امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 263072
۸۳۷۸۰
۲
۰
نسخه چاپی
زنان در سوئد

برابری جنسیتی در سوئد

سوئد یکی از کشورهایی است که حقوق مدنی زنان در آن به بهترین شکل رعایت می شود

برابری جنسیتی در سوئد

به گزارش حقوق نیوز سوئد یکی از کشورهایی است که حقوق مدنی زنان در آن به بهترین شکل رعایت می شود. این کشور بیشتری میزان زنان شاغل در دنیا را دارد و تقریبا دو سوم از زنان این کشور دارای مدارک عالی تحصیلی هستند. مرخصی زنان و مردان برابر است و تمام سعی دولت این است که تساوی حقوق زنان و مردان رعایت شود. بیجا نیست اگر سوئد را در صدر کشورهایی بدانیم سعی می کنند حقوق زنان را تضمین کنند.

در مدارس سوئد، آموزش تساوی حقوق و برابری جنسیت در اولویت قرار دارد. حتی در بازی های کودکانه، دختران و پسران تشویق می شوند که در بازی های خود، درگیر کلیشه های روزمره نشوند. لوتا راجالین، مدیر یک مدرسه در سوئد می گوید: بعضی ها فکر می کنند که ما قصد داریم نقش های دختران را به پسران بدهیم و بالعکس، اما این هدف ما نیست. ما می خواهیم به هر انسانی حقوق برابر و مسوولیت های یکسان داده شود. این پایۀ دموکراسی است.

بنابر آمار سازمان ملل ، زنان در سوئد پس از نروژ، فنلاند و ایسلند بیشترین احساس برابری را با مردان دارند.

لارش تره‌گورد تاریخ‌دان برجسته سوئدی ، می‌گوید که خانواده‌ها نقش زیادی در ایجاد فرهنگ برابری میان دختران و پسران دارند. او عقیده دارد که تربیت کودکان در کشورهای شمال اروپا، پایه‌ی رسیدن به این هدف است. او اضافه می‌کند که در فرهنگ امروزی سوئد، فردگرایی حرف اول را می‌زند. جنبش لیبرالی و آزادی خواهی سوئد در دهه هفتاد بر فردیت افراد تاکیدداشته نه جنسیت آنها، زن‌ها پا به پای مردها در این جنبش حضور داشته‌اند و در پیشرفت اقتصاد و فرهنگ جامعه شریک بوده‌اند.

لارش تره‌گورد که کتاب‌های بسیاری در باره فرهنگ اجتماعی سوئد نوشته در ادامه می‌گویدکه البته برابری نسبی میان زن و مرد در سوئد مربوط به امروز نیست و به دوران وایکینگ‌ها نیز برمی‌گردد. مدارکی موجود هست که عرب‌هایی که در آن زمان‌ها به کشورهای شمال اروپا سفر کرده‌بودند، در آن دوران از آزادی زنان و شرکت آنها در تصمیم‌گیری‌ها متعجب شده بودند و درنوشته‌های خود از این شرایط به عنوان یک افتضاح یاد کرده‌ بودند.

لارش تره‌گورد ازدواج در کشورهای غرب اروپا و شمال اروپا را یکی دیگر از عوامل برابری جنسیتی در خانواده‌ها می‌داند. سن ازدواج در این کشورها معمولا بالاتر است و در سوئد متوسط سن ازدواج ٢٥تا ٢٦ سال است. مردان و زنان هم درهنگام ازدواج معمولا هم‌سن هستند و اختلاف سنی میان عروس و داماد مانند کشورهای دیگر کمتر دیده می‌شود. این امر در ادامه‌ی زندگی باعث برابری بیشتر میان زنان و مردان می‌شود.

آمار نشان می‌دهد که ٨٠ درصد از زنان در سوئد خارج از خانه کار می‌کنند و نیمی از نمایندگان پارلمان در سوئد زن هستند. اما با این حال، مهرتاب متوس از حزب ابتکار فمینیستی عقیده دارد که کشوری مانند نروژ،در این زمینه از سوئد بسیار جلوتر است.

در سوئد همچنان میان دستمزد زنان و مردان اختلاف قابل توجهی وجود دارد. در مقایسه‌ای اروپایی، سوئد به همراه فرانسه در رده‌ی چهاردهم جدول برابری دستمزد میان زنان و مردان است. در سوئد، یک زن به‌طور متوسط، ۱۵ درصد کمتر از یک مرد حقوق می‌گیرد. سازمان سراسری کارگران سوئد در گزارشی با نام "سنجش برابری در سوئد"، اظهار می‌کند که دستمزد زنان برای مشاغل کارگری، بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ کاهش‌یافته است.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید