امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278227
۵۹
۱
۰
نسخه چاپی

پیشگیری از بارداری | برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، با تمام راه های پیشگیری از بارداری آشنا شوید!

استفاده از روش‌های مناسب پیشگیری از بارداری برای برقراری یک رابطه جنسی با کیفیت و دوری از عوارض ناخواسته اهمیت به سزایی دارد.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری

روش‌های متنوعی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد. هر زوجی با توجه به اولویت‌ها و شرایط خود مبادرت به استفاده از یکی از آن‌ها می‌کند. هر روش جلوگیری از بارداری مزایا و معایب مرتبط با خود را دارد. در هر کدام درصد خطایی برای بارداری ناخواسته وجود دارد. در واقع شما برای اینکه روش مناسبی برای پیشگیری انتخاب کنید، باید با توجه به میزان خطر حاملگی هر کدام و مزایا و معایبشان تصمیم بگیرید. البته در صورت داشتن شرایط خاص مشورت با پزشک ضروری به نظر می‌رسد.

90درصد زنانی که به لحاظ جنسی فعال هستند، اگر طی یک سال از هیچ روش پیشگیری استفاده نکنند، باردار می‌شوند. قطعی‌ترین روش برای پیشگیری از بارداری، نداشتن رابطه جنسی است که مشخصا این روش، روش مناسبی نمی‌باشد. عدم استفاده از روش‌های پیشگیری در روابط جنسی گاه زوجین را وادار می‌کند تا در صورت بارداری از سقط جنین استفاده کنند؛ به همین دلیل آگاهی از این روش‌ها و به کار بردن آن‌ها اهمیت دارد.

انواع روش‌های پیشگیری از بارداری

روش‌های پیشگیری از بارداری به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند. روش‌های انسداد کردن، روش‌های هورمونی، روش‌ها و ابزار‌های درون رحمی و دیگر روش‌های پیشگیری برای جلوگیری از بارداری وجود دارند. همچنین برخی از روش‌ها برای جلوگیری از بارداری برای بعد از رابطه جنسی غیر محتاطانه وجود دارد.

1. روش ­های طبیعی پیشگیری از بارداری

• خودداری: پرهیز جنسی به معنی اجتناب از دخول است.

• بیرون کشیدن: این روش که جماع منقطع نیز نامیده می­ شود مربوط به زمانی است که مرد ذکر را از مهبل خارج می­ کند تا انزال بیرون از مهبل رخ دهد. به­ طور نظری، این روش مانع از تخلیه­ ی اسپرم در مهبل می­ شود.

به ­گفته خدمات کنترل جمعیت آمریکا، هر سال، از بین ۱۰۰ خانمی که از این روش استفاده می ­کنند، ۲۰ نفر حامله می­ شوند. به­ عبارت دیگر، بیرون کشیدن ۸۰ درصد موثر است اما به میزان دقت و تداوم آن بستگی دارد.

برای بروز حاملگی لزوما آلت مردانه نباید وارد مهبل شود. مثلا، اگر پیش از عمل جنسی اسپرم وارد مهبل شود، حاملگی رخ می ­دهد.

2. انواع ابزارهای پیشگیری از بارداری

ابزارهای پیشگیری مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می­ شود. ممکن است این ابزار حاوی موادی باشد که اسپرم را از بین می­ برد.

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه مانند سد مانع از ورود اسپرم به مهبل می­ شود و از حاملگی پیشگیری می­ کند. مرد قبل از دخول آن را روی آلت خود می ­کشد. جنس کاندوم از پلی­یورتن یا لاتکس است. همچنین به پیشگیری از انتقال بیماری ­های مقاربتی نیز کمک می­ کند. میزان اثرگذاری آن ۸۲ درصد است. از هر ۱۰۰ خانم، ۱۸ نفر با وجود استفاده­ شریک آن­ ها از کاندوم حامله می­ شوند.

کاندوم را می ­توان از داروخانه، سوپرمارکت یا سایر فروشگاه ­ها خریداری کرد. ارائه­ دهندگان خدمات بهداشتی نیز گاهی به­ صورت رایگان آن را در اختیار مردم قرار می ­دهند. همچنین می ­توان کاندوم را به ­صورت آنلاین خریداری نمود.

کاندوم مردانه

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه، یا فمیدوم، از جنس پلی­یورتن است. در دو طرف آن حلقه انعطاف­ پذیر تعبیه شده است. یک حلقه پشت لگن خاصره قرار می­ گیرد تا کاندوم را سر جای خود نگه دارد و حلقه­ ی دیگر بیرون مهبل باقی می­ ماند. ممکن است قبل از دخول ماده­ اسپرم ­کش در مهبل قرار گیرد. این مواد اسپرم را به­ صورت شیمیایی از بین می­ برد. می ­توان از این محصول به تنهایی یا در کنار ابزار فیزیکی پیشگیری استفاده کرد.

کاندوم زنانه ۷۹ درصد اثرگذار است. سالانه حدود ۲۱ زن با این روش حامله می­ شوند.

پیدا کردن فمیدوم نسبت به کاندوم سخت ­تر است. تنها کاندوم زنانه­ موجود FC2 است که به تایید اداره­ ی غذا و دارو آمریکا رسیده است. بعضی ارائه­دهندگان خدمات بهداشتی کاندوم زنانه را تامین می­ کنند یا می ­توانید با داشتن نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. همچنین می ­توانید کاندوم زنانه را از وب­سایت آمازون یا FC2 به ­صورت آنلاین خریداری کنید.

اسفنج

اسفنج جلوگیری از بارداری وارد مهبل می­ شود. قسمت گود آن باعث می ­شود بالای رحم قرار بگیرد. فوم با استفاده از دستگاه درون مهبل می ­رود. این فوم قابلیت از بین بردن اسپرم را دارد و اسفنج مانند سد مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می­ شود.

از هر ۱۰۰ خانمی که از اسفنج استفاده می­ کنند، بین ۱۲ تا ۲۴ نفر حامله می ­شوند. اگر زن یک بار بچه ­دار شده باشد، احتمال تاثیر اسفنج پایین می ­آید.

دیافراگم

دیافراگم یک ابزار لاستیکی نیم­ دایره مانند است که وارد مهبل می­ شود و بالای رحم قرار می­ گیرد. دیافراگم پشت لگن خاصره چفت می­ شود و یک حلقه ­محکم ولی انعطاف­ پذیر دارد که به فشار آوردن روی دیواره­ مهبل کمک می­ کند. اگر از دیافراگم همراه با اسپرم­ کش استفاده شود، ۸۸ درصد موثر واقع می­ شود اما به ­تنهایی ۷۷ تا ۸۳ درصد موثر است.

کلاهک دهانه­ ی رحم

این وسیله که شبیه به انگشتانه و از جنس لاتکس است روی دهانه­ رحم قرار می­ گیرد و مانع از ورود اسپرم به رحم می­ شود. قبل از قرار دادن این وسیله روی دهانه­ رحم، که از طریق مکش سر جایش ثابت می شود، باید تا یک سوم آن را با ماده­ اسپرم­ کش پر کرد.

میزان اثرگذاری آن درصورت استفاده همراه با اسپرم ­کش ۸۸ درصد و بدون آن ۷۷ تا ۸۳ درصد است.

کلاهک دهانه­ ی رحم

3. انواع دارو

این روش از قرص گرفته تا ابزاری که توسط پزشک متخصص زنان تعبیه می­ شود متغیر است. برای استفاده از این نوع ابزار باید به ارائه ­دهندگان خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

ابزار درون زهدانی (IUD)

IUD یا coil یک وسیله ­ی کوچک، انعطاف ­پذیر و T شکل است که توسط پزشک زنان در رحم قرار می­ گیرد. دو نوع از آن وجود دارد:

• IUD مسی از خود مس آزاد می ­کند که اسپرم را از بین می­ برد و تا ۱۰ سال موثر است.

• IUD هورمونی حاوی پروژستین است که با ضخیم ساختن مخاط دهانه ­رحم و نازک کردن دیواره ­رحم مانع از رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن می ­شود.

این وسیله تا زمانی که فرد نخواهد باردار شود در رحم باقی می ­ماند.

بسته به نوع ابزار، مدت زمان کاربرد آن از ۳، ۵ تا ۱۰ سال متغیر است و بیشتر از ۹۹ درصد موثر واقع می­ شود.

ابزار درون زهدانی (IUD)

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری ترکیبی هر روز مصرف می ­شود و حاوی دو هورمون، استروژن و پروژستین، است. این هورمون ­ها مانع از آزادسازی تخمک یا تخمک­گذاری می­ شوند. همچنین دیواره­ رحم را نازک­تر می­ کنند.

میزان تاثیر آن روی بانوان به ­طور میانگین ۹۱ تا ۹۵ درصد است.

چسب ضد بارداری

این برچسب روی پوست گذاشته می­ شود و هورمون استروژن و پروژستین مصنوعی تولید می­ کند. برچسب هر هفته به مدت ۳ هفته متوالی، معمولا روی شکم یا باسن، قرار می­ گیرد. در هفته­ چهارم نباید از برچسب استفاده کرد تا قاعدگی صورت بگیرد. این برچسب به راحتی قابل دسترس است.

میزان تاثیر آن ۹۱ درصد تخمین زده شده است.

حلقه­ ی واژن

حلقه­ ی ضد بارداری نوعی حلقه ­ی انعطاف پذیر از جنس پلاستیک است که طی ۳ هفته دوز پایینی از استروژن و پروژستین ترشح می­ کند و مانع از تخمک­ گذاری می­ شود و مخاط دهانه­ ی رحم را ضخیم می­ کند تا اسپرم نتواند به راحتی حرکت کند.

زنان باید به مدت ۳ هفته حلقه را در واژن قرار دهند و یک هفته طی قاعدگی آن را بردارند. این حلقه تحت عنوان NuvaRing نیز شناخته می­شود که نام تجاری حلقه ­ضد بارداری ساخت Organon است. میزان اثرگذاری حلقه ­ی واژنی ۹۹ درصد است اما احتمال خطای انسانی این درصد را به ۹۱ کاهش می­ دهد.

ایمپلنت

میله ­ای با هسته­ پروژستین که آن را به ­تدریج آزاد می­ کند. ایمپلنت زیر پوست بازوی بانوان قرار می­ گیرد. ایمپلنت تا ۴ سال تاثیر دارد اما هر زمان که فرد بخواهد می­ توان آن را برداشت و بعد امکان حاملگی وجود دارد.

در ۹۹ درصد از موارد در پیشگیری از بارداری موثر عمل می­ کند اما دربرابر بیماری مقاربتی مصونیت ایجاد نمی­ کند.

قرص اضطراری

قرص اضطراری ضد بارداری یا «قرص روز بعد» می ­تواند بعد از دخول از بروز حاملگی پیشگیری کند. این قرص مانع از تخمک­ گذاری، باروری یا تشکیل نطفه می ­شود. قرص اضطراری با روش ­های پزشکی فرق دارد زیرا بعد از قرار گرفتن تخمک در رحم عمل می ­کند.

تا ۷۲ ساعت بعد از دخول می­ توان از این قرص استفاده کرد. طی ۲۴ ساعت اول میزان تاثیر آن ۹۵ درصد است و این تاثیر تا ۷۲ ساعت به ۶۰ درصد کاهش پیدا می ­کند. تنها درصورتی باید از قرص اضطراری استفاده کرد که روش ­های اصلی پیشگیری موثر واقع نشود. بعضی از افراد این روش را نوعی سقط می ­دانند زیرا ممکن است تخمک بارور شده باشد.

قرص اضطراری

تزریق

آمپول ضد بارداری نوعی داروی حاوی پروژسترون است که تاثیر طولانی ­مدت ولی قابل جبران دارد. نام این دارو دپو پرورا است که به نام آمپول دپو یا DMPA نیز شناخته می­ شود. میزان اثرگذاری آن ۹۴ درصد است و احتمال بارداری با از بین رفتن اثر آمپول افزایش می ­یابد. یادتان باشد بعد از سه ماه دوباره نوبت تزریق بگیرید تا تاثیر دارو تضمین شود.

این دارو در برابر بیماری مقاربتی مصونیت ایجاد نمی­ کند.

4. روش ­های دائمی پیشگیری از بارداری

عقیم ­سازی روشی دائمی برای جلوگیری از باروری است.

در زنان

• بستن لوله­ های رحم: نوعی عقیم­ سازی زنان است. جراح لوله­ های رحم را می ­برد، مسدود می­ کند یا می­ سوزاند یا از ترکیبی از این روش­ ها استفاده می­ کند تا مانع از آبستن شدن فرد در آینده شود.

• ایمپلنت لوله ­های رحم: یک سیم در لوله­ های رحم قرار می ­گیرد. با رشد بافت دور سیم، لوله ­ها مسدود می­ شود. ممکن است ۳ ماه طول بکشد تا این روش جواب دهد.

عقیم ­سازی زنان تا بیش از ۹۹ درصد موثر واقع می­ شود.

در مردان

• وازکتومی: به جراحی عقیم سازی مردان وازکتومی می ­گویند. در این روش لوله ­هایی که اسپرم به واسطه­ ی آن­ ها به مرحله­ ی انزال می­ رسد بسته می­ شود. میزان تاثیر آن بالای ۹۹ درصد است. وازکتومی گاهی قابل جبران است اما احتمالا در اثر افزایش اسپرم به ­صورت غیرعادی منجر به قدرت باروری کم­تر یا نارسایی مادرزادی می­ شود.

وازکتومی

باورهای غلط درمورد پیشگیری از بارداری

باورهای غلط درمورد پیشگیری از بارداری در طول تاریخ فراوان بوده اما علم حقایق را درمورد بعضی سوء تفاهمات آشکار کرده است.

• در دوران قاعدگی نمی ­توان حامله شد: حامله نشدن زنان در دوران قاعدگی حقیقت ندارد. شاید قدرت باروری طی چند روز اول کاهش پیدا کند اما احتمال حاملگی وجود دارد زیرا اسپرم می ­تواند تا چند روز در بدن زن باقی بماند.

• اگر در وان آب گرم رابطه ­ی جنسی برقرار کنید حامله نمی­ شوید: آمیزش جنسی در وان آب گرم یا استخر مانع از بروز حاملگی نمی­ شود. همچنین هیچ پوزیشن جنسی مانع از بارداری نیست.

• ادرار یا دوش گرفتن بعد از رابطه جنسی مانع از بارداری می­ شود: دوش گرفتن با هر گونه مواد بعد از آمیزش جنسی مانع از بارداری نمی ­شود.

• اسپرم­ کش غیر پزشکی: قرار دادن خمیر دندان یا بذر در واژن مانع از حاملگی نمی­ شود و هرگز نباید برای پیشگیری از بارداری از این مواد استفاده کرد.

• رابطه جنسی بدون دخول، انزال یا ارگاسم بی­ خطر است: حتی اگر مرد به انزال نرسد، زن می ­تواند حامله شود. هر زمان که ذکر (یا پیش ­آب) وارد واژن شود، امکان حاملگی وجود دارد. چه زن به ارگاسم برسد یا نرسد یا عاشق طرف مقابل باشد یا نباشد، احتمال حاملگی وجود دارد.

• شیردهی مانع از بارداری می­ شود: زن می­ تواند در دوران شیردهی باردار شود البته احتمال آن پایین­ تر است.

• استفاده از دو کاندوم شانس پیشگیری را دو برابر می ­کند: استفاده از دو کاندوم یا یک کاندوم محکم بیشتر از یک کاندوم مصونیت ایجاد نمی­ کند. استفاده­ ی همزمان از کاندوم زنانه و مردان می ­تواند خطر حاملگی را افزایش دهد زیرا ممکن است در اثر برخورد پاره شوند.

  • منبع
  • درمانکده
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید