امروز: سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 274591
۴۲۱
۱
۰
نسخه چاپی
Infographic

اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان | اطلاعات کامل در مورد اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع‌رسان، به نمایش داده‌ها با استفاده از چند نمودار و شکل در قالب یک تصویر گفته می‌شود.

اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان | اطلاعات کامل در مورد اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان، تکنیکی است که با ترکیب گرافیک و اطلاعات به ارائه اطلاعات به صورت دیداری می‌پردازد.

اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان

اینفوگرافیک، ترکیب دو کلمه اینفو به معنای اطلاعات و گرافیک است و به تصویری گفته می شود که در آن اطلاعات، آمار و یا هرگونه دانشی در قالب تصویر و با استفاده از نمودارهای گرافیکی، چارت و سایر آیکون ها و تصاویر جذاب ارائه شود و هدف آن ساده سازی فهم اطلاعات پیچیده و یا جذاب نمودن ارائه اطلاعات باشد.

۹۰٪ اطلاعاتی که مغز ما دریافت می‌کند اطلاعات دیداری (بصری) است. به همین دلیل است که تصاویر را خیلی بهتر از نوشته‌ها به یاد می‌آوریم. همین موضوع است که استفاده از اینفوگرافی را جذاب می‌کند. اینفوگرافیک ها راهی هستند برای این که مطمئن باشید مخاطبتان اطلاعات را به یاد خواهد سپرد.

علاوه بر این، اینفوگرافی ها به دلیل استفاده از المان‌های بصری، جذاب هستند و افراد با دیدن آن‌ها از دور ناخودآگاه برای مطالعه بیشتر اینفوگرافیک وسوسه می‌شوند.

از اینفوگرافیک برای رسیدن به مقاصد گوناگونی همچون اطلاع رسانی، افزایش سرعت انتقال اطلاعات، آموزش، قرار دادن حجم وسیعی از اطلاعات در فضایی کم، راهنماهای کاربردی، نتایج یک تحقیق علمی و یا نظرسنجی، جلب توجه بینندگان به یک موضوع،نقشه ها و مسیریابی، مجتمع نمودن چند نوع اطلاعات در یک تصویر و دهها مورد دیگر به کار می رود.

یکی از قدیمی ترین کاربردهای اینفوگرافیک نقشه های ساده است که حتما در همین متروی تهران هم دیده اید. با نگاه به این نقشه می بینید که هر نوع اطلاعات اضافی حذف شده اند، از رنگ ها برای تمایز استفاده شده است و به سادگی می توان از آن استفاده نمود.

تاریخچه اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان

تاریخ بصری‌سازی داده‌ها بسیار قدیمی است و به ابتدای تاریخ بشر برمی‌گردد. نقاشی‌های انسان‌های غارنشین بر دیواره غارها و هیروگلیف‌های مصری با قدمتی در حدود ۳۰۰۰۰ سال، از اولین نمونه‌های اینفوگرافیک شناخته‌شده در جهان محسوب می‌شوند. نمونه آشنای دیگری از اینفوگرافیک، نقشه‌های جغرافیایی هستند که قدمتی ۸۰۰۰ ساله دارند.

با این حال تا قرن ۱۹ میلادی، بصری‌سازی داده‌هایی به غیر از داده‌های جغرافیایی بسیار محدود بود. یک دلیل مهم این اتفاق، به محدود بودن میزان اطلاعات قابل نمایش برمی‌گشت. از قرن ۱۹ کشورها به انتشار اطلاعات مختلفی درباره اقتصاد، آب و هوا، جمعیت و … روی آوردند.

در این میان ویلیام پلیفایر، مخترع و اقتصاددان اسکاتلندی، کسی بود که نقشی کلیدی در بصری‌سازی اطلاعات ایفا کرد. پلیفایر اطلاعی از سیستم اعصاب انسان و روانشناسی نداشت، با این حال حدس می‌زد که استفاده از تصاویر برای انتقال اطلاعات می‌تواند بسیار مناسب‌تر باشد. یکی از اینفوگرافیک‌های معروف او مربوط به اینفوگرافیکی از رابطه اقتصادی انگلستان با دانمارک و نروژ است.

از آن پس بصری‌سازی داده‌ها و طراحی اینفوگرافیک با جدیت بیشتری دنبال شد. سایر کشورهای اروپایی و سپس آمریکا شروع به ساخت و انتشار انواع اینفوگرافی ‌ها با موضوع‌هایی همچون اطلاعات نظامی، اطلاعات شیوع بیماری‌ها و … کردند.

اختراع کامپیوتر و سپس اینترنت در نیمه دوم قرن ۲۰ انقلابی بنیادی در بصری‌سازی داده‌ها به پا کرد. حالا افراد می‌توانستند به راحتی اطلاعات را به صورت دیداری نمایش دهند و در زمانی بسیار کوتاه آن را در اختیار تمام انسان‌های کره زمین بگذارند.

انواع اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان

یکی از گام‌های کلیدی در طراحی اینفوگرافیک پویا، تأثیرگذار و قابل اشتراک‌گذاری این است که بتوانیم اطلاعات آن را به یکی از روش‌های زیر جدا کنید:

• وقایع‌نگاری (ترتیب زمانی)

• الفبایی

• جغرافیایی (نقشه‌ای)

• طبقه‌بندی شده

• سلسله‌مراتبی

فرمت تصویری که برای طراحی انتخاب می‌کنید به نوع دسته‌بندی اطلاعات بستگی دارد.

نمودارهای تلفیقی

همانطور که از اسمش مشخص است از تلفیق نمودارها و گراف‌های مختلف ساخته می‌شود. به عنوان مثال، این اینفوگرافیک از انواع نمودارها از میله‌ای گرفته تا دایره‌ای، نقشه‌ها و آیکون‌های مقایسه‌ای استفاده می‌کند. این ترکیب زمانی مناسب است که شما بخواهید تعداد زیادی داده، آمار و فکت را به مخاطبتان ارائه کنید.

اینفوگرافیک اطلاع‌رسان/ لیست

این نوع اینفوگرافیک بیشتر از متن تشکیل شده و در طراحی آن چند ان از گراف، نمودار یا سایر المان‌های تصویری استفاده نمی‌شود؛ بلکه توجه مخاطب با استفاده از رنگ متن و زمینه‌های جذاب به اطلاعات چلب می‌گردد.

تایم لاین

هر زمان که بخواهید داستان یا هر اتفاقی را تعریف کنید که طی گذر زمان اتفاق افتاده و حالت وقایع‌‌نگاری (کرونولوژی) دارد، اینفوگرافیک تایملاینی بهترین گزینه برای کار شما محسوب می‌شود. تایملاین‌ها را می‌توانید تقریبا برای همه چیز از تعریف داستان یک برند گرفته تا زندگی یک شخص یا محصول به کار ببرید. این قالب زمانی بیشترین تاثیر را خواهد داشت که نقاط مهم زمانی را به همراه آیکون و طالاعات مرتبط روی آن مشخص کنید.

تایم لاین، اینفوگرافیک

اینفوگرافیک چرا چگونه

این اینفوگرافیک مراحل مختلف ساخت/تولید/شکل‌گیری/ … یک کالا را نشان می‌دهد. این قالب برای نشان دادن فرایند انجام کاری که در چند مرحله انجام می‌شود یا تولید چیزی که چند قسمت مختلف دارد مناسب است.

فلوچارت ها

به این نوع قالب، قالب درختی هم گفته می‌شود. برای زمانی کاربرد دارد که بخواهید فلوچارتی شامل دستورات و تصمیم‌ها و نتایج هرکدام را در یک نگاه به مخاطب نشان بدهید.

اینفوگرافیک مقایسه‌ای

یکی از کاربردهای اینفوگرافیک نشان دادن مقایسه میان دو فرد، اندیشه، کالا و غیره است. اینفوگرافیک مقایسه‌ای نیز به همین منظور طراحی می‌شود. این نوع اینفوگرافیک با استفاده از تضاد رنگ، فونت، و … می‌تواند تفاوت‌ها، شباهت‌ها، مزایا و معایب را به خوبی به مخاطب نشان بدهد.

اینفوگرافیک مقایسه‌ای

اینفوگرافیک نقشه‌ای (موقعیتی)

یکی از بهترین راه‌ها برای مقایسه ترندها و آمار در چند منطقه/شهر/کشور مختلف استفاده از این قالب است. این نوع اینفوگرافیک معمولا به صورت نقشه‌ای از کشور/منطقه طراحی می‌شود و آمار مربوط به هر منطقه با کد رنگی که راهنمای آن در کنار نقشه قرار دارد مشخص می‌شود و برای مقایسه آمار جهانی و کشوری که دانستن آن‌ها برای عموم مهم است (مانند میزان درآمد، میزان آلودگی هوا، …) مناسب است.

عکس-گرافیک

اینفوگرافیک برپایه عکس یا عکس-گرافیک تلفیقی از عکس‌ها و المان‌های گرافیکی مانند نمودارهای خطی، آیکون‌ها یا متن است. در عکس-گرافیک، معمولا زمینه از یک عکس باکیفیت تشکیل می‌شود و سایر المان‌ها روی عکس قرار می‌گیرند. به دلیل این که عکس-گرافیک قالب‌های مختلف محتوای دیداری را با هم تلفیق می‌کند، یکی از جذاب‌ترین و چشم‌نوازترین انواع اینفوگرافیک برای مخاطب محسوب می‌شود.

اینفوگرافیک سلسله مراتبی

این نوع اینفوگرافیک (که آن را می‌توان یک چارت تکی هم به حساب آورد) اطلاعات را براساس سطح آن‌ها دسته‌بندی می‌کند و نمایش می‌دهد. این سطح می‌تواند سطح اهمیت اطلاعات، سطح دشواری/آسانی، سطح سنی و … باشد. یک راه معمول برای طراحی اینفوگرافیک سلسله مراتبی استفاده از شکل هرم است. قالب سلسلسه مراتبی برای مقایسه سطوح و مراحل مختلف و نشان دادن رابطه میان آن‌ها کاربرد دارد.

اینفوگرافیک سلسله مراتبی

نمودار تکی

همانطور که از اسم آن مشخص است، این نوع اینفوگرافیک از تنها یک نمودار به عنوان نقطه کانونی برای نمایش دیداری اطلاعات استفاده می‌کند. برخلاف نمودارهای تلفیقی، نمودار تکی برای استفاده کردن در شبکه‌های اجتماعی جذاب‌تر و مناسب‌تر است.

اینفوگرافیک اعداد تصویری

با چرخ کوتاهی در اینترنت به نمونه‌های زیادی از اعداد تصویری برخورد می‌کنید. تعداد زیاد اعداد و ارقام با فونت‌های بزرگ و چشمگیر در کنار آیکون‌ها از ویژگی‌های آن است. این نوع اینفوگرافیک برای جلب توجه مخاطب به داده‌هایی که به شکل عدد و رقم هستند مناسب است.

اینفوگرافیک اعداد تصویری

اینفوگرافیک آناتومیک (تشریحی)

این نوع اینفوگرافیک به تشریح بخش‌های مختلف یک موضوع می‌پردازد. این قالب به شما امکان می‌دهد که به جای درست کردن یک لیست از ویژگی‌ها، هر بخش را در جای خودش بررسی کنید. قالب تشریحی از یک نمای کلی از موضوع مورد نظر (بدن انسان، بخش‌های یک سایت، نقشه یک ساختمان، …) تشکیل شده است و هر بخش اطلاعات مربوط به خودش را نمایش می‌دهد.

اینفوگرافیک آناتومیک (تشریحی)

رزومه تصویری

امروزه بسیاری از افراد جویای کار رزومه متنی خود را به رزومه تصویری و اینفوگرافیکی تغییر داده‌اند. این رزومه می‌تواند نلفیقی از انواع مختلفی که گفته شد باشد. از تایملاین، نمودار، اعداد تصویری و … استفاده کند.

رزومه تصویری

چهار بخش اصلی برای استفاده از اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع رسان

چهار بخش اصلی برای استفاده موثر از اینفوگرافیک برای موفقیت در استراتژی بازاریابی محتوا شامل موارد زیر هستند:

1. انتخاب موضوع مناسب

2. تحقیق و جمع آوری اطلاعات

3. تهیه اینفوگرافیک( بصری سازی داده و اطلاعات)

4. توزیع آن در کانال های موثر

مرحله اول: انتخاب موضوع اینفوگرافیک

مهمترین هدف ایجاد و توزیع اینفوگرافیک، ارائه بهتر محتوا و بالابردن ترافیک بازدیدکنندگان است.

برای انتخاب موضوع اینفوگرافیکی که با استقبال روبرو شود و برای شما مخاطب جذب کند، می توانید از یکی از ۳ روش زیر برای انتخاب موضوع استفاده کنید:

1. موضوعی را انتخاب کنید که مردم (یا مخاطبان هدف شما) به آن علاقه مند هستند

توصیه می کنیم برای این کار جلسه طوفان فکری با همکارانتان برگزار کنید. اینفوگرافیک هایی با موضوعات خیلی تخصصی و جزیی شده در مورد یک بعد از یک مساله خاص ، شانس شما را برای ارتباط با مخاطب کاهش می دهند. مثلا تهیه یک اینفوگرافیک با موضوع میزان استفاده از شیر پر چرب در ساعات اولیه صبح در مدارس ابتدایی، حتی اگر جذاب باشد، مخاطب زیادی نخواهد داشت.

2. یک موضوع پیچیده را با کمک اینفوگرافیک ساده سازی کنید

برای تهیه یک اینفوگرافیک جذاب لازم نیست مطلب خیلی جدیدی را ارایه کنید. از آنجایی که اینفوگرافیک، حجم زیادی از اطلاعات را با تصویر به مخاطب عرضه می کند، می توانید از این خاصیت اینفوگرافیک کمک گرفته و یک مساله پیچیده یا حتی بغرنج را ساده کنید و به گونه ای به مخاطب عرضه کنید که به سادگی آن را درک کند. برای مثال می توانید یک فرآیند طولانی، یک مساله و راه حل آن، روش های اجرایی و … را با کمک اینفوگرافی، ساده سازی و عرضه کنید.

3. از روندهای بازار و جامعه مخاطبتان اینفوگرافیک بسازید

ببینید عموم (یا مخاطبان هدف شما) در مورد چه مطلبی صحبت می کنند. چه پدیده هایی در حال رشد و فراگیر شدن در بازار هدف شماست؟ در مورد آنها تحقیق کنید و اینفوگرافیک بسازید. رسانه های اجتماعی بهترین ابزار برای فهمیدن روندهای بازار هدف شما و استخراج آنهاست. برای مثال، روند ایجاد و افزایش استرس در کسب و کار می تواند موضوع یک اینفوگرافیک جالب باشد. در این حالت، لازم نیست راهکار ارائه کنید، فقط روندها را نمایش دهید.

مرحله دوم: برنامه ریزی و تحقیق

برای تهیه یک اینفوگرافیک با کیفیت، ابتدا باید اطلاعات مرتبط با موضوع را جمع آوری کنید. می توانید از اطلاعات آماری مرتبط، عکس ها و چارت ها و نمودارهای مختلف استفاده کنید. نکته مهم این است که اگر اطلاعات را از جایی برداشت می کنید، حتما منبع آن را ذکر کنید. بر خلاف آنچه فکر می کنید، ذکر منبع در اطلاعات و محتوای شرکت شما می تواند نشان دهنده موثق و تحقیقی بودن اطلاعاتباشد ضمن اینکه امانت داری و صداقت خود را نیز نمایان می کنید.

اینفوگرافیک شما باید حاوی یک پیام باشد، پس آن را دقیق و درست ارائه کنید. بهتر است این پیام در عنوان به گونه ای زیرکانه ارائه شود. حتما از کلمات کلیدی در عنوان اینفوگرافی خود استفاده کنید.

مرحله سوم: ایجاد اینفوگرافیک

برای ایجاد اینفوگرافیک می توانید آن را به یک شرکت تخصصی در حوزه طراحی اینفوگرافیک برون سپاری کنید یا خودتان آن را طراحی کنید.

مرحله چهارم: اینفوگرافیک خود را پخش کنید

برای توزیع و رساندن محتوای اینفوگرافیک خود به مخاطب، بهتر است ابتدا آن را روی وبلاگ یا وب سایت خود بگذارید، سپس آن را رویرسانه های اجتماعی پست کنید. با این روش ترافیک را به سایت خود می برید. همچنین می توانید از روی آن یک ویدیو تهیه کنید و روی سایتهای به اشتراک گذاری ویدیو ارسال کنید.

  • منبع
  • آکادمی اینفوگرام
  • ویرگول
  • ویکی پدیا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید