امروز: سه شنبه, ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 271403
۱۶۴۴
۱
۰
نسخه چاپی
آن بروس

کارکنان با انگیزه (قسمت سوم)

هرچه کارمندان مشارکت بیشتری در کارها داشته باشند احتمال پذیرش ایده های شما و انجام درست شان بیشتر می شود. وقتی آن ها بدانند نحوه ی عملکردشان برای شما مهم است و به ایده هاشان گوش می دهید، انگیزه شان برای پذیرش پیشنهادهای شما بیشتر می شود.

 کارکنان با انگیزه (قسمت سوم)

پایگاه خبری حقوق نیوز

کارکنان با انگیزه

● طوری عمل کنید که کارکنان ایده های شما و خودشان را بپذیرند

هرچه کارمندان مشارکت بیشتری در کارها داشته باشند احتمال پذیرش ایده های شما و انجام درست شان بیشتر می شود. وقتی آن ها بدانند نحوه ی عملکردشان برای شما مهم است و به ایده هاشان گوش می دهید، انگیزه شان برای پذیرش پیشنهادهای شما بیشتر می شود.

اصطلاح «پذیرش» به هر حال به ذهن هر مدیری می آید، ولی خیلی وقت ها مدیران در این مورد یکسان عمل نمی کنند. اگر فکر می کنید کارمندان تان ایده های شما را از روی اجبار می پذیرند دچار مشکل خواهید شد. کارمندان هنگامی واقعاً ایده های شما را می پذیرند که تصمیم بگیرند توان و انرژی خود را صرف کارکنند، طوری که انگار خودشان صاحبان اصلی تجارت اند. پس به آن ها فرصت بدهید درگیر کار شوند. تنها در چنین شرایطی، برای پذیرش بالاترین معیارهای عملکرد در هر سطح، با انگیزه می شوند. راه های زیرکمک تان می کنند در این کار موفق شوید:

برای ارتقای معیارهای کاری و محل کار، وظیفه ای را به کارکنان محول کنید

وقتی کارمندان را در ارتقای معیارهای محل کار یا میزان عملکرد دخالت می دهید، آن ها با اشتیاق ایده ها و پیشنهادهایشان را با شما در میان می گذارند. یادتان باشد تقریباً همه ی کارمندان مشتاق اند در ارتقای عملکردشان نقش داشته باشند، و وقتی به آن ها چنین اجازه ای داده شود، میزان موفقیت شان بیشتر از انتظارتان خواهد بود.

توافق هایتان با کارمندان را مکتوب کنید

فهرستی از معیارهای عملکرد -که سر آن ها با کارکنان به توافق رسیده اید- تهیه کنید. یادتان باشد که می خواهید کارمندان همواره در حال تلاش بیشتر باشند و در عین حال به اهدافشان هم برسند. این نکته کلید با انگیزه ماندن است. سپس به روشنی توضیح دهید که برای رسیدن به این اهداف، در هر یک از حوزه های کاری چقدر باید تلاش کرد. همگی این موارد را مکتوب کنید و رونوشتی از آن انتظارات را در اختیار کارمندان بگذارید. در اولین بازنگری عملکرد کارمندان یا پس از پایان یک پروژه، این مدرک مکتوب می تواند اساس ارزیابی آنچه انجام شده است باشد. فراموش نکنید که هر چیزی که مورد ارزیابی قرار می گیرد، همان چیزی است که کارمندان بیشترین انگیزه را برای انجامش دارند.

ابتدا مراحل کار را ارزیابی کنید، سپس دست به کار شوید

حال که معیارها مشخص شده اند، وظایف مشخصی که هر فرد برعهده دارد را بازنگری کنید. حوزه هایی که هر کارمند در آن مهارت دارد را بررسی کنید. مراحل کار را ارزیابی و بر اساس تجربه و میزان شایستگی افراد، آن ها را برای انجام هر بخش انتخاب کنید. سپس به آن ها اطمینان دهید که پس از شروع پروژه و درک بیشتر پیچیدگی های کار، می توانید انتظارات شان را مورد ارزیابی قرار دهید. مطمئن شوید که این هدف ها رقابتی، و در عین حال واقعی اند. حال دست به کار شوید، اما زمانی را هم صرف مشاهده و پیگیری کنید. برای بازبینی منتظر پایان پروژه نباشید. پیگیری راهی است مهم تا کارمندان تان بدانند عملکردشان دیده می شود. همچنین بهترین راه برای نشان دادن این نکته است که وظیفه ی شما به عنوان یک مدیر، کمک به کارکنان در راه موفقیت و تقویت انگیزه شان است.

● درباره ی پاداش و قدردانی روراست باشید

بگذارید کارمندان تان از ابتدا بدانند نتیجه ی عمل کردن مطابق معیارهای مورد نظر شما چیست. درباره ی پاداش های احتمالی، شفاف صحبت کنید. به عبارت دیگر، کارکنان را از سودی که عایدشان می شود مطلع کنید، سپس به برنامه ریزی برای موفقیت شان بپردازید. بی شک اگر آن ها نتوانند انتظارات شما را برآورده کنند، سازمان هزینه ی کمتری خواهد پرداخت، چرا که دیگر لازم نیست آن پاداش ها را بپردازید. اما باهوش ترین مدیران می دانند که موفقیت، حتی در صورتی که هزینه های اضافی به همراه داشته باشد، موجب موفقیت بیشتر و انگیزه ی بیشتر می شود.

وقتی کارکنان تان به اهداف و معیارهای مورد نظرتان رسیدند، بلافاصله به آن ها پاداش دهید. هرگز این کار را عقب نیندازید. با این کار، آن ها رابطه ی مستقیمی بین پاداش و عملکرد موفقت آمیزشان می بینند.

هرگز بدون برنامه ریزی برای انجام کاری قول ندهید. چون در این صورت، این پیام را به کارکنان تان می رسانید که قابل اعتماد نیستند و باورشان ندارید. در عین حال، قول پاداش هم نباید انگیزه ی اصلی عملکرد خوب کارکنان باشد. کارمندان باید بدانند که پاداش، در واقع، قدردانی از کاری است که انجام داده اند، نه هدف از انجام آن کار.

کسانی را که عملکرد موفقی داشته اند در نظر بگیرید. قدردانی و پاداش باید نه تنها با دستاوردها، بلکه با خود کارکنان هم متناسب باشد. مثلآ اگر می خواهید به یک بازاریاب پاداش مناسبی بدهید، این پاداش می تواند یک سفر تفریحی همراه با اقامت و هزینه ی غذا باشد. در حالی که همین پاداش برای یک ویزیتور که پیوسته در حال سفر است، ممکن است چندان جالب نباشد، چرا که او به هر صورت، زمان زیادی را در هتل ها و رستوران ها می گذراند.

در اینجا به برخی از موارد تشویقی مثبت که هزینه ی چندانی هم ندارند اشاره شده است:

دادن آزادی عمل بیشتر

با این کار به کارمندان تان اطمینان می دهید به تصمیماتی که در مورد کارشان می گیرند اعتماد دارید. همچنین این کار حس مسئولیت پذیری بیشتری به آن ها القا می کند.

قدردانی به شیوه ای که همه از آن آگاه شوند

با یک یادداشت یا ایمیلی که همه آن را ببینند، از عملکرد خوب کارمندتان قدردانی کنید، تا او در سازمان خوش نام شود. این روش قدردانی به تقویت عملکرد مثبت در سازمان می انجامد. وقتی کاری می کنید که کارمندی در سازمان به سبب عملکرد خوبش مشهور شود، آن عملکرد مثبت را تقویت می کنید. همچنین اگر بودجه تان اجازه می دهد، می توانید یک رایانه ی جدید، نرم افزار، دستیار، یا پول برای کتاب و سمینار در اختیارش قرار دهید.

به نمایش گذاشتن موفقیت

نمایش دادن موفقیت، بیشتر وقت ها با قاب کردن مدرکی که مربوط به انجام موفقیت آمیز یک پروژه است انجام می شود. گاهی مدیران دوست دارند موفقیت های هر تیم کاری را در فاصله های زمانی سه ماهه نمایش دهند. گاهی هم از کارکنان می خواهند پروژه های سخت و دستاوردهای خود را با ارائه ی گزارشی در همایش های معتبر مدیریت معرفی کنند.

● همیشه توقع بهترین ها را از کارمندان داشته باشید

برای یک مدیر کاملاً طبیعی و ناگزیر است که از کارکنانش انتظاراتی داشته باشد. پژوهش ها نشان می دهد که در یک سازمان، انتظارات ما از دیگران به طور مستقیم به بهره وری، سودآوری و انگیزه وابسته است. اگر توقع زیادی از کارمندان تان دارید، ابزاری مؤثر و قوی در اختیارتان است تا انگیزه و عملکرد موفق را در سازمان تان بالا ببرید.

خیلی وقت ها عملکرد مناسب، به چگونگی انتظارات شما از کارکنان بستگی دارد. مدیران و سرپرست ها این انتظارات را شکل می دهند و در قدم بعدی، همین انتظارات بر ارتباط متقابل شان با کارکنان تأثیر می گذارد. اگر توقع زیادی از کارمندان تان نداشته باشید، این نکته را می فهمند و ضعیف عمل می کنند. چرا؟ چون توقعات شما از کارمندان بر عملکرد درست شان اثر می گذارد. نکته این است که دیگران طبیعتآ بر اساس انتظارات ما عمل می کنند. بنابراین، انتظار بهترین عملکرد را از کارکنان تان داشته باشید و اگر بهترین نتیجه را گرفتید شگفت زده نشوید! در ادامه ایده هایی را مطرح می کنیم که با کمک شان می توانید بهترین بازدهی را از کارکنان تان بگیرید:

آنچه می خواهید را به دست آورید

انتظارات بر رفتارها تأثیر می گذارند. به زبان ساده، اگر از کارمندان در بهترین عملکرد را داشته باشید، همواره بهترین نتیجه را بگیرید. این نکته به خصوص موقعی نتیجه بخش است که طوری آن ها رفتار کنید که انگار می توانند آن کار را انجام دهند، آن وقت اطلاعات و ابزار لازم را در اختیارشان قرار دهید. به این ترتیب، آن ها به سادگی ترغیب میشوند که انتظارات شما (و اکنون خودشان) را برآورده کنند.

با بالابردن توقع افراد از خودشان، توانایی هایشان را افزایش دهید

مسلماً همه دوست دارند طوری عمل کنند که با انتظارات شان هم خوانی داشته باشد. بازدهی کارکنان، وقتی به آن ها گفته شود توانایی استثنایی دارند، خود به خود بالا می رود. رفتار مدیران باید طوری باشد که انگار با کارمندانی توانا سروکار دارند که قابلیت انجام کارهای عالی و بی نظیری دارند. این قانون را طوری به کار بگیرید که گویی به کارکنانتان متعهد و پایبندید، وکارهای فوق را انجام دهید: ایجاد محیطی پویاتر، درنظر گرفتن پاداش در ازای عملکرد موفقیت آمیز، و الهام بخش بودن در جهت عملکرد بهتر.

محیطی کاملاً مناسب برای بهره وری بالا ایجاد کنید

اگر واقعاً دوست دارید به کارکنانتان انگیزه ی واقعی بدهید، باید شرایطی فراهم کنید که عملکردشان بهتر شود. یعنی هر کسی درباره ی اهداف سازمان کاملاً آگاه باشد، نوع کار رقابتی باشد، احساس اعتبار و احترام کند، منابع مورد نیاز در اختیارش باشد، و بدون اینکه از او خواسته شود، همکارانش را یاری و حمایت کند.

● برانگیزنده ی عملکرد موفق باشید

اگر می خواهید عملکرد موفق را در کارکنان تان برانگیزید، باید برای رسیدن آن ها به بالاترین سطح عملکرد و بهره وری الهام بخش شان باشید. رهبران بزرگ، بیشتر وقت ها الهام بخش اند. آن ها خوش بینی به آینده و باور به فردایی بهتر را ترویج می کنند. به عنوان یک مدیر یا سرپرست، شما هم می توانید محیطی به وجود آورید که کارکنان را کمک کند به سطح بالاتری از رضایت و موفقیت و پیشرفت شخصی برسند.

آیا تمام تلاش هایتان برای اینکه به کارمندان تان نشان دهید که اقدامات تان برای یاری رساندن به آن ها صادقانه و هدفمند است، به خوبی نتیجه می دهد؟

راهکارهای زیر را در نظر بگیرید

۱. از کارکنان درباره ی ایده ها و پیشنهادهایشان در مورد محیط کار و چگونگی بهبود آن سؤال کنید. سپس برنامه ای تهیه کنید و بگذارید کارکنانتان آن را عملی کنند. حال این برنامه انگیزه بخش است؟

۰۲به تعهد شخصی خود نسبت به گروه کاریتان اهمیت بدهید. به عبارت دیگر، شما هم باید نسبت به کاری که می کنید انگیزه داشته باشید. همیشه از تعهد کارکنان تان قدردانی کنید.

٣. موفقیت تیم کاری تان را با موفقیت سازمان مرتبط بدانید. وقت این راهکارها را عملی می کنید، به کارکنان تان اطمینان می دهید که برای مدیریت ارزشمندند، و مدیریت خواهان انجام کارهایی است که به سود کارمندان و سازمان باشد. در اینجا چند روش دیگر برای انگیزه بخشیدن به کارکنان آمده است:

پاداش ها را تقسیم کنید

هدف مهم هر برنامه ی انگیزه بخش، کمک به کارمندان است تا احساس کنند خود کاری که انجام می دهند پاداش آن هاست. مدیران با فراهم کردن شرایطی که در آن، کارکنان از نتایج کارهایشان لذت ببرند، موجب تقویت انگیزه های طبیعی آن ها می شوند. بنابراین، پاداش ها را با تمامی کسانی که سهمی در پیشرفت سازمان داشته اند تقسیم کنید. برای نمونه، هنگامی که یک کارمند یا گروهی از کارمندان در کاری پیشرفت می کنند یا در مخارج شرکت صرفه جویی می کنند، این سود را با آن ها شریک شوید. در این مورد می توان درصدی از میزان صرفه جویی را به عنوان پاداش در نظر گرفت.

از آن ها تمجید کنید

در کنار پرداخت پاداش مالی، راه های دیگری برای شریک شدن در پاداش عملکرد موفقیت آمیز وجود دارد. برای نمونه، شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید که یک تحسین ساده برای کاری که به خوبی انجام شده چقدر می تواند موثر باشد. بهترین راه تحسین شکل حضوری آن است، سپس می توانید همراه این تحسین یک نامه یا ایمیل تشکرآمیز بفرستید. امروزه در عصر مکاتبات مدرن و کامپیوتری، نوشتن یک یادداشت تشکرآمیز آن هم به صورت دست نویس، ارزشی به مراتب بیشتر دارد. به یاد داشته باشید روشن و صریح آن ها را تحسین کنید.

آموزش، آموزش، آموزش

هیچ چیز بیشتر از آموزش موجب انگیزش عملکرد موفقیت آمیز در بین کارمندان نمی شود. آموزش افراد این پیام را به همراه دارد که «شما ارزش این سرمایه گذاری را دارید!» به کارمندان خود، در داخل و خارج از سازمان، فرصت هایی برای یادگیری بدهید. همیشه به رشد شخصی و حرفه ای اهمیت بدهید، آنگاه شاهد افزایش سطح انگیزه خواهید بود. هنگامی که کارمندان در برنامه های آموزشی، همایش ها، دوره های آموزش الکترونیک و غیره شرکت می کنند، به آن ها گفته می شود مدیریت برای عملکرد آن ها ارزش قائل است و می خواهد در پیشرفت مداوم مهارت هایشان به آن ها کمک کند. فرصت هایی در اختیار کارکنان تان قرار دهید تا از این مهارت های جدید استفاده کنند. در این صورت، آموزش ها به سرعت نتیجه می دهد و افراد آنچه آموخته اند را جدی می گیرند.

● مکمل هایی برای انگیزه و روحیه ی کارکنان درنظر بگیرید

یکی از راه هایی که مدیران به کار می گیرند تا محیط کار را پربارتر کنند، افزایش مزایای کاری در آن محیط است. روزهایی که بسته های پاداش تنها شامل بیمه های سلامتی و درمان بیماری های دندان بود به سر آمده است. مدیرانی همانند شما، به منظور انگیزش روحیه ی کارکنان به شکلی منحصر به فرد، که موجب ایجاد محیط کاری انگیزه بخش و پرشوری می شود، از شیوه هایی نو و خلاقانه استفاده می کنند.

تجربیات برخی شرکت های جهانی، در طراحی برنامه های تشویقی برای کارکنان، به منظور انگیزه دادن به آن ها، که موجب بالارفتن میزان عملکرد موفقیت آمیز و کارمندانی شادتر شده است، می تواند برای شما آموزنده باشد.

شرکت گلدمن زاكس، نیویورک: وقتی کارمندان تا دیر وقت کار می کنند، شرکت وال استریت آن ها را بدون دریافت هیچ هزینه ای با لیموزین به خانه هایشان می فرستد.

شرکت مخابراتی والاسيس، میشیگان: زمانی که خودروی کارمندان در تعمیرگاه است، شرکت خودرویی در اختیارشان قرار می دهد. به علاوه آن ها تخفیفی برای هزینه ی خدمتکار در اختیار کارمندان می گذارند و به کارمندانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند صندلی اتومبیل مخصوص کودک هدیه می دهد.

سازمان ام.بی.ان.ای، دلاور: این شرکت برای کارمندانی که ازدواج می کنند، علاوه بر خودروی لیموزین که در روز عروسی در اختیارشان گذاشته می شود، هدیه ای نقدی به میزان پانصد دلار و یک هفته تعطیلات در نظر گرفته است.

شرکت دبلیو.آرکيو.، واشنگتن: عجیب ولی واقعی! این شرکت تولیدکننده ی نرم افزار، برای کارمندانش اتاقی برای چرت زدن با تشک های ژاپنی در نظر گرفته است.

شرکت جی.ام. اسماكر، اوهایو: این شرکت معروف تولیدکننده ی مربا با شیفتی کردن کارها، محیط کاری پرانگیزه و دوست داشتنی برای کارکنان خود فراهم کرده است.

شرکت آرای. آی.، واشنگتن: کارمندانی که به تازگی پدر شده اند، دو هفته مرخصی باحقوق می گیرند تا در کنار فرزندان شان باشند.

شرکت بیل، تگزاس: همه به مناسبت سال نو یک هفته مرخصی دارند و علاوه بر آن، می توانند سالانه ده روز کاری با حقوق به تعطیلات بروند.

چند راهکار خلاقانه برای ایجاد انگیزه در کارمندان:

نسبت به کارمندان خود انعطاف پذیر باشید

آیا می دانستید که با کمک به کارکنان تان برای داشتن زندگی ای متعادل، میزان انگیزه را در آن ها افزایش می دهید؟ آیا می دانید که بیشترین درخواست شغلی کارمندان انعطاف پذیری است؟ آن نوعی از انعطاف پذیری که بیشتر از همه مورد نظر کارمندان است عبارت اند از: برنامه های کاری تغییرپذیر، شریک شدن در کار، کار هفتگی فشرده (۱۰ ساعت کار در روز به مدت چهار روز در هفته)، کاهش ساعت کاری در تابستان، و مرخصی ساعتی برای انجام کارهای شخصی.

انگیزه بخشیدن بدون مشوق های مالی

بله، انگیزه دادن به کارمندان، بدون مشوق های مالی یا با مشوق های مالی اندک نیز عملی است. در اینجا چند روش ذکر شده است: چسباندن یادداشتی تشکرآمیز روی در دفتر کارمند، روزی ویژه که در آن مدیران خودروی کارمندان شان را می شویند، پاسخ دادن به تلفن افراد در طول یک روز کاری، برگزاری جلسات تشویقی به منظور قدردانی از یک موفقیت، قرار دادن دعوت نامه ای برای ناهار در جایی که کارمن مورد نظر آن را ببیند، اجاره کردن محلی برای پارک کردن خودروی شخصی برای یک ماه کاری، اجازهری مرخصی برای دو جمعه ی پشت سرهم، خریدن گل، شرکت کردن در کارهای خیریه به سود كارمنیر مورد نظر.

به گفته های خود عمل کنید

الگویی باشید از آنچه انتظار دارید دیگران باشند. همچنین اشتياق خود را نسبت به کار نشان بدهید و به دیگران یادآوری کنید هر مشکلی حل شدنی است. همیشه از کسانی که موانع و مشکلات را پشت سر می گذارند و به نتیجه می رسند قدردانی کنید. بر جنبه ی مثبت ایده های جدید تمرکز کنید. با کارکنان تان به صورت گروهی یا جداگانه دیدار داشته باشید، به ویژه هنگامی که روحیه ی خود را از دست داده اند. خوش بینی و باورتان را به اعضای گروه ابراز کنید. نه تنها به موفقیت های بزرگ، بلکه به پیروزی های کوچک اما مهم هم توجه کنید. کار را به سرگرمی تبدیل کنید و به مناسبت های گوناگون جشن بگیرید.

بیشتر بخوانید:

کار با آدم های سخت

کارکنان با انگیزه

منبع: کارکنان با انگیزه - آن بروس - ترجمه فرشید قهرمانی

پایگاه خبری حقوق نیوز - کتاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید