امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278372
۶۴
۱
۰
نسخه چاپی

سلامت روان در نوجوانان | هر آنچه که باید در مورد سلامت روان نوجوانان خود بدانید!

نوجوانی (10-19 سال) یک زمان منحصر به فرد و سازنده است. تغییرات متعدد جسمی، عاطفی و اجتماعی، از جمله مواجهه با فقر، بدرفتاری یا خشونت، می تواند نوجوانان را در برابر مشکلات روانی آسیب پذیر کند.

سلامت روان در نوجوانان

سلامت روان در نوجوانان

نوجوانی (10-19 سال) یک زمان منحصر به فرد و سازنده است. تغییرات متعدد جسمی، عاطفی و اجتماعی، از جمله مواجهه با فقر، بدرفتاری یا خشونت، می تواند نوجوانان را در برابر مشکلات روانی آسیب پذیر کند. ارتقاء بهزیستی روانشناختی و محافظت از نوجوانان در برابر تجربیات نامطلوب و عوامل خطر که ممکن است بر رشد آنها تأثیر بگذارد، برای رفاه آنها در دوران نوجوانی و سلامت جسمی و روحی آنها در بزرگسالی بسیار مهم است.

عوامل تعیین کننده سلامت روان

نوجوانی یک دوره حیاتی برای ایجاد و حفظ عادات اجتماعی و عاطفی مهم برای بهزیستی ذهنی است. اینها شامل پذیرش الگوهای خواب سالم است. ورزش منظم؛ توسعه مهارت های مقابله ای، حل مسئله و بین فردی؛ و یادگیری مدیریت احساسات محیط های حمایتی در خانواده، مدرسه و در جامعه وسیع تر نیز مهم هستند.

تخمین زده می شود که 10 تا 20 درصد از نوجوانان در سراسر جهان از بیماری های روانی رنج می برند، اما همه ی این بیماری ها هنوز تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار نمی گیرند.

عوامل متعددی پیامدهای سلامت روانی را تعیین می کنند. هرچه نوجوانان بیشتر در معرض عوامل خطر قرار بگیرند، تأثیر بالقوه بر سلامت روانی آنها بیشتر است. عواملی که می توانند باعث ایجاد استرس در دوران نوجوانی شوند عبارتند از میل به خودمختاری بیشتر، فشار برای سازگاری با همسالان، کشف هویت جنسی و افزایش دسترسی و استفاده از فناوری.

تأثیر رسانه ها و هنجارهای جنسیتی می تواند تفاوت بین واقعیت زندگی نوجوان و ادراکات یا آرزوهای آنها برای آینده را تشدید کند. سایر عوامل تعیین کننده مهم عبارتند از کیفیت زندگی در خانه و روابط با همسالان. خشونت (شامل والدین و قلدری شدید) و مشکلات اقتصادی و اجتماعی خطری برای سلامت روان محسوب می شود. کودکان و نوجوانان به ویژه در معرض خشونت جنسی هستند، که ارتباط روشنی با سلامت روانی مضر دارد.

برخی از نوجوانان به دلیل شرایط زندگی، انگ، تبعیض یا محرومیت یا عدم دسترسی به پشتیبانی و خدمات با کیفیت، بیشتر در معرض خطر بیماری های روانی هستند.

این شامل نوجوانانی است که در محیط های بشر دوستانه و شکننده زندگی می کنند. نوجوانان مبتلا به بیماری مزمن، اختلال طیف اوتیسم، ناتوانی ذهنی یا سایر شرایط عصبی؛ نوجوانان باردار، والدین نوجوان، یا کسانی که ازدواج زودهنگام و یا اجباری دارند؛ یتیمان؛ و نوجوانانی از اقلیت های قومی یا جنسی یا سایر گروه های تبعیض آمیز.

اختلالات احساسی

اختلالات احساسی معمولاً در دوران نوجوانی بروز می کند. علاوه بر افسردگی یا اضطراب، نوجوانان مبتلا به اختلالات عاطفی نیز می توانند تحریک پذیری، سرخوردگی یا عصبانیت بیش از حد را تجربه کنند. نوجوانان جوانتر ممکن است علائم فیزیکی مرتبط با احساسات مانند معده درد، سردرد یا حالت تهوع را نیز تجربه کنند.

در سطح جهانی، افسردگی چهارمین علت اصلی بیماری و ناتوانی در نوجوانان 15 تا 19 ساله و پانزدهم برای افراد 10-14 ساله است. اضطراب نهمین علت اصلی برای نوجوانان 15 تا 19 ساله و ششم برای افراد 10-14 ساله است. اختلالات عاطفی می تواند عمیقاً بر زمینه هایی مانند مشق مدرسه و حضور در مدرسه تأثیر بگذارد. کناره گیری اجتماعی می تواند انزوا و تنهایی را تشدید کند. در بدترین حالت، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود.

سلامت روان در نوجوانان

اختلالات رفتاری دوران کودکی

اختلالات رفتاری دوران کودکی دومین عامل اصلی بار بیماری در نوجوانان 10-14 ساله و یازدهمین علت اصلی در بین نوجوانان مسن 15-19 ساله است. اختلالات رفتاری دوران کودکی شامل اختلال بیش فعالی با نقص توجه (مشخص شده با مشکل در توجه، فعالیت بیش از حد و بدون توجه به عواقبی است که در غیر این صورت برای سن فرد مناسب نیست) و اختلال سلوک (با علائم رفتار مخرب یا چالش برانگیز). اختلالات رفتاری دوران کودکی می تواند بر تحصیلات نوجوانان تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به رفتار مجرمانه شود.

اختلالات اشتها

اختلالات خوردن معمولاً در نوجوانی و بزرگسالی ظاهر می شود. اختلالات خوردن زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. شرایطی مانند بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری با رفتارهای غذایی مضر مانند محدود کردن کالری یا پرخوری مشخص می شود. اختلالات خوردن برای سلامتی مضر است و اغلب با افسردگی، اضطراب و یا سوء مصرف مواد همراه است.

روان پریشی

شرایطی که شامل علائم روان پریشی است بیشتر در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز می کند. علائم می تواند شامل توهم یا هذیان باشد. این تجربیات می تواند توانایی یک نوجوان در مشارکت در زندگی روزمره و آموزش را مختل کرده و اغلب منجر به انگ و نقض حقوق بشر شود.

خودکشی و آسیب رساندن به خود

تخمین زده می شود که 62000 نوجوان در سال 2016 بر اثر خودزنی جان خود را از دست داده اند. خودکشی سومین علت اصلی مرگ و میر در نوجوانان مسن (15-19 سال) است. تقریباً 90 درصد از نوجوانان جهان در کشورهای با درآمد کم یا متوسط زندگی می کنند و بیش از 90 درصد از خودکشی های نوجوانان در میان نوجوانانی است که در آن کشورها زندگی می کنند. عوامل خطر برای خودکشی چند وجهی هستند، از جمله استفاده مضر از الکل، سوء استفاده در دوران کودکی، انگ در برابر کمک خواهی، موانع دسترسی به مراقبت و دسترسی به وسایل. ارتباط از طریق رسانه های دیجیتال در مورد رفتارهای خودکشی یکی از نگرانی های نوظهور برای این گروه سنی است.

رفتارهای مخاطره آمیز

بسیاری از رفتارهای مخاطره آمیز برای سلامتی، مانند مصرف مواد یا ریسک جنسی، در دوران نوجوانی شروع می شود. رفتارهای مخاطره آمیز هم می تواند یک استراتژی بی فایده برای مقابله با سلامت روانی ضعیف باشد و هم می تواند بر سلامت روحی و جسمی نوجوانان تأثیر بسزایی بگذارد.

در سراسر جهان، شیوع مشروبات الکلی شدید در نوجوانان 15 تا 19 ساله در سال 2016 6/13 درصد بود که بیشتر مردان در معرض خطر قرار داشتند.

استفاده از دخانیات و شاهدانه نگرانی های دیگری است. شاهدانه پرکاربردترین مواد مخدر در بین جوانان است که حدود 4.7 درصد از جوانان 15 تا 16 ساله حداقل یک بار در سال 2018 از آن استفاده می کنند. بسیاری از افراد سیگاری بزرگسال اولین سیگار خود را قبل از 18 سالگی مصرف می کنند.

تکرار خشونت یک رفتار خطرناک است که می تواند احتمال دستیابی به سطح پایین تحصیلی، جراحت، دخالت در جنایت یا مرگ را افزایش دهد. خشونت بین فردی در سال 2016 دومین علت اصلی مرگ و میر پسران نوجوان بود.

سلامت روان در نوجوانان

ارتقاء و پیشگیری در سلامت روان

هدف از مداخلات ارتقاء و پیشگیری در سلامت روان، تقویت توانایی افراد برای تنظیم احساسات، افزایش جایگزین برای رفتارهای مخاطره آمیز، ایجاد تاب آوری در برابر شرایط دشوار و ناملایمات و ارتقاء محیط های اجتماعی حمایتی و شبکه های اجتماعی است.

این برنامه ها به رویکردی چند سطحی با بسترهای مختلف تحویل نیاز دارند - به عنوان مثال، رسانه های دیجیتالی، محیط های بهداشتی یا مراقبت های اجتماعی، مدارس یا جامعه و استراتژی های متنوع برای رسیدن به نوجوانان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها.

تشخیص و درمان زود هنگام

رسیدگی به نیازهای نوجوانان با شرایط روانی مشخص بسیار مهم است. اجتناب از نهادینه شدن راه های پزشکی بیش از حد، اولویت بندی رویکردهای غیر دارویی و رعایت حقوق کودکان مطابق با کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر اسناد حقوق بشر برای نوجوانان کلیدی است. برنامه اقدام خلأ سلامت روان WHO دستورالعمل های مبتنی بر شواهد را برای افراد غیر متخصص ارائه می دهد تا آنها را قادر سازد تا شرایط بهداشت روانی اولویت دار را در محیط های با منابع کمتر شناسایی و حمایت کنند.

  • منبع
  • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید