امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 283492
۸۲
۱
۰
نسخه چاپی

ناخرسندی چین از اقدام آمریکا در سرنگون کردن بالون

ناخرسندی چین از اقدام آمریکا در سرنگون کردن بالون

وزارت خارجه چین نسبت به اقدام آمریکا در ساقط کردن «بالون هواشناسی» که پنتاگون آن را «بالون جاسوسی چینی» خوانده بود، ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، طبق بیانیه وزارت خارجه چین، طرف چینی نارضایتی شدید و اعتراض خود را به استفاده از اعمال زور از سوی دولت آمریکا برای حمله به این بالون هواشناسی ابراز کرد.

طبق این بیانیه آمده است: چین پس از بررسی و تفحص به طرف آمریکایی مکررا اطلاع داد که این بالون مختص استفاده غیرنظامی و برای هواشناسی است و به شکل ناخواسته وارد حریم هوایی آمریکا شده است؛ اما واکنش و پاسخ آمریکا کاملا دور از انتظار بود.

سخنگوی وزارت خارجه چین قبلا تاکید کرده بود: یک بالون غیرنظامی چینی برای تحقیق و به ویژه مطالعات هواشناسی استفاده می‌شده که به صورت ناگزیر وارد حریم هوایی آمریکا شد.

وزیر خارجه چین در این باره گفت: نسبت به اقدام آمریکا برای سرنگون کردن این بالون مختص هواشناسی و بررسی آب‌وهو ناخرسندیم.

وزارت خارجه چین اشاره کرد، پکن حق پاسخ‌گویی به این اقدام آمریکا را محفوظ می‌داند.

بعد از اینکه این بالون چینی وارد مواضع نظامی حساس در تمام مناطق آمریکای شمالی شد، جدیدترین کانون درگیری و تنش بین واشنگتن و پکن شکل گرفت که نهایتا ارتش آمریکا به محض ورود آن از بخش مرزهای شمالی شرقی، به منطقه امن بر فراز آب‌های اقیانوس اطلس در سواحل شرقی این کشور، آن را سرنگون کرد.

یک مقام برجسته وزارت دفاع آمریکا تصریح کرد: بررسی‌های به عمل آمده از سوی آمریکا روی تجهیزات در بالون چینی نشان داد که برای ماموریت‌های تجسسی و جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌شود.

سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: نمی‌توانم وارد جزئیات شوم؛ اما فرصت بررسی بالون و تجهیزات ازرشمند و موجود در آن را یافتیم.

بنا به گفته این مسؤول، آمریکا به پکن اطلاع داده که این بالون را در سواحل جنوبی کارولینا ساقط کرده است.

انتظار می‌رود آن در آب‌های منطقه‌ای آمریکا ساقط شده باشد، واشنگتن امیدوار است بقایای تجهیزات سوار شده روی آن را یافته و مورد بررسی قرار دهد.

عملیات در آب‌های منطقه‌ای آمریکا برای بیرون آوردن بقایای بالون در حال اجراست؛ این بالون در ارتفاع حدود 60 هزار پایی (18288 متر) پرواز می‌کرد.

دو مقام آمریکایی هم گفتند، این بالون را جنگنده نیروی هوایی ساقط کرد و انفجاری در پی ساقط کردن آن رویت شد. هواپیماهای نظامی آمریکایی در منطقه مجاور به پرواز درآمدند و کشتی‌ها نیز در آب‌های منطقه برای آغاز عملیات بیرون کشیدن بقایای آن مستقر شده‌اند.

پنتاگون تاکید کرد: این بالون تجسسی چین را با موشک هوا به هوا که از جنگنده اف-22 شلیک شد، ساقط کرده است.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایسنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید