امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 265696
۱۶۳۲
۱
۰
نسخه چاپی
کوهنوردی (کوهپیمایی)

کوهنوردی (کوهپیمایی) چه اصولی دارد و از کجا شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

در این نوشتار سعی شده است، رشته ی پر طرفدار کوهنوردی به صورت جامع و علمی معرفی شود و علاقه مندان به این رشته ی ورزشی به صورت آکادمیک، همراه با اصطلاحات تخصصی این رشته، شروع به یادگیری این ورزش مفرح نمایند.

پوشاك كوهپيمايي و كوهنوردي

پوشاك كوهپيمايي و كوهنوردي در انواع و اقسام گوناگون وجود دارد و بايد توجه داشت كه هيچ يك از انواع پوشـاك خاصـيت گرمـا زائـي ندارند بلكه دماي بدن را حفظ و عايق بدن هستند .

سعي كنيد در پوشيدن پوشاك اصل پنجره دو جداره را رعايت كنيد بدين معني كه لايه لايه پوشيدن به مراتـب مناسـبتر از پوشـيدن يـك لبـاس ضخيم است.

پوشاك از نظر پوشيدن به سه لايه تقسيم مي شوند:

1- لايه زيرين : پوششي است كه با پوست بدن در تماس است و بهتـر اسـت جـنس آن از تركيبـي از نخ و پلـي اسـتر تهيـه شـده باشـد و كـاملا بهداشتی باشد.

2- لايه مياني : پوششي است كه دماي بدن را در حد مطلوب حفظ مي كند و بايد داراي تنفس مطلوبي باشد.

3- لايه رويي : پوششي است كه به عنوان عايق به كار رفته و پوششهاي قبلي را در مقابل عوامل جوي حفظ می کند.

ويژگيهاي پوشاك در كوهستان

  • سبك و مقاوم باشند
  • داراي رنگ مناسب با محیط باشد ( استتار با محيط نباشد )
  • چنانچه رطوبت بگيرد سريع خشك شود
  • داراي تنفس مطلوب باشد
  • مقاوم در مقابل عوامل جوي ( باد ، رطوبت ، سرما و ... باشد)
  • از نظر اندازه خيلي جذب بدن و خيلي بزرگتر از بدن نباشد

امروزه بیشتر پوشاك كوهستان را از دو نوع پارچه بنام پلار و گورتكس تهيه مي کنند.

پلار

پارچه هاي پلار از كرك و پلي استر تهيه مي شوند و به جهت شکل فيزيكي اين پارچه گرمـاي بـدن در لابـه لاي برآمـدگي هـاي ايـن پارچـه حفظ مي گردد. اين پارچه نسبتاً سبك و مقاوم است و در صورت خيس شدن سريع خشك مي شود و بوي را به خود نمي گيرد .

گورتکس

اين نوع پوشاك از پارچه گورتكس که معمولا از سه لایه تشکیل شده ، ساخته می شوند. كه ويژگي هاي اصلي ،آن عبـور ذرات بخـار تعرق بـدن كه در اثر تحرك در كوهستان بوجود مي آيد به بيرون و جلوگيري از نفوذ باد و رطوبت ناشي از عوامل جوي به داخل مـي باشـد . (منافذ اين پارچه 0/2 ميكرون قطر دارند در حاليكه اندازه هر قطره آب 2000 بار بزرگتر از منافذ اين پارچه مي باشد و در نتيجه بخاربدن خـارج و آب بـه داخل وارد نمي شود.)

كوهستان هميشه داراي هواي متغير است حتي در فصول گرم هم پوشاك اضافه همراه داشته باشيد .

کوهنوردی (کوهپیمایی) چه اصولی دارد و از کجا شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

پانچو (شنل باران)

اين پوشش از پارچه ضد آب تهيه و در زمان بارندگي از آن استفاده مي شود .ساختمان آن طوري مي باشد كه كوله پشتي را هم در برمي گيـرد و بلندي آن تا زير زانو ميباشد و تنها اشكال آن مانند پوشاك هاي نايلوني اين است كه دراثر تنفس بدن از داخل خيس می شود.

پوشاك پر

اين پوشاك از پر پرندگاني مثل قو تهيه مي شود و دماي بدن را به خوبي نگه مي دارد اين پوشاك بسيار سـبك و حجـم كمـي را اشـغال می كند به جهت اينكه اين پوشش خيلي سريع خيس مي شود و خيلي دير خشك مي شود عمدتاً در زمان استراحت و بيتوته از آن استفاده ميكنند.

كيف لوازم ضروري

اين كيف حاوي وسايل و لوازمي است كه همراه داشتن آن براي هر كوهپيما و كوهنـورد ضـرورت دارد و در شـرايط مختلـف ، مـوارد اسـتفاده بسياري دارند .

سوت ، قيچي كوچك ، ناخن گير ، سوزن و نخ ، سنجاق قفلي ، كبريت ضد آب ، باطري اضـافي چـراغ قـوه ، چـاقوي چنـد منظـوره ، قاشـق ، چنگال ، كاغذ و خودكار ، بند كفش اضافه ، جوراب اضافه ، يك عدد شمع كوچك ، الكل جامد ، چند عدد كيسه نـايلون ، حولـه يـا دسـتمال كوچك ، نمك ، قند ، چاي ، شكر ، نبات ، لوازم بهداشتي و ...

محل نگهداري اين مجموعه را در جيب بالاي كوله پشتي و يا در كيسه اي داخل كوله پشتي قرار دهيد .

زماني به ارزش وسايل پي مي بريد كه مورد استفاده آن برايتان پيش بيايد.

کوهنوردی (کوهپیمایی) چه اصولی دارد و از کجا شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

جعبه مختصر كمك هاي اوليه

جعبه ايست كه معمولاً با توجه به نوع برنامه ومقدار ولوازم پزشكي مورد نياز برنامه تهيه مي شود. معمولا حداقل وسايل و داروهاي ضـروري در آن قرار دارد و هميشه يك فرد كوهپيما و كوهنورد بايد آن را همراه داشته باشد .

وسایل مختصر كمك هاي اوليه:

محلول ضد عفوني بتادين ، محلول ضد عفوني الكل طبي ، پنبه هیدروفيل استریل، گاز استريل ، دستمال 3 گوش ، بانـد نـواري 3-5-7 سـانتي متری، دماسنج بدن (درجه تب) ، پنس ، قيچي كوچك ، چسب بانداژ، چسب بخيه( اين نوع چسب جهت بخيـه موقـت و سـطحي بـه كـار مـي رود)، چسب زخم، باند كشي ، دستكش يك بار مصرف ، داروهاي عمومي و مورد نياز شخصي .

كبريت را داخل يك قطعه كاغذ يا روزنامه كوچك بپيچيد سپس آنرا داخل كيسه نايلوني كوچك قرار دهيد و دور آن را نخ ببنديد تا از رطوبت دور بماند . هميشه يك كبريت در كوله پشتي و يك كبريت در جيب لباستان همراه داشته باشيد .

ادامه دارد ...

تهیه کننده: شیوا ترابی

آموزش کوهپیمایی - فدراسیون کوهنوردی ایران

گروه خبری حقوق نیوز

بیشتر بخوانید:

کوهنوردی (کوهپیمایی) چه اصولی دارد و از کجا شروع کنیم؟ (قسمت اول)

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید