امروز: شنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278593
۶۱
۱
۰
نسخه چاپی

بارداری ناخواسته؛ معضلی برای زوج ها

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی برای بسیاری از زوجین پیش می‌آید. این وضعیت به هر دلیل که باشد، خانواده را دچار تنش کرده و آن‌ها را وادار به گرفتن تصمیماتی می‌کند.

بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی برای بسیاری از زوجین پیش می‌آید. این وضعیت به هر دلیل که باشد، خانواده را دچار تنش کرده و آن‌ها را وادار به گرفتن تصمیماتی می‌کند. زوجین باید در نظر داشته باشند که تصمیم گیری‌های عجولانه بیشترین پشیمانی را به دنبال دارد. چه بسا زوج‌هایی که با وجود نداشتن شرایط بچه دار شدن، کودک شان را به دنیا آورده و او را بهترین اتفاق زندگی خود می‌دانند. اما پدر و مادر شدن مسئولیت سنگینی است که اگر فکر نشده باشد، زندگی و آینده خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بارداری ناخواسته معمولا برای خانم‌هایی که شرایط نگهداری از کودکی را ندارند، اتفاق می‌افتد. دوران نامزدی یا دوستی، اوایل ازدواج، نداشتن شرایط جسمی، روحی و مالی برای ورود فرزند دیگر از علل ناخواسته بودن بارداری است. زمانی که بارداری در شرایط نامساعد اتفاق بیافتد، برای والدین و خود کودک عواقب نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. پس برای جلوگیری از این وضعیت باید از روش‌های پیشگیری از بارداری با اطلاعات دقیق تری استفاده کرد و اگر بارداری ناخواسته اتفاق افتاد باید به فکر راه چاره ای بود.

علل ایجاد بارداری ناخواسته

طبق مطالعات اغلب خانم‌هایی که تجربه بارداری ناخواسته را داشتند، 6 دلیل را عامل اصلی بارداری ناخواسته شان بیان کردند.

1. استفاده نكردن از روش پيشگيری

بسیاری از خانم‌ هاتصور می‌کنند که روش طبیعی، بهترین و امن‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری است. اطمینان بیش از حد به روش طبیعی از اصلی‌ترین دلایل امتناع خانم‌ها از دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری است.

گاه عوارض قرص‌های ضد بارداری به قدری آزار دهنده‌اند که زنان ترجیح می‌دهند تنها با استفاده از روش‌های طبیعی از بارداری جلوگیری کنند.

2. شكست روش های پيشگيری

برخی از زوجين با وجود استفاده صحيح از روش پيشگيری دچار بارداری ناخواسته می‌شوند و چون از درست بودن نحوه استفاده‌شان اطمينان داشتند، روش‌های اورژانسی ديگر را به كار نبرده‌اند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است با یک مشاوره جنسی درباره درست بودن روش پیشگیری خود صحبت کنید.

3. استفاده همزمان از داروهای ديگر

گاهی اوقات تداخل دارويی مانع از موثر بودن روش پیشگیری از بارداری می‌شود. طبق مشاهدات استفاده همزمان از قرص LD و تزريق آمپول ويتامين D می تواند اثر دارو را از بين برده و باعث شكست روش پيشگيری شود.

4. استفاده نادرست از روش پيشگيری

در بسياری از موارد زوجين از روش پيشگيری درست استفاده نمی‌كند و همين موضوع منجر به بارداری ناخواسته می‌شود. عدم توجه به دوزها و زمان مصرف دارو و مرتب نخوردن آن‌ها می‌تواند به بارداری ناخواسته ختم شود.

5. عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی

با توجه به عوارض و محدودیت‌های قرص اورژانسی، باید برای موثر بودن آن در مصرف شان دقت کرد. اشتباه در دوز مصرفی، نادیده گرفتن زمان مناسب، تهوع و استفراغ مانع از اثربخش بودن آن‌ها می‌شود.

6. عدم اطلاع از نحوه برخورد در زمان فراموشی دوز دارو

فراموش کردن زمان قرص‌های پیشگیری حتی به مدت کم، احتمال بارداری را برای خانم ایجاد می‌کند. پس اگر نوبت مصرف قرص‌ها را فراموش کردید، ادامه استفاده و یا دریافت دوز بیشتر در نوبت‌های بعدی فایده ای ندارد و برای اطمینان باید از دیگر روش‌های پیشگیری استفاده نمود.

بارداری ناخواسته

عوارض بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته هم برای والدین و هم کودک ناراحتی‌هایی را ایجاد می‌کند. اثرات مخرب بارداری ناخواسته را می‌توان در سه دسته جسمی، روحی - روانی و اجتماعی تقسیم کرد:

1. اثرات جسمانی

اغلب این مادران در دوران بارداری توجهی به مراقبت‌های لازم در ماه‌های اول نمی‌کنند. به طور مرتب قرص‌های تقویتی مصرف نکرده و به این صورت رشد جنین را به خطر می‌اندازند. این زنان معمولا دارای فرزند دیگری هستند که مراقبت از او و کارهای روزمره فرصت استراحت و خوردن غذای مناسب را از آن‌ها می‌گیرد؛ این شرایط باعث ضعف جسمانی مادر می‌شود.

2. اثرات روحی-روانی

حاملگی ناخواسته احتمال بروز علائم افسردگی را در مادر زیاد می‌کند. از طرفی احساس شرمساری در فرزندان بزرگ‌تر و واکنش‌های نامتناسب آن‌ها با این موضوع، اوضاع را برای مادر سخت‌تر می‌کند. در این شرایط مشاوره روانشناسی و مشاوره خانواده ضروری است.

3. اثرات اجتماعی

تاثیرات جسمی و روحی که ذکر شد، بر عملکرد مادر تاثیر گذاشته و او را در انجام وظایف اش دچار مشکلانی می‌کند. برای مثال عدم رسیدگی مادر به درس فرزندان دیگر موجب افت تحصیلی در آن‌ها می‌شود. برای این منظور می‌توانید از مشاوره خانواده بهره‌مند شوید.

راهکارهای مناسب برای بارداری ناخواسته

حاملگی ناخواسته همانطور که گفته شد برای والدین و به خصوص زنان ناراحتی‌هایی را به وجود خواهد آورد. اغلب آن‌ها زمانی که با مساله بارداری ناخواسته مواجه می‌شوند، بر سر یک دوراهی نگهداشتن و یا سقط جنین قرار می‌گیرند.

اگر تصمیم به سقط جنین دارید، بهتر است پیش از عملی کردن این تصمیم خود در مورد عوارض و روش‌های مختلف آن تحقیق کرده و با پزشک مشورت کنید. اما نگهداشتن کودکی ناخواسته نیز برای شما دردسرهایی به همراه دارد که با دور اندیشی و جستجوی راه حلی می‌توانید بر موانع ورود کودکی دیگر چیره شوید.

در ادامه راهکارهایی برای مواجه با برخی موانع شرح داده شده است.

بارداری ناخواسته

1. بارداری در دوران عقد یا دوستی

حاضر نبودن شرایط ورود یک کودک در دوران عقد یا دوستی بزرگ‌ترین مشکل برای زوجین است. اما پیش از آن که شرایط بیرون را دلیل ناخواسته بودن بارداری تان بدانید، بررسی کنید که آیا واقعا خودتان مایل به بچه دار شدن هستید؟ آیا می‌توان شرایط را به نحوی تغییر داد تا فرزندتان را از زندگی کردن محروم نکنید؟ آیا کسی (همسرتان) از مادر شدن شما حمایت می‌کند؟ شما در این دوره باید به پاسخ این سوالات و خیلی مسائل دیگر بیاندیشید. اقدام عجولانه و تصمیمی گیری بدون مشورت، برای شما پشیمانی به بار خواهد آورد.

2. بارداری با وجود فرزندان دیگر

برخی افراد اذعان دارند که چون دارای فرزند هستند و یا فرزندانشان بزرگ شده‌اند، دیگر تمایلی به بچه دار شدن و تحمل سختی‌های کودک تازه وارد را ندارند. اما از طرفی وجدان شان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد حق زندگی را از کودکی بگیرند. به دنیا آوردن یک کودک آن هم تنها به خاطر ترحم، در آینده ای نه چندان دور به احساسات کودک لطمه زده و او را دچار مشکلات زیادی می‌کند. این دست مادران در ناخودآگاه خود، تمایلی به فرزندشان ندارند. پس برای داشتن فرزندی سالم بهتر است قدم‌هایتان را با احتیاط بیشتری بردارید و از مشاوره کودک استفاده کنید.

3. نداشتن شرایط بچه دار شدن

گاه نداشتن شرایط مالی یا جسمی دلیل نخواستن بارداری و فرزند می‌شود. بهتر است پیش از هر چیز یک بار دیگر وضعیت را بررسی کنید. اگر می‌توانید از آشنایان و دوستان برای نگهداری و یا مخارج کمک دریافت کنید. این گونه راحت‌تر می‌توانید با شرایط جدید خود را تطبیق داده و برنامه زندگی‌تان را بچینید.

همچنین می‌توانید از خدمات مهد کودک و صندوق‌های مالی برای بر طرف کردن این چنین مسائل استفاده نمایید.

در نهایت آن که هر کودکی به نگهداری و صرف زمان نیاز دارد. تربیت فرزند و فراهم کردن شرایط مساعد برای رشد سالم فرزندتان از هر چیزی مهم‌تر است. داشتن مهارت‌های فرزندپروری و والدگری به شما کمک می‌کند تا آسان‌تر با مسائل مربوط به کودکانتان کنار بیایید.

  • منبع
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید