امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 282033
۱۷۵
۱
۰
نسخه چاپی

معرفی منطقه اسکاندیناوی و 5 کشور آن

اسکاندیناوی یک شبه جزیره در شمال اروپاست که ۵ کشور را شامل می‌شود. کشورهای اسکاندیناوی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و البته خود را از سایر اروپا نیز جدا می‌دانند.

معرفی منطقه اسکاندیناوی و 5 کشور آن

اسکاندیناوی یک شبه جزیره در شمال اروپاست که ۵ کشور را شامل می‌شود. کشورهای اسکاندیناوی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و البته خود را از سایر اروپا نیز جدا می‌دانند.

از ویژگی‌های مشترک کشورهای این منطقه می‌توان به سطح بالای سواد، طول عمر بالا، سطح بالای شادی و البته تراکم جمعیت بالا اشاره کرد.

اما اینکه کشورهای اسکاندیناوی کدامند و این محدوده جغرافیایی چه ویژگی‌های ممتاز دیگری دارد؛ سوالاتی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

اسکاندیناوی کجاست؟

کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند ۵ عضو رسمی منطقه اسکاندیناوی به شمار می‌روند. از لحاظ جغرافیایی نیز این منطقه بزرگترین شبه جزیره اروپا محسوب می‌شود که از بالای دایره قطب شمال تا سواحل دریای بالتیک امتداد پیدا کرده است.

اصطلاح اسکاندیناوی برای اولین بار در اوایل قرن هجدهم میلادی و به دلیل حمایت دانشگاه‌های سوئد، دانمارک و نروژ از تاریخ، اساطیر، هنرها و فرهنگ مشترک این سه کشور مورد استفاده قرار گرفت.

نکته: به نظر می‌رسد اسکاندیناوی از اسم اسکانیا (Scania) که جنوبی‌ترین استان کشور سوئد محسوب می‌شود، گرفته شده است.
از نظر جغرافایی، اسکاندیناوی شامل سوئد، دانمارک، نروژ، گرینلند (یکی از قلمروهای دانمارک) و جزایر فارو (یک جمهوری خود مختار دانمارک) می‌شود. کشورهای فنلاند و ایسلند اگرچه به لحاظ فرهنگی در اسکاندیناوی قرار دارند، اما از نظر جغرافایی از این ناحیه فاصله دارند.

نکته: شبه جزیره اسکاندیناوی از تغییر یخبندان یک رشته کوه (از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار قبل شروع شده و ۱۱ هزار سال قبل به پایان رسید) ایجاد شده است!

بنابراین می‌توان گفت که اسکاندیناوی از دو نظر، قابل بررسی است:

  • از نظر جغرافیایی اسکاندیناوی شامل ۳ کشور دانمارک، سوئد و نروژ است.
  • از لحاظ فرهنگی اسکاندیناوی شامل ۶ کشور دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند و جزایر فارو است.

بر اساس آخرین آمارها، مساحت اسکاندیناوی ۷۵۰ هزار کیلومتر مربع تخمین زده شده است. اگر می‌خواهید بدانید کشورهای اسکاندیناوی کدامند و اطلاعات مختصری درباره آن‌ها به دست بیاورید؛ تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید.

کشورهای اسکاندیناوی کدامند؟

اکنون با ما همراه باشید تا شما را با ۵ کشور اصلی اسکاندیناوی از نظر فرهنگی بیشتر آشنا کنیم:

نروژ

نروژ

نروژ که یکی از زیباترین کشورهای جهان است، بین دریای شمال و اقیانوس اطلس شمالی واقع شده است. این کشور ۳۲۳ هزار کیلومتر مساحت و البته بیش از ۲۵ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد.

توپوگرافی این کشور بسیار متنوع است: ارتفاعات بلند و رشته‌کوه‌های ناهموار در کنار یخبندان‌های بزرگ که به وسیله دشت‌های حاصلخیز از هم جدا شده‌اند. به دلیل جریان آتلانتیک شمالی، در خط ساحلی این کشور شاهد آب و هوایی مطبوع و دلپذیر هستیم؛ در حالی که به طور کلی، نروژ کشوری سرد و مرطوب به شمار می‌رود.​

جمعیت این کشور بالغ بر ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. پایتخت نروز شهر اسلو است و اقتصاد صنعتی نروژ به دلیل صادرات موفق نفت و گاز و همچنین رونق بازارهای کشتی‌سازی و ماهیگیری، به شدت در حال رشد است.

سوئد

سوئد

یکی دیگر از کشورهای اسکاندیناوی، سوئد است که از غرب با نروژ و از شرق با فنلاند هم‌مرز است. این کشور زیبا بیش از ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و در حدود ۳ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد.

سوئد بین دریای بالتیک و خلیج بوتینا قرار گرفته است. توپوگرافی این کشور شامل مناطق مرتفع با کوه‌های بلند در مناطق غربی و نزدیک نروژ است. مرتفع‌ترین نقطه سوئد، کوه کیناکا است که در شمال غربی این کشور واقع شده است.

به طور کلی می‌توان گفت سوئد دارای آب و هوایی معتدل و دلپذیر است. استکهلم به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور در امتداد ساحل شرقی آن قرار گرفته است. اقتصاد پایدار سوئد مدیون بخش‌های قوی تولیدی، الوار و انرژی است.

دانمارک

دانمارک

در ادامه بررسی کشورهای اسکاندیناوی به دانمارک خواهیم رسید. شادترین کشور دنیا در شمال با آلمان هم مرز است و بیش از ۷ هزار کیلومتر مربع نیز خط ساحلی دارد.

خود کشور دانمارک بیش از ۴۳ هزار کیلومتر مربع مساحت را در برمی‌گیرد که شامل کشور دانمارک و دو جزیره Sjaelland و Fyn می‌شود.

مانند سوئد، توپوگرافی دانمارک نیز از دشت‌های وسیع و پهن تشکیل شده است. بالاترین نقطه این کشور Mollehoj/Ejer Bavnehoj نام دارد که ۱۷۱ متر ارتفاع دارد.

آب و هوای دانمارک به طور کلی معتدل است که البته در زمستان با وزش باد نیز همراه است. پایتخت این کشور، شهر کپنهاگن و جمعیت آن بالغ بر ۵ میلیون نفر است. اقتصاد دانمارک متکی بر انرژی‌های تجدید پذیر، صنایع دارویی و حمل و نقل دریایی شکل گرفته است.

فنلاند

فنلاند

این کشور در بین روسیه و سوئد قرار گرفته است و از شمال با نروژ هم مرز است. مساحت فنلاند بالغ بر ۳۳۸ هزار کیلومتر مربع تخمین زده شده است و بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر نیز خط ساحلی در امتداد دریای بالتیک، خلیج بتنیا و خلیج فنلاند دارد.

توپوگرافی این کشور شامل دشت‌های کم و دریاچه‌های بسیار می‌شود. بالاترین نقطه در کشور فنلاند، Haltiatunturi نام دارد که بیش از ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد.

آب و هوای فنلاند علی رغم عرض جغرافیایی زیاد، بسیار معتدل است. وجود جریان آتلانتیک شمالی و البته دریاچه‌های متعدد در این اعتدال آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی گذاشته‌اند.

جمعیت این کشور بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و پایتخت آن، شهر هلسینکی است. فنلاند در زمینه صنایع مخابراتی و الکتریکی تخصص دارد.

ایسلند

ایسلند

ایسلند یک کشور کاملا جزیره‌ای است که درست در جنوب حلقه قطب شمال در اقیانوس شمالی، اقانوس اطلس، جنوب غربی گرینلند و غرب ایرلند واقع شده است.

این کشور دارای مساحتی در حدود ۱۰۳ هزار کیلومتر مربع و یک خط ساخلی به طول ۵ هزار کیلومتر مربع است. توپوگرافی ایسلند یکی از آتشفشانی‌ترین مناطق جهان را نشان می‌دهد. این کشور سرشار از بسترهای گوگرد، سنگفرش‌ها، دره‌ها و آبشارها است.

آب و هوای ایسلند کاملا معتدل با زمستان‌های بادی و تابستان‌های مرطوب محسوب می‌شود. جمعیت این کشور در حدود ۳۷۰ هزار نفر و پایتخت آن شهر ریکیاویک است.

ایسلند با اختلاف بسیار زیاد، کم‌جمعیت‌ترین کشور اسکاندیناوی محسوب می‌شود. اقتصاد این کشور متکی به ماهیگری، گردشگری و نیروگاه‌های آبی است.

حقایقی جالب درباره اسکاندیناوی

در حقیقت اسکاندیناوی شامل سه کشور است: دانمارک، نروژ و سوئد. زمانی که ایسلند و فنلاند نیز به این کشورها اضافه می‌شوند یک ناحیه بزرگتر به اسم منطقه نوردیک را تشکیل می‌دهند. البته امروزه اسکاندیناوی و نوردیک در بسیاری از منابع به عنوان یک منطقه واحد شناخته می‌شوند.

تفاوات گویش‌ها و لهجه‌ها در این منطقه به حدی زیاد است که جلسات بین دانمارک، نروژ و ایسلند غالبا با زبان انگلیسی تشکیل می‌شود تا از سو تفاهم‌های احتمالی جلوگیری شود.

بیشترین جمعیت گوزن‌های شمالی قطب شمال در نروژ قرار دارند. نروژی‌ها ابتدا آن‌ها را شکار می‌کردند؛ اما به مرور یاد گرفتند این گوزن‌ها را اهلی کنند و امروز از شیر، گوشت آن‌ها استفاده می‌کنند. حتی در مواقعی از آن‌ها برای حمل باز و کشیدن اشیاء نیز بهره برداری می‌کنند

در کشور سوئد شما بیش از هرچیزی با علامت هشدار دهنده “گذرگاه گوزن” برخورد خواهید کرد. این کشور هر ساله مناطق بیشتری را برای راحتی زندگی این حیوانات اختصاص می‌دهد.

دو سوم مناطق نروژ کوهستانی و صعب العبور است. در این کشور بیش از ۳۰۰ قله وجود دارند که بیش از ۲ کیلومتر ارتفاع دارند.

در حالی که فنلاند را کشور هزار دریاچه نمی‌نامند؛ این کشور بیش از ۱۸۸ هزار دریاچه دارد.

سوئد را با نوآوری‌ها و اختراعاتش می‌شناسند. وسایلی مانند ضربان‌ساز قلب، یخچال، زیپ، پروانه دریایی و حتی ماوس کامپیوتر از جمله اختراعات مردم این کشور بوده‌اند.

تقویم فوتبالی کشورهای اسکاندیناوی با سایر مناطق اروپا متفاوت است و آن‌ها بازی‌های خود را در فصل تابستان برگزار می‌کنند. در حالی که سایر کشورهای اروپایی در زمستان به برگزاری لیگ‌های خود می‌پردازند.

  • منبع
  • ایده آل مگ

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید