امروز: پنج شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کد خبر: 263572
۱۴۴۸
۱
۰
نسخه چاپی

نمونه رأی دادگاه با موضوع ماهیت تصمیم دادگاه در دعوای تعیین داور

نمونه رأی دادگاه با موضوع ماهیت تصمیم دادگاه در دعوای تعیین داور

● ماهیت تصمیم دادگاه در دعوای تعیین داور

مرجع صدور: شعبه 15 دادگاه تجدید نظر استان تهران

چکیده : درخواست تعیین داور از موارد ترافعی و اختلافی نیست تا دادگاه مکلف به اظهارنظر در قالب صدور رأی باشد بلکه صرفاً با تصمیم اداری قابل انجام و بنابراین قابل تجدیدنظر نیست.

تاریخ رای نهایی: 1393/05/18

شماره رای نهایی: 9309970221500598

www.newslaw.ir

رای بدوی

در خصوص دعوای ح.ص. با وکالت خانم ز.ص. به‌طرفیت ش. به خواسته تعیین داور مرضی‌الطرفین با امعان نظر در مجموع محتویات پرونده و مستندات ابرازی از سوی خواهان ازجمله کپی مصدق شده قرارداد عادی شماره 115/87 و اظهارنامه مدعی شده برابر ماده 26 قرارداد حل اختلاف به هیئت داوری ارجاع که با تعیین داور اختصاصی در تعیین داور سوم به توافق نرسیده خواستار تعیین داور مرضی‌الطرفین شده وکیل خوانده تعیین داور سوم را از کانون کارشناسان رسمی خواستار شده که موردتوافق خواهان قرار نگرفته دادگاه بنا به جهات فوق‌الذکر به لحاظ اینکه برابر ماده 26 قرارداد تعیین داور سوم از اختیار داوران اختصاصی و موردتوافق آن‌ها می‌بایست باشد با این وصف با هیچ‌یک از بندهای مواد 459 و 460 قانون آیین دادرسی مدنی مطابقت نداشته و موجبی برای تعیین داور از طرف دادگاه نمی‌باشد درخواست غیرقابل‌پذیرش بوده و قرار عدم استماع دعوا صادر و اعلام می‌نماید رأی صادره حضوری و ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان می‌باشد.
رییس شعبه 37 دادگاه عمومی حقوقی تهران ـ افراشی

www.newslaw.ir

رای دادگاه تجدید نظر

تجدیدنظرخواهی آقای ح.ص. با وکالت خانم ز.ص. به‌طرفیت ش. نسبت به دادنامه شماره 920032 صادره از شعبه 37 دادگاه حقوقی تهران که دلالت بر صدور قرار عدم استماع دعوی خواهان بدوی مبنی بر تعیین داور مرضی‌الطرفین دارد دادگاه با توجه به محتویات پرونده ازآنجاکه درخواست تعیین داور از موارد ترافعی و اختلافی نبوده تا محکمه مکلف به اظهارنظر در قالب صدور رأی باشد بلکه صرفاً با تصمیم اداری قابل انجام می‌باشد علی‌هذا دادگاه مستنداً به ماده 2 قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد تجدیدنظرخواهی صادر پرونده جهت اتخاذ تصمیم اداری نفیاً یا اثباتاً به مرجع بدوی اعاده می‌گردد. این رأی قطعی است.
رییس شعبه 15 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه
عشقعلی ـ اسماعیلی

www.newslaw.ir

منبع: پژوهشگاه قوه قضاییه

دانلود نمونه رأی دادگاه با موضوع ماهیت تصمیم دادگاه در دعوای تعیین داور

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید