امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 285204
۸۴
۱
۰
نسخه چاپی

مخالفت رژیم صهیونیستی با برنامه صلح آمیز هسته‌ای عربستان

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم مخالف اقدام عربستان برای توسعه برنامه هسته‌ای با اهداف مسالمت‌آمیز است.

مخالفت رژیم صهیونیستی با برنامه صلح آمیز هسته‌ای عربستان

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم مخالف اقدام عربستان برای توسعه برنامه هسته‌ای با اهداف مسالمت‌آمیز است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خلیج آنلاین، یسرائیل کاتس، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم مخالف توسعه برنامه هسته‌ای عربستان برای اهداف مسالمت‌آمیز است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت، کاتس در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای "وای‌نت" در پاسخ به سوالی درباره احتمال وجود برنامه‌ هسته‌ای غیرنظامی برای عربستان گفت: اسرائیل به چنین اموری تشویق نمی‌کند و فکر نمی‌کنم اسرائیل موظف باشد با چنین مسایلی موافقت کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه مدعی شد که برنامه هسته‌ای عربستان یکی از شروط ریاض برای امضای توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل است؛ اما مقامات سعودی یا آمریکایی این موضوع را به صورت رسمی تاکید نکرده‌اند.

همچنین نیویورک تایمز نوشت، "اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد که انتظار دارد واشنگتن در هر توافق آمریکایی-سعودی که بر امنیت داخلی آن تاثیر می‌گذارد، با آن مشورت کند".

عربستان با به‌روزرسانی دانشمندان داخلی در روند کشف و استخراج اورانیوم در راستای تولید سوخت هسته‌ای تلاش می‌کند و همچنین سعی دارد با به‌کارگیری تجربه‌ها در این حوزه جهت توسعه منابع اورانیوم خود، به فناوری جدیدی در استخراج مقادیر موجود در این کشور دست یابد.

عربستان اولین گام‌های خود در حوزه انرژی هسته‌ای و اتکا به اورانیوم را زمانی آغاز کرد که در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که برنامه انرژی هسته‌ای آن با دو رآکتور مجموعا با توان ۳ تا ۴ گیگاوات آغاز خواهد شد و در ادامه امکان توسعه بخش انرژی هسته‌ای خود را بر اساس نیازهایش ارزیابی خواهد کرد.

در مارس ۲۰۲۲ عبد العزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور برنامه‌ هسته‌ای خود را با تیمی از متخصصان داخلی‌اش اجرا خواهد کرد.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایسنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید