امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 268263
۵۳۲
۱
۰
نسخه چاپی
دادستان تهران

پرونده واردات خودروهای خارجی 30 متهم دارد/موضوع حجاب نیاز به رفراندوم ندارد

موضوع حجاب جزو سیاست هایی نیست که نیاز به رفراندوم داشته باشد و روشنفکرها دنبال این حرف ها نروند چرا که حجاب جزو سیاست های پایه ای نظام اسلامی است و قطعاً امروز خانواده ها با عفاف و حجاب محکم تر خواهند شد و ازدواج ها بیشتر شکل می گیرد

 پرونده واردات خودروهای خارجی 30 متهم دارد/موضوع حجاب نیاز به رفراندوم ندارد

پایگاه خبری حقوق نیوز

پرونده واردات خودروهای خارجی 30 متهم دارد/ موضوع حجاب نیاز به رفراندوم ندارد

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: 14 مورد از ۵۰ کیفرخواست در مورد پرونده حقوق‌های نجومی به صدور حکم منجر شده و از آنجایی که در مرحله اعتراض است، جزییات حکم پس از قطعی شدن اعلام می‌شود.

عباس جعفری دولت آبادی روز چهارشنبه در حاشیه نشست آسیب‌های اجتماعی در جمع خبرنگاران با تشریح آخرین وضعیت پرونده حقوق‌های نجومی این مطلب را اعلام کرد.
وی درباره شبهات مطرح شده در فضای مجازی در مورد برخی محکومان امنیتی از جمله نازنین زاغری گفت: برخی دولت‌های غربی باید از دخالت در امور قضایی کشور خودداری کنند. خانم نازنین زاغری و چند نفر دیگر محکومانی هستند که به جرایم سنگینی محکوم شده‌اند و یکی از سنگین ترین اتهامات را دارند.
جعفری دولت آبادی به برخی کشورهای غربی که مدعی هستند مسائل حقوقی این افراد رعایت نمی‌شود،‌ گفت: مطابق گزارشی که شب گذشته گرفتم،‌ در تماس با خانواده،‌ اعطای مرخصی و امکانات پزشکی،‌ بیشترین توجهات به این نوع محکومان و متهمان صورت می‌گیرد.
وی طرح این ادعاها را فقط به منظور غرض ورزی و تحت الشعاع قرار دادن نظام قضایی ایران دانست و گفت: قاضی مقیم در زندان، هم برای جرایم عمومی و هم امنیتی حضور دارد. مرتب با این افراد ملاقات و دیدار می‌‎شود و از لحاظ تماس تلفنی،‌ ملاقات با خانواده و استفاده از امکانات پزشکی حتی درمان در خارج از زندان، در بهترین وضعیت قرار دارند.
دادستان تهران اضافه کرد: به خصوص در مورد خانم زاغری ادعایی که اخیرا دولت انگلیس مطرح کرده صحت ندارد و امیدواریم از این فرافکنی‌ها دست بردارند.

  • پرونده واردات خودروهای خارجی 30 متهم دارد

دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده واردات خودروی خارجی گفت: این پرونده تا امروز 30 متهم دارد، ۱۰ دلال در این رابطه دستگیر و چهار کارمند وزارت صمت در بازداشت هستند و بقیه دستگیرشدگان هم تعدادی وارد کننده خودرو هستند.
وی اضافه کرد: اخیرا خواهر فرشته تنگستانی یکی از متهمان این پرونده که به خارج از کشور فرار کرده بود، در ایران دستگیر شده و اعترافاتی در این زمینه داشته است.
جعفری دولت آبادی با اشاره به پیشرفت خوب تحقیقات این پرونده، افزود: پرونده‌ای هم در بندرعباس تشکیل و تحقیقات آن به دادسرای تهران سپرده شده است که پنج متهم دارد و یکی از مدیران معروف واردکننده خودرو و یک مدیر دولتی مربوط به گمرک در رابطه با آن بازداشت هستند.

  • پرونده میثم رضایی 1300 شاکی دارد

دادستان تهران با اشاره به آخرین وضعیت پرونده میثم رضایی با هزار و ۳۰۰ شاکی گفت: در این پرونده ۱۰ متهم دستگیر، بیش از ۶۰ خودرو توقیف و املاک زیادی شناسایی شده است و امیدواریم ظرف یک ماه آینده پرونده آماده ارسال به دادگاه شود.
جعفری دولت آبادی با بیان اینکه در مورد فروش ارز در معابر دستگیری‌ها کماکان ادامه دارد، افزود: شب گذشته دوباره تعدادی در این زمینه دستگیر شدند.

  • دوره جدید در مبارزه با فساد

دادستان تهران با تاکید بر اینکه تشکیل شعب ویژه سرآغاز دوره جدیدی در مبارزه با فساد بود، اظهار داشت: فقط در چهار پرونده‌ای که کیفرخواست داده‌ایم ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش مالی بوده که این پرونده‌ها مورد کیفرخواست قرار گرفته است.
وی افزود: مردم باید بدانند که امروز مبارزه با فساد یک سیاست تبلیغی نیست، بلکه الزامی برای مبارزه با مفسدانی است که اعتماد مردم به نظام را کاهش داده‌اند.
جعفری دولت آبادی تاکید کرد: خوشبختانه با اقداماتی که شروع شده و ادامه خواهد یافت از تمام کسانی که اموال و ارز‌های کشور را به غارت برده اند، اموال را پس خواهیم گرفت،‌منتهی به کمک مردم و همکاری دستگاه‌ها نیاز بیشتری داریم.

  • 30 مدیر بانک سرمایه تحت تعقیب قرار گرفتند

دادستان تهران جزییاتی از پرونده بانک سرمایه را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: در این پرونده حدود 30 مدیر تحت تعقیب قرار گرفتند که از جمله آنها آقایان بخشایش و کاظمی بودند و بقیه، کسانی هستند که در این بانک مدیریت داشتند و تعقیب شدند و پرونده آنها به تدریج به دادگاه خواهد رفت.
وی افزود: بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است که هم چیز دست به هم داده است و از بخش‌های خصوصی دولتی و عوامل داخلی و پیرامونی و شیوه‌های مختلفی از جمله کارتن خواب‌ها، ‌رشوه و رانت و خرید املاک به قیمت ارزان و تسهیلات گسترده استفاده شده است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران اضافه کرد: نباید در فساد فرافکنی کنیم. بلکه باید مبارزه با فساد را جدی بگیریم تا اموال مردم به بیت المال برگردد.

  • بسیاری از اسناد بالادستی حفظ کیان خانواده اجرا نمی شود

جعفری دولت آبادی در نشست آسیب های اجتماعی مرتبط با تحکیم خانواده و با موضوع راهکارهای پیشگیری از طلاق، مفاسد اخلاقی و خودکشی گفت: به سبب افزایش جمعیت و طلاق، بالا رفتن سن ازدواج، سخت شدن شرایط ازدواج و مشکلات اقتصادی با آسیب های اجتماعی مواجهیم که تحکیم خانواده را به خطر انداخته است.
وی با اشاره به تأکید قانون اساسی و سیاست های کلان و اسناد بالادستی به حفظ کیان خانواده گفت: بسیاری از این اسناد و برنامه ها در کشور اجرا نمی شود.
جعفری دولت آبادی افزود: یکی از مشکلات امروز کشور که باعث طلاق می شود، ازدواج هایی است که در بستر نامناسب شکل می گیرد و آن قدر نقش مشاوره ها در بحث ازدواج اهمیت دارد که قانون برنامه ششم بر آموزش مستمر پنج سال پس از ازدواج تأکید کرده است.

  • قانون تسهیل ازدواج اجرا نمی شود

وی با اشاره به اینکه دولت به عنوان قدرت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اثر قابل توجهی بر تحکیم خانواده دارد، گفت: متأسفانه قانون تسهیل ازدواج چند سالی است اجرا نمی شود.
دادستان تهران افزود: نقش محاکم خانواده هم در این بخش جدی است. نحوه رسیدگی در دادگاه خانواده و دادگاه های دیگر باید متفاوت باشد و در دادگاه ها باید تلاش صورت گیرد تا نهاد خانواده حفظ شود و زندگی شکل گیرد.
وی با اشاره به اهمیت سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در تحکیم بنیان خانواده گفت: اخیراً در گزارشی که در شورای اجتماعی ارائه شد از 31 استان آمار گرفته بودند. اکثر این افراد از زندگی فردی خود رضایت داشتند اما از آینده نگران بودند.
جعفری دولت آبادی عفاف و حجاب را نیز از دیگر مبانی تحکیم بنیان خانواده خواند و افزود: همه دستگاه ها باید سیاست حجاب و عفاف را اجرا کنند. ما نظام مردم سالاری دینی هستیم و نمی شود گفت حجاب، اختیاری است.
وی اضافه کرد: موضوع حجاب جزو سیاست هایی نیست که نیاز به رفراندوم داشته باشد و روشنفکرها دنبال این حرف ها نروند چرا که حجاب جزو سیاست های پایه ای نظام اسلامی است و قطعاً امروز خانواده ها با عفاف و حجاب محکم تر خواهند شد و ازدواج ها بیشتر شکل می گیرد.
دادستان تهران پس از شنیدن سخنان حاضران در این نشست در جمع بندی مطالب گفت: حل مشکلات و آسیب های اجتماعی زمان بر است و در این بخش باید همه مدیران صبر و حوصله داشته باشند.
جعفری دولت آبادی گفت: با وجود همه آسیب ها تحلیل برخی ها مبنی بر اینکه بهمن آسیب ها در راه است، صحت ندارد و مسئله آسیب های اجتماعی، نیز مدیریت شده است.
وی در خصوص موضوع خودکشی هم گفت: خودکشی در ایران در مقایسه با آمار جهانی بسیار کمتر است و در هر 100 هزار نفر حدود پنج مورد اتفاق می افتد در حالی که در کره جنوبی این رقم 28 مورد است.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایرنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید