امروز: شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276581
۳۴۷
۱
۰
نسخه چاپی

قاعده تحذیر | PDF مقاله بررسی دامنه قاعده تحذیر (هشدار) در حقوق موضوعه

قاعده تحذیر (هشدار) برگرفته از یکی از قضاوت های علی (ع) است که در روایتی از امام صادق (ع) آمده است. «قد اعذر من حذر» یعنی کسی که هشدار دهد از ضمان معذور است

قاعده تحذیر | PDF مقاله  بررسی دامنه قاعده تحذیر (هشدار) در حقوق موضوعه

قاعده تحذیر چیست؟

بی شک یکی از قواعد بسیار مهم پرکاربرد در قلمروی فقه و حقوق «قاعده ی تحذیر یا هشدار» می باشد. به موجب این قاعده هرکس قبل از اقدام به عملیات خطرناک و مهلک به سایرین هشدار دهد( در صورت وجود شرایط لازم) معاف از مسئولیت مدنی و کیفری خواهد بود.

قاعده تحذیر (هشدار) برگرفته از یکی از قضاوت های علی (ع) است که در روایتی از امام صادق (ع) آمده است. «قد اعذر من حذر» یعنی کسی که هشدار دهد از ضمان معذور است.

بر اساس قاعده مذکور اگر کسی پیش از اقدام به کاری که احتمال دارد از رهگذر اعمال آن، خطری متوجه دیگری گردد، هشدار دهد با وجود این، مخاطب یا شنونده به هشدار وی بی توجهی کند و ترتیب اثر ندهد و خود را در معرض خطر قرار دهد و در نتیجه فعل هشداردهنده خسارتی به هشدار شونده وارد آید هشداردهنده مسئولیتی نخواهد داشت.

آنچه که از منطوق عبارت «قد عذر من حذر» فهمیده می شود برداشتن حکم ضمان از عهده ی هشداردهنده است اما باید گفت این تنها یک جنبه از کارکرد و ماهیت قاعده هشدار است.

کارکرد و ویژگی مهم دیگر این قاعده همان خصوصیتی است که از مفهوم مخالف عبارت مذکور استنباط و درک می شود، آن اینکه هرکسی هشدار ندهد ضامن است. زیرا اگر اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی حسب نوع و حرفه کارخود، هشدار لازم را ندهند، ضامن هرگونه خسارت و صدمه ای خواهند بود که از عدم هشدار ایشان ناشی شده است. لذا برای جلوگیری از ضمان مذکور خود را مکلف به هشدار می یابند. در حقیقت این تکلیف به عنوان اثر جانبی حکم وضعی مزبور است که از مفهوم عبارت مورد بحث اخذ شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله بررسی دامنه قاعده تحذیر (هشدار) در حقوق موضوعه مراجعه نمایید.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید