امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 280883
۴۰۰
۱
۰
نسخه چاپی

آینده ساختمان های بلندمرتبه چیست؟

آینده ساختمان های بلندمرتبه چیست؟

تقریباً یک قرن پیش، جهان با یک نوع شناسی معماری جدید آشنا شد که کل صنعت ساخت و ساز را تغییر داد.

شروع کار با ساختمان خانه بیمه در سال 1885 به ساختمان های امپایر استیت و کرایسلر در آسمان خراش های منهتن تبدیل به نماد قدرت و فراوانی مالی شد.

به زودی، آنها تقریباً در تمام شهرهای جهان با طرح های پیشرفته ای ساخته شدند که هنجارهای مهندسی را نقض می کنند. اما با همه تغییراتی که در عمل معماری رخ می دهد، آینده این ساختمان های به شدت مورد انتقاد و در عین حال دائما توسعه یافته چه خواهد بود؟

بیش از نیمی از 7.8 میلیارد جمعیت جهان در شهرها و مناطق شهری زندگی می کنند و انتظار می رود که 2.5 میلیارد نفر دیگر در 20 تا 25 سال آینده به آنها بپیوندند. ساختمان‌های بلند، به‌ویژه ساختمان‌های مسکونی، در شهرهای پرجمعیت که یافتن زمین‌های خالی تقریباً غیرممکن است، سودمند هستند.

برای استفاده بهینه از این نشانه‌های برجسته، معماران با ادغام فضاهای تجاری و امکانات عمومی در ساختمان‌های مسکونی برای ارائه تجربه‌ای فراگیر به ساکنان، ساختمان‌های با کاربری مختلط را انتخاب کردند. برج‌هایی با تراس‌های فضای باز، ویژگی‌ای که در پروژه‌های معاصر به شدت مورد توجه قرار گرفته است، فضایی مرتفع و خصوصی به دور از هیاهوی شهر به ساکنان ارائه می‌دهد. حتی از نظر زیبایی بصری، معماران دیگر طراحی خود را به برج‌های شیشه‌ای بسیار بازتابنده محدود نمی‌کنند، بلکه از حیاط‌های داخلی چشم‌انداز، مصالح محلی و راه‌حل‌های «عایق باد» برای بالکن‌های تمام سال ساخته شده در سطوح بالا استفاده می‌کنند. .

صرف نظر از راه‌حل‌های ظاهری آسمان‌خراش‌ها برای چالش‌های شهری، به نظر می‌رسد بسیاری از ساکنان، توسعه‌دهندگان و مقامات دولتی موضعی قوی علیه آن‌ها دارند. بر اساس گزارش NYC Audubon، سالانه بین 90،000 تا 230،000 پرنده مهاجر شبانه در شهر نیویورک با برخورد به آسمان خراش های شیشه ای بر روی پیاده روها کشته می شوند. این به این دلیل است که هوای طوفانی و روشنایی مصنوعی شبانه در شهرها دید پرندگان را گیج کرده و آنها را به جای هوای صاف به سمت ساختمان ها هدایت کرده است.

علاوه بر این، نیویورک تایمز اعلام کرده است که ساکنان خیابان 432 پارک نیویورک، یکی از گران‌ترین زمین‌های جهان، از توسعه‌دهندگان پروژه برای دریافت خسارت 125 میلیون دلاری شکایت کرده‌اند که دلیل آن «سیل‌های متعدد، آسانسورهای معیوب، سر و صدای غیرقابل تحمل» است. با نوسان ساختمان و یک انفجار الکتریکی در ژوئن - دومین انفجار در سه سال گذشته - که برق را ببرای ساکنان قطع کرد.

تغییرات در رابطه با آینده آسمان خراش ها در سراسر جهان شروع به شکل گیری کرده است.

معماری جدید لندن (NLA) نتایج نسخه 2021 بررسی سالانه ساختمان های بلند را منتشر کرد، یک نظرسنجی سالانه که وضعیت توسعه بلندمرتبه لندن را پوشش می دهد. یکی از یافته های کلیدی این گزارش نشان می دهد که در سال 2020، تنها 24 ساختمان بلند شروع به ساخت کردند، در حالی که در سال گذشته 44 ساختمان بلند بود.

دولت بریتانیا نیز اخیراً اعلام کرده است که به دلیل نگرانی تأثیر منفی احتمالی بر میراث معماری اطراف، مجوز برنامه ریزی برای برج لاله فاستر + شرکا صادر نخواهد شد.

برج 305 متری بلندترین ساختمان در منطقه مالی لندن بوده است، اما همانطور که صادق خان شهردار لندن در سال 2019 توضیح داد، اما دیگر به جلو حرکت نخواهد کرد زیرا این امر به شهر منفعت عمومی کمی اضافه می کند و ممکن است بر خط افق لندن تأثیر منفی بگذارد.

چین، خانه برخی از بلندترین برج های جهان، تصمیم گرفته است ساخت ابر آسمان خراش ها را به عنوان وسیله ای برای کاهش مصرف انرژی در این کشور محدود کند. دولت این سازه‌ها را «پروژه‌های بیهوده» نامید و توضیح داد که شهرهای کم‌تراکم که در آن آسمان‌خراش‌های عظیم غیرعملی هستند و می‌توان آن‌ها را با گونه‌شناسی‌های دیگری جایگزین کرد که بافت شهری را بهتر می‌سازند.

آینده ساختمان های بلندمرتبه چیست؟

قوانین جدید ساخت و ساز این کشور حکم می کند که آسمان خراش های بلندتر از 150 متر (490 فوت) به شدت محدود خواهند شد و آسمان خراش های بالاتر از 250 متر (820 فوت) برای مناطقی با جمعیت کمتر از 3 میلیون نفر ممنوع خواهند بود. در شهرهایی با بیش از 3 میلیون نفر، دولت تصمیم گرفت سازه های بلندتر از 250 متر را محدود کند.

شهرهای متراکم که زمین های خالی کافی برای ساخت پروژه های کم ارتفاع ندارند، فقط با ساختن سازه هایی به سمت بالا برای جا دادن جمعیت خود محدود می شوند. صرف نظر از این، راه‌حل‌های متعددی برای بررسی گزینه‌های امکان‌پذیر مختلف پیشنهاد می‌شود که می‌توانند از مقیاس برج‌ها استفاده کنند، اما رویکردی مسئولانه‌تر از نظر زیست‌محیطی و اجتماعی ارائه می‌دهند.

آیا با آگاهی زیست محیطی امروزی و نیاز به سازه های بلند در مناطق متراکم، ساخت و ساز چوبی بلند می تواند آینده ساختمان های بلند باشد؟ طی چند سال گذشته، صنعت ساخت‌وساز شاهد تغییر از فولاد و بتن به سازه‌های چوبی بلند بوده است و دنیای آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های بلند را متحول کرده است.

در سال 2017، دولت کانادا از برنامه ساخت و ساز سبز از طریق چوب رونمایی کرد که بودجه پروژه ها و سیستم های چوبی نوآورانه را ارائه می دهد. با پیروی از همین رویکرد، شورای بین‌المللی کد 14 تغییر در قوانین بین‌المللی ساختمان برای افزایش ارتفاع مجاز ساخت و ساز انبوه چوب به 80 متر (270 فوت) تصویب کرد.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید