امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 275897
۳۷۸
۱
۰
نسخه چاپی

تخلفات ساختمانی | انواع تخلفات ساختمانی | مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی | مهم‌ترین مصادیق تخلفات مجریان ساختمان

تخلفات ساختمانی | انواع تخلفات ساختمانی | مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی | مهم‌ترین مصادیق تخلفات مجریان ساختمان

تخلف ساختمانی به معنی نقض قوانین شهرسازی و بی‌توجهی به مقررات الزامی ساخت و ساز و عدم رعایت نکات ایمنی، بهداشتی و فنی مربوط به ساخت ساختمان است. به عبارت دیگر اگر سازندگان ساختمان به قوانین ساخت و ساز توجه نداشته باشند و بدون در نظر گرفتن نکات مهم ایمنی به ساخت و ساز مبادرت کنند، مرتکب تخلفات ساختمانی شده‌اند و تخلف آن‌ها قابل پیگیری خواهد بود.

تخلفات ساختمانی چیست؟

تخلفات ساختمانی عبارت است از بی اعتنایی و بی توجهی به قانون‌های موجود در عرصه ساخت و ساز شهری، قانون شکنی در بحث ساختمان سازی و عدول مقرار ساختمان سازی و عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی در ساخت ساختمان است.

بهتر است بدانید تخلفات ساختمانی را در سازمان شهرداری به پنج گروه تقسیم کرده اند. این پنج گروه شامل مواردی که در ذیل بیان خواهیم کرد است:

- عدم رعایت اصول شهرسازی
- رعایت نکردن اصول ایمنی و استحکام بنا
- عدم رعایت اصول بهداشتی
- نادیده گرفتن ضوابط و مقررات نمای ساختمان
- سایر تخلفات

انواع تخلفات ساختمانی

تخلف بنای فاقد پروانه

هر ساخت و سازی که از شهرداری مجوز کتبی نداشته باشد، بنای فاقد پروانه است.

به همین علت در قرارداد مشارکت در ساخت حتی اگر مالک بنا، همه مراحل صدور و دریافت پروانه را طی کرده باشد و عوارض مربوطه را هم پرداخته باشد اما مبادرت به دریافت پروانه نکرده باشد و بدون اخذ این پروانه بنای خود را ساخته باشد بنای او فاقد پروانه است. علاوه بر این ممکن است یک بنا پلاک ثبتی نداشته باشد و به صورت غیرمجاز در آنجا ملک و ساختمان ساخته شده باشد، در این‌صورت بر طبق ماده ۱۰۰ و تبصره‌های یازده‌گانه آن” اگر این بنا در حریم شهری باشد قابل طرح و پیگیری در کمیسیون ماده ۱۰۰ خواهد بود و نداشتن سند مالکیت مانع طرح در کمیسیون نخواهد بود”.

تخلف مهندس ناظر

مسئولیت عملیات اجرایی ساختمان بر عهده مهندس ناظر است.

در همین راستا، او باید بر مسائلی مانند انطباق ساختمان با مندرجات ذکر شده در پروانه ساخت، نقشه‌های ساختمان، محاسبات فنی بنا و غیره نظارت داشته باشد و در انتهای کار مطابقت ساختمان با پروانه و نقشه و محاسبات فنی آن را تایید کند. به همین دلیل اگر در یک مورد مهندس ناظر چیزی را خلاف واقع گواهی کند و یا وقوع یک تخلف ساختمانی را به شهرداری اطلاع ندهد، متخلف شناخته می‌شود و موضوع قابل طرح در کمیسیون ماده ۱۰۰ خواهد بود. ممکن است در چنین شرایطی به تخریب بنا و جریمه آن رای داده شود و علاوه بر این شهرداری می‌‌تواند تخلف مهندس ناظر را به اطلاع سازمان نظام مهندسی برساند.

عدم احداث پارکینگ

یکی از مسائل مهم در پروسه ساخت بنا، احداث پارکینگ است.

اگر مالکین ساختمانی بسازند که پارکینگ نداشته باشد و یا پارکینگ آن غیرقابل استفاده باشد، مرتکب تخلف شناخته می‌شوند و کمیسیون ماده ۱۰۰ با توجه به موقعیت بنا و وضعیت پارکینگ آن، برای ساختمان جریمه تعیین می‌کند. با این حال اگر امکان اصلاح وضعیت پارکینگ وجود داشته باشد، کمیسیون نمی‌تواند برای آن جریمه تعیین کند، بلکه باید مالکین را به ساخت و اصلاح پارکینگ وادار سازد.

عدم استحکام بنا

در صورتی که کمیسیون تشخیص بدهد بنا استحکام لازم را ندارد، یک مهلت معین برای مالک مشخص می‌کند تا مشکلات را برطرف سازد.

اگر امکان اصلاح و بهبود بنا وجود نداشته باشد و یا مالکین در مهلت مقرر اقدام به اصلاح نکنند، شهرداری مستقیما وارد عمل شده و بنا را قلع و قمع می‌کند.لازم به ذکر است که ممکن است مهندس ناظر ساختمان نظر شهرداری مبنی بر عدم استحکام بنا را قبول نداشته باشد و آن را تایید نکند، در این‌صورت مساله به کارشناسان رسمی دادگستری ابلاغ می‌شود تا با نظر آن‌ها تصمیم نهایی گرفته شود.

احداث ساختمان مغایر با کاربری

اگر بنا در شهری ساخته می‌شود که برای آن شهر یک نقشه جامع تهیه و تنظیم شده است، باید در پروانه ساخت بنا نوع کاربری آن ذکر شود.

به همین دلیل اگر ساختمان مذکور با نوع کاربری متفاوتی ساخته شود تخلف ساختمانی رخ می‌دهد و مساله به کمیسیون ماده ۱۰۰ گزارش می‌شود. در نهایت مالکین باید ظرف دو ماه ملک را تخلیه کنند تا تصمیمات مقتضی گرفته و اجرا شود. البته لازم به ذکر است که ساختمان‌هایی که قبل از تاریخ تصویب نقشه جامع شهری ساخته شده‌اند از شمول قانون ماده ۱۰۰ خارج هستند.

تخلف تراکم ساختمانی

یکی از تخلفاتی که ممکن است در زمان احداث بنا رخ دهد، تخلف تراکم اضافی ساختمانی است که به آن تخلف از اصول شهرسازی یا تخلف از ضوابط فنی و بهداشتی هم می‌گویند. در صورت وقوع این تخلف شهرداری گواهی پایان کار را تنها بعد از اخذ جریمه بر طبق تبصره ۴ قانون صادر می‌کند.

تجاوز به معابر شهری

در صورت تجاوز به معابر شهری شهرداری می‌تواند مساله را به کمیسیون ماده ۱۰۰ گزارش دهد و مانع از ادامه کار شود و مالک را به اصلاح ساختمان موظف کند.

احداث بنا بر خلاف ضابطه پیشروی طولی

پیشروی طولی بنا معمولا نسبت به سطح ساختمان ۶۰ به ۴۰ است. به عبارت دیگر در ۶۰ درصد طول زمین می‌توان بنا را احداث کرد و بقیه زمین باید فضای باز باشد. اگر این مساله رعایت نشود، تخلف ساختمانی رخ می‌دهد.

نحوه رسیدگی به تخلفات ساختمانی

مبنای قانونی رسیدگی به تخلفات ساختمانی، ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها به همراه تبصره‌های یازده‌گانه آن است.

علاوه بر این، در ماده ۲۳ قانون نوسازی و عمران شهری ذکر شده “که شهرداری می‌تواند بر نحوه ساخت و ساز ساختمان‌ها نظارت داشته باشد”.بر همین اساس، در خصوص تعداد طبقات، نمای ساختمان، ارتفاع بنا، کیفیت ساختمان و منطقه‌بندی آن شهرداری اختیار نظارت دارد.

مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی

هنگامی که تاسیسات و بناهایی بر خلاف اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی مندرج در پروانه ساخته شوند، به تقاضای شهرداری موضوع در کمیسیون مرکب از نماینده وزارت کشور، یک نفر از قضات دادگستری و یک نفر از اعضای شورای شهر مطرح می‌شود.

پس از وصول پرونده به ذینفع اعلام می کنند که ظرف ۱۰ روز توضیحات خود را به صورت کتبی اعلام کند. بعد از انقضای مدت ذکرشده، کمیسیون وظیفه دارد موضوع را با حضور نماینده شهرداری که بدون حق رای برای ادای توضیح شرکت می کند، بررسی کرده و ظرف مدت یک ماه تصمیم مقتضی بر حسب مورد اتخاد کند.

در شرایطی که شهرداری مانع از ادامه فعالیت ساخت ساختمان بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه می‌شود، شهرداری مکلف است حداکثر تا یک هفته از تاریخ ذکر شده یا همان زمان جلوگیری از ساخت بنا، موضوع را در کمیسیون مطرح کند. در غیر این صورت کمیسیون به تقاضای ذی نفع رسیدگی خواهد کرد.

اگر کمیسیون تصمیم به قلع تمام یا قسمتی از بنای ساخته شده بگیرد، مدت زمان محدودی که حداکثر دو ماه است جهت اقدامات لازم تعیین می شود.

شهرداری وظیفه دارد در سریع‌ترین زمان ممکن تصمیم گرفته شده را به مالک بنا ابلاغ کند.

اگر مالک بنا در مدت زمان تعیین شده اقدام به قلع بنا نکند، شهرداری باید قانونا و رسما نسبت به آن اقدام کرده و هزینه آن را طبق ضوابط و مقررات آیین نامه اجرای وصول عوارض از مالک بنا دریافت کند.

مهم‌ترین مصادیق تخلفات مجریان ساختمان

مهم‌ترین تخلفاتی که مهندس مجری باید در عملیات اجرایی به‌طورجدی از انجام آن‌ها خودداری نموده و مهندس ناظر نیز به‌ محض مشاهده وقوع آن‌ها باید مراتب را با ذکر مشخصات و جزئیات فنی مربوطه به‌طور کامل، به مرجع صدور پروانه (شهرداری) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گزارش نماید عبارتند از:

• عدم رعایت مقررات ملی ساختمان (به‌ویژه ضوابط مندرج در مباحث سوم، نهم، دهم، دوازدهم، هجدهم، پانزدهم و نوزدهم مقررات ملی ساختمان.

• گودبرداری بیش از میزان مجاز.

• احداث طبقات اضافی چه در زیرزمین و چه بر روی زمین.

• تغییر مشخصات فنی سازه نگهبان، دیوارهای بتنی پیرامون زیرزمین، درز انقطاع، پی‌سازی، اسکلت ساختمان و پوشش سقف‌های طبقات.

• تغییر کاربری فضاهای مختلف (به‌ویژه سطوح مختص معلولین جسمی – حرکتی، واحد سرایداری و …).

• جابجایی فضاها در طبقات مختلف ساختمان.

• کاهش سطوح فضاهای عمومی و مشاع و افزودن آن به سطوح مفید و اختصاصی ساختمان (به‌ویژه فضاهایی همچون راه‌های خروج اضطراری، مسیرهای دسترسی به راه‌پله‌های فرار و …).

• افزایش و یا کاهش سطح زیربنا در هر یک از طبقات ساختمان.

• تغییر مشخصات فنی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی تأسیسات مکانیکی و برقی (به‌ویژه سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، سرمایش و گرمایش و …).

• تغییر نما و یا نماهای اصلی ساختمان نسبت به طرح مصوب در کمیسیون نمای منطقه شهرداری.

  • منبع
  • کیلید
  • بامی نو
  • ساختمان آنلاین

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید