امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 273939
۴۵۵
۱
۰
نسخه چاپی
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور

فیروزآبادی: به هیچ وجه نظرمان بر فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیست

فیروزآبادی: به هیچ وجه نظرمان بر فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیست

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با تاکید براینکه ما در شورا به هیچ وجه نظرمان بر فیلتر کردن شبکه،های اجتماعی نیست، گفت: امروز پیام رسان‌های داخلی به عنوان یک سرویس قابل اعتماد وجود دارند.

به گزارش ایرنا، فیروزآبادی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی از آخرین اقدامات درباره شبکه ملی اطلاعات گزارشی ارائه کرد.

وی در آغاز درباره تشکیل برگزاری جلسات این شورا گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا همه جلسات به صورت مرتب برگزار شده است و طبق نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیش از این ماهی یک جلسه داشتیم و آمادگی این را داریم که هفته‌ای یک جلسه برگزار شود.

وی ادامه داد: تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی البته بیش از این است و می گویند اگر موضوع مهمی در پیش است روزانه این جلسات برگزار شود. خروجی‌ که از شورای عالی فضای مجازی ارائه شده بیشتر از برگزاری جلسات است و تا اینجای کار تدبیرها، مستندات و ... خوب جلو رفته و نشان می‌دهد که منشا تحول در فضای مجازی شده است.

او گفت: ما از جهان صنعتی به سمت دنیای مجازی پیش می‌رویم و سرمایه‌داری به دنیای فضای مجازی کشیده شده است.

وی در ادامه درباره ضرورت کاربردی کردن مصوبات شورای عالی فضای مجازی گفت: ما در شورای عالی فضای مجازی متاسفانه نقشی نداریم، به طور مثال ما در اجرایی کردن شبکه ملی اطلاعات ناظر هستیم اما هیچ نقشی نداریم و از اعتبارات و امکانات و ... اطلاعی نداریم. روند اجرایی کردن شبکه ملی اطلاعات خیلی کُند پیش می‌رود و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها به این موضوع تاکید کردند. وقتی یک شورای کارآمد قرار است شکل بگیرد، باید مشکلات آن هم برطرف شود.

فیروزآبادی در خصوص روند اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات افزود: دولت باید برای شبکه ملی اطلاعات بیش از پیش وارد میدان شود. وزارت خانه ما یک وزارت ارتباطی است و کمتر یک وزارت اطلاعاتی است و این شاید از یک وزارت خانه سنتی بر پایه ارتباطی، تصوری بیش از حد است و ساختارها شکلی مناسب ندارد و چون وزارت خانه ای ارتباطی است، کمی در اجرایی کردن شبکه ملی اطلاعات کراهت دارند.

وی درباره دو برنامه تلگرام طلایی و دیگر پیام رسان های خارجی و فاش شدن پیام های ایرانی گفت: ما در شورای عالی فضای مجازی به هیچ وجه نظرمان بر فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیست. در رابطه با تلگرام، این شرکت قول هایی داده بود که موفق نبود و روزانه شاهد حجم بالایی از کلاهبرداری و مفسده‌هایی بودیم که به ما گزارش می‌شد.

او تاکید کرد: اینکه امروز مردم نیاز به شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دارند، روشن است. امروز پیام رسان های داخلی به عنوان یک سرویس قابل اعتماد وجود دارند، اما مشکلاتی هم دارند که قرار بود پوسته هایی به صورت موقت همراه ما شوند اما متاسفانه همین پوسته ها مشکلاتی را ایجاد کرد که همین حادثه زنگ خطری را در جهان به صدا درآورد.

فیروزآبادی افزود: مشکلی در نرم افزار تلگرام وجود دارد و یکی از شرکت‌ها با یک خزش از این خلاء تلگرام استفاده کرد و هویت هایی که در دسترس داشت را به صورت بانک اطلاعات آرشیو کرده است.

وی درباره جایگزین شدن پیام رسان های داخلی به جای پیام رسان های خارجی، گفت: مصوبات شورای عالی فضای مجازی به صورت اجماع شکل می‌گیرد. نگاه دولت به این نبوده است که یک پیام رسان را به صورت همگانی برای مردم در نظر بگیرد بلکه از نگاه آنها باید یک شرکت خصوصی وارد میدان شود تا آنها از این شرکت حمایت کنند.

وی افزود: در کشور ما پلتفرم‌های وسیع و گسترده وجود دارد که در روز صدها میلیون تراکنش انجام می دهند و خدمات ویژه خودشان را دارند، اما همین سرمایه گذارانی که پشت پلتفرم‌های خدماتی هستند، از پیام رسان ها حمایت نکردند. ما با اپراتورها که یکی از ثروتمندترین بخش فضای مجازی هستند صحبت کردیم، ابتدا نپذیرفتند اما امروز براساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه دیگری دارند. در واقع انگیزه اقتصادی مدونی برای این حوزه وجود ندارد و همین دلیل باعث افت پیام رسان های داخلی است.

او گفت: دولتی‌ها و شبه دولتی‌ها تا حد زیادی در حمایت از پیام رسان ها وارد این عرصه شدند اما نگاه ما به بخش خصوصی قدرتمند است که آنها هم باید پای به میدان بگذارند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور درباره اطمینان بخشی نسبت به امنیت کاربران ایرانی در پیام رسان های داخلی افزود: وقتی پوسته ها در کشور مطرح شد، برخی از مردم گفتند که این پوسته ها وابسته به بخش امنیتی کشور است. من عرض می کنم که هیچ قانونی در راستای نقض امنیت و نقض حریم خصوصی کاربران ایرانی در پیام رسان های داخلی وجود ندارد.

او ادامه داد: با توجه به تمهیداتی که آمریکایی ها در جهان پایه ریزی کردند، به عمد گمنامی کاربران را در اینترنت نهادینه کردند و این موضوع را به عنوان یک سواد رسانه ای به کاربران خود یاد دادند که چگونه هویت خود را مخفی کنند و در مقابل هیچ کنوانسیونی برای رسیدگی به جرائم فضای مجازی شکل نگرفته است.

وی گفت: ما دو بحث امنیت و سلامت در فضای مجازی داریم که آن را یکی از اصول مهم در شورای عالی فضای مجازی می دانیم. اگر تخلفی در بحث دانش آموزان، ورزشکاران و یا هنرمندان رخ ‌دهد نهاد مربوطه مثل وزارت ورزش یا وزارت آموزش و پرورش و ... را مورد هدف قرار می‌دهیم و هر دستگاهی باید همراه پیشرفت فضای مجازی وارد عرصه شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: ساختارهای درستی در حوزه امنیت در فضای مجازی ایجاد شده است، در واقع به دنبال کنوانسیون هستیم و دوشادوش وزارت امور خارجه تلاش کردیم تا این کنوانسیون را در جهان رقم بزنیم که از جمله موارد آن قوانینی است که باید نسبت به جرائم فضای مجازی مصوب شود.

فیروزآبادی افزود: بسیاری از جرائم در دنیای حقیقی مصداق قانونی دارد اما در فضای مجازی باید مصداق جرائمش را در نظر گرفت تا طبق آن قانون گذاری‌های ویژه ای انجام شود. بسیاری از جرائمی که رقم می خورد، منشا داخلی آن در کشورمان در دسترس است. ما در حوزه «فیک نیوز» رسانه‌ای رسمی در فضای مجازی نداریم و این در حالی است که پیش از این تمامی آنها جزو رسانه های رسمی کشورمان شناخته می‌شدند.

وی همچنین در خصوص رسیدگی به نشر بی اخلاقی ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز گفت: ما به شبکه‌های اجتماعی دسترسی نداریم و بنابراین امکان جلوگیری از این بداخلاقی ها هم وجود ندارد.

وی در ادامه به ارائه سیمکارت شاد به دانش آموزان اشاره کرد و افزود: وقتی ما با ویروس کرونا مواجه شدیم، وارد عرصه سند تحول در برخی از وزارت خانه ها شدیم. پس از شیوع ویروس کرونا پلتفرم بومی شاد را در نظر گرفتیم تا دانش آموزان با مدرسه و معلم خود در ارتباط باشند و با دستوری که رئیس جمهوری دادند و تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند، این بستر به صورت رایگان در دسترس والدین قرار گرفته و برای خانواده هایی که خیلی دغدغه دارند، سیمکارت شاد هم برای دانش آموزان و خانواده ها ارائه خواهد شد.

فیروزآبادی همچنین به تحریم‌های ظالمانه آمریکا و نگرانی از احتمال مسدود کردن مدخل ورودی کشور به فضای مجازی اشاره کرد و گفت: نسبت به دشمنان و ویژگی‌هایی که کشور دارد، ما با دیگر کشورها فرق داریم و با توجه به تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران در نظر دارد، ما نگران این هستیم که مدخل ورودی ما را در فضای مجازی مسدود کنند و فقط شبکه ملی اطلاعات این چرخه را پیش خواهد برد.

وی افزود: امروزه تمام زیست ما در بستر اینترنت است و شما فکر کنید که یک روز هیچ یک از کارت های عابر بانک کار نکند؟!

فیروزآبادی در پایان با بیان اینکه ما از مسئولان انتظار داریم که از پلتفرم‌های ایرانی حمایت کنند، گفت: بسیاری از مسئولان فقط در پلتفرم‌های خارجی حضور دارند و انتظار داریم در کنار پلتفرم‌های خارجی، پست‌های خودشان را در پلتفرم‌های ایرانی هم نشر دهند و از بستر شبکه ملی اطلاعات و پیام رسان های داخلی حمایت کنند.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایرنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید