امروز: سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی

چگونه با افراد پارانوئیدی رفتار کنیم تا احساس امنیت کنند؟

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود

چگونه با افراد پارانوئیدی رفتار کنیم تا احساس امنیت کنند؟

پارانویا چیست؟

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود.

ویژگی اصلی بیماری پارانویا بدگمانی، شک و بی اعتمادی به همه افراد است.

پارانویا یک بیماری نادر بهداشت روانی است که در آن شما معتقد هستید که دیگران بی انصاف هستند، دروغ می گویند یا به طور فعالانه سعی می کنند به شما آسیب برسانند در حالی که هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد. در این حالت شما اصلاً فکر نمی کنید پارانوئید هستید، زیرا مطمئنید که تمام احساسات و افکار بدبینانه شما واقعیت دارد.

توجه داشته باشید مضطرب بودن و اهمیت دادن به رفتار یا نظر دیگران به این معنا نیست که شما یک بیماری روانی دارید. پارانویا زمانی اتفاق می افتد که به شکل مستمر و غیرعادی نسبت به عملکرد دیگران مشکوک یا بدبین باشید و صد در صد از درستی افکار و احساسات بدبینانه خود درباره دیگران مطمئن هستید. حتی زمانی که واقعیت ها ثابت می کنند که این واقعیت ندارد.

علائم پارانویا

علائم پارانویا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دفاعی، خصمانه و تهاجمی بودن
 • راحت آزرده شدن
 • اعتقاد بر این است که همیشه حق با شماست و در آرامش یا رها کردن مراقبت خود مشکل دارید
 • عدم امکان سازش، بخشش یا پذیرش انتقاد
 • عدم اعتماد یا اعتماد به دیگران
 • خواندن معانی پنهان در رفتارهای عادی افراد

چگونه با بیماران پارانویید رفتار کنیم؟

اگر خویشاوند یا دوستی دارید که ممکن است افکار پارانوئید داشته باشند دانستن نحوه کمک به آن دشوار است. ممکن است از نحوه واکنش خود مطمئن نباشید به ویژه اگر با باورهایی که آنها بیان می کنند موافق نباشید.

در نظر بگیرید که آیا مبنایی برای اعتقادات آنها وجود دارد؟

حتی اگر احساس می کنید که افکار آنها توجیه پذیر نیست باید به یاد داشته باشید که بسیاری از افکار پارانوئید از نگرانی در مورد یک موقعیت واقعی ایجاد شده اند. سعی کنید بررسی کنید که آیا مبنایی برای ترس آنها وجود دارد یا خیر. این می تواند به هر دوی شما کمک کند تا بفهمید چگونه افکار رشد کرده اند.

آشکارا صحبت کنید

باورهای پارانوئید می توانند باعث احساس انزوا در افراد شوند اما صحبت درباره آنها می تواند به کاهش استرس کمک کند. ممکن است متوجه شوید که دیدگاه شما اطمینان و نظر متفاوتی به آنها می دهد.

به ترس های آن ها بی اهمیت نباشید

حتی اگر قبول ندارید که آنها در معرض تهدید یا خطر هستند سعی کنید احساس آنها را درک کنید. این مهم است که تشخیص دهید احساسات آنها بسیار واقعی است حتی اگر احساس می کنید اعتقاداتی آنها بی اساس است.

روی احساسات آنها تمرکز کنید

بر سطح ناراحتی که احساس می کنند تمرکز کنید و به آنان آرامش دهید.

این کمک می کند تا با تمرکز بر احساسات با آشفتگی مقابله کنید ... [و] عبارات کلی تسکین دهنده ای مانند "همه چیز خوب است، هیچ جای نگرانی وجود ندارد، شما در امان هستید به شکستن چرخه پارانویا کمک کند.

از آنها برای درخواست کمک حمایت کنید

شما نمی توانید کسی را مجبور به دریافت کمک کنید. اگر او کمک نمی خواهد مهم است که به عزیز خود اطمینان دهید که درخواست کمک مفید است.

به خواسته های آنها احترام بگذارید

حتی اگر احساس می کنید بهترین را می دانید مهم است که به خواسته های آنها احترام بگذارید و سعی نکنید بدون آنها تصمیم بگیرید.

بدانید چگونه می توانید در مواقع ضروری کمک بگیرید

اگر عزیز شما نتوانسته است در مورد تجربیات خود با شما صحبت کند ممکن است قبل از اینکه بفهمید به کمک احتیاج دارد در وضعیت بسیار ناخوشایند قرار بگیرید. بنابراین باید راه های در خواست کمک در مواقع ضروری را بدانید

دیگر راه های کمک به بیمار پارانوئیدی

در اینجا راه هایی برای کمک به فرد مبتلا به پارانوئید آمده است:

 • بحث نکنی د. . در مورد ترس های فرد سوال بپرسید و اگر شخص می خواهد به حرف شما گوش دهد در مورد پارانویا با او صحبت کنید. اگر کسی شما را تهدید می کند باید برای کمک تماس بگیرید.
 • در صورت نیاز از دستورالعمل های ساده استفاده کنید. به فرد بگویید هیچ آسیبی به او نمی رسد و شما می توانید کمک کنید. به عنوان مثال به بگویید: بنشینید و اجازه دهید در مورد آن صحبت کنیم.
 • به فرد فضای شخصی کافی بدهید تا احساس ن کند در دام افتاده یا احاطه نشده است. ب ا شخص بمانید اما در فاصله ای که برای او و شما راحت است. بیشتر از یک دست فاصله داشته باشید.
 • اگر فکر می کنید کسی در خطر است برای کمک تماس بگیرید.
 • در صورت امکان فرد را از علت ترس یا سر و صدا و فعالیت دور کنید. از شخص بخواهید به شما بگوید چه چیزی باعث ایجاد ترس در او می شود. مستقیما توضیح دهید که شما نمی ترسید.
 • فرد را بر واقعیات متمرکز کنید.
 • قبل از انجام هر کاری به فرد بگویید که قصد انجام آن را دارید. به عنوان مثال: من می روم تلفن همراه خود را بیرون بیاورم.
 • به فرد کمک کنید از چیزهایی که می ترسد دوری کند. به عنوان مثال اگر فرد از سگ می ترسد از آنها دوری کنید.
 • چراغ ها را روشن بگذارید اگر این باعث می شود ترس فرد کمتر شود.
 • در مورد ترس های فرد زمانی که او پارانوئید نیست صحبت کنید و برای کنترل ترس ها در هنگام بروز آنها برنامه ریزی کنید.
 • به فرد کمک کنید فهرستی از ترس های خود تهیه کند. در پایان از شخص بخواهید بنویسد: "این چیزها به من آسیب نمی رساند. این ترس ها نشانه بیماری من هستند. اگر من به دنبال کمک باشم آنها از بین می روند." اصرار نکنید که شخص این کار را انجام دهد. انجام این کار ممکن است باعث شود فرد شما را به عنوان بخشی از باور پارانوئید در نظر بگیرد.

 • منبع
 • حقوق نیوز

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید