امروز: یکشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 264063
۷۷۲
۱
۰
نسخه چاپی

مجازات راشی از باب انتقال مال غیر

پرسش: آیا در جرم ارتشاء مالکیت مالی که رشوه داده می شود شرط است؟

مجازات راشی از باب انتقال مال غیر

مجازات راشی از باب انتقال مال غیر

پرسش: آیا در جرم ارتشاء مالکیت مالی که رشوه داده می شود شرط است؟

نظر اکثریت

در این مورد کسی که پول را گرفته بدون شک مرتشی محسب می شود و مالکیت مال شرط نیست. چون که مرتشی قصد کسب مال داشته و راشی نیز عنوان راشی مجازات می شود. در نهایت ضبط مال که به عنوان یکی از مجازات های راشی عنوان شده صورت نمی گیرد چون که مال متعلق به فرد دیگری است.

نظر اقلیت

علاوه بر بحث ارتشاء در اینجا راشی را از باب انتقال مال غیر هم یک توان مجازات کرد. چون که مال دیگری را منتقل کرده است و یک عمل مشمول عناوین متعدد جرم می شود. نکته دیگر آن که واژه «مال» در مورد ارتشاء به کار رفته و از این کلمه مالکیت استنباط نمی شود و مال به چیزی گفته می شود که دارای ارزش اقتصادی باشد، بنابراین؛ عدم مالکیت راشی تاثیری در موضوع ندارد.

نظر کمیسیون نشست قضایی (1) جزایی

همان طور که در نظر ابرازی اکثریت آمده برای تحقق بزه ارتشاء مالکیت راشی نسبت به مالی که می دهد شرط نیست و نفس عمل جرم محسوب می شود. البته چنانچه معلوم شودد مال مذکور متعلق به غیر بوده و بدون اذن او به عنوان رشوه داده شده از شمول قسمت اول تبصره 2 ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری خارج است.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید