امروز: یکشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 272001
۱۰۲۳۹
۶
۰
نسخه چاپی

بازیابی اطلاعات از کارت حافظه یا مموری کارت (SD)

بازیابی اطلاعات که در زبان لاتین از آن با عبارت Information Retrieval یاد می شود در واقع نوعی دانش پیچیده و فنآوری نوین جستجو و استخراج فراداده‌ها، اطلاعات و داده‌ها است که در انواع گوناگون ذخایر اطلاعاتی نظیر وب، بانک اسناد و مجموعه‌ای از تصاویر کاربرد دارد

بازیابی اطلاعات از کارت حافظه یا مموری کارت (SD)

پایگاه خبری حقوق نیوز

آیا کارت حافظه SD شما شکسته یا خراب شده است؟ به شما خواهیم گفت راه حل چیست؟

بازیابی اطلاعات که در زبان لاتین از آن با عبارت Information Retrieval یاد می شود در واقع نوعی دانش پیچیده و فنآوری نوین جستجو و استخراج فراداده‌ها، اطلاعات و داده‌ها است که در انواع گوناگون ذخایر اطلاعاتی نظیر وب، بانک اسناد و مجموعه‌ای از تصاویر کاربرد دارد.

اطلاعات مذکور ممکن است شامل هر نوع منبع نظیر متن، تصویر، صوت و ویدئو باشد. در دنیای کنونی با توجه به افزایش روزافزون اطلاعات ذخیره شده در منابع قابل دسترس و متعدد، فرایند بازیابی و استخراج اطلاعات جایگاه بالایی یافته است. هدف نهایی در ریکاوری اطلاعات کمک به کاربر جهت یافتن اطلاعات در انبوهی از اطلاعات ساختارنایافته است.

خرابی مموری کارت شاید یکی از بدترین شرایطی باشد که برای شما اتفاق افتاده است. مموری کارت یا کارت حافظه، یک دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات است و برای انبارکردن اطلاعات دیجیتالی به کار می رود.

کارت حافظه یا اصطلاح رایج آن، کارت SD، در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی از جمله دوربین‌های دیجیتالی، تلفن همراه، لپ‌تاپ‌ها، دستگاه پخش صوتی دیجیتال و کنسول بازی استفاده می‌شوند. کارت‌های حافظه معمولاً اندازه کوچکی داشته و با توجه به ظرفیت آنها توانایی نگه داشتن اطلاعات مختلفی را دارند.

این اطلاعات را می‌توان بارها پاک کرد و اطلاعات دیگری را جایگزین آن کرد. کارت‌های حافظه به چند دسته تقسیم می‌شوند: کارت حافظه‌ی SDHC/SDXC، Compact Flash، Micro SD، XD Picture، Memory Stick، کارت‌ حافظه‌ی مالتی مدیا MMC و کارت حافظه‌ی CFast 2.0. از نظر ظرفیت نیز، برخی از آنها از 128 مگابایت تا 2 ترابایت (مدل های جدید Micro SDXC) گنجایش ذخیره اطلاعات دارند.

چه عواملی موجب خرابی مموری کارت می‌شوند؟

ضربه شدید و خرابی مموری کارت

گاهی اوقات ضربه شدید و یا حتی یک ضربه ضعیف می‌تواند به مموری کارت آسیب برساند. برخورد یک وسیله سنگین با مموری کارت، افتادن کارت از ارتفاع زیاد، فشار دادن بیش از حد کارت SD برای جا انداختن و کارهایی از این قبیل در خرابی مموری کارت مؤثر است. در این شرایط ممکن است مموری کارت سوخته و یا نیم سوز شود.

مشکلات نرم افزاری دستگاه

گاهی خراب شدن کارت حافظه به دلیل مشکلات نرم افزاری دستگاهی می‌باشد که رم SD بر روی آن نصب شده است. این موضوع سبب می‌شود دستگاه، کارت را شناسایی نکند و یا اینکه نتواند اطلاعات را از روی آن پاک و یا جایگزین کند. این مشکل نرم افزاری ممکن است در نهایت به کارت حافظه آسیب رسانده و مشکلاتی را برای آن به وجود بیاورد.

کثیف شدن مموری کارت

سطح کارت حافظه ممکن است با گرد و غبار یا چربی پوشیده شود. این امر عملکرد رم را با اختلال مواجه کرده و در برخی شرایط ممکن است دستگاه قادر به شناسایی کارت SD نباشد. برای این منظور کارت را از دستگاه بیرون کشیده و آن را با الکل پاک کنید. سپس صبر کنید تا کاملاً خشک شود. احتمالاً پس از آنکه کارت را روی دستگاه بگذارید، به خوبی عمل خواهد کرد. کثیف شدن مکرر کارت یکی از عوامل مؤثر برای خرابی مموری کارت است که با اقدامات پیشگیرانه می‌توان از آن جلوگیری کرد.

عدم استفاده صحیح و خراب شدن کارت SD

گاهی استفاده نادرست و برخی از اشتباهات خود ما باعث خرابی رم می‌شوند. بیرون کشیدن کارت از دستگاه بدون خاموش کردن آن، از جمله این اقدامات است. بهتر است قبل از درآوردن رم، دستگاه مورد نظر را خاموش کنیم. همچنین زمانی که به کامپیوتر متصل است باید ابتدا آن را غیرفعال کرد، (زدن گزینهEject ) سپس اقدام به خارج کردن کارت SD کرد. این دو مورد از جمله اقدامات مؤثر در جلوگیری از خرابی مموری کارت است. پر کردن کامل ظرفیت کارت حافظه از اطلاعات نیز در خراب شدن زودهنگام رم مؤثر است. سعی کنید همیشه یک فضای خالی از کارت حافظه باقی بگذارید.

بازیابی اطلاعات از کارت حافظه یا مموری کارت (SD)

روش بازیابی اطلاعات از مموری کارت

ابتدا یک کارت خوان دیگر را نیز امتحان کنید چون شاید این کارت خوان باشد که صدمه دیده در غیر این صورت به بازیابی فایل های موجود در کارت حافظه SD خواهیم پرداخت.
برنامه های رایگان زیادی هستند که ادعا دارند قادرند تا اطلاعات شما را از کارت حافظه های خراب بازیابی کنند. برنامه هایی همچون Disk Digger یا EaseUS Free Data Recovery را می توان در این رابطه نام برد.

زمانی که از چنین برنامه هایی استفاده می کنید تضمینی نیست که فایل های خود را همانطور سالم و کامل دریافت کنید و به طور معمول نام های اصلی فایل ها پاک می شود. برخی برنامه های دیگر قادر خواهند بود تا نام فایل های بازیابی شده را تغییر دهند. برخی از برنامه های بازیابی در تعداد فایل ها و حجم اطلاعاتی که بازیابی خواهند کرد محدودیت دارند بنابراین پیش از دانلود به این محدودیت ها توجه کنید. در ضمن نسبت به برنامه های ناخواسته ی اضافه ای که ممکن است همراه با برنامه ی رایگان موردنظر نصب شوند آگاه باشید: هرگز از گزینه های نصب پیشنهاد شده “Recommended” استفاده نکنید. همیشه گزینه “Manual” را انتخاب نموده و اطلاعات آن را به دقت بخوانید.

برنامه ی بازیابی مموری کارت رایگان دیگر ZAR (Zero Assumption Recovery) می باشد. اکثر این برنامه ها عملکردی مشابه دارند اما این دستورالعمل ها به شما نگاهی کلی از چگونگی استفاده آن را می دهد. برنامه ZAR را نصب کنید، سپس کارت حافظه SD صدمه دیده را در کارت خوان قرار دهید ZAR را راه اندازی کنید. ( ممکن است مجبور شوید نرم افزار امنیتی سیستم خود را غیرفعال نمایید، در این صورت پیشنهاد می کنیم تا ارتباط اینترنتی را نیز غیرفعال کنید. سپس گزینه ی Image Recovery را کلیک کنید. این عمل به شما کمک خواهد کرد تا عکس ها را از کارت SD بازیابی کنید. ZAR در این مرحله دستگاه هایی را که نصب شده اند بررسی می نماید و شما باید آن را به سمت کارت حافظه SD صدمه دیده هدایت نمایید. دیسک درست را انتخاب نموده و گزینه ی Next را کلیک کنید. ZAR هم اکنون کارت حافظه SD شما را بررسی خواهد کرد. این مرحله چند دقیقه ای زمان نیاز دارد. زمانی که مرحله بررسی کامل شد، فهرستی از فایل های بازیابی شده مموری کارت نشان داده خواهد شد. سپس با تیک زدن چک باکس “Root” و کلیک کردن گزینه ی Next می توانید فولدری را که می خواهید فایل های بازیابی شده در آن قرار گیرند انتخاب کنید. نکته ی مهم این که زمانی که از شما در مورد فولدر مقصد سوال می شود، فولدری را انتخاب کنید که روی سیستم شما و نه روی کارت حافظه SD باشد. مرحله ی کپی شدن فایل ها به فولدر مقصد چند دقیقه ای زمان می برد. پس از تکمیل شدن این مرحله می توانید فایل های بازیابی شده را در فولدر موردنظر بیابید.

بازیابی عکس های پاک شده از مموری کارت

پاک کردن تصادفی عکس‌ها و تصاویر گرفته شده یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای کاربران گجت های امروزی رخ دهد. در این وضعیت، به دلیل فرمت شدن، حذف ناخواسته و موارد این‌چنینی، تصاویر موجود در مموری کارت پاک شده و از دسترس کاربر خارج می‌شوند.

خوشبختانه در چنین شرایطی، راه‌هایی برای بازیابی عکس های مموری کارت وجود دارد. نکته‌ای که می‌بایست در این شرایط مدنظر قرار داشت، ذخیره نکردن هیچ گونه اطلاعات و تصاویر، بر روی مموری کارت است. به این معنی که عکس جدید و یا اطلاعات تازه‌ای را در مموری کارت ذخیره نکنید. این مسئله احتمال بازیابی اطلاعات و تصاویر موجود در مموری کارت را بالا می‌برد. در بخش‌های آتی یکی از روش‌های موجود جهت بازیابی عکس های مموری کارت با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

پیش از شروع به بازیابی عکس های مموری کارت توجه داشته باشید که برای این کار شما نیاز به یک نرم افزار بازیابی اطلاعات، کارت ریدر و یک کامپیوتر خواهید داشت. برای برگرداندن عکسهای مموری کارت، ابتدا نرم افزار ریکاوری مدنظرتان را اجرا کنید. نرم افزار پیشنهادی ما برای این کار، نرم افزار ریکاوری Recuva برای ویندوز است. در صورت عدم دسترسی به این برنامه می‌توانید از طریق اینترنت آن را دانلود، نصب و اجرا نمایید. پس از اجرای برنامه Recuva، نوع فایلی که قرار است بازیابی شود را مشخص کنید.

از آنجا که این آموزش مربوط به بازیابی عکس های مموری کارت است، بنابراین گزینه انتخابی ما در این بخش، تصاویر خواهد بود. (البته این نرم افزار امکان بازیابی اطلاعات و داده‌های دیگر را نیز دارد). در ادامه صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که در آن می‌بایست محل فایل‌ها مشخص شود. کارت ریدر خود را به کامپیوتر وصل کنید و محلی که عکس‌های شما ذخیره شده است را مشخص کنید. در صورتی که مموری کارت شما برای دوربین دیجیتال است، معمولا عکس‌ها در پوشه DCIM و یا نام برند دوربین ذخیره شده‌اند.

پس از طی مراحل فوق، اسکن را اجرا کنید و فایل های بازیابی شده را بررسی کنید. در این نرم افزار سالم بودن فایل با رنگ‌های سبز، نارنجی یا قرمز نشان داده می‌شود. عکس‌های موردنظر جهت بازیابی را انتخاب کرده و گزینه Recover را بزنید. محل دخیره شدن عکس های مموری کارت را انتخاب کنید. (برای این کار از انتخاب مجدد مموری کارت خودداری کنید و مکانی در کامپیوتر خود، مثلا در دسکتاپ تعیین کنید). عکس های بازیابی شده مموری کارت را چک کنید و یک نسخه پشتیبان از آن‌ها تهیه نمایید.

نرم افزار دیگری که برای بازیابی عکس ها از مموری کارت می توان از آن استفاده کرد، نرم افزار قدرتمند Starus Photo Recovery می باشد.

نرم افزار از انواع عکس های دیجیتالی با فرمت های JPEG, TIFF, PNG, GIF و بسیار دیگر پشتیبانی میکند و علاوه بر این فرمت ها، از فرمت محبوب RAW نیز که توسط دوربین های عکاسی با برندهای مختلف تولید می شود پشتیبانی می کند و قادر است تا این فرمت ها را بازیابی کند.

همچنین این نرم افزار از الگوریتم پیشرفته ای به منظور ریکاوری عکس ها استفاده میکند به طوریکه قادر است حتی عکس هایی که در اثر فرمت شدن انواع ذخیره ساز ها و یا عکس هایی که به شدت آسیب دیده اند را نیز بازیابی کند. یکی از وِیژگی های این برنامه دارا بودن حالت Wizard و راهنمای کامل و مرحله به مرحله کابران به منظور ریکاوری با استفاده از این حالت می باشد تا کاربر با انجام تنظمیات دلخواه خود بتواند اقدام به ریکاوری عکس ها کند.

قابلیت های نرم افزار ریکاوری تصاویر Starus Photo Recovery

- بازیابی تصاویر در فرمت های مختلف حتی تصاویر دیجیتال RAW

- الگوریتم پیشرفته برای بازیابی تصاویر در کیفیت اصلی

- بازیابی تصاویر به صورت گام به گام

- پیکربندی نرم افزار در چند مرحله آسان

- پیش نمایش از تصاویر قبل از بازیابی عکس ها

- سازگاری با ویندوزهای مختلف

منابع:

datarecoverycenter.ir

behin.net

patoghu.com

پایگاه خبری حقوق نیوز - علمی و تکنولوژی

  • منبع
  • datarecoverycenter.ir
  • behin.net
  • patoghu.com

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید