امروز: سه شنبه, ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 266587
۸۵۵
۱
۰
نسخه چاپی
حشره‌کش ها

چگونگی استفاده اصولی از حشره‌کش‌ها

در همه خانه ها محصولات حشره کش وجود دارد اما در میان آن ها برخی ممکن است برای سلامت بدن خطرناک باشد، به گفته پزشکان همه فرآورده‌های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه‌های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضای معتبر باشند

چگونگی استفاده اصولی از حشره‌کش‌ها

حقوق نیوز - در همه خانه ها محصولات حشره کش وجود دارد اما در میان آن ها برخی ممکن است برای سلامت بدن خطرناک باشد، به گفته پزشکان همه فرآورده‌های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه‌های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضای معتبر باشند.

دکتر نرگس عبدلی گفت: سموم کشاورزی و حشره کش‌های فاقد مجوزهای بهداشتی نباید در محیط منازل، رستوران‌ها، درمانگاه‌ها و سایر اماکن استفاده شوند؛ چراکه بسیاری از این سموم از نظر میزان خطر جهت استفاده در محیط‌های انسانی مناسب نیستند.
عبدلی یادآور شد: حشره‌کش‌های مناسب جهت استفاده در منازل، مرحله آماده‌سازی قبل از مصرف را نداشته و در صورتی که حشره‌کش نیاز به مراحل آماده‌سازی جهت مصرف داشته باشد، باید دارای پروانه بهداشتی بوده و صرفا قابل استفاده توسط شرکت‌های سم پاشی مجاز است.
وی افزود: پس از استفاده از هرگونه حشره کش، محل را ترک کرده و پس از سپری شدن زمان مناسب، اقداماتی در خصوص تهویه هوا مانند باز کردن در و پنجره‌ها انجام شود و با توجه به اینکه بسیاری از مواد موثره حشره کش‌ها، حلال‌ها و حامل‌های آنها دارای نقاط اشتعال پایین هستند، از مصرف آنها نزدیک آتش و مکان‌های بسیار گرم خودداری شود.
سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده‌های اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی در خصوص برخی از حشره کش‌ها که دارای خاصیت ابقایی هستند و سمیت آنها تا مدتی در محیط باقی می‌ماند، هشدار داد و گفت: نباید پوست بدن و چشم با سم مورد مصرف تماس پیدا کند، این امر به خصوص در کودکان و سالمندان حائز اهمیت است.
عبدلی همچنین درخصوص نحوه نگهداری این فرآورده‌ها گفت: معمولا دمای نگهداری حشره کش‌ها در منازل حدود ۲۵ درجه و به دور از تابش نور خورشید توصیه می‌شود، مگر اینکه تولیدکننده شرایط خاصی را در برچسب محصول ذکر کرده باشد.
وی در ادامه افزود: حشره کش‌ها باید در مکانی نگهداری شوند که از دسترس کودکان دور بوده و درب محصولات حشره‌کش بعد از هر بار استفاد باید به خوبی بسته شود. همچنین باید دقت شود از استنشاق، آشامیدن و خوردن حشره کش‌ها خودداری شود و در صورت استنشاق فرآورده باید فرد مسموم به محیط باز و دارای جریان هوای تازه انتقال داده شود.
سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده‌های اداره کل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی تصریح کرد: در صورتی که فرآورده با پوست تماس پیدا کنند، باید ضمن خارج کردن لباس‌های آلوده فرد مسموم، پوست با آب سرد و صابون شستشو داده شده و در صورتی که چشم با سم تماس داشته باشد، باید با آب جاری خنک به مدت ۱۵ دقیقه شسته شده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.
بنابر اعلام وبدا، عبدلی اضافه کرد: هرگز از ظرف خالی سموم جهت مصارف دیگر به خصوص جهت نگهداری مواد غذایی استفاده نشود و در صورت بروز مسمومیت افراد با هر نوع حشره کش، باید ظرف و باقی مانده سم همراه فرد مسموم به درمانگاه و پزشک متخصص منتقل شود تا اقدامات حمایتی لازم انجام شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: سموم حشره‌کش مورد استفاده برای آبزیان و پرندگان و سایر حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند، ممکن است برای انسان خطرناک باشد.

انتهای پیام

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید