امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267069
۵۰۲
۱
۰
نسخه چاپی
کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت دوم)

کج رفتاریهای سازمانی عبارت اند از کنشهای قانونی یا غیر قانونی که موجب ضرر و زیان مالی، جسمی یا محیطی است که یک سازمان یا شرکت بر علیه کارکنان خود، مردم، محیط، سایر سازمانها و شرکتها، دولت یا حتی سایر کشورها انجام می دهد

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت دوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج رفتاری های اقتصادی سازمانی

کج رفتاریهای سازمانی عبارت اند از کنشهای قانونی یا غیر قانونی که موجب ضرر و زیان مالی، جسمی یا محیطی است که یک سازمان یا شرکت بر علیه کارکنان خود، مردم، محیط، سایر سازمانها و شرکتها، دولت یا حتی سایر کشورها انجام می دهد.

کج رفتاریهای سازمانی اقتصادی شرکتهای صنعتی و تجاری را می توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد: 1)کج رفتاری علیه کارکنان، 2) کج رفتاری علیه مشتریان، 3) کج رفتاری علیه دولت و 4) کج رفتاری علیه محیط زیست.

کج رفتاری علیه کارکنان

تقریباً در همه ی کشورها قوانینی به تصویب رسیده که سازمانها و شرکتهای صنعتی و تجاری را مسئول مدیریت بهداشت کارکنان و تدارک فضای ایمن شغلی برای آنانمی داند. اما امروزه کارگران و کارکنان بسیاری در سراسر دنیا در معرض خطر تشعشع اتمی، نشت گازهای سمی، انواع آلودگیهای محیط کار، گرد ذغال و پنبه و سقوط اجسام و مانند آن و به عنوان تبعات برخی از آنها در معرض خطر آلودگی به بیمارهای کشنده یا صعب العلاج قرار دارند. افزایش منافع اقتصادی صاحبان صنایع و مدیران شرکتهای بزرگ و کوچک تجاری، کاهش هزینه های مربوط در همه ی موارد و همچنین سستی و سهل انگاری دولتها در اقدام علیه سازمانهای متخلف، علل اصلی انکار خطر، سهل انگاری، بی توجهی و عدم اقدام مناسب از سوی مدیریت و مسئولان سازمانها در مورد تامین بهداشت و سلامت کارکنان است. رقم تلفات کارگران و کارکنان آمریکایی به علتهای متعدد مربوط به بی توجهی صاحبان کار 50 تا 70 هزار کشته و گاهی تا 200 هزار نفر رسیده است.

کج رفتاری علیه مشتریان

معمول ترین انواع کج رفتاری علیه مشتریان به حوزه تولید و توزیع مواد غذایی، محصولات فاقد ضوابط ایمنی، تبلیغات تجاری اغفال کننده و کلاهبرداری مربوط می شود. صنایع تولید و توزیع مواد غذایی به سودجویی از طریق فروش غذاهای تقلبی و فاسد به مردم شهرت دارند. موضوع توزیع گوشتهای فاسد در سال 1382 در ایران به یک پرونده قضایی ملی تبدیل شد. فروش شیر خشک دامی به خانواده هایی که برای نوزادان خود از شیر خشک استفاده می کردند، در سالهای دهه ی 40 و حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز سر و صدای زیادی داشت.

کشف کارگاهها و انبارهای تولید بستنی، رب، شکلات و سایر مواد غذایی تقلبی نیز به رویدادی مستمر تبدیل شده است. امروزه استفاده از مواد رنگی و افزودنیهای شیمیایی، دارو زدن و دود دادن برای حفظ ظاهر و جذابیت مواد غذایی مانده و فاسد شده و تغییر طعم و بوی آنها، خود به صنعت جدیدی مبدل شده است که با جان مردم و به ویژه کودکان بازی می کند.

نیاز مردم و سودجویی تولید و توزیع کنندگان، علت اصلی فروش محصولات ناسالم و فاقد ایمنی، مانند خودرو و قطعات مربوط، دارو، سیگار و سایر محصولات است. همه ی شرکتهای تولید و توزیع کنندگان سیگار به خوبی آگاه اند که مصرف سیگار، اعتیادآور و کشنده است. همه ی شرکتهای تولید و توزیع کننده دارو به خوبی اطلاع دارند که فروش داروهای ناخالص، تاریخ مصرف گذشته، استریل نشده، مخفی کردن عوارض جانبی داروها، دست کاری در داده های کلینیکی و مانند آن، بازی با سلامت و جان مردم است. اما کشف این گونه کج رفتاریهای سازمانی در صنایع و شرکتهای مختلف، روزانه ادامه دارد. استفاده از داروهای بی هوشی فاسد شده یا نامناسب در بیمارستان ایران مهر تهران در فروردین ماه 1383 که منجر به فوت 4 تن و آسیب دیدگی کلی 15 نفر از بیماران این بیمارستان شد آخرین مورد مهم گزارش شده در کشور است.

کلاهبرداری از مردم و مشتریان در امور بانکی، شبه بانکی، بیمه، بنگاهها و شرکتهای مختلف که عمدتاً ناشی از عدم آگاهی مردم، سهل انگاری دستگاههای نظارتی دولت و به هم پیچیدگی قوانین و مقررات پولی و مالی از یک سو و تخلف دستگاهها از قوانین و مقررات، اختلاس گروهی مسئولان و پرونده سازی آنان برای سالم و بهنجار جلوه دادن وضعیت از سوی دیگر است همه ساله عده ای را متضرر یا ورشکسته کرده، به خاک سیاه می نشاند.

در ایالات متحده در فاصله سالهای 1987 تا 1992، تعداد 95045 پرونده شکایت علیه کارکنان بانکهای مربوط به امور وام و پس انداز در دادگاهها تشکیل شده و زیانی بیش از 1400 میلیارد دلار – پولی بیشتر از آنچه دزدان خیابانی آمریکا در مدت چهارهزار سال بدزدند- را متوجه مشتریان وام و پس انداز کرده است.

داستان ظهور و افول شرکتهای مضاربه ای در دهه های 1360 و 1370 و سرانجام نامشخص آنها و همچنین برخی صندوقهای قرض الحسنه در ایران از سویی معدودی از سودجویان را ثروتمند و از سوی دیگر کثیری از مردم نیازمند به ویژه گروهی از بازنشستگان را از هستی ساقط کرد. اختلاس 1723 میلیارد تومانی در بانک تجارت در سالهای دهه ی 1370 و رسوایی مالی در ماجرای شهرام جزایری در آغاز دهه ی 1380 را نیز می توان جزئی از همین نوع کج رفتاریهای سازمانی دانست. درآمدهای کلان و میلیاردی شرکتهای بیمه و گله مندی و شکایت مستمر کارگران، کارمندان و صاحبان آسیب دیده خودروها از هزینه های اندک و ناکافی شرکتهای بیمه در مواقع ضروری نیز درازی است که کمتر کسی از عوارض سوء آن بی نصیب مانده است.

بیشتر بخوانید:

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت اول)

تعریف کج‌رفتاری (قسمت اول)

تعریف و روش های پولشویی و دلایل و راه های مبارزه با آن (قسمت اول)

تعریف و روش های پولشویی و دلایل و راه های مبارزه با آن (قسمت دوم)

تعریف و روش های پولشویی و دلایل و راه های مبارزه با آن (قسمت سوم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: آسیب شناسی اجتماعی ( جامعه شناسی انحرافات اجتماعی) - دکتر رحمت الله صدیق سروستانی

پایگاه خبری حقوق نیوز - مقالات اقتصادی

    دیدگاه

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید