امروز: سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کد خبر: 266116
۵۷۷
۱
۰
نسخه چاپی
تغذیه

کودک تب‌دار را چگونه باید تغذیه کرد؟

پی بردن به تب کودکان کار ساده ای است و والدین معمولاً گرم شدن بدن و برافروختگی صورت کودک را نشانه تب او می دانند. بنا به تعریف دقیق‌تر، اگر دمای رکتال کودک از دمای طبیعی 37 درجه تجاوز کند و به 38 درجه یا بیشتر برسد، این تغییر را باید نشانه تب کودک دانست. هرگاه از تب‌سنج یا دماسنج معمولی که در دهان کودک می گذارند، استفاده شود، دمای بالاتر از2/37 درجه نشانه تب خواهد بود

کودک تب‌دار را چگونه باید تغذیه کرد؟

تغذیه کودک تب‌دار

پی بردن به تب کودکان کار ساده ای است و والدین معمولاً گرم شدن بدن و برافروختگی صورت کودک را نشانه تب او می دانند. بنا به تعریف دقیق‌تر، اگر دمای رکتال کودک از دمای طبیعی 37 درجه تجاوز کند و به 38 درجه یا بیشتر برسد، این تغییر را باید نشانه تب کودک دانست. هرگاه از تب‌سنج یا دماسنج معمولی که در دهان کودک می گذارند، استفاده شود، دمای بالاتر از2/37 درجه نشانه تب خواهد بود.

در کودک تب‌دار، با افزایش هریک درجه دمای بدن، سرعت سوخت و ساز در حال استراحت، حدود 10 درصد افزایش می یابد. از این رو، بدن کودک تب‌دار به انرژی و غذای بیشتری نیاز دارد. اما کودک تب‌دار، اشتهای خود را از دست می دهد و هرچه تب شدیدتر باشد، بی میلی به غذا بیشتر خواهد بود. در هر حال والدین باید کودک را تشویق به خوردن غذا و مایعات کنند تا انرژی مورد نیاز وی تامین شود.

از سوی دیگر، کودک تب‌دار به علت بی حوصلگی، از جنب و جوش طبیعی می افتد و علاقه ای به بازی و جست و خیز نشان نمی دهد. این کاهش فعالیت، نیاز کودک به انرژی را پایین می آورد و از این راه، بالا رفتن سرعت سوخت و ساز ناشی از تب، جبران می شود.

در حالت تب، بدن کودک علاوه بر انرژی، به مایعات بیشتر نیز احتیاج پیدا می کند. این افزایش نیاز به جهت عرق کردن و خارج شدن آب از بدن است. اگر کودک از خوردن و آشامیدن خودداری کند، با خطر بی آبی (دهیدراته شدن) رو به رو خواهد شد. اگر تب کودک با قی و اسهال همراه باشد، خطر بی آب شدن بدن افزایش خواهد یافت.

اگر تب، فقط عارضه یک بیماری باشد و عارضه دیگری وجود نداشته باشد، باید کودک را به آشامیدن مایعاتی مثل سوپ رقیق، شیر و آب میوه‌ها تشویق کرد. در هر مورد بهتر است از شیرین کننده‌های مصنوعی مثل نوشابه های رژیمی، به ویژه هنگام تب پرهیز نمایید. مصرف شیرین کننده‌های طبیعی یعنی قند، شکر، مربا و عسل، انرژی بیشتری را که کودک به آن نیاز دارد، تولید می کند.

تغذیه کودک تب‌دار

استفاده از مایعات گوناگون در حالت تب فایده زیادی دارد. اولاً وقتی کودک اشتهای خود را برای غذا از دست می دهد، میل بیشتری به مایعات نشان می دهد و در این هنگام می توانید نوشیدنی مورد علاقه او را پیدا کنید. ثانیاً، نوشیدنیهای مختلف هر کدام از نظر کیفیت و ارزش غذایی مزایا و نارسایی‌هایی دارند. به این معنی که بعضی سوپ‌ها نمک زیادی دارند و خوردن آنها تعادل نمک را در اطفال کوچک بر هم می زند. از سوی دیگر نمک نوشابه های گازدار خیلی کم است و مصرف آن به تنهایی، بدن را با کمبود نمک روبرو می سازد. استفاده از مایعات مختلف هنگام تب، مثلاً سوپ و نوشابه گازدار، باعث می شود که از مزایای هر کدام استفاده شود و ضرر احتمالی‌ای که مصرف هریک به تنهایی دارد، بر طرف گردد. مایعات پیشنهادی برای کودک تب دار، عبارتند از: آب، آب قند، آب میوه، نوشابه های گازدار، شیر ساده یا شیر با طعم وانیل، شیر شکلات، سوپ ساده، آب گوشت یا آب مرغ.

سرماخوردگی و گلودرد

در سرماخوردگی عادی و گلودرد، اگر کودک اشتهای طبیعی خود را حفظ کند، نیازی به تغییر رژیم غذایی و پرهیز غذایی نخواهد بود. مواد خوراکی مانند بستنی، مالت و پودینگ، انرژی زیادی دارند و به آسانی از گلو پایین می روند. اگر کودک مبتلا به سرماخوردگی و گلودرد، اشتهای خود را از دست بدهد، باید برای تامین انرژی، مایعات کافی به او داده شود. آب میوه های گرم (نه داغ) مثل آب سیب و آب انگور، نوشیدنیهای خوب و با ارزشی هستند. مواد خوراکی مناسب برای این نوع سرماخوردگی و گلودرد عبارتند از: بستنی، پودینگ، ماست یخ‌زده، میلک شیک، آب میوه گرم، سوپ خامه (گرم).

سوپ خامه

بهترین اقدام برای بهبود کودک بیمار، تشویق او به خوردن و نوشیدن است. در این هنگام نباید کودک را وادار به خوردن یا نوشیدن چیزی کنید که به آن بی میل است. بهتر است او را برای انتخاب نوشیدنی و غذای موردعلاقه‌اش آزاد بگذارید و به یاد داشته باشید که برای کودک بیمار، خوردن چیزی که به آن علاقه دارد بهتر از نخوردن آن است. مادر نیز می تواند برای جلب توجه کودک به مواد خوراکی مغذی، غذا و نوشابه او را تزیین کند یا در ظرف و لیوان خوش نقش و مورد علاقه او بریزد. برای بچه های کوچک، سوپی که از رشته‌های گوناگون به شکلهای متنوع تهیه شود، اشتهاآورتر از سوپ ساده است. خوردن غذاهای نرم برای کودک بیمار، آسانتر از غذاهایی است که جویدن آنها دشوار می باشد.

تهیه کننده: عاطفه کریمی

منبع: بهترین کلیدهای تغذیه برای کودکان و نوجوانان

پایگاه خبری حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید