امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 269811
۹۲۳
۱
۰
نسخه چاپی
گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید کرد

رهبران گروه ۲۰ باید به عربستان فشار وارد کنند تا مسوولیت قتل جمال خاشقجی را بر عهده بگیرد

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید کرد، رهبران شرکت‌کننده در نشست گروه ۲۰ در ژاپن باید به عربستان فشار وارد کنند تا مسوولیت کامل قتل دولتی جمال خاشقجی را بر عهده بگیرد

رهبران گروه ۲۰ باید به عربستان فشار وارد کنند تا مسوولیت قتل جمال خاشقجی را بر عهده بگیرد

پایگاه خبری حقوق نیوز

رهبران گروه ۲۰ باید به عربستان فشار وارد کنند تا مسوولیت کامل قتل جمال خاشقجی را بر عهده بگیرد

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید کرد، رهبران شرکت‌کننده در نشست گروه ۲۰ در ژاپن باید به عربستان فشار وارد کنند تا مسوولیت کامل قتل دولتی جمال خاشقجی را بر عهده بگیرد.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقضایی، سرسری و خودسرانه به خبرنگاران گفت: تاکید کرده‌ام که قتل خاشقجی یک قتل دولتی است. این قتل، آن طور که دولت سعودی تظاهر می‌کند از سوی مقام‌های خودسر نبوده است. بنابراین این مساله حائز اهمیت است که کشورهای گروه ۲۰ به عربستان تاکید کنند تا مسوولیت کامل خود را در قبال این قتل بپذیرد.

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین تاکید کرد، انفعال سازمان ملل از اجرای عدالت در پرونده خاشقجی جلوگیری کرده است. کالامارد در گزارش خود نتیجه‌گیری کرد که قتل خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول "اعدام فراقضایی" بوده است و ریاض مسوولیت دارد و شواهدی حاکی از ارتباط این قتل با ولیعهد سعودی در دست است.

او همچنین از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواست تا تحقیقات جنایی بین‌المللی انجام دهد اما سخنگوی دبیرکل گفت گوترش فاقد چنین اختیاراتی است و این کشورهای عضو هستند که باید این تحقیقات را به جریان بیندازند. کالامارد از این واکنش سازمان ملل اظهار تاسف کرد.

انتهای پیام

  • منبع
  • ایسنا

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید