امروز: سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 276072
۵۲۰
۱
۰
نسخه چاپی

فرهنگ کشور ژاپن | آداب معاشرت مردم ژاپن | فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها | 12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

امروزه فرهنگ ژاپن، یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیا شناخته می‌شود و راحت بگوییم، همه چیز در ژاپن آداب و رسوم خود را دارد! حتی یک خوش‌آمدگویی ساده، نشستن و بدرقه کردن، همه چیز می‌بایست طبق اصول خود پیش برود، وگرنه بی‌ادبی تلقی می‌شود

فرهنگ کشور ژاپن | آداب معاشرت مردم ژاپن | فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها | 12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

فرهنگ کشور ژاپن

ژاپن یکی از کشورهای توسعه یافته دنیا به شمار می‌رود که در شرقی‌ترین نقطه جهان واقع شده است. این کشور با اینکه از لحاظ تکنولوژی، هم‌رده کشورهای غربی محسوب می‌شود اما مردم آن همیشه سعی می‌کنند سنت‌های خود را حفظ کنند. امروزه فرهنگ ژاپن، یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیا شناخته می‌شود و راحت بگوییم، همه چیز در ژاپن آداب و رسوم خود را دارد! حتی یک خوش‌آمدگویی ساده، نشستن و بدرقه کردن، همه چیز می‌بایست طبق اصول خود پیش برود، وگرنه بی‌ادبی تلقی می‌شود.

برخی نیز ژاپنی‌ها را به سخت کوشی و پشتکار می‌شناسند و فرهنگ کاری و اجتماعی آن‌ها زبانزد مردم جهان شده است. هنر، تاریخ، موسیقی و ادبیات این کشور بسیار پربار است و تاریخ پر فراز و نشیب و فرهنگ ژاپن باستان، تأثیر زیادی روی زندگی کنونی مردم گذاشته است.

خانواده در ژاپن

در گذشته و چند نسل پیش، خانواده‌ها در ژاپن گسترده‌تر بودند و معمولاً به همراه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و یا اقوام زندگی می‌کردند؛ اما امروزه خانواده‌ها کوچک‌تر شده‌اند و صرفاً شامل والدین و فرزندان می‌شوند. در طول تاریخ ژاپن، مردسالاری بر خانواده‌ها حاکم بود اما از نیمه دوم قرن 20 به تدریج با وضع قوانین جدید در خصوص برابری زن و مرد، با کاهش مردسالاری، فرصت‌های بیشتری برای رشد و آموزش زنان فراهم شد. مفهوم خانواده در فرهنگ ژاپنی‌ها بسیار ارزشمند تلقی می‌شود و کودکان از جایگاه بااهمیتی برخوردارند. از این رو به آموزش و پرورش آن‌ها توجه زیادی می‌شود. آموزش کودکان در ژاپن از 3 سالگی شروع می‌شود. کودکان ژاپنی می‌توانند از سه سالگی وارد مهد کودک و از 5 سالگی وارد پیش دبستانی شوند. دوره اجباری تحصیل نیز از 6 سالگی آغاز می‌گردد و تا دبیرستان ادامه دارد.

این دوره، شش سال آموزش ابتدایی و سه سال راهنمایی و سپس دبیرستان را در بر می‌گیرد. در گذشته داشتن فرزند زیاد به معنای قدرت بیشتر بود و فرزند به عنوان نیروی کار تلقی می‌شد اما امروزه این مفاهیم تغییر کرده‌اند و زوج‌های ژاپنی تمایل به داشتن فرزند کمتری دارند چرا که بر این باورند با داشتن فرزند بیشتر مخارج و هزینه‌های زیادی روی دوش خانواده قرار می‌گیرد. از این رو امروزه در ژاپن تعداد سالمندان رو به افزایش و تعداد نیروی جوان این کشور کمتر است. در ژاپن نام خانوادگی از پدر به فرزند می‌رسد و نام خانوادگی قبل از اسم کوچک شخص به کار برده می‌شود.

فرهنگ کشور ژاپن | آداب معاشرت مردم ژاپن | فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها | 12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

آداب معاشرت مردم ژاپن

آداب معاشرت در ژاپن یکی از مهم‌ترین اصول فرهنگ آن‌ها به شمار می‌رود به گونه‌ای که امروزه شهرت آداب و رسوم مردم این کشور، به گوش جهانیان نیز رسیده است. در ژاپن احترام بین افراد حرف اول را میزند و البته این میزان احترام بستگی به نزدیکی افراد و میزان ارتباط و جایگاه آن شخص دارد.

- خوشامدگویی

اگر در جمع ژاپنی‌ها حاضر شدید، می‌بایست منتظر بمانید تا شما را معرفی کنند و معرفی کردن خود در میهمانی‌ها و مراسم، نشانه بی‌احترامی است. خوشامدگویی در ژاپن هنوز هم مثل گذشته‌ها به صورت تشریفاتی انجام می‌شود و همچنان تعظیم، جایگاه خود را حفظ کرده است به این صورت تعظیم بیشتر، نشان از احترام بیشتر دارد. در ژاپن لمس دیگران ممنوع به شمار می‌رود و روبوسی بدون اجازه، نشانه عدم احترام به حریم شخصی افراد است.

- آداب تعظیم کردن

تعظیم کردن یکی از مهم‌ترین ارکان آداب معاشرت در فرهنگ مردم ژاپن به شمار می‌رود و از چنان اهمیتی برخوردار است که از کودکی به افراد آموزش داده می‌شود. چگونگی تعظیم در فرهنگ ژاپنی‌ها، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است و با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. هنگام خوش‌آمد گویی و احوالپرسی، چنانچه موقعیت اجتماعی فرد یکسان باشد، با 15 درجه خم شدن تعظیم می‌کنند. این تعظیم در برابر روسا و معلمان، 30 درجه دارد و برای ادای احترام به امپراتور یا هنگام معذرت خواهی، 45 درجه خم می‌شوند. نوع چهارمی از تعظیم نیز وجود دارد که در صورتی که فرد دچار اشتباه بزرگی شده و درخواست بخشش دارد، انجام می‌شود و فرد به حالت سجده درمی‌آید.

علاوه بر تعظیم کردن، نحوه‌ی خطاب کردن دیگران نیز حائز اهمیت است. اگر یک دکتر را بدون عنوانش صدا کنید، به او بی‌احترامی کرده‌اید. به همین دلیل در ژاپن باید به نام خانوادگی شخص پسوند سان یا برای احترام ویژه پسوند ساما اضافه کنید تا نهایت احترام خود را برسانید. با اینکه بچه‌ها مشکلی با سان خطاب شدن ندارند اما می‌توانید از پسوند چان برای دخترها و کون برای پسرها استفاده کنید.

- آداب سوار شدن به آسانسور

یکی از جالب‌ترین آداب ژاپنی‌ها مربوط به استفاده از آسانسور است. اگر یک ژاپنی وارد یک آسانسور خالی شود، می‌بایست در نزدیکی دکمه‌ها بایستد و در را برای وارد شدن بقیه نگه دارید و در هر طبقه با سرعت و دقت این کار را انجام دهید. همچنین می‌بایست آخرین نفری باشید که از آسانسور خارج می‌شود.

- آداب استفاده از مترو

در مترو صحبت با تلفن همراه و اطرافیان و همچنین خیره شدن به مردم، بی‌ادبی و ممنوع است. در متروهای ژاپن قسمت‌هایی ویژه سالمندان، زنان باردار و افراد ناتوان تعبیه شده که افرادی غیر از این گروه، حق نشستن روی آن را ندارند. از طرفی در دیگر قسمت‌های مترو نیز اجباری برای دادن جای خود به سالمندان وجود ندارد.

- مصرف الکل

هنگام نوشیدن الکل در ژاپن، جایگاه اجتماعی افراد چندان اهمیتی ندارد، یک رئیس یا کارمند، استاد یا دانشجو و ... می‌توانند به همراه هم الکل مصرف کنند و پس از هوشیاری کسی درباره آن صحبتی نکنند.

- آداب بدرقه

هنگام بدرقه میهمانان، ژاپنی‌ها معمولاً تا دم درب خروجی یا آسانسور، میهمان را همراهم می‌کنند و تا زمانی که در بسته می‌شود به حالت نیمه تعظیم باقی می‌مانند.

- آداب نشستن

ژاپنی‌ها روش نشستن مخصوص به خود را دارند و خیلی هم به رعایت آداب آن پایبندند. هنگام نشستن روی زمین می‌بایست به صورت دو زانو بنشینند و پاها زیر فرد و تکیه‌گاهش باشند.

- بیرون آوردن کفش‌ها

در ژاپن مرسوم است که افراد هنگام ورود به یک خانه، میهمان‌خانه، معبد یا برخی مکان‌های مهم، کفش‌های خود را بیرون بیاورند. بر اساس یک رسم سنتی، همیشه هنگام ورود به خانه کفش‌ها باید بیرون درب ورودی گذاشته شود چرا که افراد در کف خانه غذا می‌خورند، می‌خوابند با می‌نشینند و به داخل آوردن کفش‌ها می‌تواند آلودگی را به خانه منتقل کند. امروزه هنوز این رسم ادامه دارد اما بیشتر با هدف ادای احترام انجام می‌شود.

- انعام دادن ممنوع

به طور کلی فرهنگ انعام دادن در ژاپن متداول نیست. اگر قصد داشتید در رستوران‌های ژاپن غذا میل کنید، یادتان باشد که به هیچ‌وجه به پرسنل رستوران انعام ندهید چرا که انعام دادن ممنوع است. ریشه این ممنوعیت به باور ژاپنی ها برمی‌گردد که معتقدند برای انجام وظیفه نباید انعام گرفت و آن‌ها همواره سعی می‌کنند وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند.

فرهنگ کشور ژاپن | آداب معاشرت مردم ژاپن | فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها | 12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها

ژاپنی ها در کنار داشتن فرهنگی غنی، غذاهای بسیار متنوع و عجیب و غریب نیز دارند که اغلب آن‌ها ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم این کشور دارد. امروزه غذاهای معروف ژاپنی که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سوشی و تاکو اشاره کرد، توانسته‌اند جای خود را در بین غذاهای بین‌المللی باز کنند. هرساله گردشگران زیادی راهی سفر به ژاپن می‌شوند تا در کنار بازدید از جاذبه های گردشگری ژاپن، طعم واقعی غذاهای خوشمزه ژاپنی را نیز امتحان کنند. دنیایی از رنگ و طعم را می‌توانید در غذاهای رنگارنگ ژاپنی ببینید که با آن چوب‌های مخصوصشان خورده می‌شوند و خود می‌توانند جاذبه‌ای منحصر به فرد باشند. مواد غذایی همچون برنج، لوبیا، ماهی و میگو از اصلی‌ترین موادی هستند که در بیشتر غذاهای ژاپنی استفاده می‌شوند که تاریخچه استفاده از آن‌ها به هزاران سال پیش می‌رسد.

از آنجایی که بخش مهمی از فرهنگ ژاپنی‌ها را فرهنگ غذایی ژاپن تشکیل می‌دهد، بالطبع غذا خوردن در این کشور هم آداب و رسوم خاص خود را دارد و رعایت آن برای ژاپنی ها بسیار مهم است. اگر در ژاپن به یک میهمانی برای صرف غذا دعوت شدید، سعی کنید به موقع حاضر شوید و در بدترین حالت سعی کنید بیش از 5 دقیقه تأخیر نداشته باشید. به یاد داشته باشید که برای غذا خوردن می‌بایست صبر کنید تا به شما اعلام کنند که کجا بنشینید. همیشه بر سر میز غذا، مسن‌ترین فرد می‌بایست شروع کند به غذا خوردن. به ندرت پیش می‌آید که ژاپنی ها سر میز غذا صحبت کنند. آن‌ها پیش از غذا دعا می‌کنند و پس از پایان غذا نیز جملاتی به پاس سپاسگذاری ادا می‌نمایند.

در بسیاری از رستوران‌های ژاپنی یک پارچه مرطوب به شما می‌دهند تا دست‌هایتان را قبل از غذا بشویید و بعد آن‌ را تا کرده و روی میز قرار دهید. حواس‌تان باشد که از این دستمال به عنوان دستمال سفره استفاده نکرده یا آن را به صورت خود هم نمالید. باورتان نمی‌شود که هورت کشیدن یا سر و صدا درآوردن موقع خوردن غذا هیچ اشکالی ندارد. مخصوصاً برای غذاهای گرمی مانند رامن مودبانه این عمل پسندیده‌ است چرا که لذت وافر شما از غذا را نشان می‌دهد. برای راحت‌تر خوردن غذا با چاپستیک هم می‌توانید کاسه‌ی غذا به‌ ویژه کاسه‌ی برنج را در دست گرفته و به دهان نزدیک‌تر کنید.

توصیه می‌کنیم هنگام صرف غذا از چوب‌های مخصوص غذاهای ژاپنی (Chopsticks) را با دقت استفاده کنید و هیچ‌گاه آن را در غذا فرو نکنید چرا که به نوعی توهین به حساب می‌آید. حتماً پس از اتمام غذا، چوب‌ها را روی میز یا در جای مخصوص به خود بگذارید و حواستان باشد که در داخل ظرف باقی نمانند چرا که به عقیده ژاپنی ها، بدیمن است. علاوه بر آن هنگام صرف نوشیدنی یا وقفه در غذا خوردن نیز می‌بایست آن‌ها را سر جای خود بگذارید و حواستان باشد که به صورت ضربدری قرار نگیرند.

اگر هم می‌خواهید از غذای خود به کسی بدهید، می‌بایست آن را با چاپستیک خود در ظرف طرف مقابل بگذارید و هیچ‌گاه مستقیماً به چاپستیک او ندهید زیرا این کار هم ناپسند و بدیمن است. هنگام صرف نوشیدنی، اگر مایل به اتمام محتویات لیوان خود نیستید، آن را باقی بگذارید چرا که اگر نوشیدنی خود را تا انتها بنوشید و لیوان خالی بماند، به معنای این است که تمایل به نوشیدنی بیشتری دارید. در ژاپن مرسوم است اگر افراد به صورت گروهی غذا می‌خورند، برای یکدیگر نوشیدنی بریزند و به جای اینکه برای خود نوشیدنی بریزند، بهتر است لیوان‌های دیگران را پر کنند. هیچ‌گاه غذاهای مختلف را در ظرفتان با هم مخلوط نکنید و از هر غذا به صورت جداگانه میل نمایید.

دین مردم ژاپن

دین هم یکی دیگر از بزرگ‌ترین عناصر فرهنگ ژاپن محسوب می‌شود و ادیان رایج در ژاپن خود می‌توانند از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری این کشور باشند. برخلاف باور عامه، مردم ژاپن بی‌دین نیستند، بلکه دین‌داری آن‌ها با فرهنگ ترکیب شده است و بیشتر جنبه فرهنگی دارد تا مذهبی؛ آیین شینتو دین اصلی و رسمی مردم ژاپن به شمار می‌رود و علاوه بر آن بودائیسم و مسیحیت نیز از دیگر رایج ژاپن به حساب می‌آیند. پیروان شینتو بودا حدود 80 تا 90 درصد مردم این کشور را تشکیل می‌دهد و تنها کمتر از 2 درصد جمعیت ژاپن مسیحی هستند. آیین شینتو کتاب و پیامبر ندارد و وجدان کاری، اخلاقیات، نظم، پاکیزگی و احترام به طبیعت از مهم‌ترین اصول دین مردم ژاپن به شمار می‌رود.

اساطیر و سنت‌های ژاپنی‌ها تأثیر زیادی بر دین شینتو دارد و قسمت بزرگی از غنای فرهنگ ژاپن به این دین برمی‌گردد. بر اساس آیین شینتو، چنانچه خطایی از فردی سر بزند، تنبیه بیرونی وجود ندارد و تنها چیزی که می‌تواند یک ژاپنی را بیش از هر چیزی تنبیه کند، عذاب وجدان و شرمندگی از اشتباهی است که فرد مرتکب شده. این امر خود بزرگ‌ترین مجازات برای یک ژاپنی محسوب می‌شود و ممکن است آن‌ها را تا خودکشی پیش ببرد.
مردم ژاپن در برابر دیگر ادیان و مذاب انعطاف‌پذیرند و متعصب نیستند و برای دیگر ادیان هم احترام زیادی قائل‌اند. در معابد و زیارتگاه‌های ژاپن تأثیر ادیان مختلف بر یکدیگر را می‌بینیم. معابد مختلف شینتویی و بودایی در سراسر ژاپن فعالیت می‌کنند و همین معابد امروزه به عنوان محبوب‌ترین جاذبه های توریستی ژاپن مورد استقبال گردشگران تور ژاپن قرار می‌گیرند. در واقع می‌توان گفت این معبدها به یک عنصر فرهنگی ارزشمند ژاپنی‌ها تبدیل شده‌اند.

آداب هدیه دادن در ژاپن

در ژاپن بنا به مناسبت‌های مختلف افراد به هم هدیه می‌دهند و این هدیه دادن آداب مخصوص به خود را دارد. ژاپنی‌ها برای بسته‌بندی هدیه اهمیت زیادی قائل‌اند و همیشه سعی می‌کنند بهترین رنگ برای کادو را انتخاب کنند. هدیه‌های ژاپنی‌ها لازم نیست خیلی گران‌قیمت باشد و گاهی یک بن سای یا گلدان نیز عالی است. آها معتقدند، ارزش یک هدیه به تفکریست که در آن وجود دارد نه ارزش مادی هدیه! جالب است بدانید که ژاپنی‌های گل‌های سفید رنگ و یا گل‌های زنبق، کاملیا و نیلوفر را نشانه عزاداری می‌دانند و هدیه دادن آن‌ها کار درستی نیست. به اعتقاد آن‌ها هر چیزی که هدیه می‌دهید، باید به تعداد فرد باشد اما به جز عدد 9، زیاد آن را بدیمن می‌دانند.

هدایا عموماً در مناسبت‌هایی چون مراسم ازدواج، سالگردها، مراسم خانوادگی، تشویق کودکان و یا فارغ‌التحصیلی داده می‌شود. یکی دیگر مواردی که در آن ژاپنی‌ها باید هدیه بدهند، پس از بازگشت از سفر است که نوعی سوغاتی محسوب می‌شود. پس از بازگشت یک ژاپنی از سفر از وی انتظار می‌رود که هدایایی به خانواده، دوستان و همکارانش بدهد. به این هدایا یا سوغاتی در ژاپن Omiyage گفته می‌شود و فرد می‌بایست از خوراکی‌های خوشمزه مقصد سفر برای نزدیکان بیاورد. ضمناً باز کردن هدایا در حضور شخص هدیه دهنده اصلاً پسندیده نیست و می‌بایست پس از رفتن شخص هدایا را باز کنند.

ژاپنی ها و بیسبال

ورزش قسمت بزرگی از فرهنگ مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد. در این کشور هم ورزش‌های سنتی و رزمی پرطرفدار است و هم ژاپنی ها عاشق بیسبال و فوتبال‌اند. به عقیده برخی، "سومو" که نوعی کشتی باستانی محسوب می‌شود، ورزش ملی ژاپن به حساب می‌آید که در آن قدرت بدنی بالا حرف اول را میزند و حریفی که موفق شود حریف خود را از رینگ بیرون کند یا به زمین بزند، برنده می‌شود؛ اما اگر بخواهیم محبوب‌ترین ورزش در بین ژاپنی ها را نام ببریم، باید به بیسبال اشاره کنیم. این ورزش به قدری در بین ژاپنی ها محبوب است که برخی به شوخی میگویند که بیسبال ورزش ملی این کشور است! این ورزش که اصالتی آمریکایی انگلیسی دارد، در سال 1872 میلادی توسط هوراس ویلسون که در آن زمان در یکی از مدارس توکیو تدریس می‌کرد، وارد ژاپن شد. اولین تیم بیسبال نیز در سال 1878 در باشگاه شیمباشی ژاپن تشکیل شد و امروزه این ورزش در بین جوانان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها محسوب می‌شود. بعد از بیسبال و فوتبال، می‌توان تنیس را دیگر ورزش مورد علاقه مردم این کشور دانست و سومو، گلف و اتومبیلرانی نیز هرکدام طرفداران خاص خود را دارند.

12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

1. قواعد استفاده از چاپستیک را رعایت کنید

اگر از چاپستیک (چوبک غذاخوری) برای غذا خوردن استفاده کنید، ژاپنی‌ها خوش‌شان خواهد آمد. اما باید مواظب باشید که این اشتباهات را مرتکب نشوید: هرگز چاپستیک‌های خود را به‌صورت عمودی داخل ظرف برنج قرار ندهید، چراکه مراسم تدفین در ژاپن را تداعی می‌کند. اگر مجبور شدید چاپستیک‌های خود را زمین بگذارید، همیشه از نگه‌دارنده‌ی چاپستیکی استفاده کنید که کنار دست‌تان است. هرگز از چاپستیک خود برای منتقل کردن غذا به چاپستیک فرد دیگری استفاده نکنید. وقتی هم با فرد دیگری از یک ظرف غذا می‌خورید با چاپستیک خود غذا را بردارید، آن را داخل بشقاب خود بگذارید و بعد میل کنید. درضمن، حواس‌تان باشد که چاپستیک‌های خود را به هم نمالید؛ این کار در ژاپن بی‌ادبی محسوب می‌شود.

2. با کفش داخل نیایید

اگر به منزل یک ژاپنی دعوت شده‌اید، باید بلافاصله بعد از وارد شدن کفش‌های خود را دربیاورید، چراکه در ژاپن کفش‌های بیرون کثیف تلقی می‌شوند. به‌همین‌خاطر کفش‌ها در آورده می‌شوند و به‌جایش دمپایی پا می‌کنند. این قاعده در هتل‌های ریوکان، برخی از معابد و مراکز مذهبی، مدارس و بیمارستان‌ها هم رعایت می‌شود. اگر دیدید که کنار در، کفش‌های زیادی ردیف شده‌اند، شما هم باید کفش‌هایتان را دربیاورید؛ معمولا دمپایی هم برای استفاده‌ی شما آماده خواهد بود.

همچنین در رستوران‌هایی که مشتریان روی تشک‌های سنتی تاتامی می‌نشینند هم باید کفش‌ها درآورده شوند. در این مورد اصلا دمپایی به پا نمی‌شود؛ پس حتما از سوراخ و لنگه‌به‌لنگه نبودن جوراب‌هایتان مطمئن شوید!

قاعده‌ی مهم دیگر که باید رعایت کنید این است که هنگام استفاده از سرویس بهداشتی، دمپایی‌های داخل منزل را با دمپایی‌های توالت عوض کنید. وقتی وارد توالت (که معمولا از حمام جدا شده است) می‌شوید، دمپایی‌هایی می‌بینید که باید آنها را پا کنید. حتما یادتان باشد که وقتی کارتان تمام شد، با دمپایی توالت بیرون نیایید!

3. سیستم صف‌کشیدن را یادتان نرود

ژاپنی‌ها عاشق صف‌کشیدن هستند؛ خواه صف اتوبوس یا قطار باشد یا حتی آسانسور! در سکوهای ایستگاه‌های قطار خطوطی روی زمین دیده می‌شوند که نشانگر این هستند که باید منتظر قطارتان بمانید. وقتی قطار رسید، درها دقیقا بین دو خط موازی‌ای باز خواهند شد که مسافران منتظر ایجاد کرده بودند. و نیازی به توضیح نیست که حتما باید صبر کنید که مسافران قطار کاملا پیاده شوند تا بعد شما سوار قطار شوید.

فرهنگ کشور ژاپن | آداب معاشرت مردم ژاپن | فرهنگ غذایی و آداب غذا خوردن ژاپنی‌ها | 12 کاری که هرگز نباید در ژاپن انجام بدهید

4. درحال حرکت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید

در ژاپن معمولا مردم درحال حرکت غذا نمی‌خورند و چیزی نمی‌نوشند. آنها فست‌فود‌ها را هم درحال ایستاده، کنار پیاده‌رو و خیابان می‌خورند. همچنین ژاپنی‌ها نوشیدنی‌هایشان را از دستگاه فروش خودکار می‌خرند، بلافاصله آن را می‌نوشند و قوطی آن‌ را در سطل زباله‌ای که کنار دستگاه قرار دارد، می‌اندازند. به‌همین‌نحو، خوردن و آشامیدن در مترو و اتوبوس کاری خلاف آداب اجتماعی دانسته می‌شود. البته سفرهای طولانی‌مدت در این میان استثنا هستند.

5. قبل از اینکه دوش نگرفته‌اید وارد وان حمام نشوید

اغلب خانه‌های ژاپنی وان حمامی دارد که با آب گرم پر شده‌اند. این وان‌ها فقط برای این است که برای چند دقیقه‌ای وارد آن شوید و استراحت کنید؛ نه اینکه خود را شست‌وشو دهید. این وان‌های ژاپنی که مستطیلی‌شکل هستند «فورو» نامیده می‌شوند و نسبت به وان‌های غربی اندکی گودتر هستند. قبل از اینکه وارد این وان‌ها شوید، حتما باید بدن خود را زیر دوش کناری تمیز کنید. اگر از حمام عمومی یا «اونسن» بازدید می‌کنید، همین قاعده را هم باید رعایت کنید. البته اونسن قواعدی دیگری هم دارد: مایو ممنوع است، موهای بلند باید از پشت سر بسته شوند تا وارد آب وان نشوند، حوله نباید با آب تماس پیدا کند و در اونسن نباید شنا کرد. همچنین ژاپنی‌ها از تاتو هم خوش‌شان نمی‌آید، چراکه تاتو در ژاپن مخصوص خلاف‌کارهاست؛ پس اگر تاتو دارید شاید مانع از ورود شما به حمام‌های عمومی شوند.

6. در جمع و اماکن عمومی بینی خود را خالی نکنید

این کار در ژاپن زشت است. درعوض یک مکان خلوت یا دست‌شویی برای خالی کردن بینی خود پیدا کنید. در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی ژاپن، به‌ویژه در فصل زمستان، مشاهده‌ی افرادی که ماسک به صورت دارند رایج است. این ماسک بدین معنی‌ است که آنها سرما خورده‌اند و نمی‌خواهند هوا را آلوده و ویروس را به دیگران منتقل کنند.

7. به کسی اَنعام ندهید

برخلاف آمریکا که انعام دادن به راننده تاکسی یا گارسون رستوران الزامی است، در ژاپن این کار توهین محسوب می‌شود. هزینه‌ی سرویس‌دهی در قبض رستوران حساب می‌شود و حتی راننده تاکسی‌ها هم از رُند کردن نرخ کرایه خودداری می‌کنند. کافی‌ است برای امتحان، وقتی غذایتان تمام شد چند سکه کنار بشقاب خود بگذارید تا بعد ببینید که پیشخدمت دوان‌دوان به سمت‌تان آمده تا پولی را که جا گذاشته‌اید، به شما بدهد!

8. در وسایل حمل‌و‌نقل عمومی مکالمه‌های تلفنی با صدای بلند نداشته باشید

ژاپنی‌ها در اماکن عمومی با تلفن‌های همراه خود آهسته حرف می‌زنند و سعی می‌کنند مکالمات را حتی‌الامکان کوتاه کنند. در مترو یا اتوبوس‌های ژاپن، افرادی را می‌بینید که موسیقی گوش می‌کنند، ویدئو تماشا می‌کنند یا مطالعه می‌کنند، اما به‌ندرت مکالمات تلفنی انجام می‌دهند. اگر مجبور شدید در یکی از اماکن عمومی ژاپن، تلفنی صحبت کنید، به مکان خلوتی بروید.

9. با انگشت به چیزی یا کسی اشاره نکنید

اشاره کردن به اشیا یا افراد با انگشت، در ژاپن ناشایست تلقی می‌شود. ژاپنی‌ها به‌جای اینکه برای اشاره به چیزی از انگشت خود استفاده کنند، یکی از دست‌های خود را به‌آرامی به سمت شی مورد اشاره در هوا تاب می‌دهند. وقتی هم می‌خواهند به خودشان اشاره کنند، انگشت سبابه‌ی خود را به بینی خود می‌زنند. همچنین اشاره کردن به چیزی با چاپستیک در فرهنگ ژاپنی زشت است.

10. سس سویا را روی برنج نریزید

در ژاپن، سس سویا هرگز مستقیما روی برنج ریخته نمی‌شود. همیشه سعی کنید سس سویا را داخل ظرف کوچک مخصوص این کار بریزید و از ریختن مستقیم آن روی برنج یا غذاهای دیگر خودداری کنید. وقتی سس سویا را داخل ظرف مخصوصش ریختید، از چاپستیک برای فرو کردن سوشی یا ساشیمی داخل سس سویا استفاده کنید.

11. از دادن و گرفتن چیزها با یک دست خودداری کنید

در ژاپن برای دادن و گرفتن چیزها، حتی چیزهای کوچکی مثل کارت ویزیت، همیشه از هر دو دست استفاده می‌شود. هنگام پرداخت پول کافه یا مغازه، معمولا به‌جای اینکه مستقیما پول را به صندوقدار بدهند، آن را روی سینی کوچک کنار صندوق می‌گذارند.

12. برای خودتان نوشیدنی نریزید

هنگام تعامل با همکاران و دوستان، وقتی لیوان نوشیدنی‌شان خالی شد، برای‌شان پر کنید، اما لیوان خود را پر نکنید. این کار در فرهنگ ژاپنی زشت است. وقتی لیوان‌های دوستان‌تان را پر کردید، آنها هم لیوان شما را پر می‌کنند. ژاپنی‌ها همیشه هنگام خالی کردن بطری نوشیدنی از دو دست استفاده می‌کنند.

  • منبع
  • ایوار
  • علاءالدین
  • چطور

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید