امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 286462
۱۲۱
۱
۰
نسخه چاپی
امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان: توضیحات روسیه را کافی نمی دانیم/بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید داریم

وزیر امور خارجه همچنین با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ما معتقدیم راه‌حل بحران اوکراین، راه‌حل سیاسی است نه نظامی، گفت: ما معتقدیم که باید این بحران از طریق مذاکرات سیاسی حل شود. وی همچنین گفت: ما بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید داریم.

توضیحات روسیه را کافی نمی دانیم/بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید داریم

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد: کمیته مشترک اقتصادی ایران و عمان به زودی در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان بعدازظهر روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه عمان با بیان اینکه گفت‌وگوها و مذاکرات سازنده‌ای در جریان دیدار امروز داشتیم، گفت: در این دیدار بر اجرای توافقات دو کشور در جریان سفر رئیس‌جمهور ایران به عمان و همچنین پادشاه عمان به تهران، تاکید کردیم.

وی گفت: در ۲۲ ماه گذشته حجم تبادلات تجاری ایران و عمان بیش از دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده و این رکورد قابل توجهی است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: به منظور سرعت بخشیدن به اجرای توافقات صورت گرفته بین دو کشور به زودی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان نیز در تهران برگزار می‌شود.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اهمیت گسترش روابط بین کشورهای منطقه گفت: ما معتقدیم روابط کشورهای همسایه در منطقه می‌تواند به صورت پیوسته و زنجیره‌ای گسترش پیدا کند و این همان چیزی است که منطقه ما بیش از گذشته نیازمند آن است و این موضوع می‌تواند ثبات، امنیت و پیشرفت پایدار جمعی در منطقه را به همراه داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به سفر چند هفته پیش خود به چند کشور حوزه خلیج فارس و پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران در این سفر در ارتباط با مجمع گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای تصریح کرد: امروز در دیدار با وزیر خارجه عمان در ارتباط با پیشنهاد ایران درخصوص نشست مشترک هشت کشور حوزه خلیج فارس بعلاوه یمن با آقای وزیر خارجه عمان گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به استقبال صورت گرفته از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد پیشنهاد ایران جهت تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: روابط تهران و مسقط ممتاز، راهبردی و مستحکم است.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما از نقش عمان در تسهیل گفت‌وگوهای منطقه‌ای و نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای منطقه به یکدیگر سپاسگزاریم، گفت: همچنین از تلاش‌های مقامات عالی‌رتبه عمان برای کمک به گفت‌وگوها در مسیر مذاکرات لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران قدردانی می‌کنیم. برادران ما در عمان همواره در راستای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و به نتیجه رساندن گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران تلاش‌های سازنده‌ای داشته‌اند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع یمن اشاره کرد و گفت: ما از گفت‌وگوهای جاری در یمن استقبال می‌کنیم و امیدواریم این گفت‌وگوها منجر به تحقق صلح پایدار، توقف جنگ و رفع محاصره انسانی علیه مردم این کشور شود. ما همچنین بر موضوع انجام گفت‌وگوهای یمنی - یمنی تاکید داریم و معتقدیم که این گفت‌وگوها باید انجام شود.

امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گفت: اهانت به کتب آسمانی و ادیان الهی که در برخی از کشورهای اروپایی رخ داده است را قویا محکوم می‌کنیم و معتقدیم این گونه اقدامات منجر به ترویج تروریست می‌شود و از نظر این اقدامات کاملا محکوم است.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه عمان گفت: اخیرا بیانیه مشترکی از سوی روسیه و شورای همکاری خلیج فارس منتشر شده و در یکی از بندهای آن مواردی در ارتباط با تمامیت ارضی ایران و جزایره سه گانه ایران مطرح شده است. ما با هیچ طرفی در ارتباط با موضوع استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی ایران هیچ‌گونه تعارفی نداریم و از آنچه که در این بیانیه درخصوص جزایره سه‌گانه ایران مطرح شده ناخرسند هستیم.

وی در همین ارتباط افزود: در طی احضار چند روز پیش سفیر روسیه به وزارت خارجه برای اعتراض به این موضوع، روز گذشته از کانال‌های دیپلماتیک توضیحاتی از مقامات روسیه در این ارتباط دریافت کردیم. ما این توضیحات را کافی نمی‌دانیم و هرگونه تکرار این‌گونه رویه‌ها و ادعاها در مورد تمامیت ارضی ایران را نمی‌پذیریم.

وزیر امور خارجه همچنین با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ما معتقدیم راه‌حل بحران اوکراین، راه‌حل سیاسی است نه نظامی، گفت: ما معتقدیم که باید این بحران از طریق مذاکرات سیاسی حل شود.

وی همچنین گفت: ما بر تمامیت ارضی اوکراین تاکید داریم.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایسنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید