امروز: یکشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276557
۸۲۳
۱
۰
نسخه چاپی

سرطان استخوان | سرطان استخوان؛ علایم، تشخیص و راه های درمان

سرطان استخوان | سرطان استخوان؛ علایم، تشخیص و راه های درمان

سرطان استخوان چیست؟

سرطان استخوان زمانی رخ می‌دهد که یک تومور یا توده بافت غیرطبیعی در استخوان تشکیل شود. تومور ممکن است بدخیم باشد، به این معنی که به طور تهاجمی رشد نموده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. تومور بدخیم را اغلب تومور سرطانی می‌نامند. سرطانی که از استخوان شروع شود، به ندرت رخ می‌دهد.

برخی از تومور هایی که در استخوان دیده می شوند، خوش خیم هستند و این تومور ها سرطان محسوب نمی شوند چرا که در سایر بافت ها گسترش نمی یابند. اغلب این تومور ها با جراحی قابل درمان هستند. آنچه مهم است تشخیص سرطان استخوان در مراحل اولیه می باشد. انواع تومور های خوش خیم استخوان عبارتند از:

- پوکی استخوان
- استئوبلاستوما
- فیبروم کندروکسی اکسید

مراحل سرطان استخوان

پزشکان سرطان اولیه استخوان را در چند مرحله طبقه‌بندی می‌کنند. این مراحل مشخص می‌کنند که سرطان کجا رخ داده است، چه کاری انجام می‌دهد، و به چه میزان بر سایر قسمت‌های بدن تاثیر گذاشته است:

مرحله ۱، سرطان استخوان از استخوان منتشر نشده است.
مرحله ۲، سرطان استخوان گسترش نیافته است ولی ممکن است تهاجمی شده و آن را به تهدیدی برای سایر بافت‌ها تبدیل کند.
مرحله ۳، سرطان استخوان به یک یا چند قسمت از استخوان گسترش یافته و تهاجمی است.
مرحله ۴، سرطان استخوان به بافت‌های اطراف استخوان و سایر اندام‌ها مانند ریه یا مغز گسترش یافته است.

انواع سرطان استخوان

تومور های اولیه یا واقعی در خود استخوان پدیدار می شوند که به آن سارکوم گفته می شود. این تومورهای بدخیم هستند و در واقع سرطان را تشکیل می دهند. سارکوم در استخوان، ماهیچه، بافت فیبری، رگ های خونی و بافت چربی را درگیر می کند و می تواند در هر نقطه از بدن توسعه یابد. در مطلب زیر به انواع سرطان استخوان اشاره می کنیم:

استئوسارکوم

استئوسارکوم همچنین به آن سارکوم استئوژنیک نیز گفته می شود که شایع ترین سرطان اولیه در استخوان است. این بیماری اغلب در بین افراد جوان بین 10 تا 30 سال رخ می دهد ولی در حدود 10 درصد در افراد 60 تا 70 سال که دچار پوکی استخوان هستند، پدیدار می شود. این تومورها استخوان بازو، لگن و پاها را بیشتر در گیر می کنند.

کندروسارکوم

کندروسارکوم: این دومین سرطان شایع در استخوان می باشد که در سلول های غضروف خود را بروز می دهد. این بیماری در افراد کمتر از 20 سال کمتر به چشم می خورد و ابتلا به کندروسارکوم در افراد 75 سال به بالا بیشتر دیده می شود. علاو بر استخوان های لگن و پا، این بیماری در نای، حنجره و قفسه سینه نیز موجب سرطان می گردد.

ایوینگ سارکوم

ایوینگ سارکوم: اغلب در استخوان ساق پا و لگن دیده می شود ولی به این منظور نیست که نمی تواند استخوان های دیگر را مبتلا کند. در مواردی نادر این بیماری در بافت های شکم، قفسه سینه نیز به چشم می رسد. ایوینگ سارکوم بیشتر بدن کودکان و نوجوانان را در معرض خطر قرار می دهد.

فیبروسارکوم

فیبروسارکوم: این نوع دیگری از سرطان استخوان است که بیشتر بافت های نرم را نسبت به استخوان ها درگیر می کند. این بیماری بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود. استخوان پاها، بازوها و فک بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

آکوردوما

آکوردوما: این تومور اصلی استخوان در جمجمه و استخوان های ستون فقرات دیده می شود. این بیماری اغلب در بزرگسالان بیشتر از 30 سال بروز می دهد و مبتلا شدن مردان به این سرطان تقریبا دو برابر زنان می باشد. این بیماری تمایل به رشد سریع و آهسته دارد ولی در صورت گسترش، اگر برداشته نشود سایر اندام ها را نیز در گیر می کند. غدد لنفاوی، ریه و کبد مهم ترین مناطق برای انتشار این تومور هستند.

سرطان استخوان | سرطان استخوان؛ علایم، تشخیص و راه های درمان

دلایل ایجاد سرطان استخوان

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان استخوان می شوند، اما پزشکان دلایلی که در بروز این بیماری نقش دارند را به سه دسته تقسیم می کنند:

اختلالات ژنتیکی: برخی از سندروم های ژنتیکی از طریق وراثت منتقل می شوند از جمله رتینوبلاستوما که خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش می دهد.

بیماری پیچ خوردگی استخوان: این بیماری در افراد مسن بیشتر دیده می شود و خطر بروز سرطان استخوان را افزایش می دهد.

پرتودرمانی: قرار گرفتن در برابر دوزهای بالای پرتو درمانی که برای سرطان های دیگر نیز تجویز می شود، خود ابتلا به سرطان استخوان را در آینده افزایش می دهد.

علائم و نشانه های سرطان استخوان

درد: یکی از مهم ترین علامت سرطان استخوان است ولی در ابتدا این درد ثابت نیست. ممکن است در شب یا هنگام فعالیت این درد بیشتر شود. به طور مثال هنگام راه رفتن، درد بیشتر شود و با بزرگ شدن تومور های سرطانی فعالیت های شما را با مشکل مواجه می کنند.

تورم: تورم در ناحیه درد ممکن است تا چند هفته خود را نشان ندهد. در بعضی مواقع شما می توانید بسته به محل ایجاد تومور آن را احساس کنید. به طور مثال ترشحات در گردن منجر به ایجاد تومور در قسمت پشتی گلو می شود که بلع و نفس کشیدن را برای شما سخت و طاقت فرسا می کند.

شکستگی استخوان ها: سلول های سرطانی می تواند در استخوانی که قرار دارد آن را تضعیف کند و همین امر موجب شکستگی و درد شدید می گردد.

خستگی و کاهش وزن ناخواسته: اگر سرطان گسترش پیدا کند، بدن توانایی و مقاومت خودش رو از دست می دهد و کاهش وزن و خستگی را به وجود می آورد.

سرطان استخوان | سرطان استخوان؛ علایم، تشخیص و راه های درمان

روش های تشخیص سرطان استخوان

علاوه بر معاینات فیزیکی، برای تشخیص یا تعیین مرحله سارکوم استخوان می توان از آزمایش های زیر استفاده کرد:

آزمایش خون برای تشخیص سرطان استخوان

برخی تست های های آزمایشگاهی در تشخیص سرطان می توانند موثر باشند. آزمایش های خون یکی از این تست ها می باشد که ممکن است به یافتن سارکوم استخوان کمک کنند. افراد مبتلا به استئوسارکوما یا سارکوم یوئینگ ممکن است سطح بالاتری از آلکالین فسفاتاز و لاکتات دهیدروژناز در خون داشته باشند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همیشه مقادیر بالا به معنای سرطان نیست. هنگامی که سلول های تشکیل دهنده بافت استخوان بسیار فعال هستند، آلکالین فسفاتاز به طور معمول زیاد است، مانند زمانی که کودکان در حال رشد هستند یا شکستگی استخوان بهبود می یابد.

اشعه ایکس و تشخیص سرطان استخوان

اشعه ایکس یکی از آزمایش های تصویربرداری تشخیص سرطان است که راهی برای ایجاد تصویری از ساختارهای داخل بدن با استفاده از مقدار کمی اشعه و روشی موثر برای مشاهده استخوان ها می باشد. اشعه ایکس اغلب می تواند آسیب استخوان های ناشی از سرطان یا استخوان جدیدی را که به دلیل سرطان در حال رشد است ، تشخیص دهد. همچنین، می توانند تعیین کنند که آیا علائم شما علت دیگری مانند شکستگی استخوان (شکستگی) دارد. اگر با اشعه ایکس احتمال ابتلا به سرطان استخوان وجود دارد ، باید به مرکز تخصصی تشخیص و درمان این بیماری ارجاع شوید.

اسکن استخوان

اسکن استخوان ممکن است برای تعیین مرحله سارکوم استخوان مورد استفاده قرار بگیرد. در اسکن استخوان از ردیاب رادیواکتیو برای دیدن قسمت داخلی استخوان ها استفاده می شود. ردیاب به داخل رگ بیمار تزریق می شود. در مناطقی از استخوان جمع می شود و توسط دوربین خاصی تشخیص داده می شود. استخوان سالم در مقابل دوربین سبک تر به نظر می رسد و مناطقی از آسیب مانند مناطقی که توسط سلول های سرطانی ایجاد می شوند، روی تصویر برجسته هستند.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT یا CAT)

سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس که از زوایای مختلف گرفته شده است، از داخل بدن عکس می گیرد. رایانه این تصاویر را در یک تصویر دقیق و سه بعدی ترکیب می کند که هر گونه ناهنجاری یا تومور را نشان می دهد. از سی تی اسکن می توان برای اندازه گیری اندازه تومور استفاده کرد. گاهی اوقات، قبل از اسکن ماده خاصی به نام کنتراست به بیمار داده می شود تا جزئیات بهتر روی تصویر ارائه شود. این رنگ را می توان به داخل رگ بیمار تزریق کرد یا به صورت قرص یا مایع بلعیده شود.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

این روش از میدان های مغناطیسی، نه از اشعه ایکس، برای تولید تصاویر دقیق از بدن استفاده می کند. از MRI می توان برای اندازه گیری اندازه تومور استفاده کرد. قبل از اسکن، یک رنگ مخصوص به نام ماده حاجب به بیمار داده می شود تا تصویر واضح تری ایجاد شود. این رنگ می تواند به داخل رگ بیمار تزریق شود. از اسکن MRI برای بررسی وجود تومور در بافت نرم اطراف استفاده می شود. MRI نقشه راهی را به جراح ارائه می دهد تا بهترین جراحی سرطان را انجام دهد.

توموگرافی انتشار پوزیترون یا PET-CT اسکن

پت اسکن ممکن است برای تعیین مرحله سارکوم استخوان مورد استفاده قرار گیرد. PET اسکن معمولاً با سی تی اسکن ترکیب می شود و PET-CT اسکن نامیده می شود. با این حال، PET اسکن راهی برای ایجاد تصویر از اندام ها و بافت های داخل بدن است. مقدار کمی از ماده رادیواکتیو به بدن بیمار تزریق می شود. این ماده قندی توسط سلول هایی مصرف می شود که بیشترین انرژی را مصرف می کنند. از آنجا که سرطان تمایل به استفاده فعال از انرژی دارد، بیشتر ماده رادیواکتیو را جذب می کند. سپس یک ماده این اسکنر را تشخیص می دهد تا تصاویری از داخل بدن تولید کند.

نمونه برداری برای تشخیص سرطان استخوان

نمونه برداری یا بیوپسی برداشتن مقداری از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ است. آزمایش های دیگر می تواند وجود سرطان را نشان دهد، اما فقط با نمونه برداری می توان تشخیص قطعی داد. سپس یک آسیب شناس نمونه ها را تجزیه و تحلیل می کند. پاتولوژیست پزشکی است که در تفسیر آزمایش ها و ارزیابی سلول ها، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد. اینکه از بیوپسی سوزنی استفاده شود یا بیوپسی برشی، به محل سرطان بستگی دارد.

طی نمونه برداری سوزنی، یک سوراخ کوچک در استخوان ایجاد می شود و یک نمونه بافت با وسیله ای مانند سوزن از تومور خارج می شود. طی بیوپسی برشی، پس از ایجاد برش کوچک در تومور، نمونه بافت برداشته می شود. برخی اوقات ممکن است انجام بیوپسی امکان پذیر نباشد. نوع بیوپسی و نحوه انجام آن در تشخیص و درمان سارکوما مهم است. بنابراین، بیماران باید قبل از انجام بیوپسی، توسط متخصص معاینه شوند. جراح می تواند محل بیوپسی را مشخص کند. با توجه به اینکه سارکوم استخوان غیرمعمول است، لازم است یک متخصص آسیب شناسی، نمونه برداشته شده را برای تشخیص مناسب سارکوم بررسی نماید.

پس از انجام آزمایش های تشخیصی، پزشک شما تمام نتایج را با شما بررسی می کند. اگر سرطان تشخیص داده شود، این نتایج به پزشک در تشخیص سرطان نیز کمک می کند. این مرحله، درجه بندی یا مرحله بندی سرطان نامیده می شود.

سرطان استخوان | سرطان استخوان؛ علایم، تشخیص و راه های درمان

چگونگی درمان سرطان استخوان

جراحی: رایج ترین نوع درمان سرطان استخوان است. برای انجام بیوپسی سرطان ممکن است عمل جراحی لازم باشد تا تومور را بیرون بیاورند و در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار دهند. بیوپسی و جراحی دو تا عمل جداگانه محسوب می شوند ولی بسیار مهم است که دکتر هر دو را با برنامه ریزی با هم انجام دهد. اگر بیوپسی از جای اشتباه گرفته شود، مشکلات زیادی را به وجود می آورد. هدف اصلی جراحی از بین بردن همه سلول های کانسر است و اگر حتی تعداد کمی از سلول ها باقی بمانند، می توانند دوباره رشد کنند و گسترش بیابند. در بعضی از اوقات به دلیل اینکه هیچ سلول سرطانی باقی نماند از بافت های طبیعی اطراف توده سرطانی برداشته می شود و بافت های سالم را خارج می کنند.

پرتودرمانی: از پرتوهای پر انرژی برای از بین بردن سلول های کانسر استفاده می شود. در این درمان اشعه ایکس را به سلول های سرطانی می تابانند. بیشتر سلول های سرطانی در اثر تششع به راحتی از بین نمی روند و به روش های دیگری برای اثر کردن روی سلول ها، نیاز است.

شیمی درمانی: با استفاده از داروهای شیمیایی از گسترش سلول های کانسر در مناطق دیگر جلوگیری می کنند. شیمی درمانی یک درمان سیستمیک است که داروها وارد جریان خون شده و خود را به سلول های سرطانی می رسانند و آن ها را تخریب کرده و از بین می برند.

سرطان ثانویه استخوان

گاهی اوقات تنها یک قسمت از استخوان تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما در برخی از افراد، سرطان به تعدادی از بخش‌ها گسترش می‌یابد و تحت عنوان سرطان ثانویه استخوان شناخته می‌شوند. سرطان های ثانویه استخوان در بخش‌های مختلف در بدن توسعه می یابند و همه ثانویه ها نشانه‌ها یا مشکلات ایجاد نمی‌کنند.

شایع ترین انواع سرطان

- سرطان پستان

- پروستات

- سرطان تیروئید

- سرطان کلیه

- سرطان ریه

- سرطان مری

- سرطان لوزالمعده

- سرطان کبد

- سرطان لوسمی حاد میلوئیدی

  • منبع
  • انستیتو کانسر پردیس
  • درمانکده

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید