امروز: شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 278069
۱۸۶
۱
۰
نسخه چاپی

عکاسی صنعتی | با عکاسی صنعتی کسب و کار خود را رونق دهید

عکاسی صنعتی به شاخه ای از عکاسی گفته می شود که وظیفه آن به نمایش گذاردن دقیق و کامل و باکیفیت محصول یا خدمات می باشد.

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی، حوزه وسیعی است که چندین شاخه از عکاسی و تخصص در زیر آن قرار می‎گیرند. عکاسی صنعتی به شاخه‎‌هایی از عکاسی با اهداف تجاری اشاره دارد تا یک کالا یا برند یا حتی یک فرد تبلیغ یا یک کالا یا خدمات به فروش رسانده شوند. هر کسب‌وکاری که داشته باشید، داشتن عکس‌های با کیفیتی از محصول یا خدمات که بتواند توجه مشتری را به خود جلب کند و همچنین قادر باشد تاثیرِ ماندگاری بر ذهن او بگذارد، برای موفقیت‌تان بسیار حیاتی است. شما نیاز دارید در فضای حقیقی و مجازی، خود را به مخاطب معرفی کنید و جلوه‌ای بصری در ذهن او بسازید.

به عبارتی هر نوع عکاسی که عکس‎برداری با هدف فروش صورت گیرد در زیر شاخه عکاسی صنعتی قرار می‎گیرد. عکاسی صنعتی عکس‎برداری از محصولات، خدمات و حتی افراد مشهور را در بر می‎گیرد تا در کمپین‎های تبلیغاتی مانند مجلات، روزنامه‎ها، کاتالوگ‎های تبلیغاتی و موارد متعدد دیگر از این تصاویر برای تبلیغ مشتریان یا محصولات و خدمات آن‎ها استفاده شود.

تصاویر زیبا و با کیفیتی که بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کاتالوگ‎های محصولات، وب‎سایت‎های تجاری، موارد تبلیغاتی و غیره مشاهده می‎کنید زیرشاخه عکاسی صنعتی محسوب می‎شوند. این شاخه از عکاسی به طور کلی به منظور بالا بردن سطح فروش و ایجاد آگاهی از برند در مشتری برای تبلیغ یک کالا یا خدمات استفاده می‎شود.

واضح است که فعالیت و کار شما با ارائه تصاویر دارای رزولوشن پایین خدشه‌دار شده و در نظر مشتری، شرکتی غیرحرفه‌ای و مبتدی محسوب خواهید شد! علاوه بر این، استفاده بیش از اندازه از فُرم عکاسی‌های متداول تبلیغاتی، شما را بدون خلاقیت جلوه خواهد داد و نمی‌تواند برایتان سودی به همراه داشته باشد.

اینجاست که عکاسی صنعتی به کارتان می‌آید و باعث می‌شود کسب‌وکار شما منحصربفرد و متمایز از رقبایتان دیده شود. معنی عکاسی صنعتی را می‌توان در بهینه‌سازی تصویر خلاصه کرد، به طوری که توجه مشتری و بیننده به سوژه‌ای که از آن عکاسی کرده‌اید جلب شود.

هدف اولیه و مهم عکاسی صنعتی، وفاداری به وقایع و به نمایش گذاشتن جلوه‎های واقعی یک محصول است. به شکلی که توسط نورپردازی و طراحی صحنه در تبلیغ یک کالا غلو نشود. یک عکاس حرفه‎ای در حوزه صنعتی عکس محصول را به نحوی می‎گیرد تا خصوصیات و ویژگی‎های ممتاز آن را به تصویر بکشد.

در این شاخه از عکاسی، کلیه قدم‎های لازم به شکل دقیق و از روی برنامه‎ریزی برداشته می‎شود و عکاس سعی می‎‌کند تا با استفاده از علم و دانش خود همه چیز را تحت کنترل گرفته و نتایج کاملا دقیقی ثبت کند. چون هدف به نمایش گذاشتن کالا به نحوی است که تصویر بازتابی از واقعیت محصول به شمار رود. البته این گفته به معنای بی‎روح بودن تصاویر نیست بلکه خواسته و نیاز کارفرما است که به چه نحو محصول خود را به تصویر بکشد.

بررسی انواع عکاسی صنعتی

همان‎طور که اشاره شد، عکاسی صنعتی حوزه وسیعی است و انواع مختلفی از عکاسی زیر شاخه آن قرار می‎گیرد. در ادامه با بعضی از شاخه‎های عکاسی آشنا می‎شویم.

عکاسی تبلیغاتی

از عکاسی تبلیغاتی به طور کلی با هدف به نمایش گذاشتن یک کالا، خدمات، برند یا یک فرد در تبلیغات چاپی مانند مجلات، روزنامه‎ها، بروشور و غیره استفاده می‎شود. شما می‎توانید در وب‎سایت‎ها، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات دیجیتالی و بیلبوردها شاهد استفاده از این نوع عکاسی برای تبلیغ یک کالا یا خدمات باشید. عکاسی تبلیغاتی یکی از محبوب‎ترین شاخه‎های عکاسی است که هدف اصلی آن ترغیب افراد به خرید است.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی شاخه‎ای از عکاسی است که تصاویر از ارتفاع بالایی گرفته می‎شود. عکس‎ها با استفاده از دوربین‎های پیشرفته از درون هلیکوپترها، سیستم‎های هواپیمایی، پاراشوت (چتر نجات) و بالون‎ها گرفته می‎شوند. مفاهیم استفاده شده در عکاسی هوایی شامل فاصله کانونی، تعداد فریم‎ها، علائم اطمینان، پوشش استریوسکوپیک، خطوط هوایی و نقشه‎های راهنما می‎شود.

عکاسی معماری و نمای داخلی

عکاسی معماری و نمای داخلی شامل عکس‎برداری از ساختمان‎ها، بناها و نمای داخلی یک خانه یا رستوران یا هرگونه فضایی می‎شود. عکاسان این رشته از عکاسی با استفاده از تکنیک‎های نورپردازی و عکاسی زیبایی یک نما یا فضای داخلی آن را به تصویر می‎کشند. از این نوع عکاسی در تبلیغ یک رستوران، آپارتمان‎ها برای وب‎سایت‎های مشاوره املاک، خانه‎ها و موارد متعدد دیگر برای جذب مشتری استفاده می‎شود.

عکاسی ماشین

یک عکاسی متخصص در زمینه عکاسی ماشین توسط شرکت‎های ماشین‎سازی و دلال‎های ماشین به کار گرفته می‎شود تا از یک برند جدید یا ماشین‎های فعلی یک شرکت را عکاسی کند تا بتوانند به کمک آن آگاهی مشتری از ویژگی‎های یک ماشین و مزایایی که برای او به همراه دارد را بالا ببرند. با توجه به اشتیاق شدیدی که افراد به ماشین‎ها دارند، عکاسی ماشین با سطح تقاضای بالایی روبرو شده است. این نوع عکاسی هرگونه ویژگی ممتاز و جدید را در یک ماشین به تصویر می‎کشد تا علاقه مشتریان به ماشین بیشتر شود.

عکاسی غذا

عکاسی غذا یک شاخه تخصصی از عکاسی صنعتی است. صنعت غذا همواره صنعت محبوبی بوده است و در طول دهه‎های گذشته با رشد سریعی روبرو شده است. بنابراین سطح تقاضا برای عکاسانی که تصویر غذاها و منوهای مختلف را به یک شکل جذاب بگیرند، رو به افزایش است.

عکاسی صنعتی

عکاسی محصول

عکاسی محصول در یک شرکت تولید کالا باید بسیار جدی گرفته شود. از طریق تصاویر عالی که از یک محصول گرفته می‎شود، یک شرکت می‎تواند کالا را بین مشتریان تبلیغ کند و شانس خرید را بالا ببرد. شرکت‎های تولید کالا چندین دهه است که از این نوع عکاسی استفاده می‎کند و این شاخه از عکاسی به سطح بالایی رسیده است. این نوع عکاسی صنعتی برای تبلیغ ویژگی‎ها و مزایای مختلف یک کالا بسیار مهم است و می‎تواند ویژگی‎ بی‎همتای یک کالا را به تصویر بکشد.

عکاسی خبری

عکاسی خبری هنر گرفتن عکس‎هایی است که از نظر خبری ارزش بالایی دارند. معمولا این نوع عکاسی در خصوص مباحث روز است تا اخبار با مدرک به تصویر کشیده شوند. گرفتن عکس‎های خبری همیشه ساده نیست و گاهی اوقات عکاس خبری باید با خطراتی که زندگی او را تهدید می‎کنند، روبرو شود. این دسته از عکاس‎ها یک رویداد مهم یا شادی‎های جاری در دنیا را ثبت می‎کنند و از این نوع عکس‎ها در کانال‎های خبری، پرتال‎های خبری آنلاین و جاهای متعدد دیگر استفاده می‎شود تا حقیقت یک واقعه یا ماجرا به گوش همگان رسانده شود.

عکاسی ورزشی

این نوع عکاسی مهم‎ترین، جالب‎ترین و حساس‎ترین اتفاقات در دنیای ورزش را ثبت می‎کند. از عکس‎های ورزشی در نوشتن اخبار ورزشی، اخبار مربوط به بازیکنان و تحت پوشش قرار دادن وقایع یک رویداد ورزشی استفاده می‎شود. در عکاسی ورزشی از دوربین‎های بی‎نظیری استفاده می‎شود که می‎توانند از بازیکنان در حال ورزش تصاویر بی‎نظیری بگیرند. یک شاخه دیگر از عکاسی صنعتی که در دنیای ورزش با سطح تقاضای بالایی روبرو است.

عکاسی جواهرات

عکاسی جواهرات در قلب صنعت جواهرات قرار می‎گیرد. هر جنبه زیبای یک حلقه، دستبند و گردنبند به شیوه‎ای به تصویر کشیده می‎شود که مشتری از جذابیت آن شگفت‎زده شود. شرکت‎های جواهرسازی یا افراد دست اندرکار در این صنعت از عکس جواهرات در بروشورها، مجلات، تبلیغات دیجیتالی و کانال‎های رسانه اجتماعی استفاده می‎کنند.

در ذهن مدیران بسیاری از کسب و کارها این الگوی ذهنی وجود دارد “خودمان کارها را انجام می‎دهیم”، ولی زمانی که بحث عکاسی برای تبلیغ به میان می‎آید، انجام این کار تنها باید از سوی افراد حرفه‎ای انجام شود. چه قصد استفاده از عکس‎ها در وب‎سایت، بیلبوردها، تبلیغات چاپی یا رسانه اجتماعی را داشته باشید، عکاسی حرفه‎ای و جذاب باعث افزایش شهرت کسب و کار شما می‎شود.

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

در وهله‌ی اول، شاید عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی مترادف همدیگر در نظر گرفته شوند، اما این دو، تفاوت‌هایی اساسی با یکدیگر دارند! در واقع، عکاسی تبلیغاتی ، شاخه‌ای از عکاسی صنعتی است و در زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرد.

به طور خلاصه باید گفت فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در این است که عکس‌های تبلیغاتی، جلوه‌ی تبلیغاتی بیشتری دارند و حاوی اطلاعات بیشتری هستند، به طوری که بیننده با دیدن عکس‌های تبلیغاتی، داستانی را در ذهن خود شکل می‌دهد. اما عکس‌های صنعتی ، بیشتر به جزئیات محصول می‌پردازند و سعی می‌کنند به بهترین نحو، ویژگی‌ها و جزئیات کالا یا خدمات را به تصویر بکشند. این مساله در عکس‌های تبلیغاتی تا به این حد پررنگ نیست، بلکه در این شیوه‌ی عکاسی سعی می‌شود به مشتری القا شود به محصول یا خدماتی، که شما از آن عکس تبلیغاتی گرفته‌اید، نیاز دارد!

به همین دلیل،‌ عکس‌های صنعتی معمولا ساده‌تر و با پس‌زمینه‌های ساده و بیشتر سفید ارائه می‌شوند در حالی که در عکاسی تبلیغاتی ، از عناصر صحنه و جزئیات مختلف برای روایت داستان عکس بهره‌برداری می‌شود.

مساله‌ای که مهم است، اهمیت این دو نوع شیوه‌ی عکاسی است که باعث می‌شود کسب‌وکار شما به هر دوی این‌ها به موازات یکدیگر نیاز داشته باشد. در عین حالی که نیاز دارید محصول خود را به شکل یک داستان کوتاه و تاثیرگذار به مخاطب نشان دهید، نیازمند آن نیز هستید تا محصول‌تان را با وضوح بیشتر و بدون حاشیه‌پردازی به مخاطب معرفی کنید تا او قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری داشته باشد.

عکاسی صنعتی

مزایای استفاده از عکاسی صنعتی

هدف عکاسی صنعتی ، متقاعد‌سازی مشتری است؛ بنابراین اصلی‌ترین فوائد عکاسی صنعتی این است که بتوانید نظر مثبت مشتری را جلب کنید و با ارائه‌ی شیوه‌ای جدید و جذاب، در ذهن او ماندگار شوید. بدیهی است برای رسیدن به این منظور، احتیاج به تیمی حرفه‌ای و خلاق است تا بتواند بازار هدف را شناسایی کند و با شناخت و درک نیازهای مخاطب، بتواند سوژه‌ی عکاسی را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد.

بالا بردن سطح کیفیت تصویر برند

عکاسی صنعتی باعث به نمایش گذاشتن کالا و خدمات شما به یک شکل حرفه‎ای می‎شود. مشتری شما می‎تواند به شکل موثرتری از ذات فعالیت و محصولات شما آگاه شود و هم‎چنین یک وجهه حرفه‎ای گری برای شرکت شما به وجود می‎آورد.

بالا بردن سطح برتری برند

اگر شرکت شما قصد برگزاری یک رویداد بزرگ را دارد شما با استخدام یک عکاس صنعتی می‎توانید از این رویداد تصاویر جذابی بگیرید. شرکت‎ها می‎توانند این تصاویر را در وب‎سایت‎های رسمی خود، بروشورها و صفحه فیس‎بوک منتشر کنند تا برتری برند آن‎ها در پیش مشتریان بیشتر شود.

بالا بردن سطح آگاهی از برند

عکس‎های خلاقانه می‎تواند بر روی مشتریان بالقوه تاثیر بادوامی بگذارد و هم‎چنین به افزایش فروش یک شرکت کمک کند.

افزایش فروش و برگشت سرمایه

انجام عکاسی صنعتی به شکل مبتکرانه و خلاقانه برای یک شرکت باعث بهبود فروش کلی و برگشت سرمایه بیشتر می‎شود. اگر یک شرکت قصد دارد در تصاویر محصول توضیحات آن را نیز لحاظ کند، سطح فروش محصولات آن به طور مستقیم بالا می‎رود.

روش های عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی یعنی به تصویر کشیدن کالا یا خدماتی که قصد فروش آن را دارید به نحوی که مخاطب را قانع کنید در سبک خود بهترین هستید.

مفهوم عکاسی صنعتی، برداشت تصویر از تجهیزات، محصولات، پرسنل، محیط کار و دفتر کمپانی‌های صنعتی است. امروزه با رشد و گسترش فضای مجازی، بیشترین نحوه آشنایی با کیفیت تولیدات و خدمات یک شرکت یا کارخانه صنعتی، از طریق وب‌سایت آن شرکت صورت می‌گیرد و تصویربرداری صنعتی، نقشی حیاتی در سطح کیفی این وب‌سایت‌ها دارد. عکاس صنعتی ، وظیفه جان دادن به وب‌سایت یک شرکت را بر عهده دارد و با گرفتن عکس از محصولات، ماشین آلات و تجهیزات یک شرکت، به موفقیت کاری آن کمک شایانی می‌کند. یک عکاس حرفه‌ای می‌داند که چطور یک پروسه تولیدی را به بهترین نحو، مستند و ثبت کند.

عکاسی از محصول

یکی از مهمترین جنبه‌های تجارت که باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید، تصاویر باکیفیت از محصولات است. چه شرکت یا تجارت شما کوچک است و چه یک کمپانی عظیم تجاری باشید، تفاوتی نمی‌کند. در هر حال شما به عکس‌هایی باکیفیت، به خوبی محصول تولید شده‌تان، نیاز دارید.‌

مشتریان معمولا راه‌های متفاوتی را برای یافتن محصول مورد نیاز خود جستجو می‌کنند؛ راه‌هایی مثل جستجوی آنلاین در نت، از طریق عکس‌های چاپی در نمایش‌های تجاری و بیلبوردهای تبلیغاتی و یا در نهایت در بروشور و کاتالوگ محصول.

همه‌ی این‌ها از جمله شیوه‌هایی است که مخاطب را با محصول شما آشنا می‌کند. مشتری، همیشه جذب تولید کننده و کارخانه‌ای می‌شود که نمایش بهتری از محصولاتش را ارائه می‌دهد. به یاد داشته باشید، مهم نیست شرکت شما بزرگ باشد یا متوسط، در هر صورت، این عکس است که برند شما را معرفی می‌کند.

پرتره تجاری

اگر می‌خواهید، تجارت شما دارای جلا و باشکوه نشان داده شود، ضرورت دارد که پرتره یا چهره‌نگاری شغل شما، درجه یک باشد. تصاویر باید حرفه‌ای و نماینگر برند شرکت باشند. از این پرتره‌ها می‌شود به عنوان نمایه و پروفایل در فضای مجازی و جاهایی مانند LinkedIn نیز استفاده کرد.

حتی اگر شغل شما در محیط‌هایی مانند یک دفتر کاری نباشد، کیفیت پرتره تجاری برای نمایش موقعیت و مهارت شغلی شما، از اهمیت خاصی برخوردار است. عکس‌هایی که در محل کارتان نصب می‌کنید، برای مشتری‌ها و مراجعان شما جذاب بوده و به آن‌ها کاری که انجام می‌دهید را نشان می‌دهد.

مشتری باید از طریق این پرتره‌ها، به صورت واضح و روشن دریابد که شرکت شما چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد و این فعالیت را چگونه و در کجا انجام می‌دهد؟ برجسته کردن تجهیزات، تخصص و توانمندی گروه دارای اهمیت است؛ تفاوت و تمایز‌های شرکت، باید در این نوع پرتره به رخ کشیده شوند.

روش های عکاسی صنعتی

عکاسی معماری

هرگز ساختمان و محل کار خود را از قلم نیاندازید؛ شناخت و برداشت افراد از شرکت و توانایی‌های شما تا حدی زیادی وابسته به تصاویری است که از محل کار شما می‌بینند. عکاسی معماری باید نشان دهنده‌ی امکانات ساختمانی شرکت، پاکیزگی و انضباط محیط داخلی، محیط کارگاه تولید و شکل و شمایل انبارها باشد. عکس‌های معماری ، می‌تواند نشان دهنده‌ی روش‌های ابتکاری شرکت نیز باشد.

با نشان دادن تجهیزات کارخانه می‌توان مشتریان را با سطح تکنولوژی شرکت و کیفیت آن‌ها آشنا کرد. نمایش انبارها، بیانگر گستردگی میزان تولید و توانمندی توزیع تولیدات یک کارخانه است.

شما با نمایش ساختمان و تجهیزات، علی‌الخصوص در محصولات غذایی، سطح نظم و پاکیزگی موجود در محیط و احساس خوشایند سلامت را به مشتری منتقل می‌کنید.

عکاسی در محل و حین کار

عکاسی حین کار، به صورت نامحسوس و غیر مستقیم به مشتری نشان می‌دهد نحوه عملکرد شما چگونه است! مشتری‌ها علاقمند هستند که نیروهای شما را در حین کار مشاهد کنند.

عکاسی در محل یا همان عکاسی در حین کار، این امکان را به مراجعین و مخاطبین می‌دهد که با خیالی آسوده و فرصت کافی، به نوع کار شما، نحوه تولید کردن و خدمات‌‌تان نگاه کنند.

از دیگر مزایای عکاسی در حین کار، این است که وقفه‌ای در کار پرسنل ایجاد نمی‌کند. نیروهای شرکت یا کارخانه به کار خود می‌رسند و عکاس در حاشیه، اقدام به عکس‌برداری می‌کند و تداخلی در کار افراد به وجود نمی‌آید. این نوع عکاسی، در برگیرنده تصاویر کارگران در حال کار است.

به عنوان مثال تصاویر جوشکاری کردن پرسنل چنان با‌کیفیت برداشت می‌شود که انگار در استودیو عکاسی انداخته شده‌اند!

عکاسی در محل، این ذهنیت را در مشتری تقویت می‌کند که این شرکت به کار خود وارد است و می داند که چه می‌کند!

تصاویر حین کار به مخاطب القا می‌کند که کمپانی دارای تجهیزات، امکانات و پرسنل متخصص مورد نیاز هست.

  • منبع
  • استودیو نماد
  • آنی بین

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید