امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 268608
۵۰۶
۱
۰
نسخه چاپی

جلسه نمایندگان دولت ترامپ و سنا درباره خاشقچی خشم سناتورها را برانگیخت

سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات از اقدام دولت آمریکا در عدم ارائه اطلاعات جدید در خصوص قتل «جمال خاشقچی» ابراز نارضایتی کرده و وعده دادند که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را تحت فشار قرار دهند

جلسه نمایندگان دولت ترامپ و سنا درباره خاشقچی خشم سناتورها را برانگیخت

پایگاه خبری حقوق نیوز

جلسه نمایندگان دولت ترامپ و سنا درباره خاشقچی خشم سناتورها را برانگیخت

سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات از اقدام دولت آمریکا در عدم ارائه اطلاعات جدید در خصوص قتل جمال خاشقچی ابراز نارضایتی کرده و وعده دادند که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را تحت فشار قرار دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، مقام های وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا برای گزارش دهی در مورد قتل خاشقچی به کمیته روابط خارجی سنا رفتند اما سناتورها اعلام کردند که اطلاعات جدیدی در خصوص قتل این روزنامه نگار منتقد آل سعود دریافت نکردند.
سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام درباره این جلسه که پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت: «اتلاف وقت بود. من بیشتر از آنها اطلاعات داشتم.» گراهام که در بسیاری از موضوعات ترامپ را همراهی کرده است، گفت که زمان اقدام فرارسیده است اما توضیح بیشتری در این باره نداد. سناتور جمهوریخواه میت رامنی هم گفت: جلسه چندان مفیدی نبود و حتی برای تعدادی از ما ناامیدکننده بود و پیشرفتی حاصل نشد.
باب منندز از اعضای ارشد و دموکرات کمیته روابط خارجی سنا هم گفت که تحریم های جدیدی علیه عربستان اعمال می شود. وی افزود: به نظر من سنا باید وارد عمل شود، مگر اینکه قتل یک روزنامه نگار مقیم آمریکا را به خاطر روابط گسترده تر (میان ریاض و واشنگتن)، به مثابه یک اقدام قابل قبول بپذیرد. من این را قبول نمی کنم.
به گزارش آسوشیتدپرس، سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو هم گفت که چیز تازه ای در جلسه ارائه نشد. وی افزود: سنا باید تصمیم بگیرد که آیا تحریم ها جدیدی (علیه عربستان) اعمال کند یا نه.
کریس مورفی سناتور دموکرات نیز اظهار داشت که جلسه توجیهی مقام های دولت ترامپ با سناتورها «هیچ» اطلاعات تازه ای نداشت. وی افزود از اینکه هیچ مقام اطلاعاتی به جلسه کمیته روابط خارجی سنا نیامده بود، ناراضی است.
وی با بیان اینکه چنین اقدامی «عمدی» است، گفت: آنها (کاخ سفید) نمی خواهند که ما درباره اطلاعات تجسسی صحبت کنیم. افراد حاضر در جلسه اطلاعات تازه ای نداشتند و اجازه نداشتند که اطلاعات تازه ای به ما بدهند.
سناتور «جیم ریش» رئیس کمیته روابط خارجی سنا برخلاف گراهام، رامنی، منندز، روبیو و مورفی انتقادی به دولت ترامپ وارد نکرد اما گفت که وی به دنبال اطلاعات بیشتر است. ریش در بیانیه ای نوشت که گزارش های مکتوب وزارت خارجه در حال بررسی است.
قرار بود دولت ترامپ ماه گذشته میلادی (فوریه) گزارشی در مورد قتل خاشقچی ارائه دهد اما این گزارش در موعد مقرر منتشر نشد. شماری از اعضای دموکرات و جمهوریخواه سنای آمریکا از دولت ترامپ درخواست کردند اطلاعات بیشتری درباره قتل خاشقچی ارائه کند.
10نفر از 12 عضو جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا به ریاست جیم ریش در نامه به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا این درخواست را مطرح کردند. از سوی دیگر، همه 10 عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنا نیز به رهبری منندز و پاتریک لیهی نامه دیگری را امضا کرده و از پمپئو خواستند برای ارائه گزارشی توجیهی به سنا برود.
سناتورهای دموکرات درخواست کردند که پمپئو با حضور در کنگره اعلام کند آیا مقام های دولت سعودی و یا اعضای خاندان سلطنتی عربستان از جمله ولیعهد محمد بن سلمان در قتل خاشقچی دست داشته اند یا نه.
خاشقچی دوم اکتبر 2018 (دهم مهر) در حالی که برای انجام امور اداری مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود، به قتل رسید. عربستان ابتدا قتل وی را انکار کرد اما در نهایت اعتراف کرد که این روزنامه نگار توسط عوامل سعودی به قتل رسیده است.
دستگاه های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که این قتل نمی توانسته بدون دخالت مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده باشد. به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنین با بررسی مکالمات شنود شده بن سلمان دریافته اند که او یک سال پیش از قتل خاشقچی در محفلی خصوصی از برنامه قتل این روزنامه نگار منتقد خبر داده بود.
اما ترامپ به دلیل روابط تجاری و سیاسی با عربستان از اقدام و فشار علیه ریاض خودداری کرده است. او سعودی ها را شرکای منطقه ای خود می داند و به رغم انتقاد جهانی از بروز فاجعه انسانی در یمن و اذعان نهادهای آمریکایی به نقش مستقیم بن سلمان در قتل خاشقچی، همچنان از ریاض حمایت کرده است.
قتل این روزنامه نگار باعث شد تا موجی از فشارها و انتقادات جهانی علیه آل سعود ایجاد شود و جنگ علیه یمن نیز مورد توجه قرار گیرد. در تازه ترین مورد از این فشارها، مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات ها قرار دارد با تصویب قطعنامه ای خواستار پایان حمایت آمریکا از جنگ سعودی ها و متحدانش علیه یمن شدند. دولت ترامپ تهدید کرده مصوبه کنگره درباره پایان حمایت از جنگ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن را وتو می کند. محدودیت صادرات سلاح به عربستان و بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور نیز جزو دیگر خواسته های قانونگذاران آمریکایی است.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایرنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید