امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 270215
۶۴۵
۱
۰
نسخه چاپی

ویژگی های شخصیت سالم (6)

شخصیت سالم، نه فقط در قبال افکار و احساسات خویش احساس مسئولیت می کند بلکه در قبال اعمال و رفتار خود نیز مسئولیت می پذیرد و پاسخگو است.

 ویژگی های شخصیت سالم (6)

پایگاه خبری حقوق نیوز

شخصیت سالم، به پند سعدی، «ای که در نعمت و نازی به جهان غره مشو» توجه می کند و در صورت داشتن امکانات، به آن تفاخر نمی کند و اگر قدرتی داشت، مدارا و تساهل را زیاد نمی برد و حقوق اجتماعی دیگران را پایمال نمی کند.

شخصیت سالم، با این باور که «قابلیت، جوهر موفقیت و خوشنودی است»، دانش آموزان را ترغیب می کند به قابلیت برسند و حرف زدن و گوش دادن را بیاموزند تا به این نتیجه برسند که ارتقاء سطح خرد و دانش، از همه بیشتر برای خودشان خوبست.

شخصیت سالم، برای ساختن جامعه ای تلاش می کند که در آن کودکان با سلامتی رشد کنند، امکان تحصیل و تفریحات سالم داشته باشند، حق انتخاب و بیان اندیشه داشته باشند، دانشگاه بروند و کار مناسبی پیدا کنند، به راحتی بتوانند ازدواج کنند و دو بچه بیاورند، این مسیر صد ساله را به آسانی با شادی طی کنند و هر کجا که خواستند، زندگی شیرین را در سایه ی امنیت سپری کنند و به قول فردوسی:

خداوند کیوان و گردان سپهر

ز بنده نخواهد جز از داد و مهر

شخصیت سالم، در آینده زندگی نمی کند که مدام در تخیلات خود پرسه بزند یا معجزه ای در خیال خود بپروراند که زندگی چه قدر زیبا خواهد شد:

وقتی از این نیمکت های مدرسه خلاص شوم...

وقتی دانشگاه را تمام کنم...

وقتی بینی ام را عمل کنم...

وقتی کار بگیرم...

وقتی ازدواج کنم...

وقتی بچه دار شوم...

انسان مسئول، زندگی اکنون خود را به آینده موکول نمی کند و حال را در انتظار آینده ای که نامعلوم است، از دست نمی دهد بلکه در حالی که نگاهش به آینده است، از زندگی در لحظه، لذت می برد.

شخصیت سالم، از هر آنچه در آن مکر و حیله است فاصله می گیرد و مانند حافظ، از یک سو تنبلی و تن پروری و از سوی دیگر، تملق و چاپلوسی را اصلا دوست ندارد:

دلم ز صومعه بگرفت و خرقه ی سالوس

کجاست دیر مغان و شراب ناب کجا

قرار و خواب ز حافظ طمع مدارای دوست

قرار چیست، صبوری کدام و خواب کجا

شخصیت سالم، دوستانش را با وجودی که آن ها نیز جنبه های مثبت و منفی دارند و آن ها نیز اشتباه کرده و می کنند، دوست دارد.

شخصیت سالم، می داند به خاطر کارهای خوبی که انجام می دهد، دیگران دوستش دارند ولی از اینکه بعضی ها بلد نیستند علاقه شان را ابراز کنند، خودش را ناراحت نمی کند.

شخصیت سالم، گذشته از این که خودش کار بد نمی کند، کارهای بد دیگران را نیز در ذهنش مرور نمی کند.

شخصیت سالم، «چارلی چاپلین» را نه فقط به این خاطر که تبسم بر روی لب های میلیون ها انسان می آورد، بی آنکه کسی را سرزنش یا تحقیر کند، دوست دارد بلکه به این دلیل نیز که در بخشی از نامه اش به دخترش می نویسد «دخترم جرالدین، چکی سفید امضاء برای تو فرستادم که هرچه دلت خواست در آن بنویسی و آن را خرج کنی ولی هروقت خواستی دو فرانک خرج کنی با خود بگو سومین فرانک از آن من نیست، بلکه متعلق به مرد فقیر گمنامی است که امشب به یک فرانک احتیاج دارد. جست و جو لازم نیست این نیازمندان گمنام را اگر بخواهی همه جا خواهی یافت.»

شخصیت سالم، دوست دارد دیگران را در خوبی ها و شادی ها سهیم کند از جمله در عبارت زیر «مسئله این نیست که خرید کتاب چه قدر گرون تموم میشه، مسئله اینه که اگر کتاب نخونی چه قدر برات گرون تموم می شه!»

بیشتر بخوانید:

ویژگی های شخصیت سالم (قسمتهای دیگر)

پایگاه خبری حقوق نیوز - مقالات اجتماعی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید