امروز: پنج شنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278773
۳۵۷
۱
۰
نسخه چاپی

مراقبه کردن با استفاده از شمع | بالا بردن تمرکز با نگاه کردن به شمع

روش های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد که یکی از محبوب ترین و موثرترین انواع آن، مدیتیشن با شمع است. مدیتیشن با شمع برای مبتدیان نیز بسیار موثر است. مطالعات مختلف نشان داده است که مدیتیشن منظم تأثیرات عمیقی بر سلامتی فرد دارد. برخی از افراد مدیتیشن با شمع را بسیار دوست دارند، چون به وسیله شمع راحت تر می توانند افکارشان را روی مانترا متمرکز کنند.

مدیتیشن با شمع

مدیتیشن با شمع چیست؟

مدیتیشن با شمع روشی خارق العاده برای بهبود مهارت های تمرکز است و در صورت انجام صحیح می تواند شما را به حالت عمیق (خلسه مدیتیشن) برساند.در این مقاله به شما می گوییم که چگونه مدیتیشن با شمع را به روش صحیح انجام دهید. درباره مدیتیشن و فواید آن در مقالات قبل خواندیم امروز میخواهیم درباره فواید مدیتیشن با شمع اطلاعات جامعی به شما ارائه دهیم.

مدیتیشن با شمع از یوگای هاتا آغاز می شود، جایی که به Trataka معروف است و به عنوان یکی از شش تکنیک اصلی است. تراتاکا واژه ای سانسکریت است که ترجمه آن “نگاه کردن” است. در کتاب هاتا یوگا می خوانیم، مدیتیشن با شمع، به عنوان تمرکز بینایی شما روی یک نقطه کوچک توصیف می کند تا زمانی که چشمان شما اشک می ریزد.

بنابراین مدیتیشن با شمع با تمرکز روی یک نقطه متمرکزمی باشد که می تواند یک نقطه کوچک ، یک خورشید یا ماه در حال طلوع ، کوه ، یک شی یا شعله یک شمع باشد.

مدیتیشن با شمع بر اساس نحوه ارسال سیگنال به مغز برای پردازش توسط چشم کار می کند. تمرکز مداوم روی نور شمع به معنای انتقال اطلاعات جدید نیست. بنابراین جریان اطلاعات به مغز کاهش می یابد و تمام حواس پرتی های دیگر باعث افزایش تمرکز و آگاهی شما روی شمع می شوند.

در نهایت ، کاملاً جذب شعله می شوید و به آرامش کامل می رسید و می توانید به طورموثرتری مراقبه کنید. دستیابی به این حالت به شما امکان می دهد گذشته ، حال و آینده را با وضوح زیادی بررسی و نگاه کنید. اعتقاد بر این است که انجام مراقبه شمع باعث می شود فرد بتواند چشم سوم خود را که به نام چاکرای آژنا (Ajna chakra) شناخته می شود باز کند و به این وسیله فرد می تواند شهود بهتری پیدا کند و خرد لازم را به دست آورد.

مدیتیشن با شمع

چگونه مدیتیشن با شمع را انجام دهیم؟

قبل از اینکه برای این نوع مدیتیشن شمع روشن کنید، یک دقیقه وقت بگذارید تا فضایی را که در آن مراقبه می کنید آماده کنید. چراغ ها را کم کنید و اتاق را تاریک کنید. مطمئن شوید که اتاق شما در آن نور کم و در دمای مناسب است. حالا یک شمع روشن کنید و آن را در راستای چشم یا کمی پایین تر قرار دهید. سرتان را خیلی به سمت جلو متمایل نکنید .

مهم است که شما بتوانید یک حالت راحت داشته باشید. روی صندلی راحت یا روی زمین بنشینید ، مطمئن شوید که شمع حداقل ۵۰ سانتی متر از شما فاصله دارد. اکنون به شمع خیره شوید و اجازه دهید تصویر شعله ذهن شما را به خود مشغول کند.در ابتدا ، ذهن شما احتمالاً سرگردان خواهد شد و چشمانتان در برابر تلاش های شما برای ثابت نگه داشتن آنها مقاومت می کنند. این طبیعی است و با پیشرفت مدیتیشن به تدریج کمتر می شود.

اگر احساس کردید از چشمانتان آب می آید، این طبیعی است و معمولاً خیلی زود از بین می رود. اگر حواس پرتی به سراغتان می آید، کافی است توجه خود را به شعله شمع برگردانید و آنها را رها کنید.

نگاه خود را به شعله شمع ثابت نگه دارید و روی ریتم تنفس تمرکز کنید.سبکی و آرامش را در بدن و ذهن خود احساس کنید.

مدیتیشن با شمع

در این حالت، اتفاق خیلی خاصی رخ می دهد. بیاید آن را توصیف کنیم. دلیل دیدن اجسام این است که مغز، سیگنالهایی را که از طریق اعصاب بینایی چشم به آن ارسال می شود پردازش می کند. آنچه با پیشرفت این مراقبه اتفاق می افتد این است که مغز شروع به متوقف کردن پردازش این سیگنال ها می کند. شاید به نظر عجیب برسد، اما این یک تجربه آرام و بی نظیر است.

چشمان شما فقط به تصویر شعله جلوی شما خیره شده اند و چون چشم های شما حرکتی ندارد، هیچ اطلاعات جدیدی برای پردازش به مغز شما نمی دهند. در این لحظه احساس می کنید که بعضی از مناطق بینایی شما کاملاً از بین می روند.به تدریج ، بیشتر و بیشتر میدان دید شما محو می شود تا جایی که هیچ آگاهی بصری از چیزی جز شعله شمع ندارید.

این یک تجربه عمیق است. چشمان شما باز است ، اما در واقع چیزی جز شعله کوچک پیش روی خود نمی بینید. در نتیجه احساس می شود که فاصله ای بین شما و شعله وجود ندارد. در اصل شما با شعله شمع یکی شده اید. برای رسیدن به این حس و تجربه، تمرینات پی در پی لازم است، اما ارزشش را دارد!

بعد از پایان مدیتیشن با شمع ، چشمان خود را ببندید و حداقل ۵ دقیقه دراز بکشید. اجازه بدهید بدن و ذهن شما به حالت قبل برگردند.

فواید مدیتیشن با شمع

مدیتیشن با شمع فواید زیادی دارد. که این فواید شامل مزایای روانشناختی ،جسمی و معنوی است. فراتر از مزایای ذهن، جسم و روح، مدیتیشن با شمع به کاهش استرس نیز کمک می کند.

مدیتیشن با شمع

بهبود و افزایش تمرکز با مدیتیشن با شمع

نور و گرمای ناشی از شعله شمع باعث می شود تا بتوانید توجه خود را برای مدت طولانی تری بیشتر از آنچه در غیاب چنین نقطه کانونی انجام می دهید ، بر روی نوک آن قرار دهید. در نتیجه ، تمرکز شما بالاتر می رود. چنین توانایی به شما کمک می کند تا مدیتیشن معنادار و موثرتری داشته باشید. ایجاد تمرکز می تواند در زندگی شخصی و همچنین زندگی حرفه ای موثر باشد.

پاکسازی بدن با مدیتیشن با شمع

این نوع مدیتیشن یکی از عناصراصلی پاک کننده یوگای هاتا را تشکیل می دهد. اشک ریخته شده به از بین بردن هرگونه آلودگی در بدن کمک می کند. تمرین منظم منجر به پاکسازی بدن می شود.

مدیتیشن با شمع، بدن را احیا می کند

آرامشی که در هنگام مراقبه با نور شمع به دست می آید، به بدن شما اجازه می دهد استراحت کند و تنش را از نظر روحی کاهش می دهد. این مدیتیشن به بدن فرصت جوان سازی می دهد و وقتی از مدیتیشن بیرون می آیید ، حس فوق العاده ای را تجربه می کنید.

مدیتیشن با شمع کمک می کند تا به احساس عمیق تری از آرامش درونی برسید.

مدیتیشن با شمع

یکی دیگر از مزایای مدیتیشن با نور شمع ، روشی است که شما را قادر می سازد تا افکار و احساسات خود را آرام کرده و درک عمیق تری از آرامش درونی را از تمرکز عمیق دریافت کنید. به طور طبیعی ، شمع ها یک اثر آرام بخش دارند که استفاده از آنها را در سالن های ماساژ ، غذاخوری و حتی در مکان های مقدس توصیه می شود.

این آرامش بخشی همان چیزی است که شما را به یک سطح مدیتیشن عمیق می رساند و به شما کمک می کند تا افکار و استرس را رها کنید.

مدیتیشن با شمع به بهبود بینایی شما کمک می کند

در کتاب هاتا یوگا درباره مزایای تراکاتا برای سلامتی چشم توضیح می دهد. طبق این کتاب، این روش مدیتیشن به رفع خستگی و تنبلی چشم کمک می کند و همچنین دردها و مشکلات و بیماری های چشم را از بین می برد. شاید هرگز نشنیده باشید ، اما عضلات چشم برای حفظ نشاط و پیشگیری از بیماری ها به ورزش نیاز دارند. در نتیجه این یک روش بی نظیر است.

مدیتیشن با شمع چالش های روانشناختی، عاطفی و حتی رفتاری را مدیریت می کند

مشکلات ذهنی مانند افسردگی ، اضطراب و حتی بی خوابی را می توان از طریق تأثیر آرام بخش این روش مراقبه تسکین داد و برطرف کرد. مشکلات عاطفی از خشم تا غم و ناامیدی را نیز می توان برطرف کرد.

با توجه به همه موارد بالا ، بدیهی است که مدیتیشن با شمع می تواند تأثیر مثبتی در چندین مسئله ای داشته باشد که در حوزه های مختلف زندگی خود با آن روبرو هستید. به عنوان مثال ، رفتاری مانند تعلل می تواند تأثیرات نامطلوبی بر زندگی شما بگذارد ، اما اراده و نظم و انضباطی که در هنگام مراقبه ایجاد می کنید به شما کمک می کند تا بر آن غلبه کنید.

  • منبع
  • آکادمی فیتنس
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید