امروز: دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 262885
۷۶۴۱۳
۱
۰
نسخه چاپی
درمان سرطان

واقعیت مجازی و جنگ با سرطان حقیقی

امروز تأثیر فناوری واقعیت مجازی بر حوزه سلامت امری پذیرفته شده است و یکی از مهمترین حوزه‌های این تأثیرگذاری، کمک به بیمارانی است که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کنند.

واقعیت مجازی و جنگ با سرطان حقیقی

به گزارش حقوق نیوز یکی از کاربردهای مهم واقعیت مجازی در دنیا، کمک به بیمارانی است که به بیماری‌های طولانی مانند سرطان مبتلا می باشند. با توجه به اینکه عوامل روان‌شناختی نقش به سزایی در فرایند درمان و بهبودی بیماران مبتلا به سرطان دارند، در پژوهشی که توسط سه تن از پژوهشگران کشورمان، مهناز علی‌اکبری، احمد علیپور، حسین ابراهیم‌مقدم و مهین فکرتی انجام شده، تأثیر واقعیت مجازی (VR) در بهبود علائم روان شناختی از جمله، اضطراب و افسردگی و استرس در افراد مبتلا به سرطان مورد بررسی قرار گرفته است.

جامعه آماری پژوهش شامل کلیه افراد مبتلا به سرطان بالای 12 سال مراجعه کننده به بیمارستان‌های مرتبط با موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان استان تهران در سال 94-95 بودند؛ که از بین مراجعه کنندگان تعداد 20 نفر مبتلا به سرطان با تشخیص علائم روان شناختی به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به دو گروه آزمون و کنترل تقسیم شدند، سپس گروه آزمایش به مدت یک ماه و نیم هر هفته دو جلسه به طور میانگین حداقل 15 دقیقه با دستگاه اکس باکس کار کردند. در پایان این مدت هر دو گروه مجزا مورد بررسی از طریق مصاحبه‌های بالینی و پرسشنامه قرار گرفتند. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که این فناوری می‌تواند تأثیر معناداری در کاهش علائم روان شناختی (استرس، اضطراب و افسردگی) افراد مبتلا به سرطان داشته باشد. به گفته این محققین، استفاده از این تکنولوژی باعث می­‌شود خودپنداره مثبت فرد قدرتمندتر شده و از لحاظ روانی در موقعیت بهتری قرار گیرد.

علاوه بر این، فناوری مجازی می­‌تواند به درمانگران این امکان را بدهد تا در مکانی به‌ غیر از بیمارستان و یا کلینیک­‌ها و در یک منطقه شبیه‌سازی‌ شده با هزینه‌ای کمتر و محیطی کم تنش­‌تر و در مکانی طبیعی و واقعی با استفاده از تسهیل مداخلات درمانی قادر به ارائه تمرینات و تکنیک­‌های معتبر و مناسب در کاربران گردند و از آن در عرصه­‌ی درمان­‌های روان‌شناختی بهره گیرند.

این پژوهش در مجله علوم مراقبتی نظامی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید