امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
توهم کوتارد (Cotard Delusion)

سندروم مرده متحرک | توهم ترسناک کوتارد، توهمی که فرد خود را مرده تصور می کند!

توهم کوتارد یک نوع بیماری روانی نادر است که در آن بیمار به این باور دارد که مرده است یا وجود ندارد، بدنش در حال متعفن شدن است و یا فاقد امعا و احشا و خون می باشد.

توهم کوتارد

توهم کوتارد

توهم کوتارد یک نوع بیماری روانی نادر است که در آن بیمار به این باور دارد که مرده است یا وجود ندارد، بدنش در حال متعفن شدن است و یا فاقد امعا و احشا و خون می باشد. در بعضی موارد بیمار به این معتقد است که بوی گوشت فاسد را استشمام می کند یا حتی امکان دارد فکر کند که نامیراست. این بیماری با نام های نشانگان کوتارد یا نشانگان مرده متحرک هم شناخته می شود.

این بیماری در کنفرانسی در اواخر دهه ۸۰ قرن نوزدهم در پاریس و به وسیله عصب شناسی فرانسوی به اسم" ژول کوتارد" معرفی شد. وی در سال ۱۸۸۲ با پرونده ای رو به رو گردید که در آن بیمار مورد نظرزنی بود که وجود خدا، شیطان و اعضای بدن خود را انکار میکرد و اعتقاد به این که برای زنده ماندن به غذا احتیاج دارد نداشت.

این عصب شناس، که از بیمار در یادداشت هایش به اسم مادمازل ایکس نام برده است در مورد خصوصیت های وی توصیف می کند. بیمار باور داشت که مغز، سیستم عصبی معده و روده ای ندارد؛ با این وجود وی اعتقاد داشت که وجودش جاودانی و نامیراست.

به علت همین اعتقاد، وی حتی هنگامی که برای او غذا می آوردند، از خوردن خودداری می کرد؛ پس مدتی مادموازل ایکس به علت ضعف ناشی از گرسنگی مفرط درگذشت. بعد از کشف نشانگان مرده متحرک به وسیله ژول کوتارد اسم این بیماری توهم کوتارد یا نشانگان کوتارد نامگذاری شد.

علائم و نشانه های توهم کوتارد

یکی از علائم اصلی، نیهیلیسم یا هیچ انگاری است. نیهیلیسم بر این اعتقاد دارد که هیچ چیز ارزش و معنایی ندارد. همچنین می تواند این باور را شامل شود که هیچ چیزی به صورت واقعی وجود ندارد. افراد مبتلا به سندروم مرده متحرک احساس می کنند که مرده یا در حال پوسیدن هستند. در بعضی موارد، ممکن است افراد احساس کنند که هرگز وجود نداشته اند.

در حالی که برخی از افراد اینگونه افکار را نسبت به کل بدن خود احساس می کنند، برخی دیگر فقط نسبت به اندام های خاص یا حتی روح خود این احساس را دارند.

افسردگی نیز با توهم کوتارد ارتباط نزدیکی دارد. بررسی سال ۲۰۱۱ اظهار داشت كه ۸۹٪ موارد ثبت شده، علائم افسردگی دارند.

علائم دیگر عبارتند از:

اضطراب

توهم

هیپوکندریا

• احساس گناه

• صدمه زدن به خود

توهم کوتارد

عوامل خطر ابتلا به توهم کوتارد

محققان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث توهم کوتارد می شود اما چند عامل خطر احتمالی وجود دارد. مطالعات متعدد نشان می دهد که میانگین سنی افراد مبتلا به این سندروم حدود ۵۰ سال است. این بیماری در کودکان و نوجوانان نیز رخ می دهد. افراد زیر ۲۵ سال مبتلا به توهم كوتارد، تمایل به افسردگی دو قطبی دارند. به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان به این وضعیت دچار می شوند.

علاوه بر این، به نظر می رسد توهم کوتارد بیشتر در افرادی رخ می دهد که فکر می کنند ویژگی های شخصیتی آنها به جای تاثیر محیط زندگی، باعث رفتار آنها می شود. افرادی که معتقدند محیط باعث رفتار آنها می شود، احتمالا به یک بیماری مرتبط با نام سندروم کاپگراس مبتلا می شوند. این سندروم باعث می شود افراد فکر کنند که خانواده و دوستانشان دغل باز هستند. توهم کوتارد و سندروم کاپگراس در کنار هم نیز می توانند ظاهر شوند.

سایر شرایط پزشکی که ممکن است خطر ابتلا به سندروم مرده متحرک را افزایش دهد شامل موارد زیر هستند:

اختلال دوقطبی

• افسردگی پس از زایمان

کاتاتونیا

• اختلال افسردگی

• افسردگی روانی

• روان گسیختگی

به نظر می رسد توهم کوتارد با برخی شرایط عصبی خاص همراه است از جمله:

• عفونت های مغزی

• تومورهای مغزی

زوال عقل

صرع

میگرن

• اسکلروز چندگانه

بیماری پارکینسون

• سکته

• صدمات مغزی

نحوه تشخیص توهم کوتارد

تشخيص این وضعیت غالبا دشوار است زیرا بیشتر منابع آن را به عنوان یک بیماری تشخیص نمی دهند. این بدان معناست که هیچ لیستی از معیارهای استاندارد برای تشخیص وجود ندارد. در بیشتر موارد، تنها پس از رد شرایط احتمالی دیگر، این بیماری تشخیص داده می شود.

اگر فکر می کنید ممکن است دچار توهم کوتارد شده اید، سعی کنید یک ژورنال از علائم خود داشته باشید؛ بدون توجه به زمان بروز آنها و ماندگاری آنها. این اطلاعات می تواند به پزشک شما کمک کند تا دلایل احتمالی را محدود تر کند. به خاطر داشته باشید که توهم کوتارد معمولاً در کنار سایر بیماری های روانی اتفاق می افتد؛ بنابراین ممکن است بیش از یک تشخیص را دریافت کنید.

کوتارد

راه های درمان توهم کوتارد

این وضعیت معمولا با سایر شرایط رخ می دهد؛ بنابراین گزینه های درمانی می توانند بسیار متفاوت باشند. با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که الکتروشوک درمانی (ECT) رایج ترین روش درمانی است. ECT شامل عبور جریان های الکتریکی کوچک از مغز شما برای ایجاد تشنج های کوچک است. با این حال، ECT برخی از خطرات احتمالی از جمله از دست دادن حافظه، گیجی، حالت تهوع و درد عضلات را به همراه دارد. به همین دلیل است که معمولا فقط بعد از سایر گزینه های درمانی از جمله موارد زیر استفاده می شود:

• داروهای ضد افسردگی

• ضد روان پریشی

• تثبیت کننده خلق

• روان درمانی

• رفتار درمانی

عوارض توهم کوتارد

احساس اینکه قبلا فوت کرده اید، می تواند منجر به عوارض مختلفی شود. به عنوان مثال، بعضی از افراد حمام کردن یا مراقبت از خود را متوقف می کنند و همین امر باعث می شود اطرافیان شروع به فاصله گرفتن از فرد کنند. این امر می تواند منجر به احساس افسردگی و انزوا شود. در برخی موارد نیز می تواند منجر به مشکلات پوستی و دندان شود.

برخی افراد خوردن مواد غذایی را متوقف می کنند زیرا معتقدند بدن آنها به این مواد احتیاج ندارد. در موارد شدید، این امر می تواند به سوء تغذیه و گرسنگی منجر شود.

اقدام به خودکشی نیز در این افراد شایع است. برخی آن را راهی می دانند که به دیگران نشان دهند دیگر نمی توانند بمیرند چرا که قبلا مرده اند.

  • منبع
  • کافه پزشکی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید