امروز: شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 267381
۸۱۶۸
۱۲
۰
نسخه چاپی

تعریف مسئولیت کیفری و مدنی | تفاوت مسئولیت کیفری و مدنی چیست؟

تعریف مسئولیت کیفری و مدنی | تفاوت مسئولیت کیفری و مدنی چیست؟

مسئولیت مدنی و کیفری

مسئولیت در اصطلاح حقوقی به هر موردی گفته می‌شود که شخص باید در برابر اعمال انجام‌شده خود پاسخگو باشد.

مسئولیت کیفری چیست؟

در تعریف مسئولیت کیفری باید گفت که فرد به دلیل رفتارهای مجرمانه‌ای که از خود نشان می‌دهد، باید در مقابل قانون پاسخگو باشد و در چنین شرایطی ممکن است به تحمل مجازات‌های مقرر قانونی نیز محکوم شود

مسئولیت کیفری عبارت است از ارتکاب جرمی که در قانون تصریح شده است. در این نوع مسئولیت مرتکب، باید اراده و قصد مسئولیت داشته باشد. یعنی رابطه علیت بین عمل ارتکابی و جرم و خسارت وجود داشته باشد تا بتوان عمل را به او منتسب کرد. شخص مسئول، علاوه بر مجازات قانونی ملزم به جبران خسارت هم می باشد.

هدف از مسئولیت کیفری مجازات مجرم است که به منظور دفاع از جامعه، پاسداری از نظم، جبران خسارت عمومی و نیز اصلاح و تنبّه سایر افراد به مورد اجرا گذاشته می‌شود؛ ولی هدف از مسئولیت مدنی، جبران خسارت شخص زیان دیده است.

مسئولیت مدنی

در مواردی که فرد ناگزیر از جبران خسارتی باشد که از لحاظ مادی به دیگری وارد کرده است، اینگونه تعبیر می‌شود که وی مسئولیت مدنی دارد.

مسئولیت مدنی عبارت است از تعهد و الزام شخص به جبران زیان وارده به دیگری چه زیان و اراده در اثر عمل خود شخص یا اشخاص وابسته به او یا ناشی و اموال تحت مالکیت یا تصرف او باشد. هرگاه شخص، مسئول جبران خسارتی باشد می گوییم مسئولیت مدنی دارد.

تفاوت مسئولیت مدنی و کیفری

مسئولیت مدنی با مسئولیت کیفری، هر چند از این لحاظ که شخص در مقابل دیگری مؤاخذه می شود، دارای وجه مشترک است اما با مسئولیت کیفری تفاوت هایی دارد که عمده وجود تمایز این دو مسئولیت مورد اشاره قرار می گیرد:

1- هدف از مسئولیت مدنی احقاق حق ثالث و جبران ضرر وارده به دیگری است ، در صورتی که هدف از مسئولیت کیفری بر قراری نظم و حفظ آن در جامعه است.

2- تحقق مسئولیت مدنی نیازمند به وجود نص خاص قانونی نیست، در حالی که تحقق مسئولیت کیفری منوط به وجود نص خاص قانونی است که از آن به اصل قانونی بودن جرم و مجازات تعبیر می شود .

3- در مسئولیت مدنی تمام موضوع، جبران ضرر وارده به دیگری یا احقاق حق او است؛ بنابراین، افراد دیگری علاوه بر مرتکب فعل زیانبار نیز می توانند ضرر وارده را جبران نمایند، ولی در مسئولیت کیفری ، تحمل مجازات توسط شخص مجرم موضوعیت دارد و نمی شود مجازات توسط توسط شخص دیگری تحمل شود ( موضوع تحمل کیفر توسط دیگری منتفی است ) که این اصل، به اصل شخصی بودن جرم و مجازات تعبیر شده است.

4- الزام به انجام تعهد ناشی از مسئولیت مدنی منوط به طرح دادخواست توسط زیان دیده و منوط به عدم گذشت او است در صورتی که در مسئولیت کیفری، به صرف انجام عمل مجرمانه، مجرم مسئول است و اجرایی شدن مسئولیت یا اعمال مجازات بر او منوط به شکایت مجنی علیه یا عدم گذشت او نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله تأثير متقابل مسئوليت كيفری و مسئوليت مدنی مراجعه کنید.

  • منبع
  • وکیل شاه مرادی
  • حقوق و زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید