امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 267315
۳۳۱
۱
۰
نسخه چاپی
کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت پنجم)

کج رفتاریهای اقتصادی دون‌پایگان شامل مواردی مانند سرقت ماشین، سرقت از منازل و افراد، سرقت از مغازه ها و جرایم سازمان یافته می شود که معمولاً کنش گران آن افرادی بدنام و فاقد منزلت اجتماعی اند

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت پنجم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

کج‌رفتاریهای اقتصادی

کج رفتاریهای اقتصادی دون‌پایگان

کج رفتاریهای اقتصادی دون‌پایگان شامل مواردی مانند سرقت ماشین، سرقت از منازل و افراد، سرقت از مغازه ها و جرایم سازمان یافته می شود که معمولاً کنش گران آن افرادی بدنام و فاقد منزلت اجتماعی اند، قانون هم این گونه کج رفتاریها را بیشتر زیر ذره بین می گذارد و مردم نیز خواهان واکنشهای سریع تر و سخت تری نسبت به آنها هستند.

کج رفتاریهای اقتصادی دون پایگان را می توان به دو دسته بزرگ 1) سرقت اموال مردم و 2) جرایم سازمان یافته تقسیم کرد.

سرقت اموال

سرقت را معمولاً ربودن مال دیگری بدون اطلاع یا رضایت وی و با قصد برنگرداندن آن و یا به تعبیر دیگر، تصرف غیرقانونی در مال دیگران با یا بدون خشونت خوانده اند. سرقت اصولاً کنشی است نسبتاً عقلانی و حساب شده که طبق برنامه معین و با تصمیم گیری قبلی در مورد انتخاب قربانی و چگونگی فرایند انجام کار صورت می گیرد.

سرقت (مسلحانه یا غیرمسلحانه) عمدتاً برای به دست آوردن پول (خواه کم یا زیاد) انجام می شود. روانکاوان مدعی شده اند که سارقان مسلح اغلب افرادی نابهنجار هستند و از احساس بی کفایتی رنج می برند و مسلحانه عمل می کنند تا واکنشی باشد به این احساس. البته نظر روانکاوان با تردید و چالشهای زیادی مواجه شده است. سارقان اغلب جایی را انتخاب می کنند که پای مبالغ زیادی پول و کمترین خطر رویارویی با پلیس در بین باشد. به همین علت تخمین زده می شود که از هر چهار سرقت انجام شده تنها یک مورد کشف می شود و سارقان به دام می افتند. سارقان غیر مسلح معمولاً مجبورند برای تسلیم کردن قربانی به خشونت متوسل شوند، اما سارقان مسلح (چه با سلاح گرم یا سرد) اغلب با تهدید (خشونت بالقوه) کار خود را پیش می برند. تحقیقات نشان داده است که در 66 درصد از سرقتهای غیرمسلحانه، قربانی سرقت زخمی هم شده است. این رقم در سرقتهای مسلحانه فقط 17 درصد بوده است.

علل سرقت

انگیزه سرقت، اغلب محرومیت نسبی و احساس سرخوردگی از شکست در تحقق انتظارات در طبقات پایین جامعه است. تحقیقات نشان داده در طول سالهای 1960 تا 1969 با وجود بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی سیاهان آمریکا نرخ سرقت در میان این طبقه افزایش افزایش چشمگیری داشته است. می توان چنین تحلیل کرد که بهبود وضع زندگی سیاهان در آن دوره موجب افزایش انتظارات آنها شده و آنها را متقاضی وضعیتهایی شبیه وضعیت سفیدپوستان کرده بود، اما وقتی سرشان به سنگ خورد و از تحقق آرزوهای خود ناکام ماندند، چاره ای جز سرقت نداشتند. علاوه بر این می توان گفت در سالهای رفاه اقتصادی به دلیل افزایش دارایی طبقات متوسط و بالا، نمایش بیشتر این داراییها و محرومیت نسبی طبقات پایین از این رفاه اقتصادی، موجب اقدام سرخورده به سرقت برای جبران بخشی از محرومیت خود می شود.

الگوهای سرقت

سرقت ممر اصلی معاش سارقان حرفه ای است. حرفه ایها سرقت خود را عملی شرافتمندانه تر از تقلب و کلاهبرداری تاجران و مقابله خود با قربانی را آشکار و چهره به چهره می دانند. اینها مدعی اند که از دزدان می دزدند، از دزدان بزرگی که بیمه اند و سرانجام خسارت خود را از بیمه می گیرند.

حرفه ایها برای مقابله با فناوریهای پیچیده ای که در شرکتها و مغازه های بزرگ برای حفاظت اموال و داراییها از آنها استفاده می شود مجبورند تخصصی تر عمل کرده، از ابزارهای فنی پیچیده تری استفاده و با طراحی و برنامه ریزی دقیق به شیوه ای ماهرانه عمل کنند. حرفه ایها اغلب جز سرقت، مرتکب جرایم دیگری نمی شوند و از درگیر شدن با افراد می پرهیزند.

سارقان آماتور معمولاً جوان اند و بدون طراحی و برنامه ریزی خاص هرگاه که فرصت مناسبی پیش آید و با انتظارات کمتری دست به کار می شوند. آماتورها اغلب به افراد تنها، ضعیف، سالخورده، رانندگان تاکسی و مانند آنها دستبرد می زنند. آسانی دسترسی و آسیب پذیری قربانی، هدف مطلوبی برای سرقت آماتوری است.

آماتورها در سالهای اخیر به بانکها نیز حمله (دخالت در کار حرفه ایها) و اگر لازم باشد برای این گونه عملیات، به تشکیل گروه نیز اقدام می کنند.

سارقان آماتور معتاد به منظور تامین هزینه ی خرید مواد نویت بعدی خود دست به سرقت می زنند. اینها کمتر به دنبال اهداف بزرگ می روند و بیشتر به دله دزدی اقدام کرده، بیشتر از گروه اول به خشونت روی می اورند و گاهی حتی از اسلحه گرم نیز استفاده می کنند.

سرقت عمدتاً پدیده ای شهری است و در شهرهای بزرگ که میزان آشنایی افراد با هم کمتر است انگیزه ارتکاب سرقت و احتمال موفقیت آن نیز بیشتر است.

سارقان اغلب نقاط خلوت، تاریک، دور افتاده و بی حفاظ را که ورود و خروج آن آسان باشد و افراد ضعیف، سالخورده، تنها و غریبه ای را که از وجود پول و اشیای گرانبها نزد آنها مطمئن اند، به سایر نقاط و اشخاص ترجیح می دهند.

سرقت از منازل

سارقان منازل معمولاً از رویارویی با صاحب خانه خودداری و از همین رو زمانی را برای ورود به منزل قربانی خود انتخاب می کنند که ساکنان آن حضور نداشته یا خواب باشند. پشت بامها، دیوارها، پنجره ها، درهای ورودی، پارکینگ، نورگیرها و هر نقطه نفوذپذیر دیگر به ورود سریع تر سارقان به منزل کمک می کند. هر نوع صدای بلندی مانند صدای کولر، صدای وسایل صوتی و سر وصدای مهمانان و همچنین قفلها و لولاهای ضعیف و نامطمئن نیز کار ورود سارق به منزل را آسان تر می سازد.

سارقان منازل از ترفندهای متنوع و متعددی برای اطمینان از غیبت ساکنان استفاده می کنند. به عنوان مثال به بهانه پرسیدن آدرس، زنگ در منزل را می زنند و در صورتی که پاسخی نشنوند، کارت یا نامه ای را لای در گذاشته، روز بعد مراجعه می کنند. اگر هنوز کارت یا نامه آنها همان جا باشد متوجه می شوند که کسی در منزل نیست و اقدام می کنند.

سرقت از مغازه ها

سرقت از مغازه در همه ی جوامع به مسئله ای جدی تبدیل شده است. بیشتر سارقان مغازه ها را دله دزدان و آماتورهای جوان و نوجوان زیر 21 سال به ویژه 11 تا 15 سال تشکیل می دهند که برای مصارف شخصی و نیازهای اندک، دست به سرقت می زنند. معتادان، بیکاران، بی خانمانها و اعضای طبقات پایین اجتماعی – اقتصادی جزء سارقان همیشگی مغازه ها محسوب می شوند. صرف احتیاج به اقلام مختلف غذایی، پوشاکی، بهداشتی و غیره فشار دوستان و همسالان کج رفتار و چپاولگر پنداشتن صاحب فروشگاه را می توان از عوامل اصلی سرقت از مغازه ها دانست.

سرقت ماشین

ماشین دزدی از مهم ترین انواع سرقت اموال است که امروزه به یک تجارت بزرگ تبدیل شده است. بیشتر موارد سرقت خودرو در غیاب صاحب آن روی می دهد و از همین رو بدون خشونت و ایراد ضرب و جرح انجام می شود. البته سارقان خشن اغلب با استفاده از اسلحه سرد و گرم و تهدید راننده و مجبور کردن او به ترک خودرو، دست به سرقت می زنند. پیچیدگی روزافزون و مسائل حفاظتی (مانند دزدگیر) کار بیرون کردن یک راننده و سرقت خودروی او را آسانتر از دزدیدن یک خودروی خاموش( که دزدگیر یا انواع قفل هم دارد) کرده است.

سارقان خودرو گاهی تصادفی ساختگی نیز به وجود می آورند و به مجرد خروج راننده ماشین او را می برند. گاهی، سارقان باری را عقب ماشین قربانی خود می گذارند و با ترفندی راننده را ازماشین پیاده کرده، ماشین را می برند. در این گونه موارد، در صورت لزوم، اعمال خشونت هم می شود.

بیشتر بخوانید:

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت اول)

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت دوم)

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت سوم)

کج‌رفتاریهای اقتصادی (قسمت چهارم)

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: آسیب شناسی اجتماعی(جامعه شناسی انحرافات اجتماعی) – دکتر رحمت الله صدیق سروستانی

پایگاه خبری حقوق نیوز – مقالات اقتصادی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید