امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 284488
۲۸۲
۱
۰
نسخه چاپی

دانشمندان بالاخره متوجه شدند که چرا مو‌ها سفید می‌شوند

دانشمندان بالاخره متوجه شدند که چرا مو‌ها سفید می‌شوند

دانشمندانی که فولیکول‌های مو را در موش‌ها مطالعه می‌کردند، ممکن است سرانجام مکانیزمی را کشف کرده باشند که مشخص می‌کند چگونه و چرا مو‌ها سفید می‌شوند، که می‌تواند روزی به راه‌های بالقوه جدیدی برای متوقف کردن یا معکوس کردن این روند منجر شود.

ما از قبل می‌دانستیم که وقتی کمبود سلول‌های تولید‌کننده رنگدانه تخصصی به نام ملانوسیت‌ها رخ بدهد، مو‌ها سفید می‌شوند. اما ما هنوز به طور کامل نمی‌دانیم چرا یا چگونه این اتفاق می‌افتد یا راهی برای جلوگیری از آن وجود دارد یا نه.

یک مطالعه جدید اکنون جزئیات بیشتری را اضافه کرده و در عین حال ایده‌های قبلی در مورد چگونگی رشد ملانوسیت‌ها را به چالش می‌کشد.

ملانوسیت‌ها از سلول‌های بنیادی ملانوسیت (McSCs) در فولیکول مو مشتق می‌شوند و این سلول‌های بنیادی هستند که جدیدترین تحقیقات بر روی آن‌ها متمرکز شده است.

به نظر می‌رسد که با بالا رفتن سن، این پیش‌ساز‌های سلول‌های تولیدکننده رنگدانه در ناحیه‌ای به نام برآمدگی فولیکول گیر می‌کنند و به تعداد کافی به ملانوسیت تبدیل نمی‌شوند تا رشته‌های در حال رشد مو را رنگی کنند.

در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، پس از یک فرآیند پیری اجباری، تعداد فولیکول‌های مو با McSCs در برآمدگی فولیکول از ۱۵ درصد به تقریباً نصف افزایش یافت.

این سلول‌ها دیگر بازسازی نمی‌شدند یا به سلول‌هایی بالغ نمی‌شدند که می‌توانستند رنگدانه بسازند و در عوض به‌عنوان McSCs چسبیده بودند.

اگر چنین باشد، یک مسیر بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن موی انسان با کمک به سلول‌های گیر کرده برای حرکت دوباره بین محفظه‌های در حال رشد فولیکول مو پیدا شده است.

محققان دریافته‌اند که McSC‌ها، بر خلاف سایر انواع سلول‌های بنیادی، می‌توانند بین حالت سلول بنیادی خالص و حالتی که به عنوان حالت تقویت‌کننده انتقال (TA) شناخته می‌شود، جابه‌جا شوند: این یک حالت بینابینی بین یک سلول بنیادی و یک سلول ملانوسیت کامل است.

به نظر می‌رسد این حالت TA برای سلامت McSC و ادامه تولید رنگ مو مهم است، اما محققان دریافتند که توانایی تبدیل به حالت TA به سیگنال‌هایی از مکان‌های خاص بستگی دارد .

محققان در مقاله خود نوشته‌اند: “این نتایج مدل جدیدی را شناسایی می‌کند که به موجب آن تمایززدایی، جزء جدایی ناپذیر نگهداری سلول‌های بنیادی هموستاتیک است و نشان می‌دهد که تعدیل تحرک McSC ممکن است نشان‌دهنده رویکرد جدیدی برای جلوگیری از سفید شدن مو باشد.”

به عبارت دیگر، سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌توانند برای تغییر حالت‌ها به روش‌هایی حرکت کنند که سایر سلول‌های بنیادی این کار را نمی‌کنند و به نظر می‌رسد که این تحرک و این انعطاف‌پذیری برای ادامه تولید ملانین از طریق ملانوسیت‌ها ضروری است.

دانشمندان بالاخره متوجه شدند که چرا مو‌ها سفید می‌شوند

برای رشد مو؛ انتقال سلول‌های بنیادی فولیکول مو ه سلول‌های فولیکولی لازم نیست .پس مو‌ها علیرغم سفید شدن، می‌توانند رشد کنند.

البته ژنتیک و سطوح استرس نیز در سفید شدن مو به موازات افزایش سن، موثر است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که تحرک سلول‌های بنیادی ملانوسیت و تمایز برگشت‌پذیر، کلید حفظ سلامت و رنگ‌ گرفتن مو هستند.

  • منبع
  • یک پزشک

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید