امروز: یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 277093
۱۱۹
۱
۰
نسخه چاپی

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی | بایدها و نبایدهای برخورد با همسر خیانتکار

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی | بایدها و نبایدهای برخورد با همسر خیانتکار

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی

اگر شما قربانی خیانت هستید حتما این سوال را در ذهن دارید که آیا با زنی که خیانت کرده میشود زندگی کرد؟ یا بر عکس آیا با مردی که خیانت کرده میشود زندگی کرد؟

این درست است بازسازی رابطه بعد از خیانت، هرگز آسان نیست، اما گاهی لازم است یک فرصت جبران در نظر بگیرید. برای این کار ابتدا بر درد قلبتان غلبه کنید و بیاموزید که چگونه فردایی بهتر را برای خود رقم بزنید و چگونه دوباره زندگی کنید.

یادگیری اعتماد دوباره به همسر خیانت کار خود می تواند چالش برانگیز باشد و احتمالاً نیز خواهد بود. ممکن است احساس خشم، غم، بی ارزشی و حسادت شدید داشته باشید. شما شروع به سوال از خود می کنید که آیا باید در این رابطه بمانید یا خیر. چالش ها خود را برای هر دو طرف نشان می دهد، اما امید وجود دارد.

اگر بعد از خیانت با اعتماد به همسرتان دست و پنجه نرم می کنید، سوالات زیر به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که رابطه را حفظ کنید یا از آن خارج شوید.

آیا میزان تعهدی نسبت به شریک زندگی خود دارید که به شما اجازه دهد دوباره به او اعتماد کنید؟

آیا پس از افشای رابطه، همسر خود را آنقدر تحسین و احترام می کنید که بتواند در رابطه پیش برود؟ به خود پاسخ صادقانه دهید. آیا فرصتی برای فرصت دوم وجود دارد؟ آیا هنوز احساساتی را که در آغاز با همسرتان احساس می کردید احساس می کنید؟ اگر تصمیم گرفتید دوباره امتحان کنید، آیا شما دو نفر هنوز می توانید لذت ببرید؟

آیا می توانید آینده ای دوست داشتنی و دلسوز را با همسرتان تصور کنید؟ اگر تمایل شما برای عشق ورزیدن و رشد با فردی که شما را فریب داده هنوز وجود دارد، ممکن است فرصتی برای بازسازی صمیمیت و ایجاد اعتماد در رابطه داشته باشید.

آیا می توانید همسرتان را به خاطر خیانت به شما ببخشید؟

درک کنید که گذشت به معنای پذیرش یا بخشش خیانت نیست. این بدان معناست که به شما اجازه نمی دهد در موقعیتی ناگوار که ایجاد نکرده اید، ناتوان بنشینید. کارشناسان اتفاق نظر دارند که بخشش برای به دست آوردن آرامش روانی لازم است. این به شما این قدرت را می دهد که اجازه ندهید دردی را که متحمل شده اید، حال یا آینده خود را تعریف کند.

همچنین برای تصمیم گیری بهتر می توانید جواب خودتان را به سوالات زیر در نظر بگیرید:

- چه مدت شخص را می شناسید؟

- آیا این رابطه ارزش بخشیدن را دارد؟

- آیا فرد خیانت کار، خیانت خودش را قبول دارد؟

- آیا رفتار او عمدی بوده یا از روی غفلت و ناآگاهی انجام داده است؟

- آیا با شخص صحبت کرده اید و مسئولیت کار خودش را پذیرفته است؟

- آیا به نظر می رسد اگر فرد در موقعیت مشابه قرار بگیرد دیگر خیانت نمی کند؟

- آیا فرد خیانت کار به اشتباه خود اعتراف و از شما معذرت خواهی کرده است؟

- برای قبول کردن معذرت خواهی، فرد باید قول بدهد که رفتارش را تکرار نمی کند.

- آیا فرد تلاش می کند رفتار خودش را تغییر بدهد و یا نه دوباره احتمال دارد تکرار کند؟

- آیا خیانت کردن برای او، رفتاری معمولی است یا برای اولین بار این خطا را انجام داده است؟

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی | بایدها و نبایدهای برخورد با همسر خیانتکار

مراحل بهبود بعد از خیانت همسر

مرحله 1: انکار

اولین مرحله ارزیابی مجدد پس از از دست دادن اعتماد “انکار” است. انکار معمولاً از طریق رفتارهای اجتنابی انجام میشود. در این مرحله ما خود را گم میکنیم. در واقع ما وانمود میکنیم که این اتفاق هرگز رخ نداده است تا درد ناشی از آن را حس نکنیم.

مرحله 2: شناخت و درک خیانت

برای التیام درد و بازسازی رابطه بعد از خیانت، باید واقعیت را تشخیص دهید و آن را بپذیرید. حال هر چقدر که این واقعیت تلخ و دردناک باشد. البته طبیعی است که این پذیرش کمی طول میکشد.

مرحله 3: احساس درد و رنج

روانشناسی بعد از خیانت عنوان میکند که هنگامی که فرصتی برای تصدیق وضعیت خود پیدا کردیم، مرحله بعدی شامل یک موج دردناک است که تحمل آن اغلب دشوار است. در حالی که این مرحله، اغلب مرحله ای است که سعی میکنیم آن را نادیده بگیریم، اما بسیار مهم است و باید مورد استقبال قرار گیرد تا راه خود را برای بازگشت به زندگی و اعتماد دوباره بعد از خیانت پیدا کنیم.

مرحله 4: خشم شروع می شود

چهارمین مرحله از روند بهبودی و کسب دوباره اعتماد بعد از خیانت، معمولاً عصبانیت و خشم است که هم نیرو آور است و هم محدود کننده. میدانیم که عصبانیت احساس خوبی نیست، اما میتواند یک کاتالیزور مهم برای بهبودی باشد. در این مرحله درگیری و درد بیشتری وجود دارد اما گذر از این مرحله برای رسیدن به پاسخ این سوال که آیا بخشیدن خیانت کار درستی است یا خیر لازم است.

مرحله 5: کنار گذاشتن توهمات

بعد از اینکه فهمیدیم باید واقعیت مربوط به وضعیت کنونی رابطه خود را بپذیریم (و در عصبانیت خود غوطه ور شدیم و برای مدتی ناراحت و افسرده ماندیم)، به نقطه ای میرسیم که توهمات خود را از بین میبریم و شروع به دیدن واقعیت ها میکنیم.

مرحله 6: تغییر

هنگامی که توهمات خود را از بین بردیم و دنیا (و شرایط خود) را همانطور که هستند پذیرفتیم، معمولاً تغییر چشمگیری را در نگرشمان تجربه میکنیم که میتواند یک چیز خوب یا یک چیز بد باشد. اگر شک خود را حفظ کرده و در گذشته سیر کنید، تغییر منفی خواهد بود. اگر روی آینده و چیزهایی که میتوانید کنترل کنید متمرکز باشید، این تغییر مثبت خواهد بود. این انتخاب با خود شما است، اما فقط زمانی میتوانید به “تغییر نگرش” برسید که درد را رها کرده و برای اعتماد بعد از خیانت به خودتان و طرف مقابل فرصت دهید.

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی | بایدها و نبایدهای برخورد با همسر خیانتکار

نباید های مهم در برخورد با همسر خیانتکار

در برخورد با فرد خیانت کار باید ها و نباید های زیادی وجود دارند که می توانند در حفظ و یا تصمیم به ترک زندگی زوجین تاثیر زیادی داشته باشند.

برخی از نباید های مهم در برخورد با فرد خیانتکار عبارتند از:

خودتان را سرزنش نکنید.

واقعیت تلخ در خیانت این است که علت اصلی خیانت همیشه مشخص نیست، اما فرد خیانت دیده ممکن است خودش را در وقوع آن مقصر بداند. شاید فرد خیانت دیده فکر کند از زندگی شخصی و زناشویی خودش فاصله گرفته و یا توجه زیادی به همسر خودش نداشته و همین عوامل باعث بروز خیانت شده است. واقعیت این است که شاید این عوامل زمینه را برای بروز خیانت فراهم کرده باشد اما به طور حتم نمی توانند علت اصلی بروز خیانت باشند و دلیل نمی شود که همسر شما به خاطر این مسائل خیانت کند. پس هرگز نباید خودتان را در بروز خیانت احتمالی مقصر بدانید و سرزنش کنید.

مطمئناً در بروز مشکلات بین زوجین هر دو طرف ممکن است تا حدودی مقصر باشند و اعتراف کردن به این موضوع مهم است؛ اما هرگز نباید این را قبول کنیم که کوتاهی از یک زوج بهانه ای برای خیانت زوج مقابل شود. تمرکز بیشتر بر روی مقصر دانستن خودتان باعث می شود همسرتان از این فرصت سوء استفاده کند. در این شرایط بهتر است بر روی رفتار شریک زندگی تان تمرکز کنید.

نسبت به شخص سوم حساس نشوید.

حساس شدن در مورد شخص سوم که وارد رابطه شده فقط باعث گیج تر شدن شما می شود. اینکه بخواهید در مورد فرد سوم دنبال سوال و جواب باشید، ساعات زیادی را صرف چک کردن عکس پروفایل او کنید فقط باعث بدتر شدن اوضاع می شود. شاید فکر کنید شناسایی نفر سوم ممکن است علت اصلی موضوع خیانت را مشخص کند اما واقعیت این است که این کارها فقط درد و رنج شما را بیشتر می کند. اگر زیاد بر روی شخص سوم تمرکز کنید در واقع تمرکزتان را از روی همسرتان منحرف کرده اید و حواس شما از اصل خیانت پرت می شود. پس از وسواس زیادی در مورد شخص سوم خودداری کنید.

خیانت را توجیه نکنید.

برخی افراد سعی دارند خیانت را با توضیحاتی به ظاهر منطقی توجیه کنند. بهتر است این واقعیت که به شما خیانت شده را قبول کنید و راهی را برای ادامه روابط خود پیدا کنید اما نباید همسر شما به دنبال بهانه ای برای توجیه کردن باشد. همسر شما قبل از خیانت کردن، در ذهن خودش تصمیم به این کار گرفته و ممکن است هیچ دلیل منطقی برای خیانت خودش نداشته باشد. پس دنبال یافتن علت خیانت نباشید و به سمت جلو حرکت کنید.

جریان خیانت را برای همه تعریف نکنید.

وقوع خیانت می تواند باعث وحشت زیاد و حتی اضطراب در فرد خیانت دیده شود. احساس ناراحتی و وحشت زیاد ممکن است فرد را مجبور کرده تا موضوع خیانت همسرش را برای اعضاء خانواده و دوستان تعریف کند و حتی برای جلب توجه بیشتر موضوع را در شبکه های اجتماعی به گونه ای به اشتراک بگذارد؛ اما یک درصد هم احتمال دهید که شاید مجبور شوید روابط زندگی خودتان را با همدیگر ادامه دهید و حتی آشتی کنید و بعد ها از اینکه جریان را برای همه تعریف کرده اید پشیمان شوید. پس بهتر است دیگران از موضوع خیانت همسر شما مطلع نشوند و اگر فکر می کنید باید در این مورد با کسی حرف بزنید و صحبت کنید به یک روان شناس و فرد مورد اعتماد با تجربه که قضاوت بی طرفانه دارد مراجعه کنید.

به فکر دوستان و خانواده خود نباشید.

در کنار نگرانی در مورد آنچه که اتفاق افتاده نباید نگران این باشید که دیگران در مورد خیانت همسرتان چه فکری می کنند. شاید دوستان و اعضاء خانواده تان توصیه های مفیدی برای شما داشته باشند اما آن ها نباید در مورد اینکه شما به زندگی خود ادامه بدهید و یا آن را ترک کنید تصمیم بگیرند و نباید اجازه دهید داوری و قضاوت دیگران بر روند تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد. صحبت با نزدیکان شاید تا حدودی در آرام شدن شما موثر باشد اما هرگز نباید به آن ها اجازه تصمیم گیری بدهید.

بدون فکر کردن هیچ اقدامی نکنید.

شاید بعد از شنیدن خبر خیانت همسرتان تصمیم بگیرید که سریعا برای طلاق اقدام کنید و یا حتی بخواهید خانه را ترک کنید؛ اما بهتر است بدون فکر کردن هیچ اقدامی نکنید و سریعا تصمیم نگیرید. به خودتان فرصت دهید تا قبل از اینکه کاری انجام دهد که بعدا باعث پشیمانی شما شود به خوبی فکر کنید و فورا درخواست طلاق ندهید.

همسر خود را تنبیه نکنید.

شاید با فکر کردن به کاری که همسر شما انجام داده و با احساس بی رحم بودن او بخواهید همسر خود را تنبیه کنید؛ اما این طرز رفتار هیچ کمکی به شما نمی کند. برای یک مدتی از او فاصله بگیرید اما نباید کاری کنید که اوضاع از اینکه هست بدتر شود. تنبیه همسرتان فقط باعث بدتر شدن روابط شما می شود و تلخی خیانت را بیشتر می کند.

چگونگی رفتار با خیانت همسر در زندگی زناشویی | بایدها و نبایدهای برخورد با همسر خیانتکار

باید های مقابله با همسر خیانتکار

در مقابله با برخورد با همسری که به شما خیانت کرده بهتر است در کنار نباید های آن ها، یک سری قوانین را به عنوان باید ها رعایت کنید.

برخی از باید های مقابله با همسر خیانتکار، عبارتند از:

خواسته های خود را مطرح کنید.

قبل از شروع گفتگو با همسر خود در مورد آنچه که می خواهید به او بگویید فکر کنید. بحث گفتگو خود را با موضوع خیانت شروع نکنید. خواسته ها و انتظارات خودتان را مطرح کنید و دنبال مجازات کردن نباشید بلکه بهتر است طرحی را برای ادامه رابطه خود مطرح کنید. به شریک زندگی خود بگویید که برای ادامه روابط باید برای شما چه کاری انجام دهد. حتی می توانید برای تصمیم گیری نهایی برای ادامه و یا ترک رابطه خود درخواست کنید که از یک مشاور کمک بگیرید. سعی کنید تا احساس خوبی به او ندارید شب ها در اتاق جداگانه برای خودتان یک فضای خصوصی ایجاد کنید. اگر به فکر طلاق هستید بهتر است به یک وکیل و یا مشاوره مراجعه کنید.

صبور باشید.

حتی اگر واقعا احساس می کنید که آمادگی لازم را برای بخشیدن همسر خود دارید بهتر است صبر کنید مدت زمانی از خیانت همسرتان بگذرد. بازسازی اعتماد و عشق از دست رفته به زمان زیادی نیاز دارد. حتی اگر هر دو نفرتان تصمیم به ادامه روابط گرفته باشید عادی شدن روابط به زمان زیادی نیاز دارد. اگر فکر می کنید که همه چیز باید یک شبه به حالت عادی و اولیه برگردد شما نمی توانید طرف مقابلتان را ببخشید. بازگشت به روابط عادی اولیه ممکن است مدت ها طول بکشد.

احساسات خود را بروز دهید.

- با همسر خیانتکار خود در مورد احساسی که به او دارید صحبت کنید.
- از عصبانیت ها، درد و رنج خیانت با او حرف بزنید.

اجازه دهید که واقعاً درد شما را ببیند و بفهمد چه احساسی دارید. شاید از ابراز احساس خودتان احساس خجالت یا ترس داشته باشید اما واقعیت این است تا احساس خودتان را بروز ندهید نمی توانید به سمت جلو حرکت کنید. اگر روبرو شدن با همسرتان شما را بیشتر عصبانی می کند می توانید تمام حرف هایتان را برای او بنویسید. اگر فکر می کنید در هنگام صحبت کردن با او زیاد احساسی می شوید چند روز به خودتان فرصت دهید و صبر کنید. هر وقت احساس بهتری پیدا کردید آن وقت برای صحبت کردن با همسر خود اقدام کنید؛ اما این کار را زیاد به تعویق نیاندازید.

سوالات زیاد جزئی نپرسید.

شاید دوست داشته باشید در هنگام صحبت کردن با همسر خیانتکار خود همه چیز برای شما شفاف شود و سوالات جزئی زیادی بپرسید.

احتمالا دنبال جواب های سوالات جزئی زیر هستید:

- چگونه با او آشنا شدی؟
- روابط شما کی شروع شده؟
- روابط شما چگونه شروع شد؟
- چه مدت او را می شناسی؟

توجه داشته باشید باید از پرسیدن سوالات بسیار جزئی و کنجکاوی بیش از حد خودداری کنید چون ممکن است شنیدن جواب ها بیشتر روابط را خراب تر کند.

تست پزشکی بدهید.

اگرچه این موضوع تا حدودی شرم آور باشد اما به محض اثبات خیانت همسرتان سریعا به پزشک مراجعه کرده و برای تشخیص بیماری های احتمالی مقاربتی آزمایش بدهید. احتمال دارد همسرتان، دلیل و منطق خودش را بیاورد و سعی در قانع کردن شما داشته باشد اما بهتر است برای اطمینان از سلامت خود و همسرتان این موضوع را جدی بگیرید. علاوه بر آن، این موضوع باعث می شود تا همسرتان تاوان اشتباه خودش را درک کند.

به حرف های همسرتان گوش دهید.

اگرچه احساس آسیب، غرق شدن، خیانت، عصبانیت و یا غم و اندوه بعد از خیانت امری طبیعی است اما گوش دادن به حرف های همسرتان که به شما خیانت کرده می تواند موثر باشد. شنیدن حرف های او ممکن است در تصمیم گیری ماندن و یا ترک رابطه به شما کمک کنند. شاید آمادگی لازم برای شنیدن صحبت های همسرتان را نداشته باشید اما اگر می خواهید به سمت جلو قدمی بردارید بهتر است با او اجازه بدهید تا احساسات خودش را ابراز کند.

هر روز ارتباط خود را بهبود بخشید.

هنگامی که شما و همسرتان در مورد خیانت حرف هایتان را به یکدیگر زدید می توانید در بهبود روابط خود با هم صحبت کنید. اگر چه صحبت کردن در مورد کاری که همسرتان با شما کرده سخت و غیرممکن است اما این تنها کاری است که برای برقراری ارتباط به یکدیگر انجام دهید. هر روز یک جلسه بگذارید و بیشتر در مورد حال و آینده صحبت کنید. بهتر است با همسر خود در ارتباط باشید تا ببینید که او چه احساسی دارد. اگر نتوانید ارتباط محکم و درستی برقرار کنید به طور حتم حرکت به سمت جلو برایتان سخت و دشوار خواهد بود. بهتر است برای بیان احساسات خود به جای استفاده از کلمه شما از من استفاده کنید.

  • منبع
  • پزشکت
  • همکده
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید