امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کد خبر: 278100
۹۲
۱
۰
نسخه چاپی

انزال خشک در آقایان چیست؟ | آیا انزال خشک در آقایان درمان پذیر است؟

انزال خشک وضعیتی است که در آن مایع منی به هنگام ارضا شدن، از بدن خارج نمی‌شود و رابطه جنسی به صورت کامل شکل نمی‌گیرد.

انزال خشک در آقایان

انزال خشک در آقایان

انزال خشک وضعیتی است که در آن مایع منی به هنگام ارضا شدن، از بدن خارج نمی‌شود.

انزال و ارضا شدن مردان فرایند پیچیده‌ای است. این فرآیند با همراهی سیستم عصبی و عضلانی رخ می‌دهد.

یکی از اعضایی که در انزال دخیل هستند کیسه منی است که در کنار غده پروستات و مثانه قرار دارد. بیضه‌ها نیز با تولید اسپرم در انزال دخیل هستند. پس از آن که بیضه‌ها اسپرم را تولید می‌کنند به کیسه منی انتقال داده می‌شود و در کیسه منی مقدار بسیار بیشتری منی تولید شده و در آن‌جا نگهداری می‌شود. وقتی فرد به ارضاء جنسی نزدیک می‌شود ترشحات کیسه منی بیشتر شده و همراه با انزال، مایع منی از طریق مسیر خروج ادرار از آلت تناسلی خارج می‌شود.

رسیدن به ارضاء جنسی در مردان در حالی که مایع منی خارج نشده یا بسیار کم خارج می‌شود، انزال یا ارضاء خشک (dry orgasm) می‌گویند. این حالت معمولا آسیب خاصی به وجود نمی‌آورد و کژکاری جنسی محسوب نمی‌شود، اما اگر قصد پدر شدن داشته باشید می‌تواند باعث نگرانی شما شود.

ارضاء خشک معمولا در افراد مسن روی می‌دهد اما امکان مشاهده آن در جوانان نیز وجود دارد. این مسئله می‌تواند علامتی از اختلالات جسمی و یا حتی روانی باشد و برای درمان آن ابتدا لازم است که دلیل بروز آن مشخص شود.

انزال خشک یا ارضاء بدون خروج منی به خودی خود یک بیماری یا از اختلالات جنسی نیست، بلکه می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری باشد.

زمانی که شما در طی یک رابطه جنسی یا خودارضایی، ارضاء می‌شوید و مایع منی از بدن شما خارج نمی‌شود دو احتمال وجود دارد؛ یا مایع منی به طور کلی از کیسه منی خارج نشده و بیرون نمی‌ریزد یا آن که مایع از کیسه منی خارج می‌شود اما به جای بیرون آمدن از آلت تناسلی به داخل مثانه می‌ریزد و همراه با ادرار خارج می‌شود.

اگر به صورت مکرر هنگام ارضاء متوجه می‌شوید که منی از بدنتان خارج نمی‌شود بهتر است که با مراجعه به پزشک متخصص ارولوژی این مسئله را مورد بررسی قرار دهید. از آن جهت که عوامل روانی نیز مانند بازداری جنسی می‌تواند علتی برای این بیماری باشد، در کنار ارولوژیست به یک متخصص سلامت جنسی مانند مشاوره جنسی یا روانپزشک سکسولوژیست نیز مراجعه کنید.

انواع انزال خشک

بی‌انزالی

بی‌انزالی (Anejaculation) حالتی است که در آن یک مرد موقع ارضاء جنسی به انزال نرسیده و هیچ ماده منی از آلت او خارج نمی‌شود. بی‌انزالی در دوحالت می‌تواند همراه یا بدون ارضاء باشد. اختلال بی‌انزالی می‌تواند از عوامل روانی مانند بازداری جنسی یا از عوامل جسمی مانند مشکل نخاعی، برداشته شدن پروستات، سن بالا و کژکاری سیستم خودمختار عصبی نشات بگیرد.

انزال پس‌گرد

انزال پس‌گرد (Retrograde Ejaculation) وضعیتی است که در آن مایع منی از کیسه منی خارج شده و به جای بیرون ریختن از آلت تناسلی به درون مثانه می‌ریزد. در این حالت منی با ادرار مخلوط شده و همراه با ادرار از بدن خارج می‌شود.

عواملی مانند دیابت، آسیب به سیستم عصبی، جراحی پروستات، بیضه‌ها، روده بزرگ یا راست‌روده و مصرف بعضی از داروها می‌تواند باعث انزال پسگرد شود. داروهای درمان بیماری‌های پروستات و برخی داروهای ضد افسردگی می‌توانند منجر به بروز این مشکل شوند.

آثار روانی انزال خشک

ارضاء خشک در اکثر موارد تأثیری بر روی لذت ارضاء و رضایت‌مندی جنسی ندارد، اما در موارد معدودی نیز باعث کم شدن لذت جنسی می‌شود.

نگرانی اصلی افرادی که انزال خشک دارند آن است که مشکلی برای بدنشان پیش آمده یا آن که توانایی باروری همسر یا پدر شدن را از دست داده‌اند. خارج نشدن مایع منی می‌تواند آثار روانی مشابه زودانزالی بر فرد بگذارد.

انزال خشک

نحوه روش تشخیص انزال خشک

با یک آزمایش ادرار ساده مشخص می‌شود که آیا منی موجود در ادرار شما طبیعی است یا بیش از اندازه است. اگر منی بیشتر از اندازه طبیعی باشد به این معنا است که شما دچار انزال پسگرد شده‌اید.

راه تشخیصِ منشأ جسمی یا روانی این مشکل آن است که ببینید آیا برای شما انزال تنها در حین رابطه جنسی مختل شده یا آن که دیگر احتلام یا انزال در حین خواب نیز پیش نمی‌آید. نبود احتلام الزاما به معنای منشا جسمی انزال خشک نیست و همچنان نیاز به بررسی دقیق‌تر وجود دارد.

راه های درمان انزال خشک

بسته به آن که علت تشخیص‌داده شده برای انزال خشک شما چه باشد درمان نیز متفاوت است. اما در حالتی که این وضعیت در نتیجه حساسیت دارویی و یا عوامل روانشناختی بروز پیدا نکرده باشد از دو راه دارو درمانی و جراحی می‌توان به درمان آن پرداخت. برای درمان انزال خشک داروهایی وجود دارد که اگر برای درمان مؤثر نباشد در صورت لزوم به جراحی رو می‌آورند.

روش‌های جراحی

• آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم: این روش تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود و از یک سوزن برای حذف اسپرم از بیضه‌ها استفاده می‌کند.

• اسپاسم اسپرم اپیدیدیم پوستی: این روش که از بیهوشی موضعی استفاده می‌کند، برای حذف اسپرم از کانال اپیدیدیم است.

• استخراج اسپرم: در این روش اسپرم را مستقیما از بیضه‌ها هدایت می‌کنند.

  • منبع
  • هنر زندگی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید