امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 274320
۱۱۱۶
۱
۰
نسخه چاپی

چگونه قهرمان و نادان درون را مدیریت کنیم؟

همیشه در جستجوی ایده ها، عقاید، آدمها و اندیشه های متفاوت باشید. قهرمان درون ما ابرانسانی است ماجراجو و کاوشگر. کاوشگری، افراد را در موقعیتی قرار می دهد که آنها مسائل خود را از طریق اندیشه، کاوش و پژوهش به مدد شواهد موجود یا گردآوری شده بیازمایند و شخصاً از آنها نتیجه گیری کنند.

از مهندسی قهرمان درون تا مدیریت نادان درون

از مهندسی قهرمان درون تا مدیریت نادان درون

همه ی ما انسان ها، در ضمیر ناخودآگاهمان یک قهرمان داریم که دارای ویژگیهای است که تنها در او یافت می شود و با قهرمان دیگری مشترک نیست.

قهرمان ما گاه تصمیم می گیرد که با مشکلات گلاویز شود و گاه به طریقی هوشمندانه آنها را مهندسی می کند. این قهرمان متعهدانه در راهی که پیش رو دارد قدم بر می دارد و برای ایجاد تعادل در دنیای خویش، راهکار می یابد.

قهرمان ما گاه دلسرد و دچار تردید می شود، اما سرانجام نفس عمیقی می کشد، موقعیت را می پذیرد و برای مقابله با آن قدم بر می دارد. قهرمان درون منبعی پایان ناپذیر و عاملی انگیزه بخش برای ما است. تنها دشمن قهرمان درون انسانها، نادان درون آنها است.

این جنگ و کشمکش داخلی فرصتها و تهدیدهای بسیاری را در اختیار ما قرار می دهد که با مهندسی آن می توان به دستاوردهای بسیاری نائل شد.

جسیکا هگی، از مطرحترین نویسندگان مجله ی فوربس، راهکارهایی دارد که از قهرمان شما یک ابرقهرمان بسازد. تا قهرمان شدن تنها چند پله ای فاصله است.

1. مدیریت نبوغ: روحیه ی کاوشگری خود را شارژ کنید

همیشه در جستجوی ایده ها، عقاید، آدمها و اندیشه های متفاوت باشید. قهرمان درون ما ابرانسانی است ماجراجو و کاوشگر. کاوشگری، افراد را در موقعیتی قرار می دهد که آنها مسائل خود را از طریق اندیشه، کاوش و پژوهش به مدد شواهد موجود یا گردآوری شده بیازمایند و شخصاً از آنها نتیجه گیری کنند. حس کاوشگری با کندوکاو شکوفا شده و شکل می گیرد. برای تقویت روح کاوشگری خود، از سرکوب بی جهت کودک درونتان پرهیز کنید.

نتایج تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که در شکستن و جدا کردن قطعات اسباب بازی تبحر دارند، در آینده افراد خلاقتری خواهند بود!

2. مدیریت دانش: دیگران را در یافته های خود سهیم کنید

سخاوت، شاخصه ی انکارناپذیر قهرمان درون است. هرکسی شایستگی همراهی شما را در ماجراجویی هایتان ندارد؛ اما با این حال هر کسی لایق آن است تا از چشمه ی تجابتان سیراب شود. اشتراک دانش روشی منحصر به فرد در به دست گرفتن ابتکار عمل و رهبری است. پنهان کردن دانسته ها و داشته ها در پستوهای ذهنی تنها موجب تقویت و تغذیه ی نادان درون خواهد شد. اشتراک هدفمند دانش در سازمانها به یادگیری سریعتر فردی و سازمانی منجر شده، خلاقیت را توسعه می دهد و در نهایت به بهبود عملکرد فرد و سازمان می انجامد.

3. مدیریت زمان: بیکار ننشینید

خود را سرگرم کاری کنید، بسازید، ارتباط بگیرید و شبکه ی روابط خود را گسترده کنید، از دیگران دستگیری کنید، خلق کنید و سازنده باشید. عموماً انسانها در آینده از اینکه کاری را کرده اند احساس پشیمانی نمی کنند بلکه، ندامت و غبطه ی آنها بابت کارهای مفیدی است که توانایی انجام آن را داشته اما نکرده اند. تن پروری و پدیده ی موسوم به پرسه زنی افکار از کارهای مورد علاقه ی نادان درون است.

4. مدیریت درون: خارق العاده ی درونتان را دریابید

هیچ کس عادی نیست، همه ی انسانها خارق العاده اند؛ چرا که هر انسانی دارای خصیصه ها، افکار و بینش مختص و منحصر به خود است. همواره یک نسخه ی دست اول از خودتان باشید تا یک نسخه ی دست دوم از دیگری. هیچ گاه خصوصیات منحصر به فردتان را پنهان نکنید.

5. مدیریت اهداف: دارای آرمان باشید

همه ی ما دوست داریم به آدمهای بزرگ و مهمی تبدیل شویم، همگی ما دارای آرزوها و نقشه های بسیاری برای زندگی خود هستیم و علاقمندیم که حتماً به آنها دست یابیم. آن آرزوها هدفها و آرمانهای ما می شوند و نقشه هایی که می کشیم، راه و ابزارهایی می شوند که برای رسیدن به آن اهداف و آرمانها از آن ها استفاده می کنیم.

زندگی بدون امید و هدف مانند کشتی بدون سکانی است که با هر بادی این سو و آن سو می شود.

6. مدیریت نادان درون: غرور و تکبر را به حداقل خود برسانید

نادان درون همواره طالب غرور، تکبر و خود برتربینی است. چنانچه تکبر شما آشکارتر از تخصصتان باشد، مردم از شما دوری خواهند کرد. تکبر خطری اس که همه را تهدید می کند؛ اما مدیران بیشتر از همه در معرض این خطر هستند. تکبر آفت مدیریت است. به قول اندیشمندانی چون نیچه، تکبر آسانترین راه برای از بین بردن سرافرازیها است.

7. مدیریت بالندگی: با قلمروی آسایش خود خداحافظی کنید

دست به کارهای تازه بزنید، ریسک پذیر باشید تا بتوانید از سد دیوارهای خودساخته در مقابل رشد و تعالی عبور کنید. مادامی که در نقطه ی آسایش تان پناه بگیرید، رشد نخواهید کرد. بسیاری از افراد به ظرفیت کامل خود دست نمی یابید؛ زیرا از مبادرت کردن به خارج از قلمرو آسایش می ترسند. این افراد، اغلب کمتر از آنچه سزاوارش هستند کسب معاش می کنند. برخی افراد در قلمرو آسایش باقی می مانند، چون از موفقیت می ترسند.

8. مدیریت تقلیدگریز: خواهی که شوی رسوا همرنگ جماعت شو!

آیا تا به حال به این فکر کردید که انسانها در تقلید بیش از دیگر مسائل از یکدیگر سبقت می گیرند؟ به جای آنکه مسافری بر قطار دیگران باشید، قطار خود را برانیذ. تقلید کورکورانه، نشانه ی آشکار زوال اندیشه است. تقلید به دور از آگاهی، از عوامل اصلی رخوت در عمل و ایستایی و نیز عامل کورکننده ی جوشش فکری است.

9. مدیریت ترس: شهامت به توان بینهایت

برای آنکه بتوان ایده های متفاوت ابراز کرد و قدم به مسیرهای غیرمنتظره گذاشت نیاز به شهامت است. غرور و ترس بزرگترین دامهای بشری هستند؟

10. مدیریت بی توجهی: توجه به نق نق ها ممنوع!

نق زدن یکی از آسانترین شیوه ها، اما نه موثرترین راه، برای نشان دادن عدم رضایت از چیزی است. تلخ اندیشی، تلخ سخنی و تلخ نمایی، ژست همیشگی نادان درون ما است. تلخ اندیشی مانعی محکم بر سر راه رسیدن به کامیابی است.

منبع: چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارتهای شخصی در کسب‌وکار - پرویز درگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید