امروز: چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 264741
۱۵۵۰
۱
۰
نسخه چاپی
پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری با قرص های اورژانسی یا صبح روز بعد+ دو فیلم آموزشی

حقوق نیوز - روش اورژانس پیشگیری از بارداری روشی است که پس از تماس جنسی بدون استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی که احتمال بارداری ناخواسته پس از تماس جنسی را داشته باشد، استفاده می شود.

پیشگیری از بارداری با قرص های اورژانسی یا صبح روز بعد+ دو فیلم آموزشی

یکی از مشکلات بزرگ در مورد مصرف داروهای ضد بارداری اورژانس عدم اطلاع خانم ها از روش مصرف صحیح آنها است. برخی مواقع نیز خانم ها از عوارض این روش های می ترسند و از آنها استفاده نمی کنند. همه اینها در نهایت سبب بروز برخی بارداری های ناخواسته می شود.

روش جلوگیری از بارداری بصورت اضطراری به مجموعه ای از روشها و تکنیکهایی اطلاق می شود که در صورتی که نزدیکی بدون استفاده از یکی از راههای مطمئن پیشگیری از بارداری انجام شود و یا علیرغم استفاده از یک روش مشخص، اتفاقی مانند پاره شدن کاندوم و یا نظیر آن رخ دهد، می توان از آن استفاده کرد… البته باید در نظر داشت که این روش به هیچ وجه از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند. رایج ترین روش پیشگیری بصورت اضطراری، مصرف قرصهای معمولی خوراکی ضد بارداری HD است که به نام قرص صبح روز بعد مشهور شده اند. البته این نام مناسبی نیست چون نیازی به صبر کردن تا صبح روز بعد نیست و بهتر است در اولین فرصت بعد از نزدیکی بدون محافظت، از این روش استفاده شود.

در چه مواقعی باید از قرص های اورژانسی استفاده کرد؟

موارد استفاده از این روش زمانی است که نزدیکی از طریق واژن صورت گیرد در حالیکه هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نشده یا بطور ناصحیح و غیر کارآمد استفاده شده باشد.

این موقعیت ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- استفاده نکردن از وسایل پیشگیری از بارداری

۲- رابطه بدون رضایت (تجاوز)

۳- وجود شرایطی که نشان دهنده استفاده نادرست یا شکست روش های پیشگیری باشد مانند:

– پارگی کاندوم

– خارج شدن کاندوم

– فراموشی خوردن قرص ترکیبی برای سه شب

– فراموشی خوردن قرص شیردهی به مدت بیش از سه ساعت
– تاخیر بیش از دو هفته در تزریق آمپول

– تاخیر بیش از یک هفته در تزریق آمپولهای ترکیبی

– استفاده نادرست از روش طبیعی
– خروج ای یود دی در زمانی به جزء دوران قاعدگی

– استفاده از روش طبیعی یا منقطع با شک به تماس جنسی که می تواند منجر به بارداری گردد

روش اورژانسی یا اضطراری پیشگیری از بارداری چقدر موثر است؟

اثربخشی این روش به نحوه صحیح استفاده و بخصوص زمان مصرف قرصها بستگی دارد. این روش صد درصد موثر نیست، اما تقریبا در ۹۸% موارد از حاملگی پیشگیری می کند. یعنی از هر ۱۰۰ خانمی که از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند حدود ۲ نفر در طول یکسال حامله می شوند. اگرچند بار از این روش استفاده شود، تاثیر آن کمتر شده و احتمال بارداری بیشترمی شود. بنابراین این روش فقط برای موارد اضطراری بکار می رود و نباید بطور مداوم، بعنوان یک روش پیشگیری بکار رود. بلکه پس از استفاده از این روش، فرد باید به پزشک یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و پس از مشاوره، یکی از روشها را بصورت دائمی انتخاب کند.

زمان و نحوه مصرف قرص های اورژانسی چگونه است؟

۱ – قرص لوونورژسترل، ۲ عدد یکجا (قرص های ۰٫۷۵ میلی گرمی) در اولین فرصت. یا یک عدد قرص ۱٫۵میلی گرمی.

۲ – قرص ال دی، ۴ عدد در اولین فرصت و ۴ عدد ۱۲ ساعت بعد.

۳- قرص HD، دو عدد در اولین فرصت و دو عدد ۱۲ ساعت بعد‌.

۴ – قرص تری فازیک (مشهور به قرص های سه رنگ)،‌ ۴ عدد قرص سفید در اولین فرصت و ۴ عدد قرص سفید ۱۲ ساعت بعد.

پیشگیری از بارداری با قرص های اورژانسی یا صبح روز بعد+ دو فیلم آموزشی

عملکرد قرص های اورژانسی( اضطراری) بر بدن به منظور پیشگیری از بارداری چگونه است؟

مصرف این قرصهای هورمونی با متوقف کردن تخمک گذاری یا تداخل در جایگزینی تخمک لقاح یافته در رحم می تواند مانع حاملگی شود. از آنجا که تخمک لقاح یافته ظرف مدت کودتاهی در قسمتی از رحم جایگزین می شود، زمان استفاده از این روش بسیار حائز اهمیت است. در واقع اگر عمل جایگزینی اتفاق افتاده باشد استفاده از این روش مانع از پیشرفت روند بارداری نشده و موجب بروز سقط نخواهد شد.

آیا مصرف بعضی از داروها ممکن است کارآیی قرص ها را کاهش دهد؟

بعضی از داروهایی که بطور کلی اثربخشی قرصهای ضدبارداری را کاهش می دهند ممکن است در کارآیی این روش نیز اختلال ایجاد کنند. برخی از این داروها عبارتند از ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضد قارچ خوراکی)، باربیتوراتها و برخی از داروهای ضد صرع.

عوارض جانبی قرص های اورژانسی یا اضطراری

عوارض جانبی این قرص ها عبارتند از: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعد از یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید.دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید