امروز: سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267098
۴۱۷
۱
۰
نسخه چاپی
کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت سوم)

بیشتر تخلفاتی که علیه دولتها انجام می گیرد، صرف نظر از موارد معدود خراب کاری و ایجاد اختلال، تخلف مالیاتی است. شرکتها و سازمانهای مختلف، با استفاده از حسابرسان ماهر و حرفه ای و با استفاده از پیچیدگیهای قوانین مالیاتی و یا با استفاده از نفوذ در این یا آن اداره از بازپرداخت عوارض و مالیات شانه خالی می کنند و به سودهای کلان می رسند

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت سوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج رفتاری علیه دولت

بیشتر تخلفاتی که علیه دولتها انجام می گیرد، صرف نظر از موارد معدود خراب کاری و ایجاد اختلال، تخلف مالیاتی است. شرکتها و سازمانهای مختلف، با استفاده از حسابرسان ماهر و حرفه ای و با استفاده از پیچیدگیهای قوانین مالیاتی و یا با استفاده از نفوذ در این یا آن اداره از بازپرداخت عوارض و مالیات شانه خالی می کنند و به سودهای کلان می رسند. مثل معروفی است که می گویند فقط آدمهای کوچک مالیات می پردازند. بر طبق آمارهای رسمی کنگره آمریکا، بین بزرگترین شرکتهای تجاری آمریکایی، ده درصدشان هیچ مالیاتی پرداخت نکرده و 148 شرکت هم تنها نیمی از مالیاتهای قانونی مربوط به سود سالیانه خود را پرداخته اند.

شرکتهای بزرگ با کمکهای مالی به نامزدهای انتخاباتی، زمینه های تصویب قوانین مختلفی را که به نفع فعالیتهای اقتصادی آنهاست فراهم می کنند. علاوه بر آن، در اقتصاد جهانی امروز، شرکتهای بسیار بزرگ اروپایی و آمریکایی با پرداخت رشوه های کلان به سران حکومتهای آسیایی، آفریقایی و حتی اروپایی، راه خود را برای انجام انواع فعالیتهای اقتصادی خاص(که در داخل خاک آمریکا و اغلب کشورهای اروپا ممنوع است) در این کشورها باز می کنند.

برخی شرکتهای تجاری نیز برای استفاده از قانون معافیت مالیاتی فعالیتهای اقتصادی خارج از کشور، به تاسیس شعبه های رسمی بین المللی اقدام و طوری وانمود می کنند که عمده فعالیتهای آنها خارجی است و از این طریق از پرداخت مالیات داخلی خودداری می کنند. چنانچه یک شرکت آمریکایی که در خاک آمریکا فعالیت دارد، کالاهایی را با هزینه ی صد دلار تولید و در آمریکا به فروش برساند باید 48 درصد مالیات بر سود بدهد. اما اگر همین کالا را به صورت رسمی (روی کاغذ) به شعبه خود در ایرلند بفروشد، از مالیات آمریکایی معاف می شود. این شعبه واقع در ایرلند، کالا را مجدداَ به قیمت 200 دلار به شرکت مادر در آمریکا می فروشد و تنها 4 درصد مالیات بر سود به دولت ایرلند می پردازد.

کج رفتاری علیه محیط زیست

آلودگی محیط زیست، زندگی همه ی مردم را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. کارخانجات و شرکتهای بزرگ صنعتی و تجارتی (مانند پتروشیمی، فلزات، برق، و حمل و نقل) بزرگ ترین آلوده کنندگان محیط زیست به شمار می روند زیرا فضولات خود را برای فرار از هزینه های گزاف استفاده از تجهیزات تصفیه کننده و رویکردهای سالم تر محیطی به هر نحو ممکن در هوا، دریا و خشکی رها و انبار می کنند.

اکسید سولفور، هیدروکربن، مونواکسید کربن، اکسید ازت، ذرات و آلوده سازهای بسیار دیگر، مقدار قابل توجهی مواد خطرناک را به خورد شهروندان (به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت) می دهند و هیچ راه فراری نیز وجود ندارد. اقشار فقیر ساکن در نزدیک کارخانجات و محل دفن زباله ها، بیشتر از سایر مردم در معرض خطرند. تلاشهای دولت در مبارزه با مسئله آلودگی محیط زیست نیز معمولاً راه به جایی نمی برد.

بیشتر بخوانید:

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت اول)

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت دوم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: آسیب شناسی اجتماعی(جامعه شناسی انحرافات اجتماعی) – دکتر رحمت الله صدیق سروستانی

پایگاه خبری حقوق نیوز – مقالات اقتصادی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید