امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 284905
۲۶۳
۱
۰
نسخه چاپی

استفاده از صابون می‌تواند پوست شما را برای پشه‌ها جذاب‌تر کند

 استفاده از صابون می‌تواند پوست شما را برای پشه‌ها جذاب‌تر کند

شست‌وشوی پوست با صابون احتمالاً در نظر شما روشی منطقی برای در امان‌ماندن از گزند پشه‌هاست، چون فکر می‌کنید اگر آن‌ها نتوانند بوی بدن شما را حس کنند، نیش‌تان نمی‌زنند. اما مطالعه‌ای تازه نشان داده است که بوی خود صابون درواقع باعث جذب پشه‌ها به سمت شما می‌شود.

به‌گزارش گاردین، محققان می‌گویند پشه‌ها احتمالاً به سمت بوی صابون جذب می‌شوند، چون وقتی از خون تغذیه نمی‌کنند، نیاز خود به شکر را با شهد گیاهان تأمین می‌کنند. درنتیجه، وقتی از صابون‌هایی با بوی گل‌ها و میوه‌ها استفاده می‌کنید، درواقع پشه‌ها را به سمت خود می‌کشانید.

«کلمنت ویناگر»، محقق ارشد این پروژه از مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا می‌گوید این مسئله شبیه این است که صبح از خواب بیدار شوید و به‌طور هم‌زمان بوی چای و کیک را احساس کنید. این بوها برای شما بسیار جذاب خواهند بود.
بوی بدن فرد هم در جذب پشه‌ها اهمیت دارد

با وجود توضیحات بالا، ظاهراً اثر هر صابون روی هر شخص متفاوت است. دلیل این امر احتمالاً به واکنش متفاوت صابون‌ها با بوی منحصربه‌فرد بدن هر فرد برمی‌گردد. ویناگر می‌گوید: «جالب توجه است که فردی که پیش از شست‌وشو برای پشه‌ها بسیار جذاب است، با استفاده از یک صابون برای آن‌ها جذاب‌تر و با یک صابون دیگر برایشان زننده می‌شود.»

ازاین‌رو، دانشمندان نتیجه‌گیری کرده‌اند که انتخاب صابون می‌تواند توضیح بدهد که چرا بعضی‌ها جاذب پشه‌ها هستند، درحالی‌که بقیه از گزند این حشرات در امان می‌مانند.

محققان در این آزمایش صابون‌هایی از چهار برند Dial ،Dove ،Native و Simple Truth را بررسی کردند و مشخص شد که به‌جز Native، بقیه برندها نه در همه شرکت‌کنندگان اما در برخی از آن‌ها موجب جذب پشه‌ها می‌شوند. پژوهشگران حدس می‌زنند که اثر معکوس Native به‌خاطر بوی نارگیل باشد که برخی شواهد پیش‌تر از اثر روغن آن در دفع پشه‌ها خبر داده بودند.

  • منبع
  • توزلو

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید