امروز: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 279518
۶۸۴
۱
۰
نسخه چاپی

هرآنچه که باید در مورد سن گرایی یا تبعیض سنی بدانید!

سن گرایی

سن گرایی چیست؟

سن گرایی تعصب یا تبعیض علیه افراد بر اساس سن آنها است. این معمولاً برای افراد مسن‌تر اعمال می‌شود اما می‌تواند بر جوانان نیز تأثیر بگذارد. سالمندی تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی دارد و گزارش ها آن را با مرگ زودهنگام مرتبط می دانند.

سن گرایی شکلی سیستماتیک از ظلم است، اما بر خلاف سایر علل بی عدالتی، مانند نژادپرستی، جنسیت گرایی، یا توانایی گرایی، هر کسی می تواند آن را تجربه کند. اگرچه جهانی است، مردم همیشه پیری را به اندازه سایر اشکال نابرابری جدی نمی گیرند.

انواع سن گرایی

راه های زیادی برای طبقه بندی سن گرایی وجود دارد. اصطلاحاتی که محل وقوع پیری را توصیف می کنند عبارتند از:

• سن گرایی نهادی، زمانی رخ می دهد که یک نهاد با اعمال و سیاست های خود سن گرایی را تداوم می بخشد

• سن گرایی بین فردی، که در تعاملات اجتماعی رخ می دهد

• سن گرایی درونی شده، زمانی است که فرد باورهای سنی را درونی می کند و آنها را برای خود اعمال می کند

سن گرایی نیز می تواند بسته به موقعیت متفاوت باشد. به عنوان مثال، سن گرایی خصمانه شامل افرادی است که به طور آشکار اعتقادات تهاجمی در مورد سن دارند، مانند اینکه نوجوانان خشن یا خطرناک هستند.

در مقابل، سن‌گرایی خیرخواهانه شامل افرادی می‌شود که بر اساس سن افراد، باورهای حمایت‌کننده نسبت به افراد دارند، مانند اینکه افراد مسن‌تر کودکانه هستند و برای انجام کارهای اساسی نیاز به راهنمایی دارند.

راه دیگری برای طبقه بندی سن گرایی بستگی به این دارد که آیا فرد از آن آگاه است یا نه. اگر آنها هستند، این به عنوان سنگرایی آشکار شناخته می شود. اگر آنها از آن آگاه نباشند، این به عنوان سن گرایی ضمنی شناخته می شود. به عنوان مثال، اگر یک پزشک ناخواسته با بیماران مسن و جوان تر رفتار متفاوتی داشته باشد، این امر به معنای سن گرایی ضمنی است.

داده‌های نظرسنجی ملی سال 2020 در مورد پیری سالم نشان داد که 82 درصد از آمریکایی‌های مسن‌تر گزارش داده‌اند که به طور منظم پیری را تجربه می‌کنند. نظرسنجی نشان داد که:

• 65 درصد پیام های سنی را از رسانه ها تجربه کردند

• 45 درصد سن گرایی بین فردی را تجربه کردند

• 36 درصد سن گرایی درونی داشتند

نمونه هایی از سن گرایی

سن گرایی به اشکال مختلفی ظاهر می شود. چند نمونه از سن گرایی در محیط کار عبارتند از:

• امتناع از استخدام افراد بالای یا کمتر از یک سن خاص

• درخواست سن شخصی در مصاحبه شغلی زمانی که مربوط به کار نیست

• اتخاذ سیاست هایی که به طور ناعادلانه یک گروه سنی را نسبت به گروه دیگر برتری می دهد

• افراد مسن‌تر را به‌عنوان افرادی بی‌تماس، کم‌بازده، یا در راه خود نگاه می‌کنند

• نگاه کردن به جوانان به عنوان افراد غیر ماهر، غیرمسئول یا غیرقابل اعتماد

• قلدری یا آزار و اذیت

برخی از نمونه هایی که در روابط شخصی ظاهر می شوند عبارتند از:

• با اعضای خانواده به گونه ای رفتار کنید که گویی نامعلوم، کودن یا بی استعداد هستند

• ساختن جوک های سنی که به این معنی است که کسی بر اساس سنش ارزش کمتری دارد یا ارزش کمتری برای احترام دارد

• تعمیم های توهین آمیز در مورد یک نسل خاص، به عنوان مثال، که هزاره ها حق دارند

• بی توجهی به نگرانی ها یا خواسته های کسی به دلیل سن

• استفاده از سن شخصی برای منافع شخصی، مانند کسب درآمد

• استفاده از سن کسی به عنوان توجیهی برای تضعیف، فریب دادن یا کنترل آنها

سن گرایی نیز می تواند منجر به سوء استفاده شود. سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد که در سال 2017، یک بررسی نشان داد که از هر 6 نفر افراد بالای 60 سال، 1 نفر نوعی سوء استفاده از سالمندان را تجربه کرده است که می تواند شامل آزار عاطفی، فیزیکی، جنسی یا مالی باشد.

سن گرایی

سن گرایی در مراقبت های بهداشتی

بر اساس یک بررسی سیستماتیک در سال 2019، پیری در مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان گسترده است. این امر بر هر جنبه ای از مراقبت های بهداشتی، از تشخیص تا پیش آگهی تأثیر می گذارد. همچنین بر سیاست های مراقبت های بهداشتی و فرهنگ محل کار تأثیر می گذارد.

بچه داری بیماران

یک روش متداول که سن‌گرایی خیرخواهانه در مراقبت‌های بهداشتی نشان می‌دهد، شامل صحبت با افراد مسن‌تر با استفاده از زبان ساده‌شده، اصطلاحات دوست‌داشتنی، یا لحن موزون صدایی است که فرد ممکن است برای کودک استفاده کند.

در حالی که مردم اغلب برای برقراری ارتباط مؤثرتر با افراد مسن‌تر از صحبت‌های بزرگ‌تر استفاده می‌کنند، اما حمایت‌کننده است و می‌تواند پویایی قدرت نابرابر را بین مراقبان و افرادی که از آنها مراقبت می‌کنند، تقویت کند. تحقیقات قبلی همچنین نشان می دهد که می تواند موانعی ایجاد کند و مقاومت در برابر مراقبت را در افرادی که زوال عقل دارند افزایش دهد.

درک نادرست از پیری

یک مطالعه در سال 2017 منبع معتبر عدم آگاهی در مورد پیری را به عنوان یکی از دلایل وجود پیری در مراقبت های بهداشتی ذکر می کند. برای مثال، مطالعات قدیمی‌تر نشان داده‌اند که پزشکان بر اساس این ایده که این یک تجربه «منطقی» در سنین بالاتر است، احتمال کمتری دارد که افراد مسن‌تر با افکار خودکشی را برای درمان سلامت روان ارجاع دهند. این می تواند عواقب جدی داشته باشد.

ایده های نادرست در مورد پیری نیز می تواند منجر به مراقبت های پزشکی نامناسب شود. برای مثال، فرض اینکه یک بیمار مسن‌تر از آنچه واقعاً مستقل است کمتر است، می‌تواند منجر به استفاده غیرضروری از پوشک یا استراحت در تخت شود. این در نهایت باعث می شود افراد بیشتر به دیگران وابسته شوند.

مراقبت، توجه و درمان کمتر

مطالعه سال 2017 منبع معتبر همچنین اشاره می کند که نگرش نسبت به پیری می تواند به کارکنان مراقبت های بهداشتی کمک کند که زمان کمتری را با بیماران مسن سپری کنند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که سن پیری با ارتباطات کوتاه تر، کمتر مؤثر و سطحی تر پرستاران مرتبط است.

گزارش این مطالعه در مورد مددکاران اجتماعی در بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی نشان داد که در مقایسه با افراد جوان، زمان کمتری را با افراد مسن‌تر مبتلا به سرطان می‌گذرانند. همچنین نشان داد که پزشکان کمتر صبور، احترام کمتری دارند و کمتر درگیر مراقبت از افراد مسن هستند. این منجر به تفاوت های ناعادلانه در درمان می شود که بر اساس نیازهای پزشکی نیست.

سطوح پایین تر سلامتی

علاوه بر نحوه برخورد تیم‌های مراقبت‌های بهداشتی با افراد، دیدگاه‌های خود فرد در مورد سن ممکن است بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. مطالعات طولی منبع مورد اعتماد بزرگسالان جوان نشان داده است که باورهای مربوط به سالمندی با نرخ بالاتری از برخی بیماری‌ها با افزایش سن مرتبط است. بیماری های قلبی عروقی، اختلال حافظه و تمایل کمتر به زندگی در این گروه بیشتر بود.

این ممکن است به این دلیل باشد که افرادی که اعتقادات پیری دارند کمتر مراقب سلامتی خود هستند یا عادت هایی را حفظ می کنند که خطر ابتلا به بیماری را در زندگی بعدی کاهش می دهد.

اجبار و خشونت

هم افراد جوان و هم افراد مسن ممکن است با اجبار یا خشونت در مراقبت های بهداشتی مواجه شوند زیرا این تصور وجود دارد که احساسات آنها اهمیتی ندارد. کارکنان ممکن است با دلسوزی کمتری با آنها رفتار کنند یا آنها را مجبور به انجام اقدامات کنند.

تا سال 2010، آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) روش کنترل کودکان روی صندلی دندانپزشکی را با استفاده از تکنیکی به نام تمرین دست روی دهان (HOME) تایید کرد. این شامل دندانپزشکی می شود که وقتی کودک می ترسد یا مضطرب است دست خود را روی دهان او می گذارد تا از نظر فیزیکی او را مهار کند.

مدت کوتاهی پس از اینکه AAPD این عمل را ممنوع کرد، 50٪ از دندانپزشکان هنوز احساس می کردند که این عمل قابل قبول است. با این حال، روش های غیر فیزیکی برای مدیریت بیماران مبتلا به اضطراب دندان وجود دارد که دندانپزشکان به طور مرتب برای کودکان و بزرگسالان از آنها استفاده می کنند. این نشان دهنده تفاوت در نگرش بر اساس سن است.

سن گرایی

سن گرایی چگونه بر همه افراد تأثیر می گذارد؟

سن گرایی نه تنها بر افراد تأثیر می گذارد - بلکه پیامدهای گسترده ای دارد. این شامل:

• نرخ بالای بیماری: سن پیری سلامت جسمی و روانی افراد را کاهش می دهد، نیازهای مراقبتی آنها را افزایش می دهد و کیفیت زندگی را با افزایش سن کاهش می دهد. همچنین با رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و رژیم غذایی ناسالم همراه است.

• هزینه‌های بالاتر مراقبت‌های بهداشتی: طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، ایالات متحده سالانه میلیاردها دلار برای درمان بیماری‌های ناشی از افزایش سن هزینه می‌کند.

• فقر: هزینه های بالاتر مراقبت های بهداشتی و همچنین فقدان بیمه درمانی، فقر را تشدید می کند. این امر به ویژه برای افرادی که بازنشسته هستند، شریک زندگی یا همسر خود را از دست داده اند یا به دلیل ناتوانی یا بیماری نمی توانند کار کنند، می تواند دشوار باشد. فقر همچنین سلامت را بدتر می کند و یک چرخه معیوب ایجاد می کند.

• امید به زندگی کمتر: افزایش سن با مرگ زودهنگام مرتبط است و به طور متوسط ​​باعث کاهش 7.5 سال می شود.

توقف سن گرایی

سه راه برای مبارزه با پیری وجود دارد:

• آموزش برای از بین بردن افسانه ها و کلیشه ها و افزایش آگاهی در مورد تأثیر سن گرایی

• مداخلات بین نسلی که باعث ایجاد همکاری و همدلی بین گروه های سنی می شود

• تغییر قانون و سیاست، که می تواند نابرابری و تبعیض را کاهش دهد

این تلاش ها مستلزم تعهد دولت ها و نهادها است، زیرا آنها بیشترین قدرت را برای ایجاد تغییر دارند.

در سطح فردی، مردم می توانند با متحد بودن به این تلاش ها کمک کنند. شامل اختصاص زمان و انرژی شخصی برای اقدام علیه پیری از طریق:

• آگاه شدن از سن گرایی: به این فکر کنید که چگونه سنگرایی افکار، احساسات و تجربیات زندگی خود را شکل می دهد.

• یادگیری درباره سن گرایی: با گوش دادن به داستان های شخصی، خواندن کتاب و تحقیق، بیاموزید که چگونه پیری روی دیگران تأثیر می گذارد.

• توسعه مهارت ها: در مورد مهارت های حمایت بیاموزید و تمرین کنید، مانند دانستن اینکه چه زمانی باید صحبت کنید و چه زمانی باید عقب نشینی کنید.

• اقدام: این دانش را عملی کنید. سعی کنید کلیشه های مربوط به سن را اصلاح کنید، جوک های مربوط به سن را به چالش بکشید یا علیه تبعیض سنی صحبت کنید. به یاد داشته باشید که این شامل نجات افراد نیست، بلکه حمایت و حمایت از آنها در شرایطی است که در تلاش برای شنیده شدن هستند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید