امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 275807
۲۸۸
۱
۰
نسخه چاپی

آمریکا رسماً نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

اداره امنیت ملی آمریکا در گزارشی رسماً تأیید کرد که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه در سال ۲۰۱۸ با موافقت ولیعهد سعودی انجام شده است

آمریکا رسماً نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

ولیعهد عربستان خاشقجی را تهدیدی برای حکومت می‌دانست

اداره امنیت ملی آمریکا در گزارشی رسماً تأیید کرد که جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه در سال ۲۰۱۸ با موافقت ولیعهد سعودی انجام شده است.

به گزارش تسنیم، اداره امنیت ملی آمریکا روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه عربستان سعودی با «ربودن» یا «قتل» جمال خاشقجی در استانبول موافقت کرده است.

در این گزارش تصریح شده است:

- ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با انجام یک عملیات در استانبول به‌ منظور ربودن یا قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی موافقت کرده است.

- این ارزیابی ما مبتنی بر این است که ولیعهد [بن سلمان] تصمیم‌گیری در کشورش را تحت کنترل داشته، یکی از مشاوران کلیدی وی و تعدادی از اعضای گروه محافظان وی در این عملیات نقش داشته‌اند و ولیعهد از استفاده از اقدامات خشونت‌آمیز برای ساکت کردن مخالفانش در خارج از کشور، از جمله خاشقجی، حمایت می کرده است.

- از سال 2017 ولیعهد کنترل مطلق سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی در عربستان را در اخیتار داشته و با توجه به این مسئله بسیار بعید است که مقامات سعودی عملیاتی در این سطح را بدون کسب اجازه از ولیعهد انجام داده باشند.

-در زمان قتل خاشقجی، ولیعهد احتمالاً فضایی را ایجاد کرده بود که در آن دستیارانش از اینکه ناکامی در انجام وظایف محوله می‌تواند به اخراج یا دستگیری آنها منجر شود، هراس داشته‌اند. این نشان می‌دهد بعید بوده است که دستیاران محمد بن سلمان فرامین او را زیر سؤال ببرند یا اینکه اقدامات حساس رو بدون رضایت وی انجام دهند.

-تیم اطلاعاتی سعودی روز دوم اکتبر سال 2018 وارد استانبول شدند که در بین آنها مقاماتی که برای مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای دادگاه سلطنتی عربستان سعودی کار می‌کردند یا با آن ارتباط داشند نیز حاضر بودند. در زمان انجام عملیات، این مرکز تحت هدایت سعود القحطانی یکی از مشاوران نزدیک محمد بن سلمان بود که در اواسط سال 2018 به‌طور علنی اعلام کرد که بدون موافقت ولیعهد هیچ تصمیمی اتخاذ نمی‌کند.

-این تیم همچنین شامل 7 نفر از اعضای گروه حفاظت ویژه محمد بن سلمان بود که با عنوان نیروی مداخله سریع شناخته می‌شوند. نیروی مداخله سریع یکی از زیرمجموعه‌های گارد سلطنتی سعودی –که برای دفاع از ولیعهد ایجاد شده، فقط پاسخگوی اوست و مستقیماً در عملیات‌های قبلی سرکوب مخالفان در عربستان و خارج از این کشور به دستور ولیعهد نقش داشته است- به شمار می‌آید. تشخیص ما این است که اعضای نیروی مداخله سریع بدون موافقت محمد بن سلمان در عملیات علیه خاشقجی شرکت نمی‌کردند.

-ولیعهد، خاشقجی را تهدیدی برای حکومت می‌دانست و از اینکه در صورت لزوم از اقدامات خشونت‌آمیز برای ساکت کردن وی استفاده شود، حمایت می‌کرد. اگرچه مقامات سعودی یک عملیات از قبل برنامه‌ریزی شده و نامعلوم را علیه خاشقجی داشتند، ولی ما نمی‌دانیم که چه مدت قبل از این عملیات، مقامات سعودی تصمیم به آسیب زدن به وی گرفته‌اند.

-ما اطمینان زیادی داریم که افراد ذیل از طرف محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی شرکت کرده، دستوراتی داده و یا به هر طریقی نقش داشته‌اند. ما نمی‌دانیم که آیا این افراد قبل از انجام این عملیات می‌دانسته‌اند که عملیات به قتل خاشقجی ختم خواهد شد [یا از نتیجه کار ناآگاه بوده‌اند.]

سعود القحطانی، ماهر مطرب، نایف العربفی، محمد الزهرانی، منصور اباحسین، بدل العتیبه، عبدالعزیز الهوساوی، ولید عبدالله الشهیری، خالد العتیبه، الحربی، فهد شبیب البلوی، مشعل سعد البوستانی، ترکی الشهیری، مصطفی المدنی، سیف سعد احمد زاید عسیری، عبدالله محمد الهرینی، یاسر خالد السالم، ابراهیم السلیم، صلاح الطبیعی و محمد العتیبی.

انتهای پیام

  • منبع
  • تسنیم

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید