماری واریکوسل (varicocele) باعث بزرگ شدن رگ های درون کیسه بیضه می شود. واریکوسل مشابه بیماری ورید واریسی (varicose vein) که در پا رخ می دهد می باشد.

واریکوسل تورم و پیچ و تاب خوردگی رگ‌‌ها و عروق سیاهرگی قسمت بالایی بیضه‌ها است. این عروق بیضه‌های مرد را نگه می‌دارند. طناب اسپرمی در بالای هر بیضه و در قسمت فوقانی کیسه بیضه قرار دارد. طناب اسپرمی، اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی منتقل می‌کند. در صورت بروز واریکوسل رگ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و این حالت باعث می شود تا بیشتر قابل توجه باشند. واریکوسل فقط در کیسه بیضه اتفاق می‌افتد و بسیار شبیه به وریدهای واریسی است که می‌توانند در پا رخ دهند.

واریکوسل می‌تواند باعث کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در بعضی موارد حتی منجر به ناباروری خواهد شد.

واریکوسل یک بیماری رایج است که می توان آن را در ۱۵ درصد جمعیت مردان و حدود ۲۰ درصد از پسران نوجوان یافت. معمولاً در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله شایع‌تر است. واریکوسل معمولاً در دوران بلوغ شکل می‌گیرد و در طول زمان می‌تواند بزرگتر شود. اغلب اوقات واریکوسل هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و بی‌ضرر است. اما برخی واریکوسل‌ها می‌توانند باعث درد و مشکلات باروری شوند. اگرچه واریكوسل در حدود ۲۰ درصد از جمعیت مردانه دیده می شود، اما در جمعیت نابارور (۴۰ درصد) بسیار شایع است. در واقع، واریکوسل شایع ترین علت تولید ضعیف و کاهش کیفیت اسپرم است. واریکوسل بیشتر در سمت چپ بروز می‌کند. آناتومی سمت راست و چپ کیسه بیضه مردان یکسان نیست. واریکوسل ممکن است در هر دو طرف وجود داشته باشد، اما این مورد بسیار نادر است. همه‌ی انوع واریکوسل بر تولید اسپرم تأثیر نمی‌گذارد. خوشبختانه، تشخیص بیشتر واریکوسل‌ها آسان هستند و بسیاری از آن‌ها به درمان نیاز ندارند. اگر واریکوسل باعث بروز علایم شود، می‌تواند منجر به جراحی گردد.

تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) در دمای ۳۴٫۵ درجه سانتیگراد (۹۴٫۱ درجه فارنهایت) کارآیی بیشتری دارد، در حالی که دمای استاندارد بدن ۳۷ درجه است به همین منظور کیسه بیضه خارج از بدن با کمک یک کیسه قرار گرفته است تا با کمک آن خون شریانی قبل از رسیدن به اسپرم از طریق یک مکانیزم تبادل حرارتی کند. اختلال در این سیستم خنک‌کننده توسط واریکوسل می‌تواند باعث جلوگیری از تولید اسپرم با کیفیت خوب در بیضه می‌شود.

عوارض واریکوسل

واریکوسل می‌تواند بر قدرت باروری مردان تأثیر بگذارد. واریکوسل در ۳۵ تا ۴۴ درصد مردان مبتلا به ناباروری اولیه و در ۴۵ تا ۸۱ درصد مردان مبتلا به ناباروری ثانویه وجود دارد.

هیچ ارتباطی با نقص‌های دیگر نژاد، محل تولد یا گروه قومی وجود ندارد. به طور کلی ناباروری اولیه برای توصیف به یک زن و شوهر است که پس از حداقل یک سال تلاش برای بارداری مؤفق به درک مفهوم والدی نشده‌اند. ناباروری ثانویه مربوط به زوج‌هایی است که حداقل یک بار مؤفق شده ولی قادر به تکرار آن نیستند.
مطالعات نشان داده است که میزان ناباروری در مردان با واریکوسل در مقایسه با افرادی که واریکوسل ندارند بیشتر است. دلیل این امر روشن نیست. مطابق با یکی از نظریه‌ها خون جمع شده باعث می‌شود تا دمای کیسه بیضه نسبت به حالت طبیعی کمی بالاتر رود. این افزایش دما ممکن است تعداد و کیفیت اسپرم ساخته شده توسط بیضه (بیضه) را کاهش دهد و بدین صورت باروری را کاهش دهد. حتی اگر واریکوسل تنها در یک طرف باشد، هر دو بیضه می‌تواند با افزایش مقدار خون جمع شده در وریدهای بزرگ گرم شود. تحقیقات نشان داده است که ۲۵ نفر از هر ۱۰۰ مردی که مشکلات مربوط به آنالیز اسپرم دارند، واریکوسل نیز دارند و درمان واریکوسل معمولاً کیفیت اسپرم را بهبود می‌بخشد. با این حال اکثر مردان دارای واریکوسل نابارور نیستند. اگر چه واریکوسل در مردان مبتلا به ناباروری یافت می‌شود، اما ۸ نفر از ۱۰ مرد دارای واریکوسل مشکلات باروری ندارند.
از طرفی بخش عمده‌ای از بیضه شامل لوله‌های تولید کننده اسپرم است. هنگامی بروز واریکوسل و واریسی شدن عروق سیاهگی اسکروتوم، حجم بیضه کاهش می‌یابد و نرم می‌شود. مشخص نیست که چه چیزی سبب کاهش حجم بیضه می‌شود، اما دریچه‌های دارای عملکرد ناقص اجازه می‌دهند تا خون در رگ‌ها جمع شود و منجر به افزایش فشار داخل وریدی و قرار گرفتن آن در معرض سموم موجود در خون شده و باعث آسیب‌های بیضه خواهند شد.


    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید