امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278356
۴۹
۱
۰
نسخه چاپی

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

بریتانیا در طول تاریخ کهن خود، نویسندگان برجسته و تأثیرگذار پرتعدادی را به ادبیات جهان عرضه کرده که آثارشان، دوره های تاریخی مختلف و سبک های ادبی گوناگون را در بر می گیرد.

برخی از مشهورترین نقل قول ها، شخصیت های داستانی که شهرتشان از کتاب ها فراتر رفته، و روایت هایی که دهه هاست مخاطبین را مسحور خود نگه داشته، توسط نویسندگان بریتانیایی به میراث ادبی دنیا افزوده شده است.

ادبیات بریتانیا با تاریخی بیش از هزار سال، همیشه به رشد و گسترش خود ادامه داده است. در این مطلب به تعدادی از برجسته ترین نویسندگان بریتانیایی می پردازیم که آثارشان، جایگاهی ماندگار را در هنر ادبیات برای آن ها به ارمغان آورده است.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

ویلیام شکسپیر

اکنون بیش از 450 سال از تولد شکسپیر می گذرد اما این شاعر و نمایشنامه نویس افسانه ای همچنان به عنوان شناخته شده ترین نویسنده ی بریتانیایی در نظر گرفته می شود.

«شکسپیر» در آثارش حدود 1700 کلمه و اصطلاح جدید را به وجود آورد که هنوز در زبان انگلیسی به کار گرفته می شوند. او کار خود را به عنوان نمایشنامه نویس و بازیگر در لندن آغاز کرد، اگرچه زادگاهش شهر «استرادفورد» بود؛ شهری که هنوز بسیاری از نمایشنامه های «شکسپیر» در آن روی صحنه می رود. طبق اطلاعات موجود، «شکسپیر» در سال 1616 از دنیا رفت و اغلب دارایی هایش را برای دخترش «سوزانا» به ارث گذاشت.

اطلاعات کمی درباره ی جنبه های مختلف زندگی «شکسپیر» و همچنین چگونگی شکل گیری زندگی حرفه ای او وجود دارد. تمام چیزی که از این اطلاعات می توان فهمید این است که «ویلیام شکسپیر» در طول 20 سال، نمایشنامه هایی را خلق کرد که گستره ی کامل عواطف و افکار انسان را به شکلی بی سابقه برای مخاطبین به تصویر می کشد.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

جین آستین

نوشتن درباره ی زنان در زمانه ی این نویسنده به هیچ وجه مرسوم نبود، به همین خاطر چندان تعجب برانگیز نیست که نویسنده ی توانایی که امروز با نام «جین آستین» می شناسیم، رمان هایش را بدون ذکر نام واقعی اش به انتشار می رساند.

کتاب های او به زندگی قشر ثروتمند و طبقه ی متوسط جامعه ی انگلیس می پردازد. ابتدا کتاب «عقل و احساس» از راه رسید، اما همه ی آثار بعدی «آستین» نیز با موفقیت های گسترده همراه شدند؛ آثاری همچون کتاب های «اِما»، «منسفیلد پارک»، «ترغیب» و البته کتاب «غرور و تعصب» که «آستین» آن را «فرزند عزیز» خود نامید، و همچنان به عنوان یکی از پرطرفدارترین رمان ها در بریتانیا شناخته می شود.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

چارلز دیکنز

از «سرود کریسمس» گرفته تا «الیور تویست»، آشنا نبودن با داستان های ماندگار «چارلز دیکنز» کار سختی به نظر می رسد! این نویسنده یکی از نمادهای اصلی ادبیات در «دوره ی ویکتوریا» به حساب می آید. او در آثارش، سختی های زندگی معاصر را در قالب سرنوشت شخصیت هایی فراموش نشدنی به تصویر می کشید.

«دیکنز» همچنین علاقه ی زیادی به تئاتر داشت—چه نوشتن و چه اجرا—و در سال 1851 نمایشی را در مقابل «ملکه ویکتوریا» اجرا کرد.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

خواهران برونته

«برونته ها» در خانه ای مختص به کارکنان کلیسا در دشت های «یورکشایر» زندگی می کردند. همانطور که می دانید، آن ها سه خواهر بودند: «شارلوت»، زاده ی سال 1816؛ «امیلی»، زاده ی سال 1818؛ و «آن»، زاده ی سال 1820. آن ها نیز مانند «جورج الیوت»، برای انتشار اثر از نام های مستعار مردانه استفاده می کردند.

داستان های «خواهران برونته» به دلیل پرداختی منحصر به فرد و بی سابقه به عواطف و احساسات، که تا پیش از آن چندان مرسوم و مورد اقبال نبود، توجهات جامعه ی ادبی و مخاطبین را به خود جلب کردند.

همه ی آن ها در جوانی از دنیا رفتند اما در زمان حیات کوتاه خود، برخی از محبوب ترین و مشهورترین رمان ها در «ادبیات انگلیس» را نوشتند؛ رمان هایی همچون «جین ایر» اثر «شارولت»، «بلندی های بادگیر» اثر «امیلی»، و «مستأجر وایلدفل هال» اثر «آن».

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

جورج اورول

این نویسنده که «اریک آرتور بلر» نام داشت، اندکی قبل از انتشار نخستین اثرش در سال 1933 یعنی کتاب «آس و پاس در پاریس و لندن»، نام مستعار «جورج اورول» را برای خود برگزید.

او تا زمان انتشار نخستین رمان برجسته اش، کتاب «مزرعه حیوانات» در سال 1945، نام خود را به عنوان یک روزنامه نگار معتبر و پرکار مطرح کرده بود. «اورول» در این شغل، به موضوعاتی همچون مستعمرات بریتانیا، کارگران بیکار، جنگ های داخلی و کمونیسم می پرداخت، و تمام این موضوعات در آثار ادبی اش نیز نمودی آشکار پیدا کردند.

کتاب «مزرعه حیوانات» نشان دهنده ی باورهای «ضد استالینیِ» او در قالب یک داستان تمثیلی است. چندین سال بعد شاهکار «اورول»، کتاب «1984» انتشار یافت و جایگاهی تزلزل ناپذیر را در «ادبیات بریتانیا» و جهان به «اورول» بخشید.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

ویرجینیا وولف

«ویرجینیا وولف» که از پیشگامان «ادبیات مدرن» به حساب می آید، در مجموع نُه رمان، یک مجموعه داستان کوتاه، دو زندگینامه و پنج مجموعه نقد و مقاله و گزیده ای از خاطرات شخصی اش را به چاپ رساند. این ایده که زنان برای دست یافتن به برابری اجتماعی، به آزادی و استقلال فکری و مالی نیاز دارند—ایده ای که در کتاب جریان ساز «اتاقی از آن خود» مطرح شد—«وولف» را به بنیان گذار «نقد ادبیِ فمینیستیِ مدرن» تبدیل می کند.

او در رمان «ارلاندو» نیز به مسائل مربوط به جنسیت می پردازد و این ایده را مطرح می کند که نقش های جنسیتی در واقع مفاهیمی تحمیل شده توسط جامعه هستند. «وولف» با پس زدن محدودیت های حاکم بر قالب رواییِ سنتی، سبکی غیرخطی در نگارش نثر را به کار گرفت تا بر جنبه های روانشناختی شخصیت هایش—به خصوص در رمان های «خانم دَلُوِی» و «به سوی فانوس دریایی»—تأکید کند.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

جی آر. آر. تالکین

«تالکین» استاد زبان شناسیِ تاریخی در دانشگاه آکسفورد بود، و البته داستان سرایی استثنایی که بیش از هر چیز به خاطر خلق دو اثر جاودان خود، «هابیت» و «ارباب حلقه ها» شناخته می شد. علیرغم طولانی بودن این آثار و استفاده ی او از واژه های کهن و غیرمرسوم در آن ها، زیبایی ماندگاری در این داستان ها به چشم می خورد که ریشه در جهان پیچیده و پرجزئیات آن ها دارد؛ جهانی که علاوه بر در بر گرفتن اسطوره ها و افسانه های مختلف، نگرش های کاتولیک و تجارب «تالکین» در جنگ جهانی اول را نیز در خود جای داده است که باعث شده داستان های این نویسنده، از ژرفایی حیرت انگیز برخوردار باشد.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

آگاتا کریستی

«کریستی»، شناخته شده ترین نویسنده ی رمان های جنایی در ادبیات بریتانیا (و شاید جهان)، 66 رمان کارآگاهی را به رشته ی تحریر درآورد و دو تن از مشهورترین کارآگاهان ادبی یعنی «هرکول پوآرو» و «خانم مارپل» را خلق کرد. طبق اطلاعات «کتاب رکوردهای گینس»، «کریستی» پرفروش ترین رمان نویس در طول تاریخ است.

او به خاطر توانایی کم نظیر خود در خلق داستان های جنایی و پرتعلیق، با لقب «ملکه ی جُرم و جنایت» شناخته می شود. کتاب های «قتل در قطار سریع السیر شرق» و «شبح مرگ بر فراز نیل» از جمله آثار برجسته ی «آگاتا کریستی» به حساب می آیند که اقتباس های سینمایی موفقی نیز از آن ها صورت پذیرفته است.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

آرتور کانن دویل

«آرتور کانن دویل» بیش از هر چیز به عنوان خالق کارآگاه «شرلوک هولمز»، یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین شخصیت های خیالی در تمام اعصار، شناخته می شود. این نویسنده که در عرصه های داستان نویسی، روزنامه نگاری و پزشکی فعالیت می کرد، نه تنها داستان های کارآگاهی بلکه عاشقانه های تاریخی و اجتماعی نیز می نوشت. کارآگاه مشهور او اولین بار در داستان «اتود در قرمز لاکی» به مخاطبین معرفی شد. این رمان در ابتدا سه بار با پاسخ منفی ناشرین مواجه شد اما در نهایت به عنوان ضمیمه ی فصل کریسمس برای یک مجله، به انتشار رسید. کارآگاه نابغه، نه چندان مؤدب اما دوست داشتنیِ «آرتور کانن دویل»، همچنان در قالب داستان ها و اقتباس های نمایشی و تصویری، به مسحور کردن نسل های مختلف مخاطبین ادامه می دهد.

برترین نویسندگان ادبیات بریتانیا که خالق شاهکارهای ادبی هستند

جی. کی. رولینگ

«جی. کی. رولینگ» خالق مجموعه ی بی نهایت موفقِ «هری پاتر» است: هفت کتابی که داستان قهرمان نوجوان و نبردش برای نجات دنیا از جادوگر پلید، «ولدمورت»، را روایت می کند. جهانی که «رولینگ» خلق کرد—به خصوص مدرسه ای که در مرکز داستان قرار دارد و با نام «مدرسه ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتز» شناخته می شود—هم قوه ی تخیل کودکان و هم بزرگسالان را به تسخیر خود درآورد.

اگرچه رمان های «رولینگ» از نظر مؤلفه های ادبی، با آثار سایر نویسندگان ذکر شده در این مطلب هم‌تراز تلقی نمی شود، اما او بی شک یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین نویسندگان بریتانیایی در عصر مدرن است و به همین خاطر، شایستگی قرار گرفتن در میان بزرگان ادبیات بریتانیا را دارد.

  • منبع
  • ایران کتاب

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید