امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 264699
۳۰۵۹
۱
۰
نسخه چاپی
کاندوم و واژن

کاندوم و حساسیت واژن زنان

کاندوم (یا کاپوت) پوششی است پلاستیکی (معمولاً از جنس لاتکس) است که از ریخته شدن مایه منی مردان به داخل واژن جلوگیری می کند

کاندوم و حساسیت واژن زنان

حقوق نیوز- کاندوم یکی از متداولترین روش های پیشگیری از بارداری و سرایت بیماری های مقاربتی در حین رابطه جنسی می باشد. اما در مواردی واژن یا آلت تناسلی به دلایل مختلفی نسبت به آن حساسیت نشان می دهند.

بیشتر کاندوم ها از لاتکس تهیه شده اند. برخی از افراد زمانی که از این کاندوم ها برای برقراری رابطه جنسی استفاده می کنند، ممکن است با مشکلاتی همچون حساسیت واژن یا آلت تناسلی مواجه شوند. برخی از نشانه های رایجی که بر اثر حساسیت به کاندوم های لاتکس ایجاد می شود خفیف هستند. با اینحال، استفاده مکرر از لاتکس( اگر فردی به آن حساسیت داشته باشد) می تواند به واکنش های شدید و در برخی از موارد کشنده منجر شود. در این نوشتار به بررسی دلایل و راه های مقابله با حساسیت به کاندوم در زنان پرداخته می شود.

کاندوم چیست؟

کاندوم (یا کاپوت) پوششی است پلاستیکی (معمولاً از جنس لاتکس) است که از ریخته شدن مایه منی مردان به داخل واژن جلوگیری می کند. استفاده از کاندوم روش موثری در پیشگیری از حاملگی و عوارض جانبی است.
گاهی مواد اولیه کاندوم را از موادی بجز لاتکس می سازند مانند کاندوم هایی که از جنس بافت های حیوانی هستند که کیفیت و کارآیی انها نسبت به کاندوم هایی که از جنس لاتکس هستند بسیار کمتر است.
در استفاده از کاندوم بطور اکید کاندوم هایی که از لاتکس تشکیل می شوند پیشنهاد می شوند چرا که هم نازکتر و هم مقاومتر و هم احتمال سرایت بیماری و ویروس در آنها کمتر است.
در بعصی اوقات و بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که زن نسبت به مواد اولیه کاندوم دارای حساسیت باشد و باعث زخم شدن واژن او شود لذا در این مواقع وی باید از کاندوم هایی استفاده کند که از جنس لاتکس نباشد.
کاندوم در کشورهای توسعه یافته اکثراً دارای سایزبندی های مشخص است اما از آنجایی که در ایران هنوز حتی فرهنگ مصرف کاندوم آن چنان که باید جا نیفتاده، سایز بندی مشخصی هم برای آن وجود ندارد و اندازه آن بصورت میانگین و متوسط میباشد و به خاطر حالت لاستیکی و ارتجاعی به میزان لازم بزرگ می شوند و حالت می گیرد.

کاندوم و حساسیت واژن زنان

حساسیت به کاندوم

حس سوزش

یکی از نشانه های رایج حساسیت به کاندوم، حس سوزشی است که در ناحیه آلت تناسلی دیده می شود. این حس سوزش ممکن است در داخل واژن یا پوست اطراف آن نیز دیده شود.

راش پوستی

راش پوستی معمولا حدود 8 ساعت بعد از کاربرد کاندوم های لاتکس دیده می شود. چنین راش هایی ممکن است خفیف تا متوسط باشند و حس خارش یا سوزش را در ناحیه واژن ایجاد نمایند. راش ها معمولا رنگ صورتی یا قرمز دارند. پوست ممکن است به هنگام خارش زخمی شود و پوسته پوسته گردد.

خارش

معمولا خارش اولین نشانه هر حساسیتی است و در حساسیت به کاندوم نیز این موضوع می تواند مشکل ساز و در عین حال خجالت آور باشد. در ناحیه تناسلی که کاندوم در آن قرار می گیرد ممکن است خارش خفیف تا شدیدی ایجاد شود . خانم ها به احتمال زیاد این خارش را در اطراف واژن، مهبل و لبی های اطراف آن تجربه می کنند و حتی حس خارش به داخل واژن نیز انتقال پیدا می کند. اگر فردی که به کاندوم حساسیت دارد در رابطه جنسی دهانی نیز شرکت کند، لب ها، گلو، دهان نیز ممکن است دچار خارش شود.

تاول

حساسیت به کاندوم های لاتکس معمولا بعد از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ماده توسعه پیدا می کند و با گذشت زمان بدتر می شود. در نتیجه، تاول معمولا در اطراف یا در نواحی ایجاد می شود که در معرض کاندوم بوده اند. این تاول نتیجه تلاش سیستم ایمنی برای مقابله با مواد خارجی است. تاول هایی که در این شرایط ایجاد می شوند معمولا پر از آب هستند و می توانند دردناک باشند.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی واکنش آلرژیک شدیدی است که بدن به برخی از شرایط از خود نشان می دهد. اگر چنین واکنشی رخ دهد باید فرد بلافاصله به بیمارستان انتقال یابد و درمان های فوری آغاز شود. اگر تنگی نفس، مشکل در تنفس، تورم لب ها، دهان و گلو، ضربان قلب تند یا درد در قفسه سینه را تجربه می کنید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. این شرایط اگر درمان نشده رها شود می تواند به مرگ نیز بیانجامد.

کاندوم و حساسیت واژن زنان

داروهای موجود برای درمان حساسیت به کاندوم

برخی از نشانه های حساسیت به کاندوم همچون خارش و تحریک را می توان به کمک داروهایی که پزشک تجویز می کند از بین برد. پزشک ممکن است برای درمان چنین شرایطی از آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئیدها استفاده کند.مواردی که در بالا مطرح شد می تواند حساسیت به کاندوم های لاتکس را تسکین ببخشد. با اینحال استفاده از کاندوم های غیر لاتکس رابطه جنسی خوب و بهتری را فراهم می کنند. شما می توانید از کاندوم هایی همچون کاندوم پلی اورتان استفاده کنید.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید