امروز: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 262785
۷۲۷۳۸
۱
۰
نسخه چاپی
غلامرضا محمدنسل

پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی(از نظریه تا کاربرد)

در مورد پيشگيری از جرم تاکنون رویکردهای مختلفی پیشنهاد داده شده است که پيشگيری از طريق طراحي محيطی از جمله این رویکردها می‌باشد. اين رويكرد به نقش محيط در وقوع جرم می پردازد.

کتاب پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی(از نظریه تا کاربرد)

کتاب پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی(از نظریه تا کاربرد)

تاکنون رویکردهای مختلفی در مورد پیشگیری از جرم اتخاذ شده است. یکی از این رویکردها، پیشگیری از طریق طراحی محیطی است. این رویکرد از توجه به نقش محیط بشرساز در وقوع جرم ریشه گرفته است. هر چند که بیش از 4 دهه از ارائه نظریه زیربنایی این رویکرد می‌گذرد اما هنوز برخی از زوایای آن بخصوص در کشور ما پنهان مانده و نیاز به تشریح و توضیح بیشتری دارد.

نگارنده در راستای آشنایی بیشتر خود و دانشجویان و کارشناسان محترم با مبانی نظری و اصول کاربردی رویکرد پیشگیری از طریق طراحی محیطی، اقدام به تحقیق و انتخاب و ترجمه سه متن نموده است که حاصل کار در قالب سه فصل تقدیم می‌شود.

فصل اول مقاله‌ای با عنوان «پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی» است که سخنرانی مختصر و بسیار مفید آقای کلارک از بانیان نظریات پیشگیری محیطی و فرصت جرم بوده است و به زبان ساده به تشریح اصول مبنایی این رویکرد و ارتباط آن با سایر رویکردهای مبتنی بر پیشگیری محیطی پرداخته است.

فصل دوم این کتاب در واقع متن ترجمه شده کتابچه راهنمای شورای اروپا در مورد طراحی و مدیریت شهری است که توسط موسسه پلی تکنیک میلان تهیه شده و مبنای کار کشورهای اروپایی قرار گرفته است. این کتابچه حاوی اصول و رهنمودهای کاربردی برای طراحی مناطق شهری عاری از جرم و مدیریت فضاهای شهری مبتنی بر تدابیر پیشگیرانه است و مولفین آن تصاویر و نقشه‌های جالبی را نیز برای تفهیم موضوعات در متن تعبیه کرده‌اند و حاصل کار برای مهندسان و طراحان شهری بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

فصل سوم کتاب حاوی مقاله‌ای علمی ـ پژوهشی است که توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه ساینز مالزی تهیه شده و گزارش طرحی تحقیقاتی در مورد اعتبار سنجی ساختار پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی را که به صورت میدانی در یکی از مناطق شهری مالزی به اجرا درآمده، شامل می‌شود. این مقاله الگوی مناسبی را در مورد روش انجام پژوهش‌های میدانی در خصوص ارزیابی اثربخشی برنامه‌های پیشگیری از طریق طراحی محیطی ارائه می‌دهد.

  • منبع
  • بنیاد حقوقی میزان

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید