امروز: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276540
۲۷۱
۱
۰
نسخه چاپی

چرا باید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی را خواند؟

چرا باید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی را خواند؟

کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی

کتاب هنر خوب زندگی کردن یکی از بهترین کتاب‌های انگیزشی و اثر معروف خالق کتاب هنر شفاف اندیشیدن یعنی رولف دوبلی است.

پیش از این در بخش ادبیات سایت حقوق نیوز به معرفی آثار نویسندگان بزرگی همانند سمفونی مردگان اثر عباس معروفی، ناطور دشت اثر دیوید سالینجر، خانواده روگن اثر امیل زولا و آثار نویسندگان بزرگ دیگری پرداخته شد.

در این مقاله به بررسی کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی می پردازیم.

رولف دوبلی کتاب هنر خوب زندگی کردن را هم با سبک و چارچوبی شبیه کتاب پیشین خود یعنی هنر شفاف اندیشیدن نوشته است، مطالبی کوتاه و روان از جنس روانشناسی زندگی روزمره. کتاب به نظر در خیلی از جاها شبیه به همان کتاب اول یعنی هنر شفاف اندیشیدن می‌ماند. در کتاب اول نویسنده سعی کرده است خطاهای شناختی را نشان بدهد و در کتاب دوم راهکارهایی برای زندگی خوب.

دوبلی می‌گوید:

پس از نگارش هنر شفاف اندیشیدن، دریافتم که مغز ما درست کار نمی‌کند. وقتی بحث بر سر زندگی خوب باشد، ما اغلب دچار اشتباه می‌شویم و من می‌ خواستم در این موضوع کنکاش بیشتری کنم.

کتاب هنر خوب زندگی کردن پر است از جملات و حکایت‌های تکان دهنده و به یاد ماندنی و می‌توانید از هرجای آن شروع به خواندن کنید. در هنر خوب زندگی کردن، با خلاصه تعدادی از کتاب‌های معروف روانشناسی،‌ تصمیم گیری و اقتصاد رفتاری روبرو هستیم که در کنار برخی مثال‌های روز، خواندنی ‌تر و جذاب ‌تر شده‌ اند. در این کتاب، حرف‌های دنیل کانمن، ریچارد تیلر، دیوید بروکس و پاول دولان به دفعات در کتاب آورده شده است. این کتاب از جمله آثاری است که شما از هر قسمت که شروع به مطالعه کنید می‌توانید معنا و مفهوم کلی کتاب را درک کرده و نیازی به شروع مطالعه از فصل اول کتاب و ابتدای آن احساس نخواهید کرد.

چرا باید کتاب هنر خوب زندگی کردن را خواند؟

این کتاب از ابتدا تا انتها پر از نکات مهم و اساسی است که هر کدام می‌تواند به شما این توانایی را بدهد که خودتان را برای یک زندگی خوب و سرشار از شادی آماده کنید.

این کتاب را می‌توان یک جعبه شگفت انگیز از ابزارهای ذهنی توصیف کرد که شما را برای داشتن یک زندگی خوب و رضیات‌بخش آماده می‌کند.

در این کتاب روی یک سری از نکات به شدت تأکید می‌شود و از این نکات به عنوان ستون‌های اصلی یک زندگی خوب و شاد یاد می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی را به بهترین شکل ممکن خلاصه کنیم. درست است که این خلاصه نمی‌تواند جای کل متن کتاب را بگیرد ولی مهم‌ترین نکاتی که در این کتاب آمده است را بیان می‌کند.

شاید تصور کنید که کتاب هنر خوب زندگی کردن یک کتاب مشکل و پیچیده است ولی کلیت این کتاب بر این اصل ساده و اساسی بنا شده است که خوب زندگی کردن به هیچ عنوان سخت و دشوار نیست بکه با رعایت یک سری نکات ساده و کوچک می‌توانید یک زندگی خوب و پربار را برای خودتان بسازید.

راهکارهای کتاب هنر خوب زندگی کردن برای بالا بردن کیفیت زندگی، راهکارهای شگفت ‌انگیز و اعجاب ‌انگیزی نیستند. صرفا با خواندن آن‌ها زندگی‌تان متحول نمی‌شود و خود شما هم به فرد دیگری تبدیل نمی‌شوید.

حتی ممکن است خودتان هم از نکاتی که در این کتاب به آن اشاره می‌شود، آگاه باشید. اما نکته قابل تامل این است که تصمیم بگیرید آگاهانه از این نکات استفاده کنید.

رولف دوبلی می‌گوید که مغز بشر با سرعت کمتری نسبت به سرعت مدرنیزاسیون زندگی بشر توسعه یافته است و همین باعث ایجاد خطاهای بی شماری در زندگی بشر می‌شود.

خوب زندگی کردن مفهوم عمیق و گسترده‌ای دارد که از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است. عوامل مختلفی در خوشحال بودن انسان‌ها تاثیر می‌گذارد، داشتن دوستان خوب، روابط اجتماعی موفق، در آمد مناسب، هدف‌گذاری در زندگی و دست‌یابی به آن و … می‌تواند احساس خوشبختی و شادکامی به انسان ببخشد.

ما دائماً در تلاش برای رسیدن به یک اصل واحد، یک باور واحد و یک قانون واحد هستیم. درحالی‌که چنین راه سهل و آسانی به سوی شادکامی وجود خارجی ندارد.

به روایت رولف دوبلی، او در این کتاب به شما نمی‌گوید که زندگی خوب چیست بلکه سعی دارد تا به شما بگوید زندگی خوب چه چیزی نیست.

رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زندگی کردن به خواننده کمک می‌‌کند تا به این آگاهی و دانش برسد که آنچه برای یک زندگی خوب و در اصطلاح خوب زیستن نیاز است در درون ما وجود دارد.

چرا باید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی را خواند؟

رولف دوبلی کیست؟

رولف دوبلی در 15 ژوئیه سال 1966 در سوئیس به دنیا آمد. او یک تاجر و نویسنده فوق‌العاده محسوب می‎شود.

رولف دوبلی سال 2002 نویسندگی را به عنوان یک رمان‌نویس آغاز کرد و در حال حاضر به خاطر دو اثر بی‌نظیر خود در جهان از جمله ایران مشهور است.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن که در سال 2011 به زبان آلمانی و در سال 2013 به زبان انگلیسی منتشر شد و کتاب هنر خوب زندگی کردن که این کتاب هم در سال 2017 به زبان انگلیسی منتشر شد و مخاطبان را از سراسر جهان به سمت خود جذب کرد.

رولف دوبلی در سال 1991 مدرک MBA خودش را از دانشگاه سنت ‌گالن سوئیس گرفت. سپس برای اخذ مدرک دکترا در رشته فلسفه اقتصادی اقدام کرد و مدرکش را در سال 1995 گرفت.

رولف دوبلی، یکی از بنیان ‌گذاران شرکت getAbstract است. شرکتی که مدل در آمدی خود را بر پایه‌ ارائه‌ خلاصه بنا کرده و اتفاقاً این روحیه‌ ارائه ‌دهندگان خلاصه کتاب را به خوبی می‌توانید در هر جایی که دوبلی دست به قلم برده، حس کنید.

مهمترین نکات کتاب هنر خوب زندگی کردن

در ادامه به صورت موردی و کوتاه، برخی از مهم­ ترین نکات کلیدی که کتاب بر آن‌ها تاکید دارد و محوریت اصلی کتاب را تشکیل می‌دهد، مرور خواهیم کرد:

- تغییر باورها و دید نسبت به موضوعات در زندگی در عموم بخش‌های کتاب دیده می‌شود و شاید بتوان این موضوع را مهم ترین هدف کتاب دانست.

- اصلاح جز همیشگی در مسیر زندگیست و رمز بقا و ماندگاریست. به جای اینکه مدام به فکر این باشید که تنظیمات ابتدایی زندگی را تغییر بدهید و مدت‌ها وقت صرف کنید تا یک نقطه شروع بی عیب و نقص را پیدا کنید، در همان نقطه ای که هستید فقط یک سری اصلاحات جزئی انجام دهید.

- نداشتن انعطاف و سخت گیری نسبت به اصول و نبایدها که در بطن خود، مفهوم مهم نه گفتن و کنار گذاشتن موارد غیرضروری را در بر دارد از مفاهیم مهم کتاب است، آن چه نویسنده در ابتدای کتاب نیز برآن تاکید می‌کند که به دنبال این است که به ما بگوید زندگی خوب چه چیزی نیست!

- ثبت تحلیل‌ها و دلایل تصمیم گیری‌ها، پردازش نتایج پس از تصمیم گیری را سهولت می‌بخشد.

- اختصاص زمان کافی به تکنولوژی و حذف آن در مواقعی که صرفا وقت را تلف می‌کند. بسیاری از ابزارهایی که در اختیار داریم به جای اینکه به ما کمک کنند بیشتر باعث دردسر هستند. باید مراقب چیزهایی بود که در واقع قرار است برای ما وقت بخرند اما وقتمان را تلف می‌کنند.

- همه نتایج صد در صد مبتنی بر تلاش شما نیست، نقش فاکتورهای بیرونی، شانس و ژن را نباید نادیده گرفت. بسیاری از داشته‌های شما، با زحمت شما به دست نیامده است. بدانید که قرار نیست تمام خواسته‌های شما ارضا شوند چون اتفاقات زیاد رخ می‌دهد که خارج از کنترل شما هستند.

- نکته مهمی که در کتاب شفاف اندیشیدن نیز به ان اشاره شده بود، این است که اهمیت استعدادها در مسیری که انتخاب می‌کنید پی بگیرید، بسیار زیاد است، شاید شما خیلی چیزها را دوست داشته باشید که استعداد و توانایی انجام آن را نداشته باشید و این مانع بزرگی برای شکست است.

- خبر خوب این است که می‌توانید خود را تغییر دهید و خبر بد ان است که کوچک ترین تغییری در دیگران نمی‌توانید ایجاد کنید. پس از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که مجبور به تغییر دیگران هستید، بپرهیزید.

- اهداف خود را کمّی، شفاف و قابل دسترس تعریف کنید. و درگام بعدی اقدام کنید، نکته مهمی که نویسنده بر ان تاکید دارد این است که بسیاری از تجربه‌های گران بها در هنگام عمل کردن به دست می‌آید و تفکر بیش از اندازه و تحقیق تا جایی که شما را از عمل باز دارد غلط است.

- موفقیت به افکار شما وابسته است و نه دارایی‌های شما. خود را دست کم نگیرید و بدانید که ذهن قدرتمند توانایی فائق آمدن بر بسیاری از شرایط سخت را دارد، اگر امروز اتفاقات بدی هستند که آن‌ها را تجربه نکرده‌اید به این معنی است که روزی این خود شما بودید که عامل رخ ندادن آن‌ها بوده‌اید. آن‌چه باید برای خوب زیستن رخ‌ دهد در ذهن ما است.

نکاتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، نشان می‌دهد نویسنده بیش از پیش به دنبال تحقق عنوان اصلی کتاب یعنی “خوب زیستن” بوده و کیفیت زندگی خواننده در کنار رعایت نکاتی که پیش از این به آن‌ها اشاره شد اهمیت دارد، این نکته ها شاید نتوانند تضمین کننده یک زندگی خوب باشند، اما دست کم شانس بیشتری برای رسیدن به آن در اختیارتان می‌گذارند:

- در لحظه حال زندگی کنید و به مرگ و لحظه مرگ فکر نکنید.
- در زندگی به رضایت و خوشایند دیگران اهمیتی ندهید، ان چه اهمیت دارد رضایت خود شماست.
- از کنار خیلی از چیزها بگذرید چرا که دنیا، دنیای عدالت نیست و بسیاری از نابرابری‎ها را قبول کنید.
- اهمیت اختصاص هزینه‌های مادی برای کسب تجربه بسیار بالاتر از هزینه برای اشیا است.
- تاکید بر نقاط قوت و تمرکز بر آن‌ها به جای پرداختن به نقاط ضعف.
- ثبات قدم نتایجی به مراتب متفاوت تر و اثرگذار تر از تغییرات مدام به همراه می‌آورد.

کتاب پر از نکات و جزئیاتی است که هر انسانی در زندگی روزمره خود با آن‌ها همراه است و نمی‌توان خلاصه ای جامع و کاربردی در حدی که جایگزین خواندن کتاب باشد ارائه داد، ضمن آن که با توجه به رویکرد کاربردی کتاب در زندگی روزمره، می‌توان این کتاب را از آن دسته کتاب‌هایی دانست که در صورت شروع به مطالعه آن تا مدت زمانی نتوانید آن را از خود دور کنید و شاید نیاز داشته باشید چند باره به آن مراجعه کنید و نکات آن را به خود یادآوری کنید، بدون شک خواندن کتابی که تمام هدفش در بهبود زندگی خواننده خود است و جنبه کاملا عملی دارد با کتابی داستانی متفاوت است و انتظار می‌رود مدت زمان بیشتری خواننده را همراه کند و به مراتب اثرات بیشتری نیز در زندگی خواننده به جا بگذارد.

  • منبع
  • خانه سرمایه
  • بامبو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید